reklama

Křetínského firma LEAG si v Německu kupuje mlčení úřadů ke znečišťování vody

Investigativní server Correctiv odhalil, že těžební firma LEAG spadající pod EPH Daniela Křetínského v Braniborsku platí obcím i vodárenským firmám za to, aby přivíraly oči nad znečišťováním tamních vod. Korporace tím ohýbá veřejný zájem.

Vítězství na dohled

Relativně pomalý postup ukrajinské armády nepřináší spektakulární výjevy, ale má své úspěchy. Ruská strana je demoralizovaná a technicky ztrácí. Dojdou-li Ukrajinci do zimy do Tokmaku, budou již nedaleko Melitopolu, bráně na Krym.

Univerzity během Týdne udržitelného rozvoje selhaly

České univerzity deklarují své úsilí o udržitelný rozvoj, zároveň ale mnohé z nich přijímají peníze od oligarchů a bank vydělávajících na devastaci životního prostředí. Zvláště aktivně do spolupráce s univerzitami vstupuje Daniel Křetínský.

Pokusy o navýšení přesčasové práce mohou destabilizovat české zdravotnictví

Namísto nápravy systému, v němž jsou zvláště mladí lékaři a lékařky nuceni sloužit nadměrné přesčasy, byla nyní tato praxe zlegalizována. Hrozí, že nyní z nemocnic odejde ještě více zdravotníků, což může vést ke kolapsu nemocniční péče.

Otrávili mě. Protože chci žít, napsala jsem tento text

Ruská novinářka Jelena Kosťučenková, která pracovala pro deník Novaja gazeta a poté exilový list Meduza, přežila od začátku ruské invaze na Ukrajinu dva pokusy o vraždu. Ruští nezávislí novináři nejsou v bezpečí ani v evropském exilu.

Nedávné komentáře

Štěňátka, James Bond a křupavé kuře. Influencer Babiš loví voliče na sítích

Babišova veřejná prezentace začíná stále víc připomínat chování influencerů. Vedle kritiky vlády se na jeho sociálních profilech nápadně často objevují fotky se štěňátky, výzvy k soutěžím o lístky do kina nebo reklama na vlastní restauraci.

Čínská zelená transformace je problematická. Neospravedlňuje ale náš alibismus

Klimaskeptikové už u nás většinou klimatické změny nezpochybňují, ale tvrdí, že dekarbonizace nám uškodí, protože jednat musí největší znečišťovatel: Čína. Jakkoli jsou její kroky dvojznačné, rozhodně nejsou argumentem pro naši nečinnost.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

Nabere německá Die Linke druhý dech po odchodu konzervativního křídla?

Německá levicová strana Die Linke vždy řešila potíže s identitou, protože se podstatně lišil charakter západní a východní části strany. Připravovaný odchod konzervativního křídla představuje příležitost i velkou zkoušku.

Demokracie, socialismus, kuráž, oběti. Čím fascinuje Allendeho Chile

Jihoamerické Chile se na počátku 70. let pokusilo o vlastní cestu k sociálnějšímu zřízení. Na kontinentu i na levici celkově je za to obdivováno dodnes. Otakar Bureš přibližuje, z čeho konkrétně takto neustávající fascinace pramení.

Budoucnost Unie je v zeleném průmyslu. Diskutovat je potřeba také o její reformě

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová přednesla 13. září každoroční projev o stavu Unie. Kromě podpory zeleného průmyslu mluvila například o podpoře Ukrajiny a dalším rozšiřování Unie. ČR by při proměnách EU neměla stát stranou.

Film Golda: nepodařený pokus o vyztužení izraelské propagandy

Biografický snímek přicházející i do českých kin je prostoupen izraelskou propagandou a ignoruje základní realitu izraelsko-arabské války roku 1973.

Z domova

Těžba lithia si kritiku zaslouží. Nepotřebujeme zelený růst, ale změnu systému

Konflikty o lithium zvýrazňují problémy zeleného kapitalismu i význam nerůstových strategií snižování spotřeby. Pokud by měla být těžba ve veřejném zájmu, musela by probíhat se souhlasem komunity a pod demokratickou kontrolou.

Vláda si změnami v důchodech na sebe plete bič

Vláda se při konsolidaci rozpočtu rozhodla raději pro snižování životní úrovně seniorů než pro změnu daňového mixu v neprospěch nejbohatších. Jediným oponentem je jí však populistická opozice a její vyprázdněné obstrukce.

V září proběhla celosvětová stávka za klima

Klimatická hnutí během září zorganizovala po celém světě globální stávku za klima. Jejím hlavním požadavkem byl konec fosilních paliv. V České republice protestující usilovali především o konec těžby v dole Bílina.

Účast na Rajchlově protestu zůstala za očekáváním

Na Václavském náměstí se konal další protest antisystémového hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Organizátoři doufali, že zopakují či překonají loňský podzim s masivními protesty. Tomu se ovšem ani zdaleka nepřiblížili.

Levice hájící zaměstnance u nás chybí, populisté vzývají workoholismus

O prostředí normalizovaného workoholismu na českých úřadech a o tom, jak politické tlaky na redukci státního aparátu souvisí s populistickou rétorikou politiků, kteří „spí jen náhodou“, jsme hovořili se socioložkou Kateřinou Nedbálkovou.

Jaromír Volek: Prodej Mafry jako pozitivní změna? Jednoho oligarchu nahradí jiný

Se předním českým expertem na média a sociologem médií jsme hovořili o dopadech a souvislostech prodeje vydavatelství Mafra a změně ředitele České televize.

Nacionalisté, tradicionalisté, konspirátoři i konzervativní levice opět společně

Tak jako každým rokem se v Příčovech konalo Vlastenecké setkání, společná akce českých nacionalistů, konspirátorů a ultrakonzervativců různých barev.

Ze světa

Slovensko těsně před volbami: rozhodovat nebude prvenství, ale skladba sněmovny

V posledních průzkumech před začátkem moratoria se přetahují o první místo Smer a Progresívné Slovensko. Daleko podstatnější však bude, kolik stran nakonec překročí vstupní hranici, respektive o které strany půjde.

Proti autoritářům potřebujeme sdílet příběhy o tom, co je špatné

V rozhovoru pro Green European Journal aboriginský učenec Tyson Yunkaporta vysvětluje, jak nám mohou domorodé přístupy založené na společných vyprávěních, dynamických mocenských vztazích a sdílení půdy pomoci v obraně proti autoritářství.

Náhorní Karabach po další válce: Ázerbájdžán získá tentokrát všechno

Rychlému tažení z minulého týdne předcházela dlouhá blokáda a příprava pozic. Účinná obrana byla v podstatě nemožná. Nyní se řeší, kolik starousedlíků v oblasti zůstane, v jakých budou žít podmínkách a co bude s vlastní Arménií.

Politolog Sekerák: Pellegriniho Hlas a jeho ekonomické pozadí preferují Fica

Před slovenskými podzimními parlamentními volbami v průzkumech opět dominuje Ficův SMĚR. Politolog Marián Sekerák v rozhovoru podrobně popisuje, v jakém stavu se slovenská politická scéna nachází a jaká spojenectví můžeme očekávat.

Íránská ženská revoluce zatím nezvítězila, přesto společnost v mnohém proměnila

Uplynul rok od smrti Mahsy Aminiové, jež podnítila mohutné protestní hnutí po celém Íránu. Dnes již není prostor pro velká gesta. Efektivnějších změn ve společnosti mohou dosáhnout spíše menší občanské skupiny s konkrétními cíli.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Vláda Petra Fialy

Piráti na křižovatce

Piráti mají za sebou další referendum. Vymezili se jím vůči ministru spravedlnosti Blažkovi. Vedení strany však žádné výrazné kroky nechystá. O jejich dalším směřování a případném odchodu z vlády napoví zřejmě až výsledek eurovoleb.

Fialova vláda se hlásí k podpoře vzdělávání. Jsou to ale jen prázdná slova

Shromáždění nazvané Betlémská kaple II. mělo upozornit na zoufalý stav financování českého školství a neplnění vládních slibů. Kvůli neobratné organizaci však vyznělo do prázdna a stalo se hlavně lacinou sebepropagací ministra Beka.

Upravený konsolidační balíček je stále asociální

Daňová politika Fialovy vlády je nespravedlivá a asociální. Je však i zcela iracionální. Její výhradní důraz na výdajovou část rozpočtu povede nejen k rozpadu společenské soudržnosti, výrazně ale také omezí naši budoucí prosperitu.

Koncesionářské poplatky jsou přežitek průmyslové doby

České vlády dlouhodobě nemají odvahu řešit mediální reformy ideově a systémově. Česká televize se tak zřejmě i nadále bude muset spoléhat na vysloužilý mechanismus financování. Světový trend je přitom zcela odlišný.

Cesty ke snížení cen potravin existují. Vládě zatím chybí vůle

Vleklé debaty o cenách potravin nikam nevedou. Lobby velkovýrobců a obchodníků je příliš silná, vláda se odvolává na svobodný trh. Přesto existuje řada opatření, jež vláda učinit může, bude-li skutečně chtít hájit zájmy svých občanů.

Válka na Ukrajině

Domácí a zahraniční úkoly nového ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova

Nastupující ukrajinský ministr obrany přichází do úřadu jako osvědčený vyjednavač a manažer. Prezident Zelenskyj si od něj slibuje úspěchy jak v boji proti korupci, tak v boji proti ruské agresi a znovuzískání okupovaných území.

Pět stereotypů o rusofobní Litvě

V Litvě žije již od dob SSSR početná ruská diaspora, v posledních letech přibyly masy uprchlíků z Běloruska, Ukrajiny a Ruska. O národnostní politice Litvy se šíří řada dezinformací. Buď z neznalosti, nebo se záměrem zemi diskreditovat.

Mise Okamura: šířit nenávist, posílit byznys

Sílící konkurence na české národovecké scéně vede k její radikalizaci. Důkazem jsou nedávná slova Tomia Okamury, jenž začal zacházet s obrazem ukrajinské kolektivní viny. Rizikovost takového chování je vysoká. Je však příznakem slabosti.

Dodávky kazetové munice na Ukrajinu znamenají i novou odpovědnost

Pověstně zhoubnou zbraň dodávanou dnes na Ukrajinu z USA lze používat s různou mírou uvážlivosti. Jestliže bude nasazena i mimo zákopové zóny a minová pole, může podstatně zvětšit rozsah území, na němž po válce nepůjde dost dobře žít.

Mychajlo Podoljak. Nepostradatelná postava ukrajinské politiky

Jednou z nejvýraznějších postav ukrajinské politiky je bývalý novinář a nynější poradce prezidenta Mychajlo Podoljak. Podílí se nejen na jednáních s Ruskem, ale má na starost i komunikaci s veřejností nebo utváření obrazu země v zahraničí.

Osa popírání

Svět raději popírá důsledky války na Ukrajině, problémy globálního jihu nebo projevy ekologického rozvratu, než aby jim čelil. Těží z toho populisté, autoritáři a oligarchie. Přímým důsledkem je destrukce demokracie.

Rovnost LGBTQ lidí

Rozporuplný slovenský kněz Marián Kuffa a my

Postavy jako Kuffa nás vedou k promýšlení toho, oč vlastně jde v křesťanství, popřípadě v jeho římskokatolické podobě. Jde mu o emancipaci člověka, nebo je mu člověk něčím, co si samo nestačí, co je třeba přísně soudit a vlastně i překonat?

Českou ekonomiku ochuzují i politické a ideologické předsudky

Rozpočtová politika vlády není dobrá. Nejen proto, že dále hájí zrušení tzv. superhrubé mzdy, ale i proto, že trpí mnoha fixními idejemi. Jen blokování migrace a odmítání zrovnoprávnit LGBT lidi stojí naši ekonomiku až stovky miliard ročně.

Baltský tygr Estonsko: Důraz na svobodu a rovnost vytvořil národní identitu

Po rozpadu SSSR Estonsko striktně odmítlo veškerou orientaci na postsovětský region a jednoznačně se identifikovalo jako součást Západu. A to nejen ekonomicky a vojensky, ale i důrazem na hodnoty, jako jsou feminismus a práva LGBT osob.

Diskriminace gayů při darování krve může ohrozit život každého z nás

Ačkoli je v nemocnicích nedostatek krve, sexuálně aktivní gayové a bisexuálové, byť nemění partnery, ji darovat nesmějí. Tento zákaz představuje jednoznačnou diskriminaci na základě sexuální orientace.

Na pridu i na fesťáku sněme o konci útlaku

Podle českého Twitteru ohrožuje letní festivaly myšlenka antikapitalismu. Ve skutečnosti nás ohrožuje pravý opak: kapitalismus ničící přírodu a omezující lidskou svobodu. Právě festivalová radost by měla být předzvěstí lepšího světa.

Udržitelná doprava ve městech

Epidemie špatného parkování

V českých městech zabírají stále více kvalitního veřejného prostoru parkoviště. Auta běžně parkují i na chodnících. Lepší a snáze vymahatelná pravidla pro parkování ale nestačí. Bez redukce automobilové dopravy v centru měst se neobejdeme.

Až bude okruh!

Ač mnohé studie potvrzují, že východiskem z tristní dopravní situace v centru Prahy je jednoznačně redukce aut, debata o budoucí infrastruktuře je i nadále formována motivem dostavby silničních okruhů. Jde o falešnou komunikační strategii.

Méně aut i cyklistů v Praze? Možná ne. Data je třeba číst v kontextu

Podle statistik se zdá, že loni v ulicích Prahy jezdilo méně aut i cyklistů. Není ale možné dát na první dojem. Na čísla má totiž vliv řada faktorů, jako jsou například uzavírky páteřních tras a také přesnost přístrojů.

Linka 57. Zrušení spoje do ústeckého Mojžíře jako forma segregace

Zrušení trolejbusové linky v Ústí nad Labem jen prohloubí sociální problémy. Zlepšení situace v sociálně vyloučené lokalitě předpokládá investice včetně zajištění dopravní obslužnosti. Nezodpovědní politici však raději trestají celou čtvrť.

Plošnou třicítku v Praze potřebujeme. Reálné je začít zezdola

Z diskuze nad tématem zavádění snížené rychlosti v Praze se téměř stává kulturní válka. Snižování rychlosti je přitom trend v řadě evropských měst. Můžeme tak docílit klidných a živých ulic, snížit počet nehod a hluk z dopravy.

Klima a energetika

Poučení z katastrofy v Derně

Příběh zkázy východolibyjského města o velikosti Olomouce mimo jiné ukazuje, jak je dilema mezi tlumením klimatických změn a adaptací na ně falešné.

Bílina je pro ministra Hladíka šancí na změnu české klimatické politiky

Ministr Hladík bude mít na přelomu září a října jedinečnou možnost rozhodnout o budoucnosti lomu Bílina a tím významně ovlivnit směřování české klimatické politiky. Zatím mnoho politické odvahy neprojevil.

Dobře se dívejme, kdo se ve Sněmovně pokusí torpédovat komunitní energetiku

Sněmovna projednává tzv. Lex OZE II, novelu energetického zákona, která zavádí energetická společenství a sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Zpožděnou novelu napadají hlavně některé energetické firmy.

Francouzské zelené hnutí: Kde chybí demokratický dialog, sílí protestní tlak

Francouzští ekologičtí aktivisté jsou stále frustrovanější neochotou politiků hledat východiska z klimatické krize. Ve svých protestech přitvrzují, na což policie reaguje stupňující se brutalitou. Roztáčí se nebezpečná spirála násilí.

K čemu jsou komentáře pana Ondřeje Štindla?

Komentátor Ondřej Štindl se pozastavil nad účelností protestů klimatického hnutí. Jakkoli je potřebné vést debatu o mezích protestu, rostoucí povědomí o klimatické krizi ukazuje spíše na úspěšnou strategii klimatického hnutí.

Fukušima musí zůstat mementem pro celý svět

Zatímco Česká republika rizika jaderné energetiky soustavně bagatelizuje, Japonsko po fukušimské havárii přistupuje k bezpečnostním opatřením v elektrárnách velmi přísně. Zaznívají tam i silné hlasy proti jaderné energetice jako takové.

Celý svět bije na poplach kvůli oteplení, Češi jsou výborní houbaři

I když se informování o vážnosti klimatické krize v České republice kontinuálně zlepšuje, veřejnou debatu sráží umírněnost a zmatenost mnoha zdejších klimatologů, stejně jako snaha novinářů najít na oteplování planety něco pozitivního.

České školství

Příliš mnoho studentů se cítí ve škole jako v pasti

Období pandemie bylo vnímáno jako mezník, který může otevřít zcela novou, progresivní etapu českého školství. To však je leckdy stále zatuhlé ve stereotypech 20., ne-li 19. století. Studenti jsou frustrovaní a reagují pasivitou.

Ministerstvo školství s vegetariánstvím ve školních jídelnách nepočítá

Nová metodika k poskytování dietního stravování původně zohledňovala také vegetariánství a veganství. Ministerstvo školství ale tuto pasáž z dokumentu vyškrtlo. Nemalé části dětí tím upřelo právo na školní stravování.

Dějepis jako lakmusový papírek autoritářské hrozby?

Prestižní pilotní projekt MŠMT Dějepis+ zaměřený na inovaci výuky moderních dějin nebyl navzdory předpokladům prodloužen. Sebereme učitelům svobodu a budeme jim diktovat, co mají učit? V Maďarsku už to tak funguje.

Obce se vyhýbají odpovědnosti zajistit dostatečné kapacity v mateřských školkách

Vedení mnoha obcí není schopno zajistit dostatečnou kapacitu předškolní péče a odpovědnost přehazuje na stát a rodiče. Opakují se stále stejné výmluvy. Obce musejí začít plnit svou funkci a zajistit adekvátní služby svým občanům.

Náboženství a civilizace

Co vyjedná papež v Mongolsku?

Papežova návštěva u titěrné katolické komunity v Mongolsku má dva účely: jednak si zakládá na tom, že jako cíl svých návštěv upřednostňuje opomíjené komunity, jednak doufá, že Mongolsko mu pomůže zlepšit postavení katolíků v Číně.

Vyhazov profesora Petráčka jako podnět k osvobození katolické teologie

Katolický teolog a intelektuál Tomáš Petráček je trnem v oku mnoha konzervativně smýšlejícím katolíkům. Jeho odchod z pražské katolické fakulty by měl být podnětem k vymanění teologických fakult z autoritářského působení církve.

Pokus o profesní likvidaci Tomáše Petráčka

Pražská Katolická teologická fakulta náhle propouští prof. Tomáše Petráčka. Ač argumentuje reorganizací, důvodem je nejspíš tlak biskupů. A neděje se tak poprvé. Česká katolická reprezentace opět stojí na samém okraji konzervatismu.

Humanismus bez kompromisů, bratrství bez podmínek. Osamělý hlas Jiřího Němce

Filozof Jiří Němec je znám především jako výrazná osobnost Charty 77. Svým progresivním levicovým katolicismem a hledačstvím univerzálního křesťanského bratrství se však významně podílel již na intelektuálním vzepětí 60. let.

Kutnohorská sekta?

Politika dějin

Zpackaný systém krajů drží při životě jen politický klientelismus

Současné krajské uspořádání je drahé a neefektivní. Brání přeshraniční spolupráci a vytváří vnitřní periferie, které budou do budoucna stále větší ekonomickou, sociální i politickou hrozbou. Změně brání politická zbabělost i sobectví Prahy.

V éře pražského jara lidé hledali cesty svým snům. Dnes to musíme dělat také

Dnes, kdy si připomínáme 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, bychom si měli znovu klást stejné otázky, jaké stály u zrodu pražského jara: Nesešli jsme z cesty? Skutečně jsme chtěli toto?

Chvála filmového Západu

Civilizace, která v jeden den do kin vypustí Oppenheimera a Barbie, na tom není tak špatně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Oba filmy jsou bravurní produkty globální zábavy, oba přinesly nové prvky ve vyprávění obrazem a zvukem.

Vydat se s Husem na cestu

Zbaven všech pozdějších nánosů, zůstává nicméně Jan Hus v českých dějinách jako osobnost hledačské a inspirativní víry. Mrtvou spiritualitu forem konfrontuje s živou spiritualitou obsahu.

Den údajných věrozvěstů

Označovat Cyrila a Metoděje za „věrozvěsty“ je zavádějící, neboť je doloženo, že křesťanství na území českých zemí zapustilo kořeny již dříve. Cyrilometodějský kult vznikl až za obrození — s krajně problematickým panslávským programem.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Jednou nohou v dystopii. Systém rozpoznávání obličejů používá i česká policie

Policie přiznala, že používá software na rozpoznávání tváří, byť údajně jen ke zpětnému porovnávání. Na možnostech zneužití technologie, která se šíří i v soukromém sektoru, to nic nemění. Do osvěty se paradoxně pouštějí soukromé firmy.

Krotit biometrický dohled je fajn. Chybí však diskuse o samotném sdílení identit

Evropský parlament významnou většinou schválil Nařízení o umělé inteligenci, které zásadně omezuje použití kamer rozpoznávající tváře. Toto opatření je však jednoznačně nedostačující. Je třeba posílit diskusi o sdílení obsahu na internetu.

Umělá inteligence dokáže stejně účinně likvidovat bakterie i odbory

Jsou to dvě zprávy jako by z různých světů: umělá inteligence dokázala vytvořit lék, který je účinný proti bakterii, s níž si lidstvo dosud nevědělo rady. A také pomáhá Amazonu vytvořit prostředí totalitního dozoru nad jeho zaměstnanci.

Násilí na lidech bez domova

Českobudějovická ODS užívá lidi bez domova jako materiál pro svůj populismus

Vedení českobudějovické radnice se rozhodlo přesunout zázemí pro lidi bez domova na městskou periférii. Výsledkem bude ztráta dostupnosti a vytvoření velkého problému. Alarmující je, že motivace místní ODS je především ideologická a zištná.

Lidé umírají na ulici. Řešení je snadné, stačí chtít

Brněnská tragická smrt osmi lidí bez domova znovu otevřela diskusi o možnostech, jak v Brně i dalších městech zajistit bydlení lidem v nouzi. Řešení jsou poměrně snadná a finančně přístupná. Stačí politická vůle.

Není nic nezajímavějšího než týden stará zpráva o smrti osmi lidí

Tragédie, při níž uhořelo osm lidí, dokládá naprostý cynismus a neochotu části veřejnosti a většiny politiků rozumět důvodům bezdomovectví. Většina lidí bez domova by se přitom postavila na vlastní nohy, jakmile by měla jistotu bydlení.

Radnice Českých Budějovic plánuje lidi bez domova odsunout na periferii

Českobudějovická radnice se rozhodla přesunout služby pro lidi bez domova z centra města na jeho periferii. Záměr je však krajně nevýhodný nejen pro klienty, ale i pro ostatní obyvatele města.

Prezidentské volby

Te Deum jako ornament inaugurace

Zdá se, že Petr Pavel chce svým rozhodnutím „zarámovat“ svou inauguraci chvalozpěvem Te Deum stvrdit mýtus „moudrého vladaře na Hradě“, který je v českém národě kontinuálně upevňován navzdory republikánskému zřízení prakticky od dob TGM.

Za změnami v české politice je i generační posun

Za úspěchem Petra Pavla nestojí jen povaha jeho osobnosti či podoba kampaně. Neopominutelnou roli jistě sehrála i výrazná generační obměna. Nastal ideální čas tento jev zasadit do kontextu a důkladně jej interpretovat. Je politicky klíčový.

Nechme Pavla se dovybarvit. Jak ohledně Ukrajiny, tak ohledně Tchaj-wanu

Nastupující prezident zaujal hned v prvním týdnu po zvolení několika silnými zahraničněpolitickými výroky. Každý z nich však může indikovat řadu různých konkrétních politik, ne nutně konfrontačních.

Digitální stát v éře poštovních holubů

Editor Deníku Referendum byl jedním z občanů České republiky, kterým Česká pošta pomalým doručováním — v daném případě dvanáct dní — nedoručila včas voličský průkaz a tím mu znemožnila hlasovat, přestože sám zákonné lhůty dodržel.

Válka na Ukrajině II

Převrat v Rusku se nekoná. Wagnerovci se stáhli

Jevgenij Prigožin dal v podvečer příkaz všechny akce zastavit, „aby netekla ruská krev“. Sám dostal azyl v Bělorusku a jeho lidé slib postů v ozbrojených složkách. Co vše revolta žoldnéřské armády v Rusku podnítila, ukáží až další dny.

Nepříjemné probuzení: jaderné elektrárny ve válce — stále na prahu katastrofy

Válka na Ukrajině je mimo jiné bolestnou připomínkou faktu, že jaderné elektrárny představují hrozbou katastrofy neakceptovatelně vysoké riziko.

Civilizace je v ohrožení. Dokáže demokracie přežít mnohočetnou krizi?

Proslulý stoupenec ideálu otevřené společnosti se v eseji, který dnes vychází v řadě světových médií, zamýšlí nad třemi aspekty „mnohočetné krize“ — vývojem umělé inteligence, rozvratem klimatu a válkou na Ukrajině. Je krize i příležitostí?

Ruská přehlídka vítězství jako zpackaný pomník nespravedlivé války

Devátého května se na Rudém náměstí odehrála tradiční vojenská přehlídka ke Dni vítězství. Rusko si ji připomíná každoročně jako nejvýznamnější okamžik národních dějin. Letos však byla výrazně zkrácená. Proč?

Si Ťin-pching, Macron, Zelenskyj a „ukrajinská krize“

Teprve více než rok od ruského vpádu na Ukrajinu poprvé kontaktoval Si Ťin-pching prezidenta Zelenského. Sotva však můžeme doufat, že prezident Macron při své návštěvě Číny pohnul Si Ťin-pchinga, aby se odklonil od přátelství s Putinem.

Postřehy ukrajinských autorů

Rusové plundrují farmy, zemědělcům zakazují zasít

Ukrajinský novinář popisuje každodennost války. S příbuznými se nedá spojit, potraviny z poslední sklizně pomalu docházejí, obyvatelé pěstují na svých zahrádkách, co se dá, a ruské jednotky se občas nechají uplatit i sklenicí marmelády.

„Jak můžeme čelit barbarství zakazováním něčeho, co vždy barbarství odporovalo?“

Projev ukrajinského filmového režiséra Sergeje Loznici v Cannes, v němž vystupuje proti bojkotu ruské kultury, zveřejňujeme jako komentář.

Válka na Ukrajině a postoj zemí globálního Jihu

Ukrajinský socialista, historik a novinář žijící v Kyjevě vede polemiku s přetrvávajícím přístupem částí západní levice, která tvrdí, že vůči ruské agresi proti Ukrajině je správné držet se neutrality.

Ukrajinci v České republice: život mezi dvěma světy

V Deníku Referendum začíná působit ukrajinská novinářka, která bude pro naše noviny psát o životě ukrajinských uprchlíků mezi námi. V prvním textu představuje obrazy prvních dojmů několika svých krajanek.

Dva týdny na okupovaném kyjevském předměstí

Evheny Osievski, doktorand univerzity v městečku Vorzel nedaleko Kyjeva, jehož válka zastihla na koleji, přibližuje každodenní život ve válečném konfliktu.

Strach a hnus v Charkově

Hudebník dlouhodobě žijící v Praze a známý pod jménem Karaoke Tundra reportážně zachytil úprk jeho rodiny z bombardovaného ukrajinského Charkova, odkud pochází. Jelikož mluví slovensky, výjimečně jeho svědectví přinášíme v tomto jazyce.

Mariupol: život pod bombami. Jak dlouho ještě?

Dlouholetý spolupracovník Lékařů bez hranic Saša z Mariupolu na Ukrajině popisuje život v obklíčeném městě bombardovaném ruskou armádou. Z bezpečnostních důvodů uvádíme jen jeho křestní jméno. Z města se mu podařilo utéct v polovině března.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Válka na Ukrajině a vývoj na bojišti

Prigožinova revolta s odstupem — co se vyjasnilo a co stále nikoliv

Řada analýz a dílčích detailů zveřejněných v posledních dnech umožnila zrekonstruovat celé wagnerovské tažení. Nad otázkami budoucnosti jeho hlavních aktérů či režimu v Rusku se ovšem stále debatuje.

Rok ruské války: Jedno je jasné, Ukrajinu si Rusko už nepodmaní

Dvanáct měsíců ruské agrese vůči sousednímu státu dělí řada milníků. Hned několik prvních přitom přesvědčilo, že Ukrajina se nevzdá, že obhájí svoji existenci jako samostatný stát a že zvládne agresorovi účinně vzdorovat.

Rusko pokračuje v teroristických útocích na Ukrajinu, ta se ale nevzdává

I přes masivní ruské útoky Ukrajinci dokáží průběžně obnovovat svůj energetický systém a zároveň jej decentralizovat, aby ho Rusové nemohli snadno zničit nebo fatálně poškodit. Zásadní roli přitom hraje nezdolná vůle ukrajinských občanů.

Jak umožnit ukrajinské vítězství

Úkolem Evropské unie je podporovat Ukrajinu ze všech sil. Cílem je, aby Ukrajina porazila agresora. V takový výsledek však nemůžeme doufat, pokud Ukrajině neposkytneme prostředky k jeho dosažení.

Energetická závislost na Rusku

Čím dříve snížíme spotřebu, tím dříve skončíme s ruskou ropou

Vyjednaná výjimka, která dovoluje České republice dovážet ruskou ropu až do poloviny roku 2024, je neopodstatněná. Měli bychom naopak usilovat o co nejrychlejší ukončení jejího dovozu, ale i o celkové snížení naší spotřeby.

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

České politice chybí dlouhodobá vize. Vrátí se kvůli tomu do hry uhlí?

Česká republika postrádá dlouhodobou vizi, která by určovala naše směřování v různých krizích. Rozpačité přešlapování v otázkách energetiky po ruské agresi na Ukrajině je toho příkladem. Této slabosti by nyní mohli využít uhlobaroni.

O vítr a slunce se války nepovedou

Jedno základní poučení z války na Ukrajině je nasnadě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je nejen ekologickou nutností, ale také spolehlivou zárukou, že o energetické zdroje už se válčit nebude.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Evropské společenství

Obnovitelné energetické zdroje v Evropě zaznamenaly rekordní nárůst

Státy napříč Evropou lámou rekordy ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. V českých zemích zatím obnovitelné zdroje ale oproti trendu stagnují.

Chřadnoucí evropská demokracie

Autor v pravidelném sloupku pro Project Syndicate vysvětluje, proč si Evropská unie stojí hůře než před pěti lety, kdy naposledy kandidoval do Evropského parlamentu. A popisuje, proč se skepsi navzdory rozhodl kandidovat znovu.

Lidé spjatí s pražským jarem chtěli vytvořit lepší svět a věřili, že je to možné

S Michalem Hauserem jsme hovořili o tom, v čem ještě dnes může být inspirací pražské jaro — československé emancipační hnutí roku 1968. Zůstává připomínkou politiky vedené ve veřejném zájmu na úrovni, jíž se dnes ani zdaleka nepřibližujeme.

Evropská komise navrhuje koordinovaný odchod zemí EU z Energetické charty

Platnost neblaze proslulé mezinárodní úmluvy chránící zájmy fosilního průmyslu zřejmě brzy skončí. Evropská komise navrhla koordinované vystoupení členských států. Mezitím odchod jako další země v řadě vyhlásilo Portugalsko. ČR zatím otálí.

Rozporuplné dědictví Milana Kundery coby politického myslitele

Na právě zesnulého Milana Kunderu je potřeba vzpomenout nejen jako na spisovatele, ale také jako na politického myslitele a autora vlivných esejů. A je třeba tak učinit kriticky. Kunderův pohled na střední Evropu je totiž v mnohém iluzorní.

Důl Turów

Clona v Turówě nepomáhá a spolu s vodou mizí i důvěra

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že podzemní těsnící stěna v Turówě je funkční. Zároveň přiznává, že vodu z českého území nechrání a ta dál odtéká do Polska. Stěna totiž byla vybudována na špatném místě.

Premiér Fiala brání důl Turów. Polskému soudu i českým občanům navzdory

Polští politici Práva a spravedlnosti hájí v Turówě zájmy těžařů i proti rozhodnutí polského soudu. Petr Fiala v tom polskou vládnoucí garnituru neochvějně podporuje. Zdraví a kvalita života tamních českých občanů jsou mu totiž lhostejné.

S Turówem až navěky. Amen.

Důl Turów získal povolení k těžbě na dalších více než 20 let. Za oběť jí padnou polské lázně Opolno-Zdrój, region přijde o unijní peníze na transformaci a důsledky v úbytku vody a znečištění odnesou místní na české a německé straně hranice.

Kauza Turów: politickou zradu budou lidé na Liberecku pociťovat dlouhodobě

Pokračování těžby v dole Turów po roce 2030 znamená, že region nedosáhne na finance z evropských transformačních fondů. Vedle nepříznivého dopadu na životní prostředí můžeme očekávat i sociální problémy. Na vině jsou i čeští politici.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Brno & Praha

Vazba Jiřího Pospíšila na kauzu Dozimetr odhaluje povahu pražské koalice

Odhalení, že prominentní politik TOP 09 Jiří Pospíšil aktivně figuroval v kauze Dozimetr, překvapivě nevedlo k jeho rezignaci. A to ani po zásahu předsedkyně strany Pekarové Adamové. Pražská koalice je zkrátka dobře promazaným strojem.

Než si paní primátorka zase šňupne

K cestě kokainu pod nosy českých uživatelů patří otrocká práce a usekané končetiny na druhém konci světa i nucená prostituce a mučírny se zubařskými křesly u nás v Evropě. Zvláště veřejným činitelům by ledabylé užívání nemělo procházet.

Případ brněnské primátorky může pomoci k lepší regulaci návykových látek

Kauzu brněnské primátorky bychom podle opozičního zastupitele měli místo laciného moralizování využít k reflexi současného stavu — návykové a psychoaktivní látky jsou tu s námi. Potřebujeme jejich regulaci, nikoli hon na jejich uživatele.

Projekt klimatizované sjezdovky na soutoku Berounky a Vltavy by měl jít k ledu

Na jihu Prahy má vzniknout příměstský park. Ve vítězném návrhu parku je ale zakreslena i sjezdovka. Pražští zastupitelé by měli klimaticky nezodpovědný klimatizovaný miliardářský rozmar důrazně odmítnout.

Protesty 30 pro Prahu. Bezpečný pohyb je v zájmu nás všech

Hysterická reakce malé části české veřejnosti na protesty za nižší povolenou rychlost aut ve městě nemůže zastřít jejich skutečný význam. Tím je snaha zabránit zbytečným obětem, zraněním a celkově zlepšit život a pohyb ve městě.

Izrael a Palestina

Národovecká pomatenost

Na různých místech světa využívá politická moc strach k nacionální mobilizaci a démonizaci druhých. Falešné příběhy a dezinformace nabývají naprosto zvrácených podob, mají však úspěch, protože poskytují iluzi jistoty ve zmateném světě.

Od okupace k apartheidu. Se soudním pučem vítězí v Izraeli osadnický rasismus

Probíhající soudní puč v Izraeli je mezinárodními pozorovateli obvykle chápán jako pokus premiéra Netanjahua vyhnout se trestu za korupci. V jádru je však pokusem osadníků nastolit mezi řekou Jordán a Středozemním mořem židovský apartheid.

V rámci boje o antijustiční reformu v Izraeli probíhá několik zápasů zároveň

Masovost aktuálních protestů proti oslabování Nejvyššího soudu nelze pochopit bez zřetele k současné podobě izraelské politiky a ke všem obavám, jež reforma budí. Zvláštní vztah k celému problému má pak i palestinská otázka.

Spojené státy

Evropská zkouška Amerikou

Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu EU nezmínila jedno podstatné téma — budoucnost vztahu Unie a USA. Kondice Spojených států je přitom pro podobu Evropy klíčová. Stane-li příští rok v čele USA Trump, zatížení EU bude extrémní.

Z Trumpových obžalob jsou zatím nejdůležitější dvě poslední

Exprezident USA je aktuálně obžalován ve čtyřech trestních kauzách. Dvě nejčerstvější obžaloby se týkají snah zvrátit minulé volby. Před soudy stane zřejmě až na jaře. Jeho vyzyvatelé tak musejí přijít s opravdu promyšlenou reakcí.

Trumpovci mohli volby skutečně ukradnout. A mohou se pokusit zase

V USA se vedou dnes v souvislosti s poslední obžalobou Donalda Trumpa debaty, z nichž vyplývá, že situace v lednu 2021 byla ve skutečnosti vážnější, než se mnohým zdálo. Klíčovou roli zde sehrála specifika amerického volebního systému.

Recenze

Hrdinové kapitalistické práce v Evropě

„Pokud má být Evropská unie hlavně prostředím pro špatně placenou práci těch z Východu, pak nemá šanci ani smysl,“ píše Alena Zemančíková ve své recenzi knihy Saši Uhlové Hrdinové kapitalistické práce 2.

Přečtěte si dvě knihy, které spolu diskutují o sociálně ekologické transformaci

V rychlém sledu vyšly na konci loňského roku dvě knihy, které patří k základům současného myšlení o sociálně-ekologické transformaci. Imperiální způsob života i Na obranu nerůstu přitom dává smysl číst ihned po sobě.

Město pro každého. Na půli cesty k férovému a spravedlivému životu ve městě

Kniha Osamu Okamury a výtvarníků Davida Böhma a Jiřího Franty usiluje přiblížit, jak fungují a s jakými problémy se potýkají dnešní města. Opomíjí však některé podstatné kontexty otázky spravedlnosti v městském prostředí.

Křižovatky, mýty a traumata Krymu

Společnost a její architektura

Zaostřeno na Čínu

Afghánistán se ekonomicky stále více propadá. Trpí tím zvláště děti

Hnutí Tálibán v Afghánistánu vládne již dva roky. Země prochází humanitární krizi, roste nezaměstnanost a podíl dětské práce. Situaci využívá Čína, která se snaží v zemi prosazovat své obchodní zájmy.

Reklamy placené čínskými médii na TikToku míří i na české uživatele

Čínská média na TikToku sponzorovala v uplynulých měsících přes tisíc reklam určených pro evropské publikum. Další rizika mohou představovat účty, které své napojení na Čínu pečlivě skrývají.

Čínský vstup na Blízký východ: Írán a Saúdská Arábie

Sílící pozice Číny na Blízkém východě prozatím vyvrcholila podpisem strategické dohody s oběma místními rivaly — Íránem a Saúdskou Arábií. Místní Si Ťin-pchingova politika podtrhuje ústup USA a napomáhá jeho snaze o proměnu globálního řádu.

Přestane Světové zdravotnické shromáždění blokovat spolupráci s Tchaj-wanem?

Je na čase, aby 22. května začínající 76. zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA) konečně umožnilo Tchaj-wanu zapojit se jako pozorovatel do globálního úsilí o světové zdraví. Čínská snaha tomu zabránit není přijatelná.

Sen o silné armádě noční můrou čínského humoru

Čínský komik zažertoval za použití propagandistického sloganu. Do týdne byl bez práce a horliví patrioti na internetu požadují rovnou trestní stíhání. A vypadá to, že budou vyslyšeni.

Faux pas čínského velvyslance zapadá do čínské vize mezinárodního uspořádání

Ačkoli se čínská diplomacie vymezila proti prohlášení svého velvyslance ve Francii, odpovídalo reálné čínské vizi mezinárodního uspořádání, v níž je suverenita menších a slabších států podřízena hegemonům.

TikTok. O co atraktivnější, o to zneužitelnější aplikace

Počet uživatelů sociální sítě TikTok neustále roste. Odborníci přitom upozorňují na širokou škálu rizik, která se s ní pojí, jako je sběr dat o uživatelích, varování jsou však často bagatelizována. Proč bychom opravdu měli být obezřetní?

Pulzující africký kontinent

Francie a africké puče: konec civilizačního projektu?

Debata nad převraty v bývalých francouzských koloniích rezonuje pochopitelně i ve vlastní Francii. Otevírá se tu nová civilizační fronta mezi Západem a třetím světem? Nebo jde spíše o nové studenoválečné střetnutí?

Další vojenský převrat v Nigeru. Ruský vliv v regionu sílí

V Nigeru, jenž se v poslední době stával opěrným bodem Západu v regionu, na konci července vypukl vojenský převrat. Oblibu získávají wagnerovci, kteří podobně jako v jiných zemích regionu, slibují eliminaci západního vlivu.

Jižní Súdán: výročí země, do které na dovolenou nepojedete

Před dvanácti lety vznikl doposud nejmladší stát světa — Jižní Súdán. Život v extrémně chudé zemi určují dávné etnické a kulturní konflikty, kvůli kterým je tamní společnost takřka permanentně ve stavu občanské války.

Mali: vojenským maršem k demokracii!

Vládnoucí režim v Mali připravuje referendum o ústavě a demokratické volby, čímž si získává obdiv okolního světa. Uvnitř země však vše směřuje k posílení moci prezidenta, likvidují se opoziční síly a propuká násilí vůči cizincům.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Nová platforma Akademie věd má zlepšit prestiž nájemního bydlení

V úterý 6. prosince 2022 spustil Sociologický ústav Akademie věd online platformu NájemPlus. Jejím cílem je zvýšit kvalitu a prestiž soukromého nájemního bydlení v České republice.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Vzpomínky

Památce Otty Bednářové

Jako poctu před několika dny zesnulé velké postavě českého disentu Ottě Bednářové vydáváme text, který o ní Jan Tesař napsal v roce 1979, kdy s ní byl veden politický proces jako s představitelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Malý velký muž

Karel Holomek patřil do okruhu brněnského disentu, v němž měl řadu přátel. Byl veřejným intelektuálem, obhájcem lidských práv a slabších. Právě proto — až po roce 1989 — začal klást takový důraz na romskou složku své totožnosti.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Konec jedné epochy: za Jiřím Černým

Ve čtvrtek 17. srpna zemřel ve věku 87 let po těžké nemoci legendární hudební publicista Jiří Černý.

Tři věci, jež si stojí za to pamatovat o Silviu Berlusconim

Vůdčí postava italské politiky uplynulých dekád byla za hranicemi známa především mediálním impériem a bulvárními skandály. Zároveň se ale jednalo o unikátního praktika moci a člověka, jenž etabloval v nejvyšší politice krajní pravici.

Obohaceni Petruškou

Sokratovská osobnost Ivana Vyskočila

Feminismus a práva žen

Slovensko je v parlamentním zastoupení žen na chvostu Evropské unie

V posledních volbách před třemi lety bylo do slovenského parlamentu zvoleno 32 žen a 118 mužů. Iniciativa Zakrúžkuj ženu se snaží, aby se křiklavý a nespravedlivý nepoměr při letošních volbách už neopakoval.

Z univerzitních profesorek pasačky koz. Život žen v Afghánistánu je stále těžší

Před dvěma lety se v Afghánistánu vrátil k moci Tálibán, který podle svých slov bojuje proti korupci a obchodu s drogami. Ve skutečnosti ale vede boj také s afghánskými ženami, kterým upírá základní práva.

Omluva policejního prezidenta potvrdila, že Policii nevládnou data, ale intuice

Policejní prezident Vondrášek prohlásil, že mnohá nahlášená znásilnění jsou smyšlená. Pravda je však opačná. Drtivá většina případů není hlášena vůbec. Vondráškova následná omluva ukázala jen to, že Policii vede člověk, který pohrdá fakty.

V mediálních radách chybí ženy. Změnit to mohou senátoři

V českých mediálních radách i ve vedení médií samotných je dlouhodobě velmi málo žen. Tento fakt negativně ovlivňuje nejen fungování redakcí, ale i celou společnost.