Evropský cordon sanitaire a liknavost českých demokratů

Izolace je dobrou metodou, jak uchránit demokracii před krajní pravicí. Strategii obranného valu ostatně nyní uplatnili demokratické strany v Evropském parlamentu. Je na místě se ptát, proč podobnou cestou nejdou také demokraté v ČR.

Verdikt o nelegálnosti izraelské okupace ukončí beztrestný útisk Palestinců

Nejvyšší soudní instance OSN Mezinárodní soudní dvůr vydal přelomový verdikt, v němž označuje nejen způsob okupace izraelských území Izraelem, ale samu tuto okupaci za nezákonnou. Bude to mít zásadní důsledky.

Novela zákona podmínky doktorandek a doktorandů zlepší. Ne však dostatečně

Připravovaná novela zákona o vysokých školách jde dobrým směrem. Tristní situaci českých vysokých škol však neřeší, a proto nevyřeší. Vláda by měla respektovat data, poslechnout iniciativu Hodina pravdy a k problému přistoupit komplexně.

Konspirace, nihilismus a reakcionářství. Nabídka katolické církve školám

Pražský arcibiskup se vyjádřil k novým rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání. Odmítl témata jako dějiny žen, klima a respektování potřeb planety. Navíc žádá, aby právo na základní vzdělání měly jen hodné děti.

Bude to Kamala

Bidenova viceprezidentka má z hlediska šancí na prezidentskou kandidaturu v rukou všechny trumfy, snad krom otevřené podpory od Baracka Obamy. Její volební slabiny se přitom odhalí plně až po demokratickém nominačním sjezdu v Chicagu.

Nedávné komentáře

Jak ekonomická nerovnost podkopává demokracii

Výzkumy ukazují, že vysoká míra ekonomických nerovností zvyšuje riziko úpadku demokracie. Američtí demokraté mohou Trumpa porazit, pochopí-li, že nejlepším způsobem boje proti úpadku demokracie je spravedlivější ekonomické uspořádání.

Boj proti mocným není extrém, ale úkol levice

Předseda SOCDEM a bývalý ministr zahraničních věcí za stejnou stranu v komentáři pro DR formulují svou vizi role, kterou by čeští sociální demokraté měli ve společnosti hrát.

Rozbít začarovaný kruh zvůle

Mimořádně působivou řeč ruského opozičního politika Ilji Jašina, který podal žalobu proti nezákonným postupům, jež jsou vůči němu uplatňovány ve vězení, zveřejňujeme jako komentář.

Zelení po evropských volbách počítají ztráty i zisky. Jak dál v ČR?

Autoři rekapitulují výsledky zelených stran v evropských volbách a v následných parlamentních volbách v Británii a ve Francii. Zabývají se i tím, co si z evropských výsledků i z domácího nezdaru může vzít česká Strana zelených.

Kdo nepracuje, ať nejí. Evangelium podle Mariana

Součástí vládních prorůstových opatření má být také novela zákoníku práce. Jejím cílem však zjevně není pomoct lidem trpícím chudobou, ale potvrdit obraz, podle něhož pracující parazitují na systému. Rétorika vlády připomíná 19. století.

Je v pořádku se ptát, rozhodl soud

Říkat, že Aliance pro rodinu sdílí putinovské postoje, a ptát se na její financování není protiprávní. Rozhodl tak soud. Pirátská poslankyně Olga Richterová reaguje na rozsudek, který ospravedlňuje její jednání.

Korejci do Dukovan. Vláda víc zatajila, než řekla

Nové dukovanské reaktory postaví korejská společnost KHNP, již na doporučení ČEZu vybrala vláda. Rozhodujícím faktorem přitom nebyla cena, ale její hrubý odhad. Vítězem je navíc firma poznamenaná skandály. Opět volíme nejistotu.

Z domova

Do podzimních voleb jde někde SOCDEM s ANO i Stačilo. Vedení strany to nevadí

V nadcházejících krajských a senátních volbách bude SOCDEM spolupracovat s různými stranami i jednotlivci. A to i s takovými, jež odporují profilu strany. Předsedovi strany Šmardovi to nevadí. Klíčové je podle něj prostě uspět.

Okamura se do voleb spojí s Rajchlem. Bojí se nástupu Konečné a Šlachty s Turkem

SPD, Trikolora, hnutí PRO a místy též Svobodní se pro zářijové volby spojí napříč kraji a senátními obvody do koalic. Jde patrně o reakci na neúspěch v evropských volbách i vzestup koalice Stačilo! a Přísahy s Motoristy sobě.

Máme malé nároky, říká terapeutka veřejného prostoru Veronika Rút

Chodí městy a všímá si věcí, které jsou z urbanistického hlediska špatně. Vzděláním designérka ale nezůstává jen u slov a přechází i k činům. Začalo to odstraňováním reklamy a vizuálního smogu, nyní oživuje ulici v centru Brna.

Sami namísto Spolu. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se dohodly pouze ve čtyřech krajích

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou kandidovat jako koalice Spolu v zářijových krajských volbách pouze ve čtyřech krajích a v menšině senátních obvodů. Předsedové to nepokládají za problém a svým místním organizacím nechávají volnost.

V Krušných horách vznikne nová chráněná krajinná oblast

Blíží se vznik Chráněné krajinné oblasti Krušné hory, která bude největší oblastí svého druhu v zemi. Zatímco ministerstvo plánuje její vyhlášení, těžební firmy nadále kácí staré bukové lesy.

Nová studie: Křetínského holding v dekarbonizaci zcela selhává

Vůbec poprvé vznikla analýza porovnávající dekarbonizační plány různých evropských energetických korporací. Holding Daniela Křetínského — v příkrém rozporu s rétorikou svého marketingu — ze srovnání vychází zcela nejhůře.

Marína Urbániková: Koncentraci vlastnictví médií je třeba přísněji regulovat

Se socioložkou médií z Masarykovy univerzity jsme hovořili o vážné hrozbě pro nezávislá média na Slovensku, budoucnosti českých veřejnoprávních médií a laxní regulaci vlastnictví soukromých médií v České republice.

Ze světa

Nový íránský prezident má uzdravit svou zemi

Nový íránský prezident Masúd Pezeškíán, jenž patří k reformnímu křídlu tamní politické scény, sice slíbil radikální změny v oblasti ekonomiky, vnitřní i zahraniční politiky, přesto přílišný optimismus není namístě.

Šance na porážku Trumpa se s Harrisovou zvedly. Zatím ale jen k 50 procentům

Dosavadní viceprezidentka si až nečekaně rychle zajistila prezidentskou nominaci, rekordní dary i enormní mediální pozornost. Nyní se čeká, jak konkrétně využije svoje silné stránky, a jak se naopak popasuje se slabinami.

Biden vzdal další prezidentskou kandidaturu, uvolnil cestu pro Harrisovou

Americký prezident nakonec ustoupil tlaku sponzorů, veřejného mínění i vlastních spolustraníků. Náhradní prezidentský nominant demokratů vzejde ze srpnového konventu. S největší pravděpodobností jím bude dosavadní viceprezidentka.

Francouzská krajní pravice a „lidé odtud“

Ač francouzské Národní sdružení volby nakonec nevyhrálo, jeho pozice opět posílila. Otázka identity je pro obyvatele Francie zkrátka podstatná, a právě krajní pravice umí dát tzv. „lidem odtud“ pocit, že se neocitli v propadlišti dějin.

Nejsou politické aktivistky, ale umělkyně. Ruský soud je odsoudil za terorismus

Ruské umělkyně Žeňa Berkovičová a Světlana Petrijčuková byly odsouzeny na šest let odnětí svobody za to, že divadelní hrou Finist, jasný sokol údajně propagovaly terorismus. Absurdní soudní proces komentuje advokátka Ksenija Karpinská.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů

Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.

Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné

Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Netruchlit k zapomnění. Obětem vražd na FF UK dlužíme jasnou odpověď

„V nedávných projevech předsedy vlády Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla jsem neslyšel nic o tom, jaké konkrétní kroky chtějí iniciovat a podniknout, aby se podmínky držení zbraní výrazně zpřísnily.“ Ondřej Holub k držení útočných zbraní.

Obchodníci se smrtí. Přísná a efektivní kontrola držení zbraní je nezbytností

V České republice roste počet střelných zbraní. Efektivní kontrola jejich držení je nezbytnou, ale nikoli dostačující podmínkou k tomu, abychom se co možná vyhnuli dalším tragickým událostem podobným té na pražské filozofické fakultě.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Vláda Petra Fialy

Korejská pohádka o Dukovanech má zakrýt nezpůsobilost vlády v oblasti energetiky

Pokračuje další dějství šaškárny směřující k obrovské tragédii. Vláda rozhodla o největší investici v historii ČR. Nové jaderné bloky má postavit firma bez zkušenosti s jejich výstavbou. Vláda také odmítla posun energetiky do 21. století.

Reformu dysfunkčního antimonopolního úřadu chce zhatit jeho mocný předseda Mlsna

Kolem reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vrcholí boj mezi modernizátory a zastánci starých pořádků. Reformě se brání vedení úřadu v čele s předsedou Mlsnou. Ten by totiž přišel o v evropském měřítku unikátní koncentraci moci.

Mezi lidovci se objevují první pochybnosti o smyslu existence koalice SPOLU

Koalice SPOLU držela pohromadě, protože byla výhodná pro všechny strany. Neúspěch lidovců v evropských volbách vytváří první trhliny. Politolog a člen KDU-ČSL Vladimír Hanáček přibližuje vnitrostranickou diskusi i napětí v koalici.

Revizi dávek by slušela profesionalita. Diletantů máme dost i bez Jurečky

Návrh zákona o revizi systému nepojistných sociálních dávek nese rysy sociálního inženýrství. Navíc ministr Jurečka revizi nadále prezentuje jako boj se zneužíváním dávek. Důkazy pro takovou praxi nemá, je to jen laciný populistický trik.

Trampoty ministra školství

Mikuláš Bek představuje pro české školství spíše hrozbu než šanci na pozitivní změnu. Jediné, co může vládu přimět k nápravě nynější tristní situace, je vytrvalý silný tlak zdola — ze strany učitelů, studujících a školských odborů.

Rovnost LGBTQ lidí

Kastrace trans lidí končí. Skončí i morální panika a démonizace?

Rozhodnutí Ústavního soudu ukončilo nedůstojnou praxi povinných kastrací při změně pohlaví. Zvládne česká politická třída zákon napravit s respektem k osudům trans lidí a jejich blízkých, nebo dá prostor morální panice a démonizaci?

Irák brutálně pronásleduje stejnopohlavní vztahy. A nejen on

Státy, v nichž politiku diktuje náboženství, jsou vesměs nenávistné vůči LGBT+ osobám. A není velký rozdíl, zda jde o islám, nebo křesťanství. Sekulární humanistická etika je ušlechtilejší a zasluhuje v radikalizujícím se světě chránit.

Proč z manželství pro všechny zbylo manželství jen pro někoho

Za okolnostmi senátního hlasování o manželství pro všechny se ohlíží a nad možnými cestami k ukončení diskriminace sexuálních menšin v ČR se zamýšlí jedna z nejvýraznějších političek angažujících se v oblasti práv LGBT+ osob.

Akceptace stejnopohlavních svazků v osekané podobě je politickou chybou

Sněmovna minulý týden schválila rozšíření práv stejnopohlavních párů, na manželství pro všechny si však Česká republika ještě počká. Je na čase, aby se mladí lidé aktivizovali podobně, jako se to povedlo loni v Polsku.

Manželství pro všechny? Jen upatlaný kompromis

Uzákonění takzvaného manželství pro všechny Sněmovnou neprošlo. Poslanci tak stvrdili, že reprezentují především sami sebe. Z jednání i tak vzešel návrh, který znamená krok vpřed. Proč pro něj hlasovali Piráti, vysvětluje Klára Kocmanová.

Klima a energetika

Klimatická krize zrychluje. Dvanáctý měsíc nad hranicí oteplení o 1,5 stupně

I prvních šest měsíců roku 2024 zaznamenáváme extrémní hodnoty klimatických ukazatelů. Navzdory častějším ničivějším projevům počasí je nutné uchovat ambici udržet oteplování na co nejnižší možné úrovni.

Uhelný socialismus? Ne, díky!

Je absurdní na jedné straně požadovat dotace pro uhelné miliardáře a na druhé straně vyprávět drobným provozovatelům obnovitelných zdrojů, že musí respektovat pravidla určovaná neviditelnou rukou volného trhu s energiemi.

Vláda by měla pomáhat pracujícím, ne Tykačovi a jeho byznysu

Vláda představila návrhy změn novely energetického zákona. Mají ulehčit přechod z uhlí na plyn, nebo dokonce zachránit uhelné elektrárny skrze státní dotace. Je to nemístné. Pomoc potřebují pracující, nikoli Tykač.

Záplavy v Německu ukazují meze naší schopnosti adaptace na změnu klimatu

Německo zasáhly masivní záplavy, které mají katastrofální dopady, přestože země vybudovala protipovodňová opatření za miliardy eur. Dopadům změny klimatu se nelze snadno přizpůsobit, byť nás politici přesvědčují o opaku.

Volby do Evropského parlamentu: co vlastně změní?

Právě volený parlament bude hledat novou rovnováhu mezi ekoopatřeními a zájmy firem, bude řešit umělou inteligenci a digitální svět či formovat podíl EU na ochraně právního státu. Rozhoduje se i o velikosti posunu doprava a skladbě opozice.

Kdo a proč prosazuje dukovanský horkovod

V Dukovanech byla za účasti premiéra podepsána smlouva o vyvedení tepla z jaderné elektrárny pro účely vytápění Brna. Při dnešních technologiích je tento projekt neefektivní a předražený. Přesto se prezentuje jako jediné řešení. Proč?

Analýza: Klima pro českou politiku takřka neexistuje

Programy do evropských voleb ukazují, že česká politika se aktivnějších klimatických opatření bojí. Zárodky programu, který může přinést nutnou změnu a myslet přitom na většinu obyvatel, však přesto alespoň vznikají.

Izrael a Palestina

Assange je na svobodě. A co my?

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange je na svobodě. Vrátil se do světa, který je v mnohém horší, než byl ten, jejž se snažil napravit. Do světa, který potřebuje víc takových, jako je Julian Assange.

Světová média požadují po Izraeli, aby umožnil novinářům vstup do Gazy

Více než šedesát novinářských a oborových občanských organizací požaduje po Izraeli, aby umožnil médiím volný vstup do pásma Gazy. K výzvě Výboru na obranu novinářů se připojily mj. BBC, CNN, New York Times či Financial Times.

Válka proti Gaze: brutální izraelský útok připomíná hrůzy genocidy v Bosně

Oběti bosenské genocidy a jiných masově páchaných zvěrstev kdekoli na světě mají morální povinnost vystoupit proti pokračujícímu zločinu proti lidskosti v Gaze.

Hútíové jako geopolitický hráč. Okolnosti konfliktu v tepně námořního obchodu

V rozhovoru přibližují afrikanista Jan Záhořík a geograf Jiří Preis složitou geopolitickou situaci Blízkého východu a motivace hútíských povstalců v Jemenu, kteří využili izraelského vpádu do Gazy k narušení důležité námořní obchodní trasy.

Je načase uznat Palestinský stát. Separace ale není řešení

Mezinárodní uznání Palestinského státu je nutnou podmínkou míru na Blízkém východě. Nesmí však jít o stát, který bude založen na podobných principech jako Izrael. Budoucnost tkví v prostupnosti, nikoli v etnické či náboženské separaci.

Válka na Ukrajině

Role USA v obraně Ukrajiny je klíčová. Co bude po volbách?

Podpora Spojených států byla pro obranu Ukrajiny před ruskou agresí dosud zásadní. Pokud zvítězí v prezidentských volbách v USA Donald Trump, nemusí pokračovat. Evropa se na to musí připravit.

Zatýkání, únosy, potírání jazyka. Krymští Tataři pod ruskou okupační mocí

Etnicky motivované represe vůči krymskotatarské komunitě zůstávají v kontextu války na Ukrajině opomíjeným tématem. Pro tento národ však mohou mít důsledky podobně dramatické jako stalinská genocida před osmdesáti lety.

Jak vnímat poslední změny v ruské vládě

V březnu byl Vladimir Putin zvolen ruským prezidentem na další šestileté období. Své inaugurace využil k některým změnám ve vedení státu. Nejvýznamnější je výměna ministra obrany. Snahou je vytvořit podmínky pro dlouhodobé vedení války.

Otevřený dopis ministru Jurečkovi ohledně uprchlíků z Ukrajiny

Občanské organizace apelují na ministra práce a sociálních věcí, aby nepřipravoval uprchlíky z Ukrajiny o nouzové humanitární ubytování. Změna podle nich ohrozí zranitelné skupiny, včetně seniorů, osob se zdravotním postižením či dětí.

Ukrajinské uprchlíky místo integrace přepočítáváme na peníze. Vymstí se nám to

Vláda i vládní politici se chlubí, že se ukrajinští uprchlíci České republice finančně „vyplatí“. Vytěžování Ukrajinců jako levné pracovní síly namísto důsledné integrace se nám ale naopak do budoucna může snadno vymstít.

Desatero pro vítězství Ukrajiny

Udržitelná doprava ve městech

Lidé z okolí mosteckého autodromu trpí hlukem a nezájmem úřadů

Hluk z Autodromu Most dlouhodobě překračuje hlukové limity. Navzdory stížnostem místních obyvatel úřady nejednají. Nespokojenost a nedůvěra občanů ve stát jsou pak jen logickým důsledkem.

České dráhy potřebují dlouhodobý plán rozvoje, nikoli rozvratu

Úvahy ministrů financí a dopravy privatizovat České dráhy představují další ukázku ideologické zaslepenosti ODS. Zkušenosti s privatizací železnic jsou vcelku odstrašující. Velcí železniční dopravci jsou v Evropě z dobrých důvodů státní.

První rok městské pětikoalice: Praha začíná opět stagnovat

Pražská radnice pod vedením Bohuslava Svobody úřaduje už rok. A zatím to vypadá, že jejím programem bude především stagnace, nebo přímo návrat ke „starým“ pořádkům. Trpí sociální agenda, doprava i školství. Od primátora slyšíme jen výmluvy.

SUV v Paříži se nás netýkají, ale efektivita veřejné dopravy v Praze ano

V ulicích Prahy neustále přibývá aut. Kvůli nim se také prodlužuje doba zpoždění MHD. Veřejná debata by se proto měla vést o tom, jaká je efektivita jednotlivých druhů dopravy a jejich vliv na okolí.

Plán na zdražení jízdného v pražské MHD je nezodpovědná politická hra

Vládnoucí pražská koalice se začala dohadovat o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Je to nekoncepční a nezodpovědný krok. Veřejné služby by v době všeobecného zdražování v důsledku inflace zdražovat neměly.

České školství

Hunger Games zase za rok. Přijímačky na střední jsou nepřijatelně exkluzivní

Zprovoznění elektronického systému přijímaček na střední školy není velkou výhrou. Už koncept přijímacího řízení je totiž v řadě ohledů zcela nevhodný. Ministerstvo ho musí reformovat a kraje rozšířit nabídku všeobecného středního vzdělání.

Přinesla nám digitalizace lepší přijímačky na střední školy?

Současný systém přijímacích zkoušek na střední školy je nespravedlivý a nehumánní. Dětem ničí psychiku i život a uspějí v něm jen ti, kdo se mohou opřít o finance a sociální kapitál svých rodičů.

Obce se musí postarat o tříleté děti. Tentokrát už doopravdy

Obce jsou už dvacet let povinny zajišťovat předškolní péči pro děti. Díky připravené novele zákona o dětských skupinách by konečně měly začít brát tuto svou povinnost vážně.

Chceme, aby mladí brali volby vážně? Dejme jim možnost volit doopravdy

Ve Studentských volbách mají pravidelně silnou podporu protestní síly, recesisté a různá bizarní hnutí, což vypovídá o přetrvávajícím nezájmu mladých o politiku. Řešením je dát jim možnost volit doopravdy.

Náboženství a civilizace

Islám není jen jeden. I migranti jsou různí. A fotbal spojuje

Strašení migranty nepřestává otravovat český a evropský veřejný diskurz. Pokud však odhlédneme od svých předsudků, zjistíme, že v realitě odpovídá obrazu migranta nikoli krvežíznivý násilník, ale daleko spíše úspěšný evropský fotbalista.

Pro život nebo pro volbu, musí to být rozpor?

Na nabídce pomoci ženám, které zvažují umělé přerušení těhotenství, není nic špatného. Problém začíná u dogmatického pojetí ultrakonzervativní etiky, které se bohužel i u nás začíná prosazovat.

Pohlavní zneužívání v církvi není odchylkou, nýbrž pravidlem

Podle dat z Francie bylo v posledních sedmdesáti letech katolickou církví zneužito více než 200000 mladistvých. Francie přitom není izolovaná. Zneužívání moci církevních aktérů není vzácné ani u nás. Dopad na společnost je přitom masivní.

Není budoucnost tam, kde děti jedí odpadky těch, kdo se stravují v hojnosti

Papež František dlouhodobě varuje před extrémní koncentrací bohatství a upozorňuje na utrpení chudých a hladových. Papežovy projevy, pro někoho na první pohled radikální, jen přirozeně navazují na sociální nauku katolické církve.

Politika dějin

Den osvobození?

Osvobození sovětskou armádou přímo předznamenávalo nastolení stalinského režimu, který zdiskreditoval ideál socialismu. Na místě je tak slavit spíše den míru nežli osvobození.

Fico nad Husákovým hrobem. Anatomie jedné poklony

I když Ficova poklona nad Husákovým hrobem vypadá při pohledu z Prahy jako nesrozumitelný, mírně bizarní spektákl, ve skutečnosti je za ním hluboká logika, kterou demokraté mohou ignorovat jen k vlastní škodě.

Dohodu s Lichtenštejny ano, ale ne podle Hermana

Expáter a exministr kultury ve službách Lichtenštejnů Daniel Herman se snaží sugerovat, že máme jen dvě možnosti: přijmout, nebo nepřijmout dohodu, kterou nám nabízejí. Není tomu tak. Má se jednat a o možnostech máme vědět.

Jiří Gruntorád a John Bok vrátili do politiky téma autenticity

Oba stateční muži prosadili svou, přiměli stát, aby konečně začal napravovat křivdy na chartistech, obětech perzekucí minulého režimu. Až čas ukáže, co rozhodnutí vlády ve stylu Chytré horákyně znamená pro tuzemskou politickou kulturu.

Ministr Jurečka by měl odstoupit, aby zachránil život cennější než jeho kariéra

Ministr by měl odejít z důvodů křesťanských, osudových, literárních, estetických. Člověk se občas potká s něčím, co ho přesahuje.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Seznam.cz vábí do mediální reality generované na míru. Akceptujeme to?

Technologický gigant Seznam oznámil, že ve své rozhlasové stanici Expres FM uměle generovanou moderátorku Hacsiko doplní dalšími čtyřmi syntetickými hlasy. Otevírá se tím otázka, jaký mediální obsah konzumujeme a jak ho konzumovat chceme.

Současný svět je jako plavba Titaniku

Svět čelí několika globálním krizím. Válečné konflikty, masová migrace, rozvrat klimatu i nástup umělých inteligencí nás ohrožují nejen svou intenzitou, ale především svou provázaností. To, na co doplácíme, je nekontrolovatelná zpupnost.

Zachytí vás vždy a všude. Zákaz biometrického sledování nepřipouští výjimky

Evropská unie schvaluje zákon o umělé inteligenci, který slibuje úplný zákaz systémů na rozpoznávání tváří. Snahy prosadit do něj výjimky popírají jeho smysl.

Jednou nohou v dystopii. Systém rozpoznávání obličejů používá i česká policie

Policie přiznala, že používá software na rozpoznávání tváří, byť údajně jen ke zpětnému porovnávání. Na možnostech zneužití technologie, která se šíří i v soukromém sektoru, to nic nemění. Do osvěty se paradoxně pouštějí soukromé firmy.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Fico na hradě Devíně

Slovenský premiér Robert Fico využil svůj první projev po atentátu, aby pod pláštíkem historických exkurzů ve jménu takzvané konzervativní levice hlásal rétoriku a cíle, jež se příliš neliší od jeho extrémně pravicových partnerů.

Labouristé jsou zpět. Vláda Keira Starmera přinese změnu

Silné volební vítězství labouristů vzešlo z povahy volebního systému i z příklonu strany k politickému středu. I tak ale bude pro Británii znamenat výraznou změnu. Od zdravotnictví a vztahu k EU po přístup k environmentální agendě.

Vítězství francouzské levice bude mít důsledky i pro českou politiku

Západní demokraté výsledky francouzských voleb vítají, kdežto česká společnost, stále zaslepená laciným antikomunismem, se jich hrozí. V každém případě vývoj ve Francii silně ovlivní Babišovy evropské plány i budoucnost SOCDEM.

Francouzská levice zachraňuje republiku, česká pravice z toho šílí

Česká pravice považuje daně pro bohaté za větší hrozbu než otevřeně rasistickou stranu Národní sdružení, která může vyhrát francouzské parlamentní volby. Právě Nová lidová fronta je přitom silou, která může zachránit republiku i demokracii.

Stačilo Kateřiny Konečné není levicí, ale nebezpečím pro ni

Volební projekt Stačilo Kateřiny Konečné nestaví na sociálních, nýbrž na populistických tématech. Právě proto se nyní nespojuje s evropskou Levicí, ale s Babišovými a Orbánovými Patrioty. Pro českou levici je jen dalším nebezpečím.

Feminismus a práva žen

Dost bylo Feriho. Přišel čas změnit podmínky, z nichž vzešel

Dominik Feri je vinen ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Byl pravomocně odsouzen. Ač je příliš brzy na to říct, zda rozsudek odstartuje klíčovou celospolečenskou změnu, jisté je jedno. Naučí nás více věřit obětem.

Feriho oběti dosáhly spravedlnosti. Teď změňme kulturu, která jim stála v cestě

Odsouzení bývalého poslance Feriho je důležitým krokem k odstranění kultury znásilnění u nás. Teď je třeba dokončit změnu definice znásilnění v zákoně tak, aby jim účinně předcházel a usnadnil jejich postihování.

Potraty, pochody a tělesná autonomie

Sobotní blokáda pochodu za omezení práva na potrat přinesla konfrontaci dvou zcela odlišných pojetí světa a lidských práv. Protipotratáři i čeští policisté zatím odmítají uznat mezinárodními úmluvami garantované právo na tělesnou autonomii.

Ekonomie je nenapravitelně sexistický obor

Muži dominují v ekonomii nikoli proto, že by ženy byly slabší v matematice, ale protože tento obor stojí na zvrácených premisách, jež jsou pro většinu žen naprosto nepřijatelné.

Brno & Praha

Provoz výtvarného umění jako křivé zrcadlo poměrů

Petice, která kritizuje Národní galerii, Cenu Jindřicha Chalupeckého a Akademii výtvarných umění, se setkala s podivuhodně zmatenými ohlasy.

Arnika vyhrála soudní spor. Budovu od Zahy Hadid to už ale nezmění

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti organizace Arnika. Úřady v procesu povolování stavby Masaryk Centre 1 od ateliéru Zahy Hadid chybovaly. Postavenou budovu už nikdo nezbourá, přesto je tento rozsudek důležitý.

Praha dá letos méně peněz na aktivní mobilitu

Pražská koalice se štěpí v oblasti dopravy na stoupence bezmotorové dopravy a MHD na straně jedné a podporovatele automobilismu na straně druhé. Letos se bude rozhodovat o změnách, které mohou dopravní tvář Prahy výrazně ovlivnit.

Praha 1 potřebuje omezení hluku a dopravy, ne absurdní divadlo primátora Svobody

Centrum Prahy dlouhodobě trápí odliv stálých obyvatel. Je to dáno i nočním hlukem z neregulovaného turismu, a především dopravy. Noční zákaz vjezdu do některých oblastí pro motorovou dopravu jde i přes obsažené výjimky správným směrem.

Výběh pro lední medvědy za 1,2 miliardy? Zdroje zjevně jsou, ale jen pro někoho

V situaci, kdy ekonomika stagnuje a instituce škrtají, kde se dá, pražská zoo prudce navýšila rozpočet na jeden ze svých projektů a Rada města Prahy ho bez výhrad schválila. Umělé nafukování veřejných projektů má u nás dlouhou tradici.

Důl Turów

Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce

Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.

Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem

Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Násilí na lidech bez domova

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Mé první — a druhé — myšlenky po střelbě na Donalda Trumpa

Americký ekonom a bývalý ministr kabinetu Billa Clintona publikoval záhy po pokusu o atentát na Donalda Trumpa komentář, který zveřejňujeme v českém překladu.

Blíží se konflikt mezi Čínou a Spojenými státy? Jak by mohl vypadat?

Řada předních západních médií v poslední době publikovala texty, které předvídají blížící se vojenskou konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy v Pacifiku. Jak by takový konflikt mohl vypadat a co může ovlivnit? Kdo v něm uspěje?

Tři mýty, které táhnou Západ ke dnu

Prozření západních politických elit přichází pozdě. Vzestup krajní pravice je logickým důsledkem politiky zvýhodňující bohaté a sdírající chudé. Odolnost Ruska a Číny pak kontrastuje s tím, jak Západ zaspal v oblasti veřejných investic.

Assangeovo propuštění je vítězstvím pro člověka, pro jeho kauzu ale jen zčásti

Nejznámější představitel whistleblowerského fenoménu WikiLeaks se dostává svobodu po pěti letech věznění a devíti dalších letech různého omezování. Děje se tak ale až po dohodnutém dílčím přiznání viny, které zastiňuje podstatu případu.

Čína & Tchaj-wan

Konflikt o filipínský vrak prohlubuje napětí mezi USA a Čínou

Eskalující násilí čínských pobřežních hlídek vůči filipínským námořníkům bránícím základnu ve svých vodách může vyvolat přímý konflikt mezi USA a ČLR.

Tchajwanská společnost protestuje proti nebezpečnému zákonu

Na pozadí čínských vojenských manévrů v okolí ostrova vyšlo do ulic více než sto tisíc Tchajwanců, aby vyjádřili nesouhlas s návrhem zákona, který by navzdory vůli prezidenta umožnil umlčovat opozici a zásadně narušit státní bezpečnost.

Čínské zájmy ve Svaté zemi

Čína se v uplynulých dekádách stala významným hráčem na Blízkém východě, kde svou angažovaností mění mocenskou dynamiku. V Izraeli má důležité diplomatické, obchodní a investiční zájmy. Specifickým vývojem prošly její vztahy s Palestinou.

Práce, kterou nelze odmítnout: Státní politika zaměstnanosti v Sin-ťiangu

Peking směřuje k normalizaci represivní etnické politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Namísto dříve běžných převýchovných táborů jsou nyní Ujguři přímo podrobování nucené práci a přesunům.

Hongkong přijímá další bezpečnostní zákon. Sílí kontrola a orientace na Peking

V Hongkongu pokračují právní změny, které potvrzují dříve nastolený trend. Demokratické sny se rozplývají a ústavní záruky pro občanské politické aktivity se omezují.

Nové argumenty k teorii úniku viru z laboratoří ve Wu-chanu

Američané odtajnili další část dokumentů k projektům nadace EcoHealth Alliance Petera Daszaka. Materiál obsahuje podrobný návod na genetické modifikace, jejichž výsledkem měly být viry vykazující shodné rysy s virem způsobujícím covid-19.

Čína mezi Izraelem a Palestinci, po boku Ruska a Hútiů

Čína podporuje palestinský boj, zachovává „protizápadní neutralitu“ a stejně jako Rusko se nebojí, že hútijské útoky na dopravní lodě v Rudém moři ohrozí její obchod.

Pulzující africký kontinent

Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa

Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.

Rwanda třicet let poté

V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.

Somaliland: Na cestě k uznání 55. státu Afriky?

Ve stínu dlouhodobých katastrofálních poměrů v regionu Rohu Afriky zůstává fakt, že tu již desítky let prosperuje kvazistát Somaliland. Jeho dějiny ukazují, nakolik poměry v dnešní Africe stále ovlivňuje její koloniální minulost.

Chaotické volby v Kongu se dotýkají i České republiky

V Demokratické republice Kongo proběhly prezidentské volby, jež pošlapaly všechny základní demokratické principy. Mimořádné nerostné bohatství země je však pro EU i USA natolik lákavé, že tamní režim raději akceptují.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Prezidentské volby

Te Deum jako ornament inaugurace

Zdá se, že Petr Pavel chce svým rozhodnutím „zarámovat“ svou inauguraci chvalozpěvem Te Deum stvrdit mýtus „moudrého vladaře na Hradě“, který je v českém národě kontinuálně upevňován navzdory republikánskému zřízení prakticky od dob TGM.

Za změnami v české politice je i generační posun

Za úspěchem Petra Pavla nestojí jen povaha jeho osobnosti či podoba kampaně. Neopominutelnou roli jistě sehrála i výrazná generační obměna. Nastal ideální čas tento jev zasadit do kontextu a důkladně jej interpretovat. Je politicky klíčový.

Nechme Pavla se dovybarvit. Jak ohledně Ukrajiny, tak ohledně Tchaj-wanu

Nastupující prezident zaujal hned v prvním týdnu po zvolení několika silnými zahraničněpolitickými výroky. Každý z nich však může indikovat řadu různých konkrétních politik, ne nutně konfrontačních.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Nová platforma Akademie věd má zlepšit prestiž nájemního bydlení

V úterý 6. prosince 2022 spustil Sociologický ústav Akademie věd online platformu NájemPlus. Jejím cílem je zvýšit kvalitu a prestiž soukromého nájemního bydlení v České republice.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Recenze

Ježíš z Libně a zlomené prkno dějin. Nad hrabalovskou knížkou Pavla Hoška

Nedávno objevené nahrávky adventních promluv Bohumila Hrabala vrhají na jednoho z nejvýznačnějších českých spisovatelů nové světlo a umožňují hlubší pochopení duchovního rozměru jeho díla, které ruší hranici mezi posvátným a profánním.

Sucho v mezích patriarchátu

Film Sucho režiséra a scénáristy Bohdana Slámy pojednává o potřebě nápravy vztahu ke krajině i vztahů mezi lidmi navzájem. Celkové vyznění filmu kazí schematický scénář a těžko uvěřitelné chování postav.

1670 čili Jak rozesmát Poláky. A Čechy také

Seriál 1670 je jedním z příkladů, že Poláci dokáží na vlastní historii pohlížet se sebekritickým odstupem a použít ji i jako námět ke vtipnému zpracování aktuálních společenských témat. Kupodivu tato satira baví i Čechy.

Chci tě celou. Poznámky Milana Blahynky o totalitě

Neviditelná moc mafiánské praxe

Vzpomínky

Jane McAleveyová nás učila, jak se organizovat. A levici, jak znovu vyhrávat

Jane McAleveyová pomohla obnovit ztracené řemeslo organizování, které proměnila z levicové fráze opět v účinnou metodu. Naučila ho celou novou generaci odborářů a díky ní se používá znovu i v České republice.

Odešel stavitel mostů na zemi. Zemřel Karel Floss

Ve věku nedožitých devadesáti osmi let zemřel filosof, politik a pedagog Karel Floss.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Památce Alexeje Navalného

V Alexeji bylo tolik naděje, že by ji dokázal probudit i ve své milované zemi, pro kterou byl odhodlán položit život; dokázal by Rusko nadějí naplnit. V Rusku se říká, že největší tma je před svítáním. A teď už se opravdu potemňuje.

Jacques Delors byl velkým hybatelem sjednocující se Evropy

Delors zanechal v Evropě stopu jako málokdo: jednotný trh, jednotná měna, Maastrichtská smlouva, Erasmus. A také silná pozice Komise a jejího předsedy.