reklama
Trvalé příspěvky
Jednorázové - květen
0/400 000 Kč Podpořte nás na cestě k finanční stabilitě. ♥ Daruji

Jak mluvit o míru na Ukrajině

Kdo dnes mluví o míru na Ukrajině, je označován za novodobého Chamberlaina, který namísto skutečného míru přikrmuje válku. Stejná úskalí ale číhají i na ty, kdo mluví o vojenské podpoře Ukrajiny a jejím nutném vítězství.

Vládní koalice se v hledání prezidentského kandidáta ocitla v pasti

Zatímco koalice pokračuje v hledání nejčistšího kandidáta, který se snad neposkvrnil ani členstvím v Pionýru, uniká jí, že v druhém kole může být její podpora dokonce přítěží — a že tak jako tak bude muset podpořit Babišova protikandidáta.

„Postavit se do cesty temnotě“

Moskevský intelektuál a básník Vitalij Kolcov zapálil na protest proti současnému režimu policejní anton. Hrozí mu za to až doživotní trest.

Kachní žaludek Erika Geusse snad konečně čeká výplach

Zdiskreditovaný ředitel České inspekce životního prostředí oznámil, že do konce roku hodlá skončit ve funkci. Zprávu není na místě přijímat s úlevou, ale s rozpaky: měl se poroučet už dávno a termín odchodu si nemá co stanovovat on sám.

Shell opustila vrchní bezpečnostní konzultantka. Pozice firmy se dále propadá

Hlasitý odchod Caroline Dennettové z vedení Shellu odhalil neudržitelnost pozice fosilních korporací. Nemá už význam naivně čekat na reformu, je čas uskutečnit jejich řízený zánik. A tak se i děje.

Výběr

Zabití Širín Abú Aklahové: Západ ze sebe nesmyje poskvrnu spoluviny

Zatímco se Izrael horko těžko snaží očistit od viny, Spojené státy, Velká Británie — i Česká republika — k případu hanebně mlčí. Jisté je ovšem jedno: že Palestinci mlčet nebudou.

Místo Prahy Tbilisi

Ruská studentka, novinářka, autorka Deníku Referendum a ekologická aktivistka popisuje, jak na ni osobně dopadly sankce: „Do České republiky jsem nemohla, přestože tam studuji. Odejít jsem tak musela do Gruzie.“

Konference o budoucnosti Evropy

I my jsme Brusel! Češi budou rozhodovat o návrzích celé Evropy

Europoslankyně se ohlíží za ročním projektem participativní demokracie jménem Konference o budoucnosti Evropy. V České republice nevzbudila valný zájem, přesto právě Češi budou jako předsedající země její návrhy uvádět v praxi.

EU směřuje k prohloubení integrace. Můžeme stát stranou. Ale jen k vlastní škodě

Shoda všech velkých zemí Evropské unie a také tandemu Macron-Scholz skýtá historickou příležitost prohloubit evropskou integraci, zejména překonat přežité jednomyslné hlasování v Radě EU. Je v zájmu všech občanů Unie šance využít.

Sešli se osmdesátiletý Ital, čtyřicátnice z Maďarska a mladá Finka ve Varšavě…

Konference o budoucnosti Evropy byla pokusem přenést debaty o budoucnosti Unie i mimo bruselskou bublinu. Jistě ji provázely i dětské nemoci, přesto je na místě hledat na ní klady a snažit se o ní daleko více informovat i českou veřejnost.

Nedávné komentáře

Červený lak

Osobní text ruského režiséra převzal a vydal magazín Meduza: „Mám strach o ty, kteří otupěli propagandou. Dříve nebo později si uvědomí, kde skončili. Nemohu se jich zříct — těch podvedených, zavražděných a prokletých.“

V srílanské velekrizi hraje významnou roli i čaj

Odvětví živící více než milion Srílančanů strádá kvůli nemožnosti nákupu hnojiv. A to v důsledku tamní krize, kterou ovšem úpadek čajového průmyslu ještě prohloubil. Stalo se tak paradoxně kvůli reformě, která měla ceylonský čaj proslavit.

Co čekat od klimatické žaloby u nás

Zásadní střet mezi právníky vlády a iniciativy, jež loni podala klimatickou žalobu na vybraná ministerstva, se blíží. Člen rady spolku Klimatická žaloba ČR vysvětluje, co od rozhodnutí soudu očekává a proč na něm záleží.

Němečtí Zelení rostou. A důvodem není jen jejich pevný postoj k Rusku

Výsledky voleb v Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku ukazují na trvalý vzestup německých Zelených. Důvodem je nejen konzistentní postoj k Rusku či živý komunikační styl, ale především jejich dlouhodobě adekvátní klimatická agenda.

Národní park Soutok, nebo spíš Chráněná krajinná oblast? Asi nic

Soutok Moravy a Dyje patří mezi to nejcennější, co česká příroda má. Přesto je oblast chráněna jen mizivě. Na vině je nekompetentní stát a neadekvátní chování především lanžhotského starosty. Letitá kauza je krajně nečitelná.

Světovému systému zásobování potravinami hrozí kolaps

Působí to jako paradox: už před pandemií a válkou, v čase největší hojnosti a dlouhodobě nejnižších cen potravin na světovém trhu, se trend v počtu hladovějících a podvyživených pozemšťanů obrátil. Co se děje?

„Jak můžeme čelit barbarství zakazováním něčeho, co vždy barbarství odporovalo?“

Projev ukrajinského filmového režiséra Sergeje Loznici v Cannes, v němž vystupuje proti bojkotu ruské kultury, zveřejňujeme jako komentář.

Sloupkaři

Alena Zemančíková Dvě herečky

Vnitřní téma herce Josefa Abrháma

Josef Abrhám svůj talent nerozmělňoval a také se mu podařilo nespadnout do obsazovacího stereotypu. Díky tomu naštěstí máme dost rozličných záznamů jeho nenapodobitelného hereckého umění.

Jsem socialista, a proto jsem antikomunista

Autor tentokrát ve svém pravidelném sloupku reaguje na včera zveřejněný esej Martina Plevy. Proto jej vydáváme mimořádně již v neděli: „Jsem antikomunista, tedy protivník komunistického režimu a jeho ideologie.“

Zbavit se Babiše? Kupme mu lístek do Bratislavy

Slovenský stát v posledních měsících silně zatápí zkorumpovaným politikům ze SMERu, extremistům i oligarchům. Český stát je vůči prominentům moc měkký. Andreje Babiše se proto nejspíš zbavíme jen tak, že jej předhodíme Slovákům.

Jan Graubner — dlouho očekávaná změna beze změny

Od nového pražského arcibiskupa nelze čekat, že by v tématech jako stejnopohlavní manželství nebo sexuální násilí posunul českou církev kupředu. Na rozdíl od Duky si ovšem zřejmě nebude pěstovat kontakty v politice.

Nenápadný milník české demokracie — Středulův vstup do prezidentských voleb

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ohlásil vstup do prezidentské volby. Pro českou společnost je to výraznější posun, než se na první pohled zdá.

Válka na Ukrajině

Proč potřebujeme Evropskou energetickou unii

Ruský vpád na Ukrajinu přináší nejen těžkosti, ale i nové perspektivy. Pro energetiku to platí dvojnásob. Využít tuto krizi jako příležitosti ovšem předpokládá užší spolupráci v rámci EU a plné zužitkování potenciálu obnovitelných zdrojů.

Český postoj k ukrajinským Romům je nepřijatelný

Historička Renata Berkyová ve svém nedělním proslovu v koncentračním táboře v Letech u Písku upozornila na nepřijatelnost příkoří, které se u nás právě teď děje ukrajinským Romům. Jde o otevřený rasismus a reagovat musíme všichni.

Starý zákon rozlišuje život s mnohem větším detailem nežli Dominik Duka

Jediné místo v Bibli, které se přímo zabývá možností potratu, k tématu přistupuje mnohem citlivěji, než dnešní ultrakonzervativní představitelé církví. A to přesto, že Starý zákon je dílo ze zcela jiné doby a nelze s ním zacházet doslovně.

Válka na Ukrajině je pro Čínu šancí převážit USA i Evropu

Ruská agrese vůči Ukrajině zřetelně ukázala, že čínská politika je především bezprecedentně pragmatická. Lavírování Číny není projevem vyčkávání, nýbrž chladnokrevnou strategií, jejímž prostřednictvím chce prosadit své dlouhodobé záměry.

Válka ve světě, který si za ničím nestojí

Putinovu válku živí nejen evropské platby za nerostné suroviny a vlastní příšerná ideologie, ale také zvláštní celosvětová třída lumpen-buržoazie. Potřeba bude porazit vše.

Překladem proti propagandě

Spontánní iniciativa Velké překladatelské hnutí obnažuje podstatu čínské propagandy způsobem, na nějž pekingský režim zatím nenašel účinnou odpověď.

Postřehy ukrajinských autorů

„Jak můžeme čelit barbarství zakazováním něčeho, co vždy barbarství odporovalo?“

Projev ukrajinského filmového režiséra Sergeje Loznici v Cannes, v němž vystupuje proti bojkotu ruské kultury, zveřejňujeme jako komentář.

Válka na Ukrajině a postoj zemí globálního Jihu

Ukrajinský socialista, historik a novinář žijící v Kyjevě vede polemiku s přetrvávajícím přístupem částí západní levice, která tvrdí, že vůči ruské agresi proti Ukrajině je správné držet se neutrality.

Ukrajinci v České republice: život mezi dvěma světy

V Deníku Referendum začíná působit ukrajinská novinářka, která bude pro naše noviny psát o životě ukrajinských uprchlíků mezi námi. V prvním textu představuje obrazy prvních dojmů několika svých krajanek.

Dva týdny na okupovaném kyjevském předměstí

Evheny Osievski, doktorand univerzity v městečku Vorzel nedaleko Kyjeva, jehož válka zastihla na koleji, přibližuje každodenní život ve válečném konfliktu.

Jak Putin podcenil Ukrajinu

Moskva očekávala, že Ukrajinci přivítají ruské vojáky s otevřenou náručí. Byl to však velký omyl založený na zkušenostech z událostí roku 2014.

Strach a hnus v Charkově

Hudebník dlouhodobě žijící v Praze a známý pod jménem Karaoke Tundra reportážně zachytil úprk jeho rodiny z bombardovaného ukrajinského Charkova, odkud pochází. Jelikož mluví slovensky, výjimečně jeho svědectví přinášíme v tomto jazyce.

Mariupol: život pod bombami. Jak dlouho ještě?

Dlouholetý spolupracovník Lékařů bez hranic Saša z Mariupolu na Ukrajině popisuje život v obklíčeném městě bombardovaném ruskou armádou. Z bezpečnostních důvodů uvádíme jen jeho křestní jméno. Z města se mu podařilo utéct v polovině března.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Překlady z ruského exilového média Meduza

Červený lak

Osobní text ruského režiséra převzal a vydal magazín Meduza: „Mám strach o ty, kteří otupěli propagandou. Dříve nebo později si uvědomí, kde skončili. Nemohu se jich zříct — těch podvedených, zavražděných a prokletých.“

„V Rusku budeme muset vše vybudovat znovu od začátku. Žádnou jinou zemi nemáme.“

„Posledních deset let jsem mlčel o mnohém. Mnohokrát jsem nešel demonstrovat ze strachu o kolegy a klienty.“ Bývalý ředitel organizace Nocležka Grigorij Sverdlin mluví o tom, proč odešel z Ruska a o tom, co teď čeká ruský občanský sektor.

Jak Viktor Orbán proměnil Maďarsko v evropskou obdobu Putinova Ruska

Mnozí předpokládali, že Orbánova příchylnost k Putinovi bude důvodem, proč konečně prohraje, zvláště v situaci, kdy se proti němu spojila celá maďarská opozice. Reportáž Meduzy z Budapešti ukazuje, jak zdánlivé nevýhody obrátil v triumf.

„Nemám co ztratit“. Zpověď ruské umělkyně, která protestuje už dvacet let

Šestasedmdesátileté umělkyni Jeleně Osipovové se přezdívá „svědomí Petrohradu“. Policie ji opakovaně zadržela, přesto se svými transparenty stále vychází do ulic. Co si myslí o válce na Ukrajině a lhostejnosti společnosti?

Novaja gazeta: „Nekrolog nám ale nepište“

Ruské noviny Novaja gazeta se do poslední chvíle snažily o válce informovat i v podmínkách cenzury, ale nakonec svou činnost pozastavily. Anketa ruského exilového magazínu Meduza mezi členy redakce je velkou oslavou svobodného novinářství.

„Všichni bez výjimky si uvědomují, že lžou.“

Server Meduza přináší informace o Marině Ovsjannikovové, která vystoupila s protiválečným transparentem v přímém přenosu Prvního kanálu. Co se v Ruské televizi v souvislosti s válkou na Ukrajině vůbec děje?

Politolog Vladimir Gelman: Putinův projev o „očistě společnosti“ měl zastrašit

Ruský politolog Vladimir Gelman v rozhovoru s ruským exilovým magazínem Meduza vysvětluje, proč pochopení Putinova režimu různé historické paralely spíše znesnadňují a proč je na místě očekávat vystupňování represí.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Prezidentské volby

Nenápadný milník české demokracie — Středulův vstup do prezidentských voleb

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ohlásil vstup do prezidentské volby. Pro českou společnost je to výraznější posun, než se na první pohled zdá.

Nejsilnější prezidentští kandidáti vlády i opozice jsou jejich Achillovou patou

Kromě prezidentské kandidatury Andreje Babiše se v poslední době spekuluje také o možné kandidatuře Petra Fialy. Jistě by nebyl bez šancí, ale už samo její ohlášení by vládní koalici fatálně poškodilo.

Stalinistická zombie na hrad? KSČM ztratila politickou soudnost

Nominace Josefa Skály je další závažnou chybou ve snaze udělat z KSČM něco jiného než stranu stalinských nostalgiků. Důvodů, proč se k tomu předsedkyně Konečná rozhodla, a proč to schválilo i vedení, je několik — a jeden je horší než druhý.

Čeká komunisty s Konečnou konečná? Nominace Skály na prezidenta napověděla

Do prezidentských voleb zbývá necelý rok. Zatímco parlamentní strany své kandidáty ještě hledají, komunisté ho již našli. Řekli si, když do propadliště dějin, tak na pořádné kobyle. A nominovali Josefa Skálu.

Odcházení Dominika Duky

Jan Graubner — dlouho očekávaná změna beze změny

Od nového pražského arcibiskupa nelze čekat, že by v tématech jako stejnopohlavní manželství nebo sexuální násilí posunul českou církev kupředu. Na rozdíl od Duky si ovšem zřejmě nebude pěstovat kontakty v politice.

Pochyby o majetkových převodech v katolické církvi

Pochyby o roli Dominika Duky při převodech lukrativních církevních pozemků se vyjasní zřejmě až s nástupem nového arcibiskupa. Jeho jméno by mělo být známé nejpozději v červnu.

Starý zákon rozlišuje život s mnohem větším detailem nežli Dominik Duka

Jediné místo v Bibli, které se přímo zabývá možností potratu, k tématu přistupuje mnohem citlivěji, než dnešní ultrakonzervativní představitelé církví. A to přesto, že Starý zákon je dílo ze zcela jiné doby a nelze s ním zacházet doslovně.

Podle katolických fundamentalistů žena nemá práva, ale role

Kardinál Duka ve svém PR blogu na Aktuálně.cz de facto pokračuje v propagandě extrémního Hnutí pro život. Je nejvyšší čas zbavit české protipotratové hnutí jeho skandálního vlivu.

Dukův novoroční list mnoha adresátům

Novoroční poselství Dominika Duky překračuje rámec žánru. Kardinál v něm nejen ukazuje touhu vést církev nikoli jako duchovní, ale jako takřka vojenskou organizaci, ale předně klade jednu lež za druhou. Stejně jako jeho dvojče Miloš Zeman.

Válka na Ukrajině II

Putinova agrese vůči Ukrajině je hrozbou pro celý mezinárodní systém

Válku na Ukrajině sledujeme převážně s důrazem na vlastní boj Ukrajinců za uchování jejich faktické nezávislosti, což je pochopitelné. Postup Ruska se ale patří studovat i z hlediska dopadů na fungování celého mezinárodního systému.

Válka na Ukrajině odkrývá ruský vliv na Bulharsko

Český europoslanec přibližuje reakce, jež vyvolal ruský vpád na Ukrajinu v nejproruštější zemi EU, ruskou vlivovou síť v Bulharsku i možnosti, jak působení Kremlu v zemi do budoucna omezit.

Prázdná gesta korporace Nestlé by nás neměla dojímat

Korporace Nestlé by neměla sklízet uznání za to, že — navíc jen zčásti — odchází z Ruska. Důvod k oslavám přijde teprve tehdy, až odejde úplně odevšud.

Moldavsko: život na pokraji války

Ukrajinu pustoší krvavá válka. Její ozvěny jsou však slyšet i v sousedním Moldavsku.

Spílání Rusku

Byť se to zdá dnes nepředstavitelné až nemožné, největším vítězstvím demokratických zemí a největší porážkou kremelské diktatury bude stabilizace Ruska a jeho postupné začleňování k zemím Evropy.

Energetická závislost na Rusku

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

Konec fosilních paliv z Ruska je v dohlednu. Evropa však zatím váhá

Evropská unie stupňuje sankce vůči ruským fosilním palivům, zatím však velmi opatrně. Podle expertů je přitom odklon od plynu a ropy z Ruska možný daleko rychleji — a napomůže nejen evropské bezpečnosti, ale i ochraně klimatu.

České politice chybí dlouhodobá vize. Vrátí se kvůli tomu do hry uhlí?

Česká republika postrádá dlouhodobou vizi, která by určovala naše směřování v různých krizích. Rozpačité přešlapování v otázkách energetiky po ruské agresi na Ukrajině je toho příkladem. Této slabosti by nyní mohli využít uhlobaroni.

Konec dodávek ruského plynu? Co by znamenal a jak se na něj připravit

Možná si brzy budeme muset připustit, že energetických zdrojů nebude vždycky tolik, abychom jimi mohli uspokojit všechny naše potřeby — včetně těch značně rozmařilých.

O vítr a slunce se války nepovedou

Jedno základní poučení z války na Ukrajině je nasnadě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je nejen ekologickou nutností, ale také spolehlivou zárukou, že o energetické zdroje už se válčit nebude.

Z domova

Dlouhodobě přetíženým Úřadům práce hrozí kolaps. Není divu, že chtějí stávkovat

Když Úřady práce vyhlásily stávkou pohotovost, předvídatelně se objevila celá řada hněvivých reakcí v duchu předsudku o líném úředníkovi. Ve skutečnosti je situace nezvladatelná a krutě přetížené Úřady práce prostě volají o pomoc.

Lidovci po sjezdu: S ODS? Sami? Snad jen Bůh ví, kudy a jak dál

Lidovci se vrátili do vlády, obsadili tři atraktivní ministerstva a mají početný poslanecký klub. Nejsou ale v optimální kondici. Jejich podpora slábne z demografických důvodů. Nevědí, co si počít a ani víkendový sjezd odpověď nenabídl.

Kdo si tu žije nad poměry?

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsme si tu žili nad poměry. S tím je prý utrum. Měla by to zkusit vyprávět lidem v dluhových pastech, ohroženým bídou a pracujícím za směšnou minimální mzdu.

Sociální smír je základní, nikoli přidaná hodnota

Ruská agrese na Ukrajině vzbudila mezi Čechy nebývalé souznění. Jak se však konflikt stává novou normalitou, společnost se opět rozpadá. Vlivem číhajících populistů. Ale také kvůli přehlíživé vládě. Potřebujeme dobrou vůli, ne disciplinaci.

Občanští demokraté na kongresu hlavně tleskali

Kongres občanských demokratů zvolil staronové vedení. Straníci uspokojeni volebním vítězstvím a stoupajícími preferencemi neměli chuť na hlubší debatu, jež by ukázala, kterak vyvést zemi ze souběhu několika závažných krizí.

Babišův marketing rozehrál útokem na novináře nebezpečnou partii

V sobotu 2. dubna 2022 byl na oficiálním facebookovém profilu bývalého premiéra, nynějšího poslance a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, zveřejněn příspěvek, který lze bez nadsázky označit jako veřejný útok na novináře.

Ze světa

V Turecku dorůstá Erdoğanova generace, k režimu ale nevzhlíží

Současný vládce Turecka oslaví brzy dvacet let u moci. Za ně chtěl mimo jiné vychovat cílenou politikou novou generaci sdílející jeho názory. Dnes dospívající Turci ovšem chtějí něco úplně jiného.

Macron zvítězil i podruhé, tentokrát ale „na Pompidoua“

Francouzský prezident zvítězil s podobným podílem hlasů jako jeho předchůdce z roku 1969. Podobná byla i neúčast. Otázkou zůstává, jaký parlament by přiměl Macrona nedělat reformy neoliberálně, ale zároveň mu neznemožnil dělat cokoliv.

Srbsko vstupuje do druhého desetiletí vlády Srbské pokrokové strany

Nacionálně-konzervativní strana Aleksandra Vučiće lavírující mezi Čínou, Ruskem a Západem a kontrolující společnost i prostřednictvím státem ovládaných médií sice oslabila, ale bude vládnout dál i v důsledku opoziční nešikovnosti.

Rusko a Čína společně za „spravedlivý svět a udržitelnou bezpečnost v Evropě“

Prohlášení ruských a čínských ministrů zahraničí po společné schůzce vzalo naději, že by snad Čína mohla na Rusko jakkoli pozitivně působit. Naopak — obě země daly ústy svých šéfů diplomacie najevo, že nehodlají nijak měnit kurz.

Rozhodne ruská invaze na Ukrajinu o vstupu Švédska do NATO?

Ruská agrese ve světě vzbudila nebývale prudké reakce. Stranou nezůstalo ani Švédsko, které Ukrajině překvapivě přislíbilo vojenský materiál. V zemi se zároveň velmi zvedla vůle vstoupit do NATO. Válka nutně ovlivní místní podzimní volby.

Německá SPD a její transatlantické pnutí

Nedávné rozhodnutí německé sociální demokracie dodat zbraně na Ukrajinu není u této strany zase tak jedinečný obrat, jak se uvádí. Strana otočila podobně v 70. letech v otázce jaderných zbraní, v 90. letech pak též při zásahu v Jugoslávii.

Běloruský podíl na ruské agresi vůči Ukrajině a rozpad jeho státnosti

Únorové rusko-běloruské vojenské cvičení přivedlo do Běloruska přes 40 tisíc ruských vojáků. Jejich následné zapojení do invaze na Ukrajinu se stalo symbolem chřadnoucí běloruské státnosti, již Rusové umně využívají ke svým potřebám.

Klima a energetika

Co dál, klimahnutí? Šest klíčů k cestě z krize nabízí Klimavize

Klimavize vzešla z výsledků výzkumu, jehož cílem je představit základní pravidla, jimiž by se mělo řídit klimatické hnutí, chce-li skutečně dosáhnout úspěchu. Klimavize má zároveň sehrát roli impulzu ke sjednocení a nastavení nové agendy.

Proč potřebujeme Evropskou energetickou unii

Ruský vpád na Ukrajinu přináší nejen těžkosti, ale i nové perspektivy. Pro energetiku to platí dvojnásob. Využít tuto krizi jako příležitosti ovšem předpokládá užší spolupráci v rámci EU a plné zužitkování potenciálu obnovitelných zdrojů.

Proč se Evropská unie nechá vláčet plynárenskou lobby?

Dosavadní plány Evropské komise na nahrazení ruských fosilních paliv jsou promarněnou příležitostí — namísto dostupných, ekologicky i sociálně vhodných alternativ se shání jiný fosilní plyn u jiných represivních režimů: v zájmu korporací.

Válka na Ukrajině má otřesné důsledky i pro přírodu

Ruská agrese představuje vážné hrozby pro přírodu a životní prostředí — a to nejen na Ukrajině. Experti mají obavy z trvalých následků. Současně upozorňují, že už nyní je třeba myslet na ekologické aspekty poválečné obnovy země.

Nejlepší klimatická politika, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli

Žádná ze současných politických strategií k účinnému omezení emisí ničících klima nevede. Je potřeba přijít se strategií jinou — ve své podstatě je to jednoduchost sama: spočívá v zastropování objemu produkce a zavedení přídělového systému.

Situace je děsivá. Klimatickou katastrofu lze však stále zvrátit

Generální tajemník OSN k nedávné a alarmující zprávě klimatického panelu IPCC: „Je čas přestat spalovat naši planetu a začít investovat do obnovitelných energií, které jsou všude kolem nás.“ Text vydáváme jako dokument.

Vláda by měla lidem ulevit od energetické drahoty i zavedením uhlíkové dividendy

Uhlíková dividenda vyplácená z prostředků vybraných za zdanění emisí z fosilních paliv patří mezi přímé platby, a je tak sociálně spravedlivější než daňové úlevy. A zvyšovala by sympatie veřejnosti k evropským ekologickým opatřením.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Dřívější komentáře

Český daňový systém je jednou z hlavních příčin drahoty

Současné nárůsty cen mají technicky vcelku jednoduché řešení — zavést tu daňový systém běžný na západě, tedy daňovou progresi, sektorové a majetkové daně, a naopak snížení DPH v kombinaci s kontrolou marží. Chybí jediné: politická vůle.

Vltavská filharmonie jako impuls pro radikální zklidnění magistrály

Projekt vltavské filharmonie vyvolal debaty kvůli podobě stavby samé. Přitom jsou tu dva další podstatné aspekty — ekologické a dopravní — a zatím není jasné, zda na ně projekt dává uspokojivé odpovědi.

O co jde Erdoğanovi — turecké „Ne“ vstupu Švédska a Finska do NATO v kontextu

Turecký prezident oznámil, že jeho země zavetuje plánované rozšíření NATO o skandinávské země. Odůvodnil to podporou Švédska a Finska „gülenovskému a kurdskému terorismu“. Do jaké míry to myslí vážně a co si chce eventuálně vyjednat?

Za dveřmi je české předsednictví EU, zvládneme ho? I s koulí Visegrádu na noze?

České republice se během předsednictví EU nabízí jedinečná šance představit se jako kompetentní demokratická země. Pro náš obraz v Evropě by bylo fatální, kdybychom se měli jevit jako propagátoři dnešní polské vlády.

Visutá lávka čili „Rozežramost“

Zdá se, že se lidé již nasytili virtuální reality a chtějí se vrátit do přírody. Atrakce, jako je nový obří Sky Bridge na Dolní Moravě, jdou tomuto trendu vstříc. Vztahu člověka s přírodou ovšem odvádějí spíše medvědí službu.

Výběr článků k Ukrajině

Má-li se společnost uskromnit a pomáhat, musí umět zodpovědět i „hloupé“ otázky

„Hloupé“ poznámky k ukrajinským uprchlíkům jistě můžeme odbýt povýšeným pozvednutím obočí. Chceme-li jich však zažívat co nejméně, zapotřebí je jiné reakce: přinést smysluplnou vizi toho, kam vlastně jako společnost směřujeme.

Zelenskyj už vstoupil do dějin jako velká postava

Ukazuje se, že mít v tak těžké situaci v čele státu člověka, který byl zvyklý pracovat se slovem, který vzešel z občanské společnosti, a nikoli z politických kruhů, může být ohromné plus. Bez Zelenského by celý konflikt vypadal úplně jinak.

Cesta od léčby šokem v Rusku devadesátých let k dnešní válce na Ukrajině

Vývoj Ruska k autokratickému militaristickému režimu po konci studené války nebyl samozřejmý. Západ se na vývoji velkou měrou podepsal prosazením ekonomických reforem, jež neumožnily vznik demokratických institucí.

Odkaz Vladimira Putina — za obrazem geniálního šachisty realita malého bandity

Vladimir Putin byl dlouho líčen z mnoha stran jako bravurní stratég, který má nad Západem převahu, protože jako nějaký skvělý ruský šachista je stále o několik tahů napřed. Ve skutečnosti to byla maska kryjící tvář lokálního bandity.

Dřívější sloupky

I prolhaný Okamura má občas pravdu

Stejně jako rozbité hodiny ukazují dvakrát denně správný čas, tak i obchodník se strachem a nenávistí Tomio Okamura tu a tam nemluví z cesty.

O odebraných dětech

Dánský seriál Výkřik bez ozvěny ukazuje, jak korektní jsou tamější postupy v případech odebírání dětí. Ale také to, jak osvěžující je sledovat zahraniční produkci, která dovede nacházet situace, v nichž se odrážejí současná dramata.

Iryna, Albina, kříž a čas usmíření

Společná přítomnost ruské a ukrajinské ženy pod křížem při velkopáteční křížové cestě v římském Koloseu vyvolala kritiku z ukrajinské strany. Jakkoli lze důvodům kritiky rozumět, gesto usmíření má svůj význam. A je dobře, že se odehrálo.

Do vládní politiky se vkrádá bezradnost

Fialova vláda zprvu působila relativně dobrým dojmem. V poslední době ovšem začala klopýtat — není dostatečně rázná vůči Babišovi, naopak si drží zbytečné ideologické zaťatosti a přestává být principiální ve věci Ukrajiny.

Opozice s obstrukcí uspěla. Vláda musí hledat cestu ven

Sněmovnu paralyzují opoziční obstrukce. Vláda si s nimi neví rady. Bez změny pravidel hry se nehne z místa. Pokud se k ní nerozhoupá, ničeho nedosáhne. Dělat stejnou věc znovu a znovu a čekat jiné výsledky je totiž definicí bláznovství.

Solidarita a lidská práva

Rusové nemohou za svou národnost. Kolektivní vina není řešení

Vedle obdivuhodné vlny solidarity, jež všude převládá a zasluhuje ocenění, se tu probudily i temnější stránky lidské povahy — jednou z nich je paušální nenávist k Rusům. Kolektivní vina nikdy v ničem nepřinášela správnou odpověď.

Jak můžeme pomoct lidem zasaženým válkou?

Pracovníci české pobočky Amnesty International shrnují možnosti jak pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pomohou peníze, ubytování i kontakty.

Až opadne vlna solidarity

Solidarita není koláč, z něhož po pár kousnutích nezbude nic než pár drobků. Pomoc Ukrajině nemusí nutně znamenat, že potřební u nás doma ostrouhají. Současně však platí, že jejich potíže dnes zůstávají stranou veřejného zájmu.

Občanská společnost na Ukrajině krvácí

Pracovnice programu Cesta iniciativy Nesehnutí popisuje situaci, v níž se s vypuknutím války ocitli ukrajinští obránci a obránkyně lidských práv.

Hledá se zmocněnkyně či zmocněnec pro lidská práva

Vláda dosud neobsadila post zmocněnce pro lidská práva. Navzdory tomu, že je potřeba jako málokdy v historii. Uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině se bude jen stupňovat. Argumentace úsporami už neobstojí.

Do veřejného zdravotního pojištění patří nejen uprchlíci, ale většina cizinců

Systém komerčního zdravotního pojištění je nevýhodný nejen pro cizince, ale i pro stát. Cizincům nabízí jen omezenou péči a stát obírá o zdroje. Je nejvyšší čas na jeho důslednou revizi.

Český sociální systém nezohledňuje, že z Ukrajiny prchají především ženy s dětmi

Materiální nouze migrantek z Ukrajiny se podobá situaci, v níž se u nás běžně ocitají rodiče samoživitelé. V České republice je dlouhodobě nedostatek míst ve školkách a systémová podpora takřka neexistuje.

Fialova vláda

Paušální daň: další rozevírání nůžek mezi zaměstnanci a OSVČ

Návrh Ministerstva financí na zvýšení limitu pro DPH a rozšíření paušální daně připraví rozpočet o více než deset miliard. A rozevře nůžky mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ. Česká republika tak rezignuje na spravedlivou daňovou politiku.

Kalousek do VZP, Vávra do ČEZu. Co se s novou vládou změnilo?

Strany vládní koalice už představily několik nominantů do důležitých správních či dozorčích orgánů. Je jejich výběr konečně založen na odbornosti a veřejné prospěšnosti? Spíš ne. Až na výjimky pokračuje princip tzv. trafik.

Elektřina „od Tykače“? Jen další trik, jak podojit stát...

Takzvaná nabídka elektřiny za garantovanou „předválečnou“ cenu, kterou státu učinil uhlobaron Pavel Tykač, je definicí nestoudnosti. Je výhodná pouze pro něj, pro stát jsou v ní obsaženy pouze nesmyslné náklady a rizika.

O spacácích, karimatkách a heroickém táboření v malostranských palácích

Obstrukce jsou zpátky. Sněmovna jedná, ale nic neschvaluje. Koaliční poslanci hrdinně bivakují pod bohatě zdobenými stropy v domnění, že to voliči ocení. Opravdu je ale v dnešní době pálí korespondenční volba a elektronická evidence tržeb?

Politika nasliněného prstu pokračuje i bez Babiše

S nástupem nové vlády si mnozí spojovali naděje, že se politika nebude dělat podle nasliněného prstu. Neschopnost řídit stát jako stát je ale zřejmě nakažlivá. Babišův chaos na sebe vzal profesorské brýle.

Máme další důchodovou komisi. Připraví konečně reformu penzí?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka jmenoval novou důchodovou komisi. Má jasný úkol. Po letech řečnění konečně připravit reformu penzí. Práci jí ovšem znesnadňují pravicová dogmata. Bez zvýšení daní nemá šanci uspět.

Evropské společenství

EU směřuje k prohloubení integrace. Můžeme stát stranou. Ale jen k vlastní škodě

Shoda všech velkých zemí Evropské unie a také tandemu Macron-Scholz skýtá historickou příležitost prohloubit evropskou integraci, zejména překonat přežité jednomyslné hlasování v Radě EU. Je v zájmu všech občanů Unie šance využít.

Česká politika odmítá Orbána, evropská krajní pravice jako Putinova pátá kolona

Známé tváře ODS se veřejně distancovaly od maďarského premiéra Orbána. Podobné posuny lze vidět i v Polsku. Právě tamní konzervativci se přitom donedávna bratřili nejen s ním, ale třeba i Marine Le Penovou, která má k Putinovi ještě blíže.

Evropa musí Orbánovi znemožnit stavět na pokrytectví. Nástroje k tomu má

Orbánovo vítězství plyne z hanebného populismu. Hanebného proto, že staví na cíleném paralyzování politiky EU a následném tvrzení, že strnulost je důkazem neschopnosti Bruselu. Musíme se bránit — odstraněním tzv. modelu jednomyslnosti.

Změňme pravidla. Ukrajina do Evropy patří

Ukrajina do Evropské unie patří a my bychom měli o její vstup usilovat. Aby se však na jejím přijetí mohlo začít pracovat, je nutné odbourat nešťastný princip jednomyslnosti, který podobu evropské integrace podmiňuje shodou všech členů.

Evropská unie směřuje k federaci. Je to i v našem zájmu a je třeba si to říct

Idea politicky jednotné Evropy se zákonitě vynořila z příkladné reakce Evropské unie na ukrajinskou krizi. Je to příležitost i v české debatě začít mluvit o Evropské unii jinak — ostatně je to součást nejlepšího československého dědictví.

Debata o českém předsednictví EU

Za dveřmi je české předsednictví EU, zvládneme ho? I s koulí Visegrádu na noze?

České republice se během předsednictví EU nabízí jedinečná šance představit se jako kompetentní demokratická země. Pro náš obraz v Evropě by bylo fatální, kdybychom se měli jevit jako propagátoři dnešní polské vlády.

I my jsme Brusel! Češi budou rozhodovat o návrzích celé Evropy

Europoslankyně se ohlíží za ročním projektem participativní demokracie jménem Konference o budoucnosti Evropy. V České republice nevzbudila valný zájem, přesto právě Češi budou jako předsedající země její návrhy uvádět v praxi.

Válka na Ukrajině mění zadání pro české předsednictví v Evropské unii

Válka na Ukrajině vede k potřebě přehodnotit některé z dosavadních nepružných axiomů české politiky vůči EU — v oblasti energetiky, společné bezpečnosti či jednotné evropské migrační politiky. To vše v době naše unijního předsednictví.

Úspěšné předsednictví nepotřebuje ministra ani Entropu, ale kvalifikované lidi

V červenci příštího roku převezmeme předsednictví Radě EU. Bude to dobrá příležitost změnit obraz země a zároveň prosadit některé vlastní priority. Vězme, že vhodným nástrojem k dosažení těchto cílů je především kvalitní úřednický aparát.

Evropská unie není v předvečer českého předsednictví ve špatné kondici

Ursula von der Leyenová přednesla projev o stavu EU. Unie velmi dobře zvládla pandemii covidu, jejími aktuálními prioritami jsou klimatická agenda a digitalizace. Rámec svého nadcházejícího předsednictví tedy Česká republika zná.

Předsednictví v EU využijme ke změně způsobu, jakým o ní mluvíme

Měli bychom se naučit přesvědčit veřejnost o důležitosti předsednictví i jinak, než jen výčtem benefitů ovázaným mašličkou „Máme na to řídit EU“. České zájmy nejsou s evropskými v rozporu — naším hlavním zájmem je fungující Evropská unie.

Řídit EU, nebo si hrát na otloukánka?

České předsednictví v Evropské unii zajisté nepřinese nic přelomového. Současná vláda ale vůbec neskrývá, že se jej ani nehodlá využít k čemukoli užitečnému.

Důl Turów

Turówské zklamání: místní zůstali první na ráně, odepsaní vlastním státem

Že ODS jsou bližší kumpáni z PiS než české zájmy, bylo jasné dávno. Že ale lidi postižené těžbou v dole Turów odepíší i jiné vládní strany včetně Pirátů či ministryně Hubáčkové, je šok: tuzemská politika se projevila jako zcela bezzásadová.

Turów: Libereckému kraji ani vládě o životní prostředí zřejmě nikdy nešlo

Vedení Libereckého kraje se tvářilo, že dělá vše pro to, aby ohrožené zdroje vody ochránilo. Pak ale najednou otočilo. Ve spřízněných vodárenských firmách se teď může slavit. Peníze na zakázky na vodovody budou. Teď ještě, aby byla ta voda.

Fialův podpis turowské dohody je vrcholem politické zbabělosti

Petr Fiala kapituloval před polskou vládou a netransparentním způsobem podepsal dohodu o dole Turów, která podle expertů i těžařské společnosti PGE ohrožuje tuzemské zdroje vody. Slavit může Polsko, ale také liberecká ODS.

Turów: dohoda, odpustky a výpalné

Spor o rozšíření těžby v příhraničním uhelném dole Turów má vyřešit česko-polská dohoda. Její znění, které se minulý týden dostalo na veřejnost, ale ukazuje, že čeští vyjednavači rezignovali na podstatu sporu a usilují jen o odškodné.

Výběr nedávných komentářů

Osvobození rostlin?

Vtip edinburghského řezníka o tom, že vegetariáni zabíjejí rostliny, a tudíž by měli začít jíst maso, vzbudil vášnivé reakce. Jakkoli je jeho argument mylný, nutí nás k zamyšlení: cítí rostliny bolest? A kolik toho o přírodě stále nevíme?

Výrobní linky podle algoritmů

Digitalizace v oblasti maloobchodu měla sloužit k trasování zboží v rámci prodejen. Stala se však prostředkem nejen monitoringu chování zaměstnanců, ale především jejich účinné marginalizace.

Nezaměnitelné tulipány: jak udělat online prostor unikátní a proč je to špatný nápad

Investování do NFT čili jedinečných objektů na internetu znamená ukládat peníze do důvěry v cizí přesvědčení. Je to klasická hra na to, že cena vlastně znamená hodnotu. Jde o jev, který známe už z hluboké historie.

Starší sloupky

Ignis Blbensis: Ukrajinské děti traumatizované válkou dostanou v Brně dělobuchem

Není lepší způsob, jak udělat radost ukrajinským dětem, na jejichž domovy ještě před pár dny padaly bomby, než uspořádat frenetické odpalování pyrotechniky. Brněnský „Ignis Brunensis“ přináší speciální mírové poselství.

Možná jste si nevšimli, ale planeta hoří. Indie s Pákistánem zažívá peklo

Zatímco většina pozornosti je upřená na ruskou agresi na Ukrajině, ve spoustě států začala sezóna lesních požárů. Dříve než obvykle. Indie a Pákistán zažívají historickou vlnu smrtících veder, Africký roh nebývalé sucho.

Jsme ve válce, je podle toho třeba jednat

I když na bojišti to tak nevypadá, Rusko získává nad Západem pomalu výhodu, protože na rozdíl od něj správně chápe situaci: jsme ve válce. Ale Západ se podle toho na rozdíl od Ruska zatím nechová.

Sebeupálení Wynna Bruce jako symptom absolutního selhání politiky

Sebeupálení amerického klimatického aktivisty Wynna Bruce je nutné číst jako symptom absolutního selhání světové politiky. Zoufalství je možné čelit jen vzájemnou pomocí, organizováním a znásobováním společné moci.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Brno & Praha

Bariéry ve městě: zapomeňme na univerzální recepty

Města se neustále proměňují, a vytvářejí tak nové a nové bariéry — ať už ve veřejném prostoru či v komunikaci. Univerzální metodiky o bezbariérovosti jsou na ně krátké. Brněnský výzkumný tým proto přichází s konceptem taktického urbanismu.

Nová brněnská filharmonie: kdo ji vlastně projektuje?

Janáčkovo kulturní centrum v Brně mělo stát už před deseti lety. Namísto toho se město po volbách v roce 2014 rozhodlo rozpracovaný projekt vzít a zadat někomu jinému. Nyní se má začít stavět, ale za jakou cenu?

Utajovaná rekonstrukce ulice Želivského je jako z minulého století

Žižkovská magistrála, ulice Želivského, projde celkovou rekonstrukcí, kterou hlavní město právě v těchto měsících připravuje. Projekt však vzniká za zavřenými dveřmi a pro obyvatele a obyvatelky Prahy 3 bude znamenat spíše zhoršení.

Jak dál s pražským metrem?

Výstavba pražského metra má více než padesátiletou historii plnou nemála rozpaků, či přímo koncepčních chyb. O kontextu i výhledech městské veřejné dopravy píše architekt Ivan Lejčar.

Promarněná poetika Moravského náměstí v Brně

Revitalizace Moravského náměstí se spolehla na staré dobré řešení nedostatku fantazie: soukromou kavárnu. Ta má řešit vše od dostupnosti toalet až po sociální život. Promarnila se tak šance uchovat rozmanitost prostoru a jeho historii.

Polsko

Splavnění Odry zbytečně zničí poslední meandrující řeku v kraji

Moravskoslezská zastupitelka přibližuje další pokus o vybudování nepotřebného plavebního kanálu. Jeho obětí by se mohly stát přirozené meandry řeky Odry u česko-polské hranice.

Polská vláda špehovala své kritiky. Místo vyvození důsledků nabízí jen výmluvy

Zneužití špehovacího programu Pegasus polskou vládou je další ranou otřásající důvěrou tamějších občanů ve stát. Vzniká sice vyšetřovací komise v Senátu, vláda ovšem skandál zlehčuje jako účelovou akci opozice.

České členství ve Visegrádu jako kvadratura kruhu. Sousedé jsou potížisté, jiné ale nemáme

Smysl českého členství ve Visegrádské skupině závisí jen na podobě její politiky. Dnešní kontury tohoto sdružení jsou ale hanebné. Vycházejme se sousedy, držme si však svou tvář. A ta je s touhami Polska či Maďarska jednoduše neslučitelná.

Čeští vojáci do Polska nepůjdou. Naštěstí

Můžeme si gratulovat, že polská armáda nevyužije nabídku „pomoci“ českých vojáků. Polsko totiž prožívá jeden z nejostudnějších momentů svých novodobých dějin — „neválčí“ s Lukašenkem, ale s jeho oběťmi.

Napětí na polské hranici: migranti toužící po lepším životě, anebo nepřátelé?

O migrantech pokoušejících se proniknout za lepším životem do Evropské unie se mluví jako o „hybridní zbrani“. Ve skutečnosti je hrozbou válečnická odlidšťující rétorika, nikoli zbědovaní lidé.

Izrael a Palestina

Zabití Širín Abú Aklahové: Západ ze sebe nesmyje poskvrnu spoluviny

Zatímco se Izrael horko těžko snaží očistit od viny, Spojené státy, Velká Británie — i Česká republika — k případu hanebně mlčí. Jisté je ovšem jedno: že Palestinci mlčet nebudou.

Díky, Emmo. Práva Palestinců si zaslouží podporu

Na herečku známou především ze série Harryho Pottera se snesla bouřlivá kritika poté, co se na sociální síti přihlásila k solidaritě s Palestinci. Za tento zdrženlivý a vlastně i nekonkrétní příspěvek byla dokonce označena za antisemitku.

Izraelský apartheid ve světle zprávy Amnesty International

Nedávno zveřejněná zpráva AI o Izraeli je jednou z nejkomplexnějších a nejvěcnějších svého druhu. Přesto, anebo právě proto, vyvolala i četnou kritiku. Propalestinský aktivista přibližuje obsah dokumentu, jeho význam a jednotlivé reakce.

Americký kontinent

Spojené státy nad propastí?

Mnohá média i analytici stále častěji mluví o probíhajícím štěpení americké společnosti, které stát přivádí až na hranu občanské války. Tento výklad ale opomíjí jeden důležitý detail — štěpení a politické násilí je historii USA dobře známé.

Nominace Juliana Assange na Nobelovu cenu míru

Piráti v Evropském parlamentu nominují Juliana Assange na Nobelovu cenu míru — za to, že je symbolem ochrany jádra našich demokracií: svobody slova, svobody tisku. Redigovaný text nominace vydáváme jako komentář její principiální autorky.

Argentinský covidový zázrak

Americký držitel Nobelovy ceny za ekonomii popisuje, jak se středo-levicové argentinské vládě podařilo dosáhnout v zemi oživení navzdory velmi obtížným výchozím podmínkám. A jak jsou její úspěchy nyní ohroženy Mezinárodním měnovým fondem.

Afghánistán v rukou Tálibánu

Afghánistán v rukou Tálibánu: Islámský stát provincie Chorásán

Afghánistánu už půl roku vládne náboženské hnutí Tálibán. Jeho moc však nepokrývá celé území. Lokálně silnou pozici má v zemi například i takzvaný Islámský stát. Co to pro Afghánistán znamená, analyzuje Fatima Rahimi.

Afghánistán v rukou Tálibánu: ženy se brání, jejich pozice se však i tak hroutí

Navzdory tomu, že Tálibánci deklarovali změnu přístupu k ženám, praxe ukazuje, že v mnohém se situace vrátí do temnoty devadesátých let. Propad statutu žen přitom zemi, a tudíž i hnutí Tálibán, nesmírně poškodí.

Afghánistán v rukou Tálibánu: role regionálních hegemonů

Ode dne, kdy Kábul padl do rukou Tálibánu, uběhlo několik měsíců. V sérií článků se hlouběji podíváme, jak a v čem se Afghánistán pod vládou náboženského hnutí proměnil. V tomto textu se zaměřujeme na regionální aktéry a jejich vliv.

Afghánistán v rukou Tálibánu: jak vypadá současná situace

Ode dne, kdy Kábul padl do rukou Tálibánu, uběhly zhruba tři měsíce. V sérií článků se hlouběji podíváme, jak a v čem se Afghánistán pod vládou náboženského hnutí proměnil.

Kazachstán

Co se to vlastně dělo v Kazachstánu

Po protestech, jež přerostly na začátku ledna v bouře a střety, zůstalo 225 mrtvých. Nyní s odstupem už celkem jasně víme, proč se protestovalo i co se následně stalo. Ohledně příčín násilného vyhrocení existuje však stále několik výkladů.

Evropská unie nesmí Kazachstán nechat mimo svůj zřetel

Protesty v Kazachstánu utnulo násilí. Tamní prezident pozval zahraniční vojáky a tisíce obyvatel země postavil do role teroristů. Je povinností EU, aby v regionu posílila vliv. Nejen kvůli zoufalé lidskoprávní situaci, ale i kvůli sobě.

Při bouřích v Kazachstánu nejde zdaleka jen o plyn

Kazašský prezident zkouší potlačit divoké demonstrace silou. O zásah požádal i Rusko. Kazachy do ulic ovšem přivedla sama podstata jeho režimu a modelu hospodářství, postaveného pouze pro elitu a založeného čistě na fosilních zdrojích.

Facebook

Jak se Facebook stal opiem lidstva

Sociální síť Facebook už dávno není komunikačním prostředkem, nýbrž platformou sloužící k formování i mapování postojů jednotlivců. Je institucí bezprostředně ohrožující demokracii. Dozrál čas, aby zveřejnil své algoritmy.

Prsten moci Marka Zuckerberga

Bývalý řecký ministr financí upozorňuje na nebezpečí, které pro současný svět znamená transformace sociálních sítí. Je nutné pochopit, že jakékoliv hromadění moci vždy bylo a je krajně nežádoucí.

Facebook se vzdává biometriky. Je to výsledek tlaku zdola, který nesmí polevit

Ohlášené rozhodnutí americké digitální korporace s čím dál horší pověstí není důsledkem toho, že by šel majitel Facebooku Mark Zuckerberg do sebe, ale ústupkem tlakům zdola. Regulace ochrany soukromí je třeba posílit, a to i mimo Facebook.

Regulovat Facebook? Schyluje se k tomu. Státy jsou ale pořád pozadu

Po odhaleních, že Facebook dobře ví, jaké sociální zlo jeho obchodní model páchá, leč neřeší je, protože právě na tom stojí jeho výdělky, se v USA i Evropě schyluje k jeho regulaci. Korporace mezitím ale chystá ještě daleko větší hrozby.

Recenze

Tvůrce nebo dělník? Proč je třeba bourat představu architektů o sobě samých

Kniha Marisy Cortrightové mluví především k těm, kteří pracují v oboru architektury. A nabízí způsob, jak proměnit vnímání sebe sama a své práce, a přispět tak ke zlepšení pracovních podmínek i prostředí, v němž všichni žijeme.

Nová kniha o sídlišti Lesná vás dostane ven. I přes své rozpory

Kniha architekta Adama Guzdeka s titulem Brněnský fenomén Lesná má přes své dílčí nedostatky vysokou kvalitu a hlavně atraktivitu. Přinejmenším v tom, že je ideálním prostředníkem, s jehož pomocí se lze na samotné sídliště vydat.

Utrpení nečiní z lidí hrdiny

Monografie Anny Hájkové Poslední ghetto je dějinami terezínského ghetta prizmatem identity jeho vězňů a každodennosti jejich přebývání. U příležitosti dne obětí holokaustu přinášíme reflexi knihy od historika Jaromíra Mrňky.

Dělník, to je zbytek světa

Zaostřeno na Čínu

Dnes Ukrajina, zítra Tchaj-wan? Pohled Tchajwanců na možnou válku se mění

Po ruském vpádu na Ukrajinu přibylo na Tchaj-wanu výrazně těch, kdo nevěří, že by Spojené státy šly kvůli ostrovu do války. Současně ovšem vzrostlo odhodlání vlast bránit. Sami Američané přitom dle průzkumů bojovat za Tchaj-wan chtějí.

Rozhodnutí Etické komise Akademie věd v případu Hrubec nemůže obstát

Etická komise Akademie věd České republiky odmítla část kritiky působení českého vědce Marka Hrubce v think-tanku Komunistické strany Číny. Promítá se v tom nepochopení pro způsob využívání vědy v politickém systému Čínské lidové republiky.

Tibetská živá pochodeň číslo 158. In memoriam Tsewang Norbu (1996-2022)

Na sklonku února se ve Lhase upálil fenomenální tibetský zpěvák Tsewang Norbu. Po dvouleté přetržce se jedná o 158. oběť v řetězci tohoto typu krajního protestu proti nesvobodě Tibetu.

Lekci z ruské invaze na Ukrajině v Pekingu pozorně sledují

Ruská invaze na Ukrajině nutí Čínu ke komplikovanému a často neohrabanému diplomatickému tanci. Umožňuje však jejímu vedení nabýt zkušeností, jež bude moct využít třeba při budoucí válce o Tchaj-wan.

Válka na Ukrajině a pozice Číny

Ruský vpád na Ukrajinu nahlíží ČLR v duchu nedávno uzavřené koalice proti Západu a za demokracii podle vlastních představ. Optimismus, že by snad ČLR mohla přibrzdit Rusko v jeho expanzi, zatím není na místě.

Je ruská invaze na Ukrajinu válkou na periferii Asie?

V hlasování o rezoluci OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu se v Radě bezpečnosti zdržely pouze všechny tři asijské země: Čína, Indie a Spojené arabské emiráty. Je to symptom přesunu světové geopolitiky do Asie?

Tchaj-wan jako Ukrajina? Situace zcela jiná…

Spojenectví Ruska a Čínské lidové republiky lze pokládat za jeden ze stěžejních předpokladů ruské invaze na Ukrajině. Právě v souvislosti s ruskou agresí se tak znovu vynořila možnost čínské invaze na Tchaj-wan.

Pulzující africký kontinent

Válka proti Ukrajině sílící pozice Ruska v Africe nejspíše neohrozí

Pro africké režimy je zásadní vojenská pomoc, kterou Rusko nabízí, a také fakt, že podobně jako Čína, Indie a Turecko, nepodmiňuje spolupráci žádnými lidskoprávními nároky.

Kabilovy miliony dolarů a pozice Konga v mezinárodní politice

Bývalý konžský prezident manipuloval s miliony dolarů z prezidentského účtu. V době, kdy se hovoří o jeho opětovné kandidatuře. Povaha události i její pravděpodobné rozuzlení ukazuje ke specifickému postavení země v mezinárodním kontextu.

Súdánský převrat na vlastní oči

Spolupracovnice Deníku Referendum prožila súdánský vojenský převrat přímo v Chartúmu. Popisuje náladu plnou nadějí ve dnech, které mu předcházely, i napětí, jež provází dny po něm.

Napětí v Etiopii pokračuje. Vláda bojuje také o moc nad oficiálním narativem

Konflikt mezi vládními silami a Tigrajci obývajícími sever státu se ke konci nechýlí. Ve hře je také dlouholetý mentor země, USA, který disponuje účinnými sankcemi. Rozhodující nyní patrně bude kontrola nad mediálním obrazem situace.

Súdánský pokus o puč na vlastní oči

Město

Za plotom: bratislavský Istropolis pod tlakom developerského feudalizmu

Bratislava je typickým príkladom post-komunistického mesta, v ktorom stigmatizácia modernistickej architektúry ako emblému totalitného režimu legitimizuje bezohľadné praktiky developerov. A verejné inštitúcie mlčia.

Chanov může být běžné sídliště. Jak na to, se architekti musí ptát místních

Na mosteckém sídlišti Chanov proběhl na podzim workshop s cílem zjistit, jak jeho podobu vnímají sami obyvatelé, nikoliv politici. Jeho spoluorganizátorka vysvětluje, jak mohou problémy vyloučené lokality pomoci řešit právě architekti.

Řešení segregace spoléhá na odhodlání jejích obětí. To nestačí

Sídliště Chanov, zeď v Matiční v Ústí nad Labem, čunkobyty ve Vsetíně a nyní Ostrava. Segregace Romů je nezákonná, a přesto nerušeně pokračuje. Břímě řešení totiž necháváme na bedrech obětí. Ty ale potřebují bydlet, ne vést soudní spory.

Spočítali jsme emise Blanky a Městského okruhu. Výsledek Prahu nepotěší

Zprovoznění všech plánovaných okruhů, tedy Městského i Pražského, a radiál zvýší klimatickou stopu pražské dopravy o více než 250 milionů kilogramů CO2 ročně. Skoro tolik emisí má přitom podle odhadů uspořit rozvoj elektromobility.

Kodaň jako nejlepší město pro život: platí to i v éře pandemie?

Kodaň zosobňuje vše, co si od města představujeme — živá veřejná prostranství a komunity. Jenže s příchodem smrtícího viru severská pohádková bublina splaskla. Znamená to, že jsme selhali? Že plánovat město „pro lidi“ zkrátka nestačí?

Co je mimo náš domov, uniká i z našeho dohledu

Hongkong, Istanbul, Rotterdam. Tři města, ale jedno je spojuje: kde selhává vláda, nastupují korporace. Co proti nim zmůžeme? Izolování, unavení, neschopní se sdružovat, ale přeživší.

Nádraží jsme vysoutěžili. Důvěra se ale vysoutěžit nedá

Architektonický návrh nového brněnského nádraží může být sebelepší, ale způsob, jakým byla v minulosti vedena debata nad výběrem varianty jeho umístění, nás stejně nemile doběhne.

Debata o konzervatismu

Konzervatismus má chránit občanské svobody každého před zásahy státu

V české politické debatě mají někteří zmatek v tom, co znamená konzervatismus ve vztahu k právům národnostních, náboženských či LGBTI menšin. Namísto ochrany svobody se tu vnucuje fašistoidní představa, že i ložnice má kontrolovat stát.

Politika ozvěn a pasti konzervativní rétoriky

Konzervativci proti společenským změnám už stovky let používají tytéž rétorické vzorce. Argumentace, kterou kdysi využívali při odmítání všeobecného volebního práva, se jim dnes hodí proti LGBT komunitě nebo při popírání klimatické krize.

„Všichni jste neomarxisté!“ aneb Bída českého konzervatismu

Konzervativní ideologie je potřebnou složkou veřejné debaty. Český konzervativní diskurz je však jen karikaturou svých výchozích pozic. Jeho aktéři totiž pro svá dočasná vítězství obětovali téměř vše univerzální — předně funkční diskusi.

Vzpomínky

Zemřel chrabrý obhájce občanských a ekologických práv Petr Kužvart

Petr Kužvart patří mezi přední osobnosti ochrany nejen přírody, ale i veřejného prostoru. Jeho celoživotní strategie přitom stavěla na prostém vymáhání toho, aby stát dbal na vlastní pravidla. Na svého přítele vzpomíná Miroslav Patrik.

Madeleine Albrightová z druhé strany

Je pochopitelné, že se na zesnulou českou rodačku, jež prorazila v USA, vzpomíná vlídně a jako na dámu se vším všudy. Coby tvář určitého typu americké zahraniční politiky však vyvolává zcela jiné vzpomínky.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Ztratili jsme krajanku a velkou přítelkyni

Vzpomínka psaná pro DR: Madeleine Albrightová byla fascinující žena. Dvě emigrace z raného dětství určily celý její život, během kterého bojovala za svobodu, právní stát a demokracii. Jako rozená Češka nám nesčetněkrát velmi pomohla.

Za Alenou Šrámkovou

V březnu zemřela architektka Alena Šrámková, která se jako jedna z mála žen své doby dokázala probojovat do nejvyšších pater svého oboru. Svým odporem k módním trendům a respektem k okolí ovlivnila celou generaci mladých architektů.

Angažovaný buddhista odešel a zůstává

Rok bez Vachka