Skutečný dluh, o kterém Petr Fiala mlčí

Předseda vlády Petr Fiala ospravedňuje své nepopulární reformy nutností snižovat státní dluh. Dluh ekologický, nesrovnatelně ničivější, ale ignoruje.

Chemický průmysl brání zákazu „věčných chemikálií“. Ve hře je lidské zdraví

Nebezpečné chemikálie PFAS se sice v ČR nevyrábějí, ale řada českých firem běžně pracuje s materiály, které tyto látky obsahují. Jediným řešením je striktní zákaz těchto toxických chemikálií v celé Evropské unii.

Emise metanu se nedaří snižovat. Čas na přijetí konkrétních opatření se krátí

Fosilní průmysl stále brání snižování emisí metanu, přijatým závazkům navzdory. Jde přitom o levnou, rychlou a účinnou pomoc proti ohřívání planety.

„Nepřidáš se k většině, když páchá nepravosti.“ Eliška Wagnerová nám byla vzorem

Na svou „mentorku a přítelkyni“ vzpomíná jedna z nejvýraznějších postav české justice, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva.

Muskovy dlouhé prsty v německé politice

S Trumpovým znovuzvolením ještě více posílila moc nejbohatšího muže planety Elona Muska. Ten se přitom nespokojuje s už tak problematickým propojením svého byznysu a politiky, ale přímo se vměšuje do záležitostí jiných států.

Nedávné komentáře

Americká katastrofa

Dnešní inaugurací se Donald Trump stává 47. prezidentem v dějinách USA. Znamená to zásadní ohrožení samotných základů americké i světové demokracie.

Billboardová mafie? Prostě mafie

Jihočeský billboardový boss roky terorizuje občany ČR. Úřady tomu převážně přihlížejí. Blýská se však na lepší časy. Vše uvedla do pohybu nedávná zjištění, podle nichž Fischer, vlastním jménem Cvešper, figuroval u více vražd na Slovensku.

Tusk bude čelit Kaczyńskému i Trumpovi

Půlroční předsednictví Polska v Radě EU, které začalo 1. ledna, se odehraje ve znamení Trumpa, Ukrajiny a domácích voleb.

Gurmán Tomio Okamura

Tomio Okamura rád oslovuje voliče krátkými videi s jídlem. Tuto strategii používá stále více populistických politiků. Těží z algoritmických modelů sociálních sítí, u diváků vyvolávají kladné emoce a normalizují tím mobilizaci nenávistí.

Veřejně o jazyce aneb v pasti „správné češtiny“

Popularizace lingvistiky coby vědeckého oboru je nesnadnou disciplínou. Především proto, že veřejnost od lingvistů očekává, že budou říkat, jak se má správně psát a mluvit. Cestou ze začarovaného kruhu by mohla být spolupráce s influencery.

Příměří v Gaze: po patnácti měsících brutality Izrael sčítá jenom ztráty

Příměří, které Netanjahuovi vnutil Donald Trump, se v Izraeli právem nepovažuje za žádné vítězství. Ve skutečnosti Izrael nedokázal prakticky nic z toho, co ve válce chtěl. Zato Palestinci v Gaze mohou mít právem pocit, že změnili vše.

Auta jsou kukly, do nichž se uzavíráme před světem

Auta nejsou jen dopravním prostředkem a důležitou součástí naší ekonomiky, ale také odrazem naší kultury — a tak je i jejich svět plný paradoxů. Při úvahách o omezení automobilismu proto musíme přihlížet právě k jejich kulturní funkci.

Z domova

S Martinou Hynkovou Vrbovou o případu Cimický: Jsem ráda, že jsem promluvila

Martina Hynková Vrbová s Deníkem Referendum mluvila o tom, proč je normální, že mnohé ženy o svých nepříznivých zkušenostech promluví až po dlouhém čase, a také o tom, jak se mění ve vztahu k sexuálním predátorům české prostředí.

Novým senátorem bude Zdeněk Papoušek (ODS). Vyhrál doplňovací volby v Brně

Doplňovací senátní volby v Brně skončily bez překvapení. Zesnulého Romana Krause z ODS nahradil Zdeněk Papoušek, kandidující rovněž s podporou hlavní vládní strany. Účast činila dvacet procent oprávněných voličů.

Zakladatelé nového komunitního centra: Česká republika potřebuje dekolonizaci

V Praze se otevře komunitní centrum kolektivu Tadamun, zaměřené na lidi z arabského světa. O tom, proč Česká republika takové centrum — stejně jako třeba debatu o dekolonizaci — potřebuje, jsme hovořili se zakladateli centra.

Část Brňanů si zvolí senátora. Favoritem je Zdeněk Papoušek

V severním senátním obvodu v Brně se bude o víkendu volit náhradník za zesnulého Romana Krause (ODS). Favoritem je učitel Zdeněk Papoušek, který v Senátu už dříve zasedal a za nímž stojí i strany Fialovy vládní koalice.

Lex plyn: vláda podpořila korporace na úkor občanů

Novela energetického zákona navrhuje jako „dočasné řešení“ dotování uhelných zdrojů a podporu plynové infrastruktury. Zároveň nestanovuje záruky přechodu na čisté zdroje. Na selhání vlády a energetických korporací doplatí spotřebitelé.

Křetínský se stal největším těžařem uhlí v Evropě. Těží ale i miliardové dotace

Zjištění DR: Křetínského holding EP Group se letos stal největším těžařem uhlí v Evropě. Současně ovšem mohutně těží evropské dotace. Nedává přitom žádný smysl, aby korporace jako ty z EP Group dostávaly jakékoli veřejné dotace.

Čtyři důvody, proč jsou jaderné plány české vlády odtržené od reality

Rozšíření Dukovan má vyřešit problémy české energetiky. Ve skutečnosti však jde o drahý, zdlouhavý projekt, který nepomůže s dekarbonizací a přinese drahé ceny energií. Potřebujeme moderní čistou energetiku řízenou veřejným sektorem.

Ze světa

V USA začal Trumpův druhý mandát. Co při něm sledovat?

Trump slíbil Američanům řadu konkrétních věcí a několik panoramatických změn: v ekonomice, energetice a státosprávě. Otázkou zůstává, co hodlá měnit z gruntu a co jen na efekt. Pozornost přitom zaslouží i lidé okolo něj či proměny opozice.

Gruzínská „Evroluce“ v roce 2024 neuspěla. Mohla by letos?

Loňské masové protesty nakonec ani nezviklaly režim „gruzínského Babiše“, ani neudržely v úřadě prezidentku Zurabišviliovou. Přesto pokračují v různých formách dále. 15. ledna by se mělo stávkovat, 20. ledna má jednat Zurabišviliová v USA.

Obrat v Rakousku: vše teď směřuje k vládě s krajní pravicí

Novoroční krach rozhovorů o velké koalici otevřel cestu pro kabinet, jež budou skládat posthaiderovští Svobodní (FPÖ). Vláda s FPÖ je přitom dle pozorovatelů nejpravděpodobnější i v případě, že v Rakousku proběhnou předčasné volby.

Britská vláda hledá cesty k veřejnému vlastnictví energetiky

Nová státní společnost Great British Energy má podpořit rozvoj větrné energie, posílit nezávislost a omezit vliv nestabilních trhů s fosilními palivy. Zda labouristé potenciál veřejného vlastnictví zdrojů energie využijí, ale není jisté.

Rakousko, Rumunsko, Bulharsko. Nástup populistů podněcuje další velké koalice

V EU přibylo v roce 2024 jak států s účastí krajně pravicových stran ve vládách, tak zemí, kde se proti těmto silám snaží spojovat ideologičtí protivníci. Voliči mají přitom sklon účastníky velkých koalic spíše trestat.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Volby do Evropského parlamentu

Na motivy klinické smrti Národní galerie a sociální demokracie

Volební potenciál sociální demokracie byl dvanáct procent, známost lídra činila dvaaosmdesát procent. Z Národní galerie odešlo odborné zázemí. A také je léto.

Kdo psal Babišův a Orbánův „Vlastenecký manifest“

Jazyk „Vlasteneckého manifestu“, s nímž se Babiš s Orbánem hodlají etablovat v rámci evropské politiky, odpovídá slovníku lepenistů. A je pravděpodobné, že oba visegrádští autoritáři se spoluprací s francouzskou krajní pravicí počítají.

Proč vládní koalice prohrála v evropských volbách

Českou vládu dříve zdobila v některých věcech ochota k čelnímu střetu s populisty. Před evropskými volbami ale byla ta tam. Svým lavírováním a vlastním populismem, zejména strany sdružené v koalici SPOLU, k vítězství opozice samy pomohly.

Evropská krajní pravice a euroskeptici těžko hledají shodu

Euroskeptická frakce ERC si pod vedením G. Meloniové stále více zahrává s krajní pravicí. ODS váhá, zda přejít k lidovcům, jak připouští Petr Fiala, nebo ve frakci setrvat, což pozici ČR při jednání o posty v EU rozhodně neprospívá.

Vláda Petra Fialy

Rok 2025 přináší zásadní změny české sociální politiky

Sociální podniky, kratší oddlužení, dávka sociální pomoci a podpora bydlení. To jsou hlavní letošní legislativní změny v oblasti sociální politiky. Fatální nedostatky zákona o dávce státní sociální pomoci může Sněmovna ještě napravit.

Petr Fiala nás na Vánoce pokáral za chyby, které dělá jeho vlastní vláda

Největší překážkou České republiky je podle premiéra to, že si málo věříme. Místo reflexe neúspěšného vládnutí sebestředně obvinil za politickou a ekonomickou situaci nás všechny. Zpečetil tak nevyhnutelné — návrat Andreje Babiše k moci.

Ne digitalizace, to reforma veřejného stavebního práva skončila debaklem

Krach digitalizace stavebního řízení je projev zhroucení reformy veřejného stavebního práva, což negativně ovlivní povolování staveb v ČR nejméně na jednu další dekádu. Důvodem rozhodně nejsou jen technické problémy s informačními systémy.

Zrušený přílepek: symbol bezradnosti vlády i opozičního podemílání demokracie

Ústavní soud zrušil pozměňovací návrh zákona zakazující politikům vlastnit média, protože šlo o přílepek k nesouvisejícímu materiálu. Potvrdilo se, že vládní koalice svou slabostí nahrává populistickým nepřátelům liberální demokracie.

Trump to Evropě nejspíš osladí

Nástup Trumpovy administrativy a politiky Make America Great Again Evropu zasáhne. Zejména tím, že nebývale otestuje její jednotu, která nyní rozhodně není bezproblémová. A složitá bude i naše pozice. Také vinou nešikovné Fialovy vlády.

Klima a energetika

Měřením uhlíkové stopy odvádí Raiffeisenbank pozornost od vlastní špíny

Tuzemská pobočka rakouské Raiffeisenbank začala svým klientům počítat uhlíkovou stopu. Proč? Jen aby odvedla pozornost od vlastních prohřešků. Odmítněme to. Příčiny ničení životního prostředí nejsou individuální, nýbrž systémové.

Očekávaný boom „mařičů energie“ je výsledkem liknavosti ministerstva průmyslu

Mařiče energie znějí jako příslovečné topení pánu bohu do oken, a tak není divu, že vyvolávají ve společnosti značný rozruch. Na vině je současný systém trhu s elektřinou a dlouhodobá neschopnost ČR implementovat evropskou směrnici.

Německá Energiewende si nezaslouží český výsměch

Čeští „energetičtí experti“ rádi pranýřují německou Energiewende. Fakta jsou ale jasná: větrné a solární zdroje umožnily snížit emise, zvýšit podíl čisté energie a snížit ceny. Nyní je nutné posílit veřejné vlastnictví v energetice.

Kolumbie, nová láska ekologů?

Dnešní Kolumbie otřásá mnohými pohodlnými představami o řešení klimatické krize. Země profitující z exportu fosilních paliv se nebojí žádat o omezení jejich spotřeby a klade důraz na sociální rozměr ekologické transformace.

Extrémní klima 2024: Nové rekordy emisí i teplot ukazují prohlubující se krizi

Rok 2024 byl opět rekordně teplý a plný extrémů počasí. Zároveň emise skleníkových plynů nikdy nebyly větší. Dokládá to naléhavost zásadní změny v přístupu ke klimatické krizi. Především je nutností rychlý konec využívání fosilních paliv.

Nový systém emisních povolenek selže, pokud náklady ponesou obyčejní lidé

Rozšíření emisního obchodování v Evropské unii má pomoci s dekarbonizací, ve stávající podobě však prohloubí společenské nerovnosti. Klimatické hnutí by mělo požadovat mnohem širší strukturální změny.

Pojišťovny kvůli klimatické krizi přicházejí o stovky miliard

Ztráty největších světových pojišťoven v důsledku vyplácení škod souvisejících s klimatickou krizí se v posledních dvaceti letech začaly rovnat ziskům z pojišťování fosilní průmyslu, ukazuje nová studie koalice Insure Our Future.

Izrael a Palestina

Rok testování lidskosti

Tam, kde se určitým skupinám lidí upírá lidskost, je všechno dovoleno. Deficit lidskosti, který ukazují reakce na pomoc lidskoprávních organizací obyvatelům Gazy, je varováním i pobídkou k tomu, být opravdu humánními lidmi.

Zatykač na Netanjahua může posunout i českou debatu

Osoby řídící izraelské tažení v Gaze nejsou volány k odpovědnosti za reakci na 7. říjen, ale za jasně ohraničené zločiny: využívání hladu jako zbraně a cílené útoky na civilisty. Vcelku seskupené důkazy zde mohou prolomit mnohé stereotypy.

Dobrá zpráva: na mezinárodní právo je Izrael krátký

Autor, který byl mluvčím Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, o jehož judikáty se opírá i Mezinárodní trestní soud v rozhodnutí stíhat přední izraelské politiky, v komentáři pro DR vysvětluje, proč je to tak správně.

Co je a co není antisemitismus: amsterdamská lekce

V souvislosti s násilnostmi v Amsterdamu sílí varování před antisemitismem. Za antisemitismus je ale třeba považovat i islamofobní antiarabský rasismus. Naopak kritika politiky Izraele a zastávání se palestinských práv antisemitismem není.

Práva a naději pro Palestinu

V Gaze se rozhoduje o všem

Rovnost LGBTQ lidí

Filmový festival Mezipatra slaví čtvrt století své existence

Festival filmů s queer tematikou objevuje ho stále více diváků bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu. Již mnoho let probíhá nejen v Brně, kde vznikl, ale také v Praze. Patří k němu i ozvěny v regionálních kinech.

Festival Prague Pride. Od boje za rovnost k oslavám elit

Festival Prague Pride hlásá oslavu všech LGBTQ+ identit a boj za rovná práva. Jeho komercializace však část populace z oslav vylučuje.

Na povrchu liberálové, uvnitř konzervativci. Polský boj o legalizaci interrupcí

Sejmem neprošel zákon dekriminalizující potraty. Spolu s legalizací „partnerství“ by přitom mohl částečně napomoci čelit i problému stárnutí obyvatelstva. Rozpory v polské vládní koalici se navzdory slibům premiéra Tuska dále stupňují.

Všechny Poslední večeře světa

Stavět náboženské příběhy a výjevy na hlavu není důsledkem moderní, údajně dekadentní doby, ale má hluboké kořeny v dějinách a velký význam pro člověka. Smích a lehkost patří do sféry posvátného stejně jako vážnost.

Je v pořádku se ptát, rozhodl soud

Říkat, že Aliance pro rodinu sdílí putinovské postoje, a ptát se na její financování není protiprávní. Rozhodl tak soud. Pirátská poslankyně Olga Richterová reaguje na rozsudek, který ospravedlňuje její jednání.

Válka na Ukrajině

Měla by mít Ukrajina jaderné zbraně?

Pokud Rusko jakožto jaderná velmoc napadlo zemi s nejadernými silami, neznamená poskytnutí jaderných zbraní Ukrajině nepřípustné eskalování konfliktu, argumentuje slovinský filozof.

Severokorejští vojáci na hranicích Ukrajiny. Jižní Korea pomůže napadené zemi

Jižní Korea se až dosud držela závazku nedodávat na Ukrajinu žádné zbraně. Přímý vstup Severní Koreje do konfliktu na straně Ruska ji však přiměl k přehodnocení svého postoje.

Česká republika a ruská ropa. Vláda otálí, Orlen vydělává a Kreml se směje

Od ruské invaze zaplatil český stát Rusku za fosilní paliva pětkrát více, než kolik vynaložil na pomoc napadené Ukrajině. Ruskou ropu přitom už nepotřebujeme. Česká vláda, která by její dovoz mohla zakázat, se však k problému staví vlažně.

Putinovy ukrajinské čáry

Ruská propaganda v obhajobě invaze na Ukrajinu přechází stále explicitněji do metafyzické roviny nesmiřitelného boje dobra a zla. Takový konflikt by ale nemohl skončit jinak než totálním vyhlazením nepřítele.

Česká republika na uprchlících sice vydělala, ale příliš krátkozrace

Českou vládu zajímá ve vztahu k ukrajinským uprchlíkům především ekonomický profit, zatímco práci na jejich integraci nechala vesměs na občanských organizacích. Potenciál vysokoškolsky vzdělaných Ukrajinců nadále promrháváme.

České školství

Nové formy vzdělání nás vedou ke světu, kde vzkvétá společnost i příroda

Současné školství je stále zakotveno v myšlenkovém světě 19. století. Má-li dnešní generace mladých lidí vyvést svět z mnohačetných krizí, potřebuje vzdělání, které se může stát nástrojem hluboké společenské změny.

Zdeněk Hřib by ministerstvo školství zrušil

Nový předseda Pirátů svým návrhem nejenže dokázal naprostou nekompetenci v oblasti vzdělávání, ale také doložil, že chce z Pirátů udělat typickou českou pravicovou stranu, která v nerovnosti šancí žádný problém nevidí.

Nesouhlas s focením a sběrem dat? Školy nechápou rodiče chránící soukromí dětí

Postupující digitalizace přináší rizika zneužití citlivých údajů. Přibývá proto lidí, kteří chtějí mít pod kontrolou digitální stopu svých dětí. Školy se však chovají přesně opačně a jdou slepě na ruku korporacím typu Google a Microsoft.

Umělá inteligence jako terapeut. Nedůvěryhodný sluha a nic neřešící pán

Národní pedagogický institut radí učitelům, aby při náročných situacích ve třídách využívali chatboty. Halucinující generátory slov však problémy s duševním zdravím mladých lidí vyřeší jen stěží. Nynější stav mohou naopak ještě zhoršit.

Udržitelná doprava ve městech

Cyklopruhy nejsou bezpečné. Potřebujeme oddělené stezky

Koncem října zemřela v Praze cyklistka. Řidič náklaďáku ji přehlédl, když se zařadila do ochranného boxu před semaforem. Nehoda opět ukazuje, že cyklodoprava potřebuje hlavně řešení oddělená od aut. Bez nich na kole víc lidí jezdit nebude.

Pražský magistrát i Středočeský kraj o plánu rozšířit letiště mlčí. Proč?

Středočeský kraj zahájil územní řízení k rozšíření ruzyňského letiště. Kapacita by se měla zvýšit ze současných patnácti na dvacet jedna milionů cestujících ročně. Přesto instituce o probíhajícím řízení mlčí. Veřejnému zájmu navzdory.

Brněnský městský okruh se nedaří

Právě byla dokončena další část brněnského velkého městského okruhu. Ač výstavba dává jednoznačně smysl, brněnský přístup není nejšťastnější. Je totiž málo komplexní. Okruh dokáže být dobrým sluhou, ale i zlým pánem.

Zvyšuje se estékáčkům výpalné?

V dalším dílu z cyklu „Chudí motoristé sobě“ si autor všímá kampaně proti stanicím technické kontroly, která nevypadá na péči o ovzduší.

Proti lanovce za miliardu sílí odpor veřejnosti. Vedení Brna je to jedno

Brněnská koalice ODS, ANO, TOP09, STAN, KDU-ČSL a ČSSD chce megalomanský projekt lanovky prosadit stůj co stůj. Nenaslouchá veřejnosti ani odborníkům. Stavba by zničila jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Brně.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Budoucnost musí být dobrá. O tichém hrdinství Filozofické fakulty

Rok od tragédie na pražské Filozofické fakultě je zřejmé jedno: akademická obec i široké společenství kolem FF ukázaly, že síla a odolnost netkví v budování zdí, ale ve víře v dobrou budoucnost. Protože jediná možná budoucnost je ta dobrá.

Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů

Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.

Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné

Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Netruchlit k zapomnění. Obětem vražd na FF UK dlužíme jasnou odpověď

„V nedávných projevech předsedy vlády Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla jsem neslyšel nic o tom, jaké konkrétní kroky chtějí iniciovat a podniknout, aby se podmínky držení zbraní výrazně zpřísnily.“ Ondřej Holub k držení útočných zbraní.

Náboženství a civilizace

Uvěřila jsem v demokracii

Vánoce jako nejdůležitější křesťanský svátek vybízejí k přemýšlení o tom, čím je pro nás víra. Osvojená víra konvertitů bývá často silnější než víra těch, kteří se do ní narodí. Může mít sílu náboženského přesvědčení víra v demokracii?

Sekulární Francie zrestaurovala a znovu otevřela katedrálu Notre-Dame

Po pěti letech od devastujícího požáru se otevřela pařížská katedrála Notre-Dame. Její oprava upomíná v nejlepší francouzské tradici nejen na církev a panovníky, ale i na odhodlání a génia anonymních tisíců, kteří ji stavěli a opravovali.

Konspirace, nihilismus a reakcionářství. Nabídka katolické církve školám

Pražský arcibiskup se vyjádřil k novým rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání. Odmítl témata jako dějiny žen, klima a respektování potřeb planety. Navíc žádá, aby právo na základní vzdělání měly jen hodné děti.

Islám není jen jeden. I migranti jsou různí. A fotbal spojuje

Strašení migranty nepřestává otravovat český a evropský veřejný diskurz. Pokud však odhlédneme od svých předsudků, zjistíme, že v realitě odpovídá obrazu migranta nikoli krvežíznivý násilník, ale daleko spíše úspěšný evropský fotbalista.

Politika dějin

Deník Referendum patnáctiletý: kdo jsme

Stojíme na straně znevýhodněných, slabších, principiálně se zastáváme přírody. Jsme tu proto, aby každý, komu se děje křivda, věděl, že u nás se mu dostane zastání i tehdy, pokud s ním politicky prakticky v ničem nesouhlasíme.

Vzpomínkám svědčí přiměřenost

Dnes vyprávíme tehdejší příběh… Je to příběh o hrdinství, nebo spíš o zbabělosti? Prý se vrátila demokracie. Někdo nám ji někdy vzal, nebo jsme si ji vzít nechali? Buď jak buď, vzpomínkám svědčí přiměřenost.

17. listopad jako memento nevýhry

17. listopadu si zas připomeneme, jak jsme společně porazili komunisty. Opět falešně. Motiv revoluce je totiž předně nástrojem, jenž hráčům, jako byli Klaus a Zeman, umožnil pěstovat demokracii na normalizačním základu. Uvědomme si to už.

Návrh na doplnění jména mostu Edvarda Beneše v Ústí nad Labem

Příští rok uplyne osmdesát let od poválečného masakru na Němcích v Ústí nad Labem. Dočká se při té příležitosti most Edvarda Beneše doplnění svého jména?

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Lidstvo stojí před evolučním skokem. Vpřed, nebo do propasti?

S překotným vývojem umělé inteligence se pravděpodobně brzy ocitneme v bodě, kdy se lidská a umělá inteligence začnou prolínat. Důsledky pro naši existenci budou zásadní. Největší problém je, že tento evoluční skok nemáme pod kontrolou.

Identifikace lidí pomocí umělé inteligence zůstane hrozbou

Evropské nařízení o umělé inteligenci je prvním opatřením regulujícím AI na světě. Postrádá však adekvátní regulaci použití automatického rozpoznávání obličejů. V České republice tak hrozí, že metodu bude nadále zneužívat například policie.

Automatizace nemusí vytvářet nová pracovní místa, dokládá nobelista Acemoglu

Ve svém aktuálním výzkumu upozorňuje Daron Acemoglu, jeden z ekonomů letos oceněných Nobelovou cenou, že od konce sedmdesátých let nové technologie pracovní místa spíše ubírají, a neregulovaná automatizace tak představuje velký problém.

Seznam.cz vábí do mediální reality generované na míru. Akceptujeme to?

Technologický gigant Seznam oznámil, že ve své rozhlasové stanici Expres FM uměle generovanou moderátorku Hacsiko doplní dalšími čtyřmi syntetickými hlasy. Otevírá se tím otázka, jaký mediální obsah konzumujeme a jak ho konzumovat chceme.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Český národní socialismus se vrací jako Stačilo! Kulhá ale na obě nohy

Projekt Stačilo! Kateřiny Konečné staví na tradicích českého národního socialismu. Čerpá z něj však vesměs odpudivé složky xenofobie a laciného národovectví. Demokratický a progresivní étos, odkaz Františky Plamínkové, se úplně vytratil.

Polská levice na rozcestí

Končí první rok vlády Donalda Tuska a polská levice hledá své místo na politické scéně. Zatímco Nová levice zůstává součástí konzervativně liberální vlády, druhý člen někdejší koalice, Levice společně, se v opozici tříští.

Vedení demokratů hájilo status quo, Američané ale právem požadují změny

Vyjádření Bernieho Sanderse k výsledkům amerických prezidentských voleb 2024 zveřejňujeme jako komentář: „Zastánce demokracie a spravedlnosti v USA čekají v příštích týdnech a měsících opravdu zásadní politické diskuse. Pusťme se do toho!“

Rok před sněmovními volbami: čtyři scénáře politického vývoje

Co nás čeká po sněmovních volbách v roce 2025? Oto Novotný nastiňuje čtyři hlavní scénáře možného vývoje: pokračování vlády pravice, vládu ODS a ANO, vládu ANO s menšími partnery a progresivní alternativu.

Úspěšná levice nebude progresivní ani konzervativní, ale hlavně socialistická

Debata o předvolební spolupráci SOCDEM se Stačilo! znovu ukázala, nakolik lpíme na představě, že levicové hodnoty mohou hájit jen politické strany. Je nutné prolomit monopol elit na politiku a budovat silné demokratické sociální hnutí.

Feminismus a práva žen

Cimického oběti promluvily až po letech. Přestaňme se jich ptát proč

V případě psychiatra Jana Cimického padl rozsudek. Je vinen ze čtyř znásilnění a 35 vydírání se sexuálním podtextem. Ač je případ vnímán jednoznačněji než nedávná kauza exposlance Feriho, i tentokrát se oběti musejí potýkat s nedůvěrou.

Žena, Brno, Slast

V našem civilizačním prostoru sice ženy nemučíme a nezavíráme do blázince za to, že si dovolily veřejně protestovat. Přesto nemá smysl předstírat, že u nás nejsou systémově diskriminovány.

Společnost bez žen

Po třech letech obnovené vlády Tálibánu se postavení žen v Afghánistánu setrvale zhoršuje. Režim ovšem nemá natolik pod kontrolou soukromí občanů, včetně internetu a sociálních sítí, aby se ostrůvky odporu neprojevovaly tam.

Kampaň proti mužům? Jen každodenní realita žen

Kampaň proti sexuálnímu obtěžování ve veřejné dopravě vzbudila příkré reakce. Plakáty upozorňující na problematické chování čelí nařčení z diskriminace vůči mužům. Ukazuje se, že nechceme pochopit, jak se ženy cítí ve veřejném prostoru.

Brno & Praha

Nechte náplavku žít, volá opět občanská společnost

Spolek, který vdechl život náplavce na pražském Rašínově nábřeží, dostal výpověď z nájmu. Považuje ji však za nepravdivě odůvodněnou a proti rozhodnutí vyklidit jediný nekomerční kulturní prostor na náplavce mobilizuje veřejnost.

Dokument Dům bez východu: Když štěstím je bydlet na zavšivené ubytovně

Dům bez východu, nejlepší tuzemský snímek jihlavského festivalu, odhaluje trýznivý život Romů na jedné z brněnských ubytoven. Ve srovnání s jinými jde přitom o jednu z nejlepších. Je to nelichotivá výpověď o české majoritě.

Dotace kreativcům zaříznuty: vedení Brna odměňuje věrné

Vedení města Brna pod taktovkou primátorky Vaňkové a v kooperaci s SPD zlikvidovalo již vyhlášený dotační program, v němž už se odváděla hodnotná práce, namísto toho obdobné prostředky přesunula do netransparentní propagace — i své osobní.

Stadion za Lužánky patří

Proměna rozsáhlého územního celku v brněnských Lužánkách má začít demolicí fotbalového a lehkoatletického stadionu. Léta nevyužívaný stadion si nezaslouží ani demolici, ani zakonzervování, ale sociálně a ekologicky citlivý rozvoj.

Provoz výtvarného umění jako křivé zrcadlo poměrů

Petice, která kritizuje Národní galerii, Cenu Jindřicha Chalupeckého a Akademii výtvarných umění, se setkala s podivuhodně zmatenými ohlasy.

Důl Turów

Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce

Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.

Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem

Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Násilí na lidech bez domova

K naději a sociálním výkonům politických elit

O letošním adventu vyvolala vzrušení představa posuzovat bezdomovectví jako trestný čin, včetně úvahy o zavírání bezdomovců do vězení. Osobně neztrácím víru v lepší řešení, než jsou různé podoby represe lidí, kteří se nemohou bránit.

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Trump praktikuje politiku rozvratu, nátlaku a ponižování

Donald Trump se v čele USA bude patrně chovat jako doposud: vyžívat se v ponižování a lísat se k mocnějším. Dokáže Evropa vzdorovat tlaku těch, jimž na osudu liberální demokracie a určitého mezinárodního pořádku nezáleží?

Od roku 2025 ve světě moc pozitivního nečekejme. Může ale i překvapit

V roce 2024 skončila většina střetů úspěchy strážců statu quo, odsouzeníhodných sil nebo těžko čitelných aktérů. Rok 2025 se přitom zatím rýsuje podobně. Pokračují války a vrací se Trump. Přesto lze registrovat i pár drobných nadějí.

Carterův odkaz je inspirací pro budoucí generace

Jimmy Carter patřil mezi nejlepší americké prezidenty vůbec. Především pro svou bezprecedentní snahu o zapojení občanské společnosti do politického provozu. To, co dnešní vláda USA postrádá nejpalčivěji, je právě carterovský étos.

Trumpovy Spojené státy se mohou stát autokratickou oligarchií

Není namístě dělat si iluze o povaze nastupující vlády Donalda Trumpa. Chce se mstít a rozvracet instituce, nijak neskrývá, že vytváří autoritářskou vládu oligarchie.

Čína & Tchaj-wan

Plán Pekingu na povzbuzení ekonomiky jako divadlo pro masy

Bilionový stimulační balíček pro čínskou ekonomiku trhy neoživil. Místo systémového řešení nebo povzbuzení investic jen odsouvá problémy a sází na psychologický efekt.

Poslanci odmítli tlak Čínské lidové republiky na Tchaj-wan

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení ke zkreslování rezoluce OSN č. 2758 a zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních organizací. Reakce čínských médií i nedávné čínské vojenské cvičení dokládají potřebnost podobných prohlášení.

Delší vojna Tchaj-wanu nemusí prospět

Kvůli obavám z Pekingu Tchaj-wan prodlužuje délku povinné základní vojenské služby. Delší výcvik ale sám o sobě neřeší fundamentální problémy tchajwanské armády.

Hongkong: Ze světového finančního centra spojkou pro Rusko, Írán a Severní Koreu

Nová zpráva organizace podporující hongkongské prodemokratické aktivisty odhaluje klíčovou roli, již Hongkong hraje v obcházení západních sankcí uvalených na Rusko, Írán a Severní Koreu.

Blíží se konflikt mezi Čínou a Spojenými státy? Jak by mohl vypadat?

Řada předních západních médií v poslední době publikovala texty, které předvídají blížící se vojenskou konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy v Pacifiku. Jak by takový konflikt mohl vypadat a co může ovlivnit? Kdo v něm uspěje?

Tři mýty, které táhnou Západ ke dnu

Prozření západních politických elit přichází pozdě. Vzestup krajní pravice je logickým důsledkem politiky zvýhodňující bohaté a sdírající chudé. Odolnost Ruska a Číny pak kontrastuje s tím, jak Západ zaspal v oblasti veřejných investic.

Konflikt o filipínský vrak prohlubuje napětí mezi USA a Čínou

Eskalující násilí čínských pobřežních hlídek vůči filipínským námořníkům bránícím základnu ve svých vodách může vyvolat přímý konflikt mezi USA a ČLR.

Pulzující africký kontinent

Globální kapitalismus a permanentní válka

Na brutálních konfliktech v Kongu či Súdánu je dobře vidět, že nejsou důsledkem neschopnosti místních si demokraticky vládnout, ale pokračováním ekonomické kolonizace Afriky. Bohatství na zdroje se v globálním kapitalismu stává prokletím.

Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa

Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.

Rwanda třicet let poté

V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.

Somaliland: Na cestě k uznání 55. státu Afriky?

Ve stínu dlouhodobých katastrofálních poměrů v regionu Rohu Afriky zůstává fakt, že tu již desítky let prosperuje kvazistát Somaliland. Jeho dějiny ukazují, nakolik poměry v dnešní Africe stále ovlivňuje její koloniální minulost.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dostupné a čisté teplo lze zajistit díky veřejnému vlastnictví

Nová studie platformy Re-set přibližuje, jak zkrotit drahé energie a nedostupné bydlení. Jednou z cest je obecní a komunitní vlastnictví teplárenské infrastruktury.

Byznys s chudobou v praxi: uzavření ubytovny Jarní

Vystěhování obyvatel z ubytovny na Jarní ulici v Brně opět připomnělo, že to nejsou Romové, kdo zneužívá sociální dávky, ale podnikatelé obchodující s chudobou. Politické strany a místní samosprávy jim v tom mnohdy čile asistují.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Recenze

Spolu, nezkrotní: mimořádná kniha o našem vztahu s mimolidskou přírodou

Luděk Čertík ve své knize esejů nabízí výjimečný pohled na vztah člověka s přírodou skrz putování, naslouchání a vlastní zkušenost. Kniha, nehledící na hranice žánrů, patří k nejpozoruhodnějším v dnešní české literatuře.

Amerikánka v surrealistické krajině

Nový český film Amerikánka, „příběh o holce, která přestala utíkat“, je spíše než společenskou kritikou obrazem lapené bytosti, která touží po nedosažitelném. Vizuálně působivé dílo však postupně sklouzává do samoúčelného manýrismu.

Ježíš z Libně a zlomené prkno dějin. Nad hrabalovskou knížkou Pavla Hoška

Nedávno objevené nahrávky adventních promluv Bohumila Hrabala vrhají na jednoho z nejvýznačnějších českých spisovatelů nové světlo a umožňují hlubší pochopení duchovního rozměru jeho díla, které ruší hranici mezi posvátným a profánním.

Sucho v mezích patriarchátu

1670 čili Jak rozesmát Poláky. A Čechy také

Vzpomínky

Za Ivanem Holoubkem

Opustil nás Ivan Holoubek, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, bojovník za lepší svět — a přítel.

Za Františkem Šmahelem

Smrtí Františka Šmahela česká věda ztratila historika světového formátu a výjimečnou osobnost, jež byla nedostižným vzorem pro několik generací jeho žáků. Jeho životní příběh ale odhaluje i řadu nezhojených ran české akademické sféry.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Jaroslav Jeroným Neduha alias Jé Jé alias Kostěj Nesmrtelný

Ve věku nedožitých osmdesáti let opustil tento svět frontman kapely Extempore, hudebník, textař a malíř J. J. Neduha. Na zesnulého kamaráda vzpomíná jeho spoluhráč Mikoláš Chadima.

Ztracený ve světě…

Na zesnulého písničkáře Oldřicha Janotu vzpomíná jeho přítel a generační druh: „Pozvedl českou píseň do nadoblačných výšin meditace, kterou se snažil až do posledních chvil na tomto světě nejen hlásat, ale i žít.“