Návrh na doplnění jména mostu Edvarda Beneše v Ústí nad Labem

Příští rok uplyne osmdesát let od poválečného masakru na Němcích v Ústí nad Labem. Dočká se při té příležitosti most Edvarda Beneše doplnění svého jména?

Selská bouře: Britští Zelení ukazují, jak může levice uspět i na venkově

Pokud mají zelené strany rozšířit svou voličskou základnu i mimo větší města, nesmí oslovovat jen vysokoškolsky vzdělané lidi ve velkoměstech. Ve Velké Británii získali Zelení dvě křesla v parlamentu i na venkově. Jak se jim to podařilo?

Vláda ekonomice nerozumí. Místo její modernizace omezuje ochranu zaměstnanců

Projednávaná novela pracovního práva je ukázkou toho, že vláda nechápe potřeby lidí ani firem. Bez promyšlených hospodářských a sociálních reforem nás čeká ekonomický propad a ohrožení sociálního smíru.

V Gaze se rozhoduje o všem

Navzdory geopolitickým argumentům je paralela mezi Palestinou a Ukrajinou zjevná. Tragédií Izraele, jehož vznik byl důsledkem evropské viny za holokaust, je fakt, že se stal symbolem evropského útlaku a kolonizace.

Buď levice, nebo úpadek. Aneb bez progrese není pokroku

Faktický rozklad české stranické levice vzešel z více příčin. Hovořit lze o vulgárním antikomunismu přetrvávajícím z 90. let, ale také o fatálním rozostření pojmu liberalismus. Nic však není ztracené. Proto, že ztracené být nesmí.

Nedávné komentáře

George Monbiot Zaslepeni bohatstvím

George Monbiot Chvění

Rekviem za bílého nosorožce

Dokážeme-li v sobě probudit citlivost k ostatním živým tvorům a uvědomit si vzájemnou propojenost všeho živého, můžeme si zachovat lidskost i v průběhu ekologické krize, kterou jsme jako živočišný druh způsobili.

Byznys s chudobou v praxi: uzavření ubytovny Jarní

Vystěhování obyvatel z ubytovny na Jarní ulici v Brně opět připomnělo, že to nejsou Romové, kdo zneužívá sociální dávky, ale podnikatelé obchodující s chudobou. Politické strany a místní samosprávy jim v tom mnohdy čile asistují.

Adaptace nestačí. Potřebujeme okamžitá opatření ke snížení emisí

Snažit se jen adaptovat na dopady klimatické změny nestačí. Mitigace, tedy zmírnění či zpomalení klimatické změny, musí probíhat současně — a rychle. S ubíhajícím časem budou totiž nutné stále drastičtější a nákladnější opatření.

Filmový festival Mezipatra slaví čtvrt století své existence

Festival filmů s queer tematikou objevuje ho stále více diváků bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu. Již mnoho let probíhá nejen v Brně, kde vznikl, ale také v Praze. Patří k němu i ozvěny v regionálních kinech.

Echo24 šíří lži o klimatické krizi

Deník Echo24 se prezentuje jako maják rozumu uprostřed bouře klimatického alarmismu. Rozhovor s popíračem změn klimatu Christopherem Moncktonem ale svědčí o tom, že v Echu nedokáží dodržovat ani základní novinářský princip: ověřovat fakta.

Ztracené naděje: Polsko rok po parlamentních volbách

Reálná politika Tuskovy vláda je stále bližší Právu a spravedlnosti. Kontinuita s předchozím autoritářským režimem je velmi silná, stát nezvládá financovat zdravotnictví, neřeší sociální problémy, zato buduje obří armádu.

Superdávka navržená vládou není vůbec super

Vládní návrh dávky státní sociální pomoci obsahuje řadu asociálních opatření, která jakoby vzešla z dílny SPD. Pokud ve Sněmovně nedozná návrh potřebných změn, stane se jen dalším bičem na chudé a ztrátám ve státním rozpočtu nezabrání.

Z domova

Bývalý šéfporadce SOCDEM: Maláčová vstoupí do vlády s Babišem ochotně znovu

S politickým analytikem a někdejším poradcem předsedů ČSSD jsme hovořili o tom, proč po letošním sjezdu ukončil své členství v SOCDEM, kam strana směřuje a zda je možné jí vrátit ráz autentické evropské sociálnědemokratické strany.

Rozhovor s M. Hauserem: V říjnu 1918 miliony našich předků zakusily osvobození

U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu jsme hovořili s filosofem Michaelem Hauserem o kořenech českého státu, emancipačním pojetí národa a inspiracích, jaké česká minulost může přinést současné politice.

Reakce na katastrofy vyžadují komplexní přístup, říká odbornice Anna Bromová

S klimatickou krizí bude extrémních situací, jako byly nedávné povodně, přibývat. Reagovat na katastrofy jen jedním dílčím řešením není správné. Musíme posilovat naši schopnost jim čelit, říká odbornice na sociálně-ekologickou odolnost.

V ústecké krajské koalici budou tři Babišovi manažeři. Partnerům v ODS to nevadí

V zastupitelstvu Ústeckého kraje zasednou také zaměstnanci Babišovy Lovochemie Kocánek a Valenta (oba ANO). Jde o zřetelný příklad propojování politické a ekonomické moci. Občanským demokratům, kteří s nimi zasednou v koalici, to nevadí.

Česká republika zaostává v rozvoji větrné energetiky. Nutně potřebujeme změnu

Rozvoji větrné energetiky brání především politické a ekonomické důvody. Potenciál čisté a levné energie z větru je přitom v České republice obrovský. Poučení hledejme v Polsku a Rakousku.

Solárních panelů na českých střechách přibývá, v rámci EU jsme ale podprůměrní

Výroba elektrické energie z malých solárních elektráren vzrostla v ČR meziročně o více než 170 procent. Stalo se tak ale po dlouhé stagnaci. Příklady z Belgie, Dánska či Nizozemska přitom ukazují, o co lépe lze potenciál slunce využít.

KDU-ČSL bude o víkendu volit mezi statusem quo a návratem ke kulturním válkám

Favorité souboje o post lidoveckého předsedy Marian Jurečka a Marek Výborný působí jako garanti politiky Fialovy vlády. Jiří Čunek naopak vládu kritizuje za ekonomickou politiku a KDU-ČSL hodlá orientovat na kulturní války.

Ze světa

Globální nerovnosti v ochraně přírody: Bohaté státy selhávají v plnění závazků

Kolumbijské město Cali hostí šestnáctou konferenci zástupců zemí, které se zavázaly k ochraně přírodní rozmanitosti. I přes deklarované sliby většina států neplní své cíle, ukazuje zpráva WWF. Přírodní rozmanitost je zásadně ohrožena.

USA týden před volebním dnem: Trump posílil, ale šance jsou stále vyrovnané

Většina celoamerických průzkumů přiznává nyní nejtěsnější vedení republikánskému nominantovi. Jeho demokratická protivnice vede však ve čtyřech ze sedmi států, jež volby reálně rozhodnou — i když i jen o jeden procentní bod.

„Gruzínský Babiš“ zválcoval další volby, zemi čekají otřesy

Úřady přisoudily vládnoucí straně kontrolované nejbohatším oligarchou 54 procent hlasů — výrazně více, než kolik ukazovaly průzkumy. Opoziční strany i prezidentka označily volby za ukradené a svolávají Gruzínce do ulic.

Moldavské referendum o EU skončilo s rozpaky, obavy přetrvávají

Vtělení prounijního kurzu do ústavy získalo sice nadpoloviční podporu, ale jen velmi těsně. Prezidentce Sanduové se současně nepodařilo vyhrát vlastní volby už v prvním kole. Vede se debata, co byla autentická opozice a co práce Moskvy.

Takticky cílí teď Izrael na vnější kontrolní zóny — v Gaze i Libanonu

Záměr rozdělit Gazu na části, z nichž každá bude monitorována ze zvláštních vojenských koridorů, prezentují izraelští politici už i oficiálně. V terénu se mezitím čile staví. Nová bezpečnostní zóna se přitom rýsuje také v Libanonu.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Volby do Evropského parlamentu

Na motivy klinické smrti Národní galerie a sociální demokracie

Volební potenciál sociální demokracie byl dvanáct procent, známost lídra činila dvaaosmdesát procent. Z Národní galerie odešlo odborné zázemí. A také je léto.

Kdo psal Babišův a Orbánův „Vlastenecký manifest“

Jazyk „Vlasteneckého manifestu“, s nímž se Babiš s Orbánem hodlají etablovat v rámci evropské politiky, odpovídá slovníku lepenistů. A je pravděpodobné, že oba visegrádští autoritáři se spoluprací s francouzskou krajní pravicí počítají.

Proč vládní koalice prohrála v evropských volbách

Českou vládu dříve zdobila v některých věcech ochota k čelnímu střetu s populisty. Před evropskými volbami ale byla ta tam. Svým lavírováním a vlastním populismem, zejména strany sdružené v koalici SPOLU, k vítězství opozice samy pomohly.

Evropská krajní pravice a euroskeptici těžko hledají shodu

Euroskeptická frakce ERC si pod vedením G. Meloniové stále více zahrává s krajní pravicí. ODS váhá, zda přejít k lidovcům, jak připouští Petr Fiala, nebo ve frakci setrvat, což pozici ČR při jednání o posty v EU rozhodně neprospívá.

Vláda Petra Fialy

Na důchody vybereme, nebo nebudou

Zadlužíme se, nebo na důchody nebude, říká vláda v čele s ODS. Jako východisko nabízí nižší a pozdější důchody. Představme si ale, že na důchody vybereme a budou vyšší a dříve. Není to lákavější cesta?

Nad Fialovou vládou se vznášejí černá mračna

Neobratné vyšachování Pirátů nepřekvapivě oslabilo už tak bídnou pozici předsedy vlády. Vznikne-li nová Kalouskova pravicová strana, Piráti se stanou obratnou opozicí a dojde k prohloubení sporů v ODS, může se stát, že Fiala ani nedovládne.

Malé ještě více zdaníme a velké necháme být, vzkazuje česká pravice

Plánovaný růst daní opět disproporčně více pocítí malí a chudší podnikatelé. Bez relevantní levicové síly v parlamentu se na tomto trendu nic nezmění. Zhoršování životních podmínek v režii české pravice bude pokračovat.

Vláda šije zkušební dobu na míru zaměstnavatelům

Vláda z podnětu zaměstnavatelů navrhuje změnu podmínek zkušební doby. Zaměstnavatelé získají flexibilitu při propouštění a ještě ušetří. Zaměstnancům má změna přinést jen další prekaritu.

Půda není komodita, ale nenahraditelný zdroj

V červenci vstoupila v platnost novela zákona, která zaručuje lepší ochranu půdy. V politice však pořád převažuje chápaní půdy především jako komodity. Dokladem je i děsivý výrok ekonoma Štěpána Křečka, který radí premiérovi.

Klima a energetika

Stromy a půda už nepohlcují dostatek oxidu uhličitého

Příroda přestává zachytávat dostatek uhlíku, a neplní tak nadále funkci nutnou pro přežití lidstva. Klimatická krize tím nabere na rychlosti. Čelíme problému kolosálních rozměrů. Nejnovější zjištění vědců však nechávají politiky chladnými.

Pražský magistrát i Středočeský kraj o plánu rozšířit letiště mlčí. Proč?

Středočeský kraj zahájil územní řízení k rozšíření ruzyňského letiště. Kapacita by se měla zvýšit ze současných patnácti na dvacet jedna milionů cestujících ročně. Přesto instituce o probíhajícím řízení mlčí. Veřejnému zájmu navzdory.

Toxická pozitivita klimatického hnutí i médií

Právě uplynulý Klimatický týden ukázal, že trend klimahnutí a spřízněných médií mluvit o klimatické krizi pozitivně, je nebezpečnou chimérou. Hnutí i média nepotřebují sdělovat úspěchy, ale především pravdu. Jinak řešení unikne mezi prsty.

Velká Británie ukázala, že s uhlím může skončit opravdu každý

Ve Velké Británii, kde uhelná revoluce v 19. století začala, vypojili z provozu poslední uhelnou elektrárnu. Ostrovní stát nám všem ukázal, že nejšpinavější fosilní palivo mohlo už dávno být historií.

Modulární reaktory jako posvátná kráva české debaty o energetice

Víra v malé modulární reaktory je nebezpečnou iluzí, která znemožňuje rozvoj moderní, demokratické a čisté energetiky. Proč dotovat neexistující technologii, když tu máme mnoho jiných funkčních, levnějších a čistých řešení?

Potopa vyplavila nepěkný obraz mnoha z nás: zbabělci a obludy

Česká debata o povodních se vyhýbá tématu klimatické krize. V ostatních zasažených zemích je však spojování povodní a změn klimatu v jádru celé diskuze. Vinu nesou zbabělí politici a služebníci fosilní oligarchie v médiích.

Povodně posiluje klimatická změna, narovnání řek a eroze

Současnou povodňovou situaci způsobuje řada faktorů. Podstatnou roli hraje stav půdy, úroveň protipovodňových opatření, velkým dílem ovšem i klimatická změna.

Izrael a Palestina

Ve válce proti Gaze Izrael pozbyl svou lidskost. A těžko ji někdy získá zpět

Komentář jednoho z nejrespektovanějších izraelských novinářů vyšel anglicky už před týdnem, ale nejnovější vývoj mu jen přidává na aktuálnosti. Největší porážkou Izraele je nový standard myšlení v zemi, prostý elementární lidskosti.

Válku nelze vyhrát zmasakrováním slabší části populace. Kdy to Izrael pochopí?

Projev přednesený na propalestinské demonstraci, konané v Praze u příležitosti výročí útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023, publikujeme jako komentář. Deník Referendum autorce loni udělil titul Osobnost roku.

Nejvyšší správní soud vzal v ochranu svobodu projevu a vyjadřování

Dvě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci užití hesla „From the River to the Sea, Palestine will be free“ mají význam především jako precedens zajišťující ochranu menšinovému názoru před jeho potlačováním většinovým míněním.

Všichni jsme biomasa

Lidé nemohou opustit životní prostředí, které zdevastovali, a začít žít v nějakém idylickém nepoškozeném prostředí. Uvědomění si této skutečnosti se může stát základem pro nový, globální smysl pro solidaritu.

Rovnost LGBTQ lidí

Festival Prague Pride. Od boje za rovnost k oslavám elit

Festival Prague Pride hlásá oslavu všech LGBTQ+ identit a boj za rovná práva. Jeho komercializace však část populace z oslav vylučuje.

Na povrchu liberálové, uvnitř konzervativci. Polský boj o legalizaci interrupcí

Sejmem neprošel zákon dekriminalizující potraty. Spolu s legalizací „partnerství“ by přitom mohl částečně napomoci čelit i problému stárnutí obyvatelstva. Rozpory v polské vládní koalici se navzdory slibům premiéra Tuska dále stupňují.

Všechny Poslední večeře světa

Stavět náboženské příběhy a výjevy na hlavu není důsledkem moderní, údajně dekadentní doby, ale má hluboké kořeny v dějinách a velký význam pro člověka. Smích a lehkost patří do sféry posvátného stejně jako vážnost.

Je v pořádku se ptát, rozhodl soud

Říkat, že Aliance pro rodinu sdílí putinovské postoje, a ptát se na její financování není protiprávní. Rozhodl tak soud. Pirátská poslankyně Olga Richterová reaguje na rozsudek, který ospravedlňuje její jednání.

Kastrace trans lidí končí. Skončí i morální panika a démonizace?

Rozhodnutí Ústavního soudu ukončilo nedůstojnou praxi povinných kastrací při změně pohlaví. Zvládne česká politická třída zákon napravit s respektem k osudům trans lidí a jejich blízkých, nebo dá prostor morální panice a démonizaci?

Válka na Ukrajině

Putinovy ukrajinské čáry

Ruská propaganda v obhajobě invaze na Ukrajinu přechází stále explicitněji do metafyzické roviny nesmiřitelného boje dobra a zla. Takový konflikt by ale nemohl skončit jinak než totálním vyhlazením nepřítele.

Česká republika na uprchlících sice vydělala, ale příliš krátkozrace

Českou vládu zajímá ve vztahu k ukrajinským uprchlíkům především ekonomický profit, zatímco práci na jejich integraci nechala vesměs na občanských organizacích. Potenciál vysokoškolsky vzdělaných Ukrajinců nadále promrháváme.

Český stát nechal zranitelné uprchlíky napospas. Potřebují pomoc nás všech

K 1. 9. 2024 skončil systém nouzového ubytování pro ukrajinské uprchlíky ze zranitelných skupin, kteří si kvůli věku či zdravotnímu stavu nemohou vydělat na komerční ubytování. Hrozí jim tak propad do ještě větší chudoby a bezdomovectví.

Kurská ofenzíva změnila pohled světa na rusko-ukrajinskou válku

Ukrajinský vpád do Kurské oblasti a okupace ruských území vyvolala ve světovém společenství rozporuplné reakce. Některé pozitivní důsledky operace, která silně zasáhla kremelský režim, však lze sotva zpochybnit.

Válka na Ukrajině a moderní způsob vedení boje

Ruský vpád na Ukrajinu má více globálních dopadů. Nejvíc přitom nejspíš dopadne na samotného agresora, na Rusko. Významný vliv ovšem bude mít také na to, jak se v budoucnu bude vůbec válka vést. Rozhodovat budou přesné a dalekonosné zbraně.

České školství

Umělá inteligence jako terapeut. Nedůvěryhodný sluha a nic neřešící pán

Národní pedagogický institut radí učitelům, aby při náročných situacích ve třídách využívali chatboty. Halucinující generátory slov však problémy s duševním zdravím mladých lidí vyřeší jen stěží. Nynější stav mohou naopak ještě zhoršit.

Nechceme další kolaps přijímaček na střední? Rozhodne, koho si zvolíme do krajů

Mnozí krajští politici jsou spjatí se zájmy lokálního průmyslu, a hazardují proto s budoucností dětí. Vzdorují snaze ministerstva školství o navýšení kapacit všeobecných středních škol a před krajskými volbami se k tomu i otevřeně hlásí.

Novela zákona podmínky doktorandek a doktorandů zlepší. Ne však dostatečně

Připravovaná novela zákona o vysokých školách jde dobrým směrem. Tristní situaci českých vysokých škol však neřeší, a proto nevyřeší. Vláda by měla respektovat data, poslechnout iniciativu Hodina pravdy a k problému přistoupit komplexně.

Konspirace, nihilismus a reakcionářství. Nabídka katolické církve školám

Pražský arcibiskup se vyjádřil k novým rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání. Odmítl témata jako dějiny žen, klima a respektování potřeb planety. Navíc žádá, aby právo na základní vzdělání měly jen hodné děti.

Udržitelná doprava ve městech

Brněnský městský okruh se nedaří

Právě byla dokončena další část brněnského velkého městského okruhu. Ač výstavba dává jednoznačně smysl, brněnský přístup není nejšťastnější. Je totiž málo komplexní. Okruh dokáže být dobrým sluhou, ale i zlým pánem.

Zvyšuje se estékáčkům výpalné?

V dalším dílu z cyklu „Chudí motoristé sobě“ si autor všímá kampaně proti stanicím technické kontroly, která nevypadá na péči o ovzduší.

Proti lanovce za miliardu sílí odpor veřejnosti. Vedení Brna je to jedno

Brněnská koalice ODS, ANO, TOP09, STAN, KDU-ČSL a ČSSD chce megalomanský projekt lanovky prosadit stůj co stůj. Nenaslouchá veřejnosti ani odborníkům. Stavba by zničila jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Brně.

Dálkový transport zvířat je drastický. EU ho musí zakázat

Velká Británie v květnu zakázala vývoz živých zvířat mimo své hranice pro porážku či výkrm. EU tak stále neučinila. Zvířata během dopravy velmi trpí a často jsou vyvážena do zemí, kde neplatí jakékoli zákony na ochranu hospodářských zvířat.

Kampaň proti mužům? Jen každodenní realita žen

Kampaň proti sexuálnímu obtěžování ve veřejné dopravě vzbudila příkré reakce. Plakáty upozorňující na problematické chování čelí nařčení z diskriminace vůči mužům. Ukazuje se, že nechceme pochopit, jak se ženy cítí ve veřejném prostoru.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů

Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.

Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné

Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Netruchlit k zapomnění. Obětem vražd na FF UK dlužíme jasnou odpověď

„V nedávných projevech předsedy vlády Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla jsem neslyšel nic o tom, jaké konkrétní kroky chtějí iniciovat a podniknout, aby se podmínky držení zbraní výrazně zpřísnily.“ Ondřej Holub k držení útočných zbraní.

Obchodníci se smrtí. Přísná a efektivní kontrola držení zbraní je nezbytností

V České republice roste počet střelných zbraní. Efektivní kontrola jejich držení je nezbytnou, ale nikoli dostačující podmínkou k tomu, abychom se co možná vyhnuli dalším tragickým událostem podobným té na pražské filozofické fakultě.

Náboženství a civilizace

Islám není jen jeden. I migranti jsou různí. A fotbal spojuje

Strašení migranty nepřestává otravovat český a evropský veřejný diskurz. Pokud však odhlédneme od svých předsudků, zjistíme, že v realitě odpovídá obrazu migranta nikoli krvežíznivý násilník, ale daleko spíše úspěšný evropský fotbalista.

Pro život nebo pro volbu, musí to být rozpor?

Na nabídce pomoci ženám, které zvažují umělé přerušení těhotenství, není nic špatného. Problém začíná u dogmatického pojetí ultrakonzervativní etiky, které se bohužel i u nás začíná prosazovat.

Pohlavní zneužívání v církvi není odchylkou, nýbrž pravidlem

Podle dat z Francie bylo v posledních sedmdesáti letech katolickou církví zneužito více než 200000 mladistvých. Francie přitom není izolovaná. Zneužívání moci církevních aktérů není vzácné ani u nás. Dopad na společnost je přitom masivní.

Není budoucnost tam, kde děti jedí odpadky těch, kdo se stravují v hojnosti

Papež František dlouhodobě varuje před extrémní koncentrací bohatství a upozorňuje na utrpení chudých a hladových. Papežovy projevy, pro někoho na první pohled radikální, jen přirozeně navazují na sociální nauku katolické církve.

Politika dějin

Den osvobození?

Osvobození sovětskou armádou přímo předznamenávalo nastolení stalinského režimu, který zdiskreditoval ideál socialismu. Na místě je tak slavit spíše den míru nežli osvobození.

Reforma dějepisu: Zalekl se neoliberální establishment revoluce?

Navržená reforma dějepisu má mnohá pozitiva. Vytváří však falešnou iluzi, že proti propagandě lze postavit neutralitu a „logiku dějin“. Chybou je i to, že starší dějiny redukuje na pouhé východisko modernity.

Fico nad Husákovým hrobem. Anatomie jedné poklony

I když Ficova poklona nad Husákovým hrobem vypadá při pohledu z Prahy jako nesrozumitelný, mírně bizarní spektákl, ve skutečnosti je za ním hluboká logika, kterou demokraté mohou ignorovat jen k vlastní škodě.

Dohodu s Lichtenštejny ano, ale ne podle Hermana

Expáter a exministr kultury ve službách Lichtenštejnů Daniel Herman se snaží sugerovat, že máme jen dvě možnosti: přijmout, nebo nepřijmout dohodu, kterou nám nabízejí. Není tomu tak. Má se jednat a o možnostech máme vědět.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Automatizace nemusí vytvářet nová pracovní místa, dokládá nobelista Acemoglu

Ve svém aktuálním výzkumu upozorňuje Daron Acemoglu, jeden z ekonomů letos oceněných Nobelovou cenou, že od konce sedmdesátých let nové technologie pracovní místa spíše ubírají, a neregulovaná automatizace tak představuje velký problém.

Seznam.cz vábí do mediální reality generované na míru. Akceptujeme to?

Technologický gigant Seznam oznámil, že ve své rozhlasové stanici Expres FM uměle generovanou moderátorku Hacsiko doplní dalšími čtyřmi syntetickými hlasy. Otevírá se tím otázka, jaký mediální obsah konzumujeme a jak ho konzumovat chceme.

Současný svět je jako plavba Titaniku

Svět čelí několika globálním krizím. Válečné konflikty, masová migrace, rozvrat klimatu i nástup umělých inteligencí nás ohrožují nejen svou intenzitou, ale především svou provázaností. To, na co doplácíme, je nekontrolovatelná zpupnost.

Zachytí vás vždy a všude. Zákaz biometrického sledování nepřipouští výjimky

Evropská unie schvaluje zákon o umělé inteligenci, který slibuje úplný zákaz systémů na rozpoznávání tváří. Snahy prosadit do něj výjimky popírají jeho smysl.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Rok před sněmovními volbami: čtyři scénáře politického vývoje

Co nás čeká po sněmovních volbách v roce 2025? Oto Novotný nastiňuje čtyři hlavní scénáře možného vývoje: pokračování vlády pravice, vládu ODS a ANO, vládu ANO s menšími partnery a progresivní alternativu.

Úspěšná levice nebude progresivní ani konzervativní, ale hlavně socialistická

Debata o předvolební spolupráci SOCDEM se Stačilo! znovu ukázala, nakolik lpíme na představě, že levicové hodnoty mohou hájit jen politické strany. Je nutné prolomit monopol elit na politiku a budovat silné demokratické sociální hnutí.

Otazníky nad posledním sjezdem SOCDEM

SOCDEM v čele s Janou Maláčovou opustila autentické hodnoty levice a vydává se cestou nacionálně-konzervativního populismu. V příštích volbách z toho nejvíc bude profitovat hnutí ANO a Maláčovou nejspíš čeká křeslo v Babišově vládě.

Maláčová vs. Dienstbier. SOCDEM jako progresivní, či konzervativní levice?

Víkendový sjezd SOCDEM rozhodne o budoucím charakteru strany. Vydá se cestou evropské demokratické levice, nebo se zasnoubí s konzervativně-nacionalistickými subjekty, jako je KSČM? Delegáti budou volit mezi Maláčovou a Dienstbierem.

Začátek vlády labouristů v Británii: ne vše je tak špatné, jak vypadá

Britské labouristy trápí aktuálně skandál s přijímáním mnoha věcných darů. Namísto reforem tak musejí řešit, zda má premiér platit za brýle či za oblečení. Z hlediska konkrétních politik to přitom není tak, že by od července vše pokazili.

Feminismus a práva žen

Společnost bez žen

Po třech letech obnovené vlády Tálibánu se postavení žen v Afghánistánu setrvale zhoršuje. Režim ovšem nemá natolik pod kontrolou soukromí občanů, včetně internetu a sociálních sítí, aby se ostrůvky odporu neprojevovaly tam.

Podzimní volby ženám nejspíš patřit nebudou

Napravovat nerovnost mezi muži a ženami se v České republice daří pomalu. Zvlášť výrazně je to vidět v politice. Ani krajské a senátní volby na tom patrně mnoho nezmění. Veřejnost je přitom vyššímu zastoupení žen v politice nakloněná.

Dost bylo Feriho. Přišel čas změnit podmínky, z nichž vzešel

Dominik Feri je vinen ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Byl pravomocně odsouzen. Ač je příliš brzy na to říct, zda rozsudek odstartuje klíčovou celospolečenskou změnu, jisté je jedno. Naučí nás více věřit obětem.

Feriho oběti dosáhly spravedlnosti. Teď změňme kulturu, která jim stála v cestě

Odsouzení bývalého poslance Feriho je důležitým krokem k odstranění kultury znásilnění u nás. Teď je třeba dokončit změnu definice znásilnění v zákoně tak, aby jim účinně předcházel a usnadnil jejich postihování.

Potraty, pochody a tělesná autonomie

Ekonomie je nenapravitelně sexistický obor

Brno & Praha

Stadion za Lužánky patří

Proměna rozsáhlého územního celku v brněnských Lužánkách má začít demolicí fotbalového a lehkoatletického stadionu. Léta nevyužívaný stadion si nezaslouží ani demolici, ani zakonzervování, ale sociálně a ekologicky citlivý rozvoj.

Provoz výtvarného umění jako křivé zrcadlo poměrů

Petice, která kritizuje Národní galerii, Cenu Jindřicha Chalupeckého a Akademii výtvarných umění, se setkala s podivuhodně zmatenými ohlasy.

Arnika vyhrála soudní spor. Budovu od Zahy Hadid to už ale nezmění

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti organizace Arnika. Úřady v procesu povolování stavby Masaryk Centre 1 od ateliéru Zahy Hadid chybovaly. Postavenou budovu už nikdo nezbourá, přesto je tento rozsudek důležitý.

První rok městské pětikoalice: Praha začíná opět stagnovat

Pražská radnice pod vedením Bohuslava Svobody úřaduje už rok. A zatím to vypadá, že jejím programem bude především stagnace, nebo přímo návrat ke „starým“ pořádkům. Trpí sociální agenda, doprava i školství. Od primátora slyšíme jen výmluvy.

SUV v Paříži se nás netýkají, ale efektivita veřejné dopravy v Praze ano

V ulicích Prahy neustále přibývá aut. Kvůli nim se také prodlužuje doba zpoždění MHD. Veřejná debata by se proto měla vést o tom, jaká je efektivita jednotlivých druhů dopravy a jejich vliv na okolí.

Důl Turów

Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce

Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.

Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem

Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Násilí na lidech bez domova

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Je Donald Trump fašista? Nechtějme to pocítit

Přít se o to, zda lze Trumpa označit za fašistu, je nepodstatné. Důležité ale je reflektovat, že jeho návrat by znamenal posílení nejhorších politických proudů a tendencí ve světě i u nás. Od Putina a Orbána až po jejich české obdoby.

Nová strategie: Ne Trump, to Harrisová je hrozbou

Po druhém zmařeném atentátu na Donalda Trumpa přišla jeho kampaň s novou strategií. Tvrdí, že strůjcem napětí v USA jsou demokraté a garantem normality není nikdo jiný než právě Trump. Je to nesmysl. Jediným nebezpečím zůstává Trump.

Trumpův Orbán

Donald Trump se neskrývá se svým obdivem k Viktoru Orbánovi. Oceňuje na něm přitom to nejhorší — jeho schopnost potlačit demokracii a neztratit pozici mezi demokratickými zeměmi. Trump tím jen podtrhuje svou toxicitu.

Minnesotský zázrak — návod, jak porazit Trumpa, inspirace pro svět

V Minnesotě se díky práci občanských a odborových organizací podařil za vlády demokratického kandidáta na viceprezidenta Tima Walze nevídaný „politický zázrak“. Je to inspirace nejen pro politiku na americké federální úrovni, ale i pro nás.

Čína & Tchaj-wan

Delší vojna Tchaj-wanu nemusí prospět

Kvůli obavám z Pekingu Tchaj-wan prodlužuje délku povinné základní vojenské služby. Delší výcvik ale sám o sobě neřeší fundamentální problémy tchajwanské armády.

Blíží se konflikt mezi Čínou a Spojenými státy? Jak by mohl vypadat?

Řada předních západních médií v poslední době publikovala texty, které předvídají blížící se vojenskou konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy v Pacifiku. Jak by takový konflikt mohl vypadat a co může ovlivnit? Kdo v něm uspěje?

Tři mýty, které táhnou Západ ke dnu

Prozření západních politických elit přichází pozdě. Vzestup krajní pravice je logickým důsledkem politiky zvýhodňující bohaté a sdírající chudé. Odolnost Ruska a Číny pak kontrastuje s tím, jak Západ zaspal v oblasti veřejných investic.

Konflikt o filipínský vrak prohlubuje napětí mezi USA a Čínou

Eskalující násilí čínských pobřežních hlídek vůči filipínským námořníkům bránícím základnu ve svých vodách může vyvolat přímý konflikt mezi USA a ČLR.

Tchajwanská společnost protestuje proti nebezpečnému zákonu

Na pozadí čínských vojenských manévrů v okolí ostrova vyšlo do ulic více než sto tisíc Tchajwanců, aby vyjádřili nesouhlas s návrhem zákona, který by navzdory vůli prezidenta umožnil umlčovat opozici a zásadně narušit státní bezpečnost.

Čínské zájmy ve Svaté zemi

Čína se v uplynulých dekádách stala významným hráčem na Blízkém východě, kde svou angažovaností mění mocenskou dynamiku. V Izraeli má důležité diplomatické, obchodní a investiční zájmy. Specifickým vývojem prošly její vztahy s Palestinou.

Práce, kterou nelze odmítnout: Státní politika zaměstnanosti v Sin-ťiangu

Peking směřuje k normalizaci represivní etnické politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Namísto dříve běžných převýchovných táborů jsou nyní Ujguři přímo podrobování nucené práci a přesunům.

Pulzující africký kontinent

Globální kapitalismus a permanentní válka

Na brutálních konfliktech v Kongu či Súdánu je dobře vidět, že nejsou důsledkem neschopnosti místních si demokraticky vládnout, ale pokračováním ekonomické kolonizace Afriky. Bohatství na zdroje se v globálním kapitalismu stává prokletím.

Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa

Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.

Rwanda třicet let poté

V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.

Somaliland: Na cestě k uznání 55. státu Afriky?

Ve stínu dlouhodobých katastrofálních poměrů v regionu Rohu Afriky zůstává fakt, že tu již desítky let prosperuje kvazistát Somaliland. Jeho dějiny ukazují, nakolik poměry v dnešní Africe stále ovlivňuje její koloniální minulost.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Nová platforma Akademie věd má zlepšit prestiž nájemního bydlení

V úterý 6. prosince 2022 spustil Sociologický ústav Akademie věd online platformu NájemPlus. Jejím cílem je zvýšit kvalitu a prestiž soukromého nájemního bydlení v České republice.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Recenze

Amerikánka v surrealistické krajině

Nový český film Amerikánka, „příběh o holce, která přestala utíkat“, je spíše než společenskou kritikou obrazem lapené bytosti, která touží po nedosažitelném. Vizuálně působivé dílo však postupně sklouzává do samoúčelného manýrismu.

Ježíš z Libně a zlomené prkno dějin. Nad hrabalovskou knížkou Pavla Hoška

Nedávno objevené nahrávky adventních promluv Bohumila Hrabala vrhají na jednoho z nejvýznačnějších českých spisovatelů nové světlo a umožňují hlubší pochopení duchovního rozměru jeho díla, které ruší hranici mezi posvátným a profánním.

Sucho v mezích patriarchátu

Film Sucho režiséra a scénáristy Bohdana Slámy pojednává o potřebě nápravy vztahu ke krajině i vztahů mezi lidmi navzájem. Celkové vyznění filmu kazí schematický scénář a těžko uvěřitelné chování postav.

1670 čili Jak rozesmát Poláky. A Čechy také

Chci tě celou. Poznámky Milana Blahynky o totalitě

Vzpomínky

Ztracený ve světě…

Na zesnulého písničkáře Oldřicha Janotu vzpomíná jeho přítel a generační druh: „Pozvedl českou píseň do nadoblačných výšin meditace, kterou se snažil až do posledních chvil na tomto světě nejen hlásat, ale i žít.“

Hledač věčnosti v sobě. Za Oldřichem Janotou

Oldřich Janota byl bystrý, přemýšlivý a ve svých úsudcích zcela nezávislý autor, nezařaditelný, radikálně osobitý a charismatický písničkář, představitel české folkové alternativy par excellence.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Jane McAleveyová nás učila, jak se organizovat. A levici, jak znovu vyhrávat

Jane McAleveyová pomohla obnovit ztracené řemeslo organizování, které proměnila z levicové fráze opět v účinnou metodu. Naučila ho celou novou generaci odborářů a díky ní se používá znovu i v České republice.

Odešel stavitel mostů na zemi. Zemřel Karel Floss

Ve věku nedožitých devadesáti osmi let zemřel filosof, politik a pedagog Karel Floss.

Památce Alexeje Navalného