Piráti byli znormalizováni, rebelie ale žije dál

Vedení Zdeňka Hřiba v Pirátské straně pokračuje v bezprecedentní koncetraci moci a omezování unikátních demokratických struktur. Jeden z největších polistopadových demokratických experimentů zřejmě končí. Co po něm zůstává?

Polská levice posilování obrany nerozporuje, chce ale investovat i jinam

Proti mohutnému zbrojení vstříc ruské hrozbě se u severních sousedů nestaví ani Nová levice, ani strana Razem. Narozdíl od pravicových stran se ale nechtějí tolik vázat na USA a také požadují souběžné posilování sociálního státu.

Potřebujeme návrat nákladní dopravy na železnici, ne nové dálnice

Česká dopravní politika se řídí spíše zájmy betonářské lobby, než potřebami společnosti. Místní odpor, na který naráží, je oprávněný. Nepotřebujeme nové dálnice, ale spíše návrat nákladní dopravy na železnici a její posílení.

Šmírovací vyhláška je mrtvá, ať žije šmírování!

Návrh vyhlášky, která by státu umožnila sledovat, jaké weby lidé navštěvují, vláda pod tlakem veřejnosti rychle stáhla. V diskusi zapadlo, že elektronickou komunikaci u nás stát plošně sleduje už od roku 2005. V rozporu s Evropským právem.

Bedřiška pod tlakem. Proti osadě bojuje už i ostravský primátor

Ostravská osada Bedřiška je komunitou plnou života. Vedení města se ji však snaží za každou cenu zlikvidovat. Navzdory letům šikany, manipulací a nátlaku místní dál bojují za své domovy a odmítají ustoupit developerům.

Nedávné komentáře

Městský okruh přiláká do Prahy více aut. Bez jejich regulace město zkolabuje

Hlavní město se snaží prodloužit kladné stanovisko EIA pro dokončení Městského okruhu. Navrhuje při tom vypuštění téměř všech platných regulačních podmínek. Na přívětivější město s prostorem pro udržitelnou dopravu tak můžeme zapomenout.

Veřejný prostor je pro všechny. I pro lidi bez domova

Nová vyhláška Frýdku-Místku je diskriminační a postihuje ty nejzranitelnější. Problém bezdomovectví neřeší — naopak. Potřebujeme řešení, která posilují důstojnost a rovnost, ne kriminalizovat přežívání.

Marine Le Penová odsouzena: Mýtus o zpolitizované justici se tříští o fakta

Le Penová mluví o „soudcokracii“ a „honbě na čarodějnice“, komentátoři uvažují nad zákazem její volitelnosti. Podstata věci přitom uniká: Le Penová vytvořila rozsáhlý korupční systém a nyní byla právem odsouzena.

Poslanec ODS navrhl likvidaci národních parků. Myslí to vážně

Návrh poslance ODS může ohrozit ochranu přírody a otevřít developerům dveře do srdce národních parků. Odborníci varují před chaosem a devastací. Hnutí DUHA spustilo výzvu za rozšíření ochrany divoké přírody.

To, co nyní Izrael plánuje vytvořit v Gaze, má své jméno: „koncentrační tábor“

Autor, který je jedním z nejrespektovanějších izraelských novinářů, v analytickém komentáři pro +972Mag popisuje současné kriminální počínání Izraele v pásmu Gazy v kontextu historie celé okupace Pásma po roce 1967.

Nepodmíněný příjem nevede k zahálce, ukázal americký experiment

Nedávné výsledky amerického experimentu s nepodmíněným příjmem přinesly nová zjištění. Nejen v otázkách pracovní participace či míry spotřeby. Pozoruhodné jsou zejména v kontextu potřebné kulturně-ekonomické transformace.

Nová filozofická čtvrť? Jen další prostor pro bohaté

Developerská Sekyra Group se rozhodla ve své pražské čtvrti Rohan City pojmenovat ulice po filozofech. S argumentem, že chce do veřejného prostoru vnést ducha svobody a morálky. Vnesla však jen potvrzení, že komodifikovat lze i filozofii.

Z domova

Poslanci chtějí legalizovat psilocybin a aplikační místnosti pro uživatele drog

S trestní novelou trestního zákoníku do Sněmovny míří i návrhy na legalizaci léčebného psilocybinu a povolení zřizovat aplikační místnosti pro injekční uživatele drog. Odborníci návrhy podporují. Hraje se však o čas.

Bojuje s Křetínského firmou AVE a říká: Odpadová lobby má dlouhé prsty

Vlastislav Málek stál u zrodu trestního stíhání Křetínského firmy AVE a ústavní žaloby proti odpadovému zákonu. S bývalým čáslavským starostou jsme hovořili o tom, co poslední vývoj znamená nejen pro Čáslav a vztahy města s firmou.

Bude v Dolní Lutyni továrna na baterie? Stát láká investora přes odpor místních

Investor odložil stavbu továrny na baterie v Moravskoslezském kraji. Stát projekt dále podporuje, místní protestují. Chtějí, aby továrna nestála blízko jejich domovů a přírodní památky, ale na některém z mnoha opuštěných průmyslových území.

V trestním stíhání Křetínského odpadové firmy už brzy padne návrh na obžalobu

Firma AVE podle kriminalistů připravila stát a čtveřici obcí o celkem čtyři miliardy korun. DR již dříve popsal, jakým způsobem se měla firma zločinu dopustit. Upozornili jsme také, že kriminalisté firmě zajistili majetek.

Těžba lithia na Cínovci je strategickým projektem, rozhodla Evropská komise

Těžba lithia na Cínovci má údajně podpořit udržitelnou Evropu. Je ale navržena tak, aby sloužila především těžařům a automobilkám. Zatímco průmysl očekává miliardové zisky, místní lidé se obávají ekologických dopadů a devastace krajiny.

Okamura se spojil s Rajchlem a Majerovou. Hrozbou je pro něj kroužkování

SPD uzavřela spojenectví s hnutími Trikolora, PRO a Svobodní. Nejde přitom o koalici, ale o poskytnutí míst na kandidátkách. Představitele Okamurova politického hnutí může ohrozit kroužkování kandidátů zbylých subjektů.

Břetislav Rychlík: Babiš chce zlikvidovat Českou televizi po vzoru Fica a Orbána

Se senátorem za TOP 09 jsme hovořili o vládním návrhu na navýšení koncesionářských poplatků, o hrozící likvidaci veřejnoprávních médií po sněmovních volbách a o tom, jak jí mohou občané zabránit.

Ze světa

Rakety, tanky, stíhačky. Polské zbrojení dále zintenzivňuje

Investice do obrany se Tuskovy vlády zvýšily ze 3,8 procenta HDP na 4,7. Nyní šplhají k pěti procentům. Nakupuje se takřka všechno včetně ponorek. Na kritiku se kromě ruské hrozby odpovídá i argumentem budování nového průmyslu.

Jiří Pasz: Válka naučila Ukrajince, že duševní nemoc není stigma

O dopadech vleklé války na duševní zdraví občanů Ukrajiny, individuálních traumatech i celospolečenském vyčerpání jsme hovořili s humanitárním pracovníkem a dokumentaristou Jiřím Paszem, spoluautorem reportu Neviditelné rány.

Na Balkáně se brání vysokým cenám zákaznickými bojkoty řetězců

Ceny základního zboží v zahraničních řetězcích supermarketů v Chorvatsku, Řecku či Bulharsku citelně stouply. Místy přerostly i ty v Německu. Zákazníci se rozhodli bránit organizovanými bojkoty a leckde přiměli své vlády jednat.

V Evropě má extradaň na sladké už třetina států. U nás si ještě počkáme

Takzvaná sugar tax může pomoci při prevenci obezity i plnění rozpočtu. V rámci EU ji nově zavedlo Slovensko, chystá se Litva. V České republice se debata o opatření zastavila. Do voleb se již prosadit zřejmě nestihne.

V Maďarsku propukl boj o letošní pochod hrdosti, Orbánem čerstvě zakázaný

Fidesz společně s krajní pravicí příslušně upravil shromažďovací zákon, aby dle vlastních slov „ochránil děti“. Proti zákazu se už od poloviny března soustavně protestuje. Může jít ale i o taktiku, jak protiorbánovský blok rozštěpit.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Volby do Evropského parlamentu

Na motivy klinické smrti Národní galerie a sociální demokracie

Volební potenciál sociální demokracie byl dvanáct procent, známost lídra činila dvaaosmdesát procent. Z Národní galerie odešlo odborné zázemí. A také je léto.

Kdo psal Babišův a Orbánův „Vlastenecký manifest“

Jazyk „Vlasteneckého manifestu“, s nímž se Babiš s Orbánem hodlají etablovat v rámci evropské politiky, odpovídá slovníku lepenistů. A je pravděpodobné, že oba visegrádští autoritáři se spoluprací s francouzskou krajní pravicí počítají.

Proč vládní koalice prohrála v evropských volbách

Českou vládu dříve zdobila v některých věcech ochota k čelnímu střetu s populisty. Před evropskými volbami ale byla ta tam. Svým lavírováním a vlastním populismem, zejména strany sdružené v koalici SPOLU, k vítězství opozice samy pomohly.

Evropská krajní pravice a euroskeptici těžko hledají shodu

Euroskeptická frakce ERC si pod vedením G. Meloniové stále více zahrává s krajní pravicí. ODS váhá, zda přejít k lidovcům, jak připouští Petr Fiala, nebo ve frakci setrvat, což pozici ČR při jednání o posty v EU rozhodně neprospívá.

Vláda Petra Fialy

Zálohování obalů by pomohlo všem. Kromě odpadářské lobby

Lidé opět v hojném počtu „uklízeli Česko“. I od plechovek a PET lahví. Zálohování a účinná recyklace je přitom na stole. Parlament ji však ve vleku odpadových firem blokuje. Dál tak budeme plnit krajinu odpadem a platit miliardové pokuty.

Lex OZE 3 ilustruje příběh energetické transformace České republiky

Složitá cesta ke schválení novely energetického zákona ukazuje přístup českých politiků k energetické transformaci: přistoupili jen na nezbytné minimum, nutné kvůli EU, navíc se zpožděním, a ještě novelu obalili nesmyslnými přílepky.

Zamezme násilí na dětech. Piráti proti iniciativě Marka Bendy

Sněmovnou i veřejností hýbe iniciativa poslanců kolem Marka Bendy, jejichž návrh tzv. dětského certifikátu dovoluje, aby s dětmi mohli pracovat i násilníci. Snad dobrý záměr staví bezpečí dětí na druhou kolej. Proto je nepřijatelný.

Boj o Nutri-Score: veřejné zdraví pod tlakem potravinářské lobby

Ačkoli systém Nutri-Score prokazatelně přispívá k boji s mnoha chronickými nemocemi, které jsou spjaté s výživou, česká veřejnost je zahlcená dezinformacemi, podle nichž rozhodují i čeští politici a oficiální instituce.

Dokud nekřičíme, nejsme slyšet. Studentstvo má právo chtít fakultu bez ODS

Vystoupení premiéra Petra Fialy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity minulý týden narušili protestující studenti. Důvody, které je k tomu vedly, vysvětluje jeden ze studentů, kteří protest podpořili.

Klima a energetika

Žíznivá umělá inteligence. Obří datacentra berou vodu komunitám po celém světě

Nová investigativní práce odhalila, že tři největší digitální korporace staví desítky obřích datacenter v suchých oblastech. Způsobují tím lokální zkázu. Umělá inteligence výrazně prohloubí dopady klimatické krize.

Americké banky nás hodily přes palubu. Jaká bude reakce těch evropských?

Cynický report amerických bank, které nastoupily na cestu nastolenou Donaldem Trumpem a hledají cesty, jak vydělávat ve světě otepleném o tři stupně Celsia, je dalším z mnoha argumentů, proč je nutné budovat moc zespodu.

Politika podle Daniela Křetínského: hodnoty stranou a starat se jen o peníze

Podle nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského bychom se měli vrátit k racionální politice a nechat „ideologický přístup ke klimatu“ stranou. Nepřekvapivě jeho koncepce racionální politiky prospívá jeho podnikatelským zájmům.

Bezmasé pátky ve školních jídelnách prospějí všem

Správně sestavená rostlinná strava podporuje zdraví dětí a správné stravovací návyky. Zavedení bezmasých dnů ve školních jídelnách může navíc výrazně přispět ke snížení emisí CO2 a ochraně životního prostředí.

České klimatické hnutí musí oživit kulturu protestu. Jinak se stane zbytečným

Zdrojem síly ekologického hnutí nikdy nebyla mazaná komunikační strategie ani lobbing, nýbrž společenství odhodlaných a statečných lidí. S blížící se vládou oligarchie bude nutné oživit kulturu protestu.

Bez podpory obcí adaptaci krajiny na změnu klimatu nezvládneme

Starostové obcí se s dopady klimatické změny setkávají běžně a mají zájem o adaptační opatření. Chybí jim však kapacity a odborné znalosti. Pomoct by jim měly především kraje a pojišťovny.

Přehrady nejsou tím správným receptem proti povodním

Jako základní řešení proti povodním se ve veřejné a politické debatě stále prosazují přehrady. Přitom důkladná analýza problému by měla vést k závěru, že nejsou vhodným řešením.

Izrael a Palestina

Evropa ve své roli obránkyně mezinárodního práva trvale selhává

Ve světě sílících autokracií je nezbytné s maximální důsledností dbát dodržování mezinárodního práva. Jde o úkol, který doslova leží na Evropě. Ta však fatálně selhává. Nejzřetelněji ve vztahu k uprchlíkům i ke genocidě Palestinců.

Případ Mahmoud Khalil. Deportace studentů a umlčování kritických hlasů

V USA i v Německu hrozí zahraničním studentům deportace za zapojení do propalestinských protestů i za pouhé vyjádření názoru. Odráží se v tom nové pojetí antisemitismu i vzestup křesťanského i židovského pravicového extremismu.

Do Gazy se vrátila izraelská válka

Obnovené údery na palestinské Pásmo Gazy mají již stovky nových obětí. Z izraelské vlády zaznívají hrozby „permanentní okupací“. Gazané vyrazili tentokrát demonstrovat i proti Hamásu. Izraelský postup se tím však zřejmě nezastaví.

Oscary vždycky budou i politické. A je to tak správně

Zahraniční novináři mluví o letošním předávání filmových ocenění Oscar jako o nezvykle apolitickém večeru. Pravdou ovšem je, že Oscary politické byly. Jen to možná nebylo na první pohled tolik vidět.

Vyjádření proti obvinění z antisemitismu

Trump a Západ v zrcadle genocidy v Gaze

Rovnost LGBTQ lidí

Dost bylo sterilizací. Ke změně úředního pohlaví by mělo stačit prohlášení

Ústavní soud zrušil sterilizaci jako podmínku ke změně úředního pohlaví a nařídil do 30. června 2025 upravit legislativu. Místo medicínských zásahů by prvořadý měl být přístup založený na sebeurčení a respektu k lidské důstojnosti.

O identitě lidí nesmí rozhodovat ponižující komise

Vláda schválila návrh zákona o úřední změně pohlaví, který předložili poslanci ODS a KDU-ČSL. Místo aby nová legislativa translidem jejich situaci ulehčila, přináší jen další komplikace, ponížení a zbytečné podmínky.

Filmový festival Mezipatra slaví čtvrt století své existence

Festival filmů s queer tematikou objevuje ho stále více diváků bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu. Již mnoho let probíhá nejen v Brně, kde vznikl, ale také v Praze. Patří k němu i ozvěny v regionálních kinech.

Festival Prague Pride. Od boje za rovnost k oslavám elit

Festival Prague Pride hlásá oslavu všech LGBTQ+ identit a boj za rovná práva. Jeho komercializace však část populace z oslav vylučuje.

Na povrchu liberálové, uvnitř konzervativci. Polský boj o legalizaci interrupcí

Sejmem neprošel zákon dekriminalizující potraty. Spolu s legalizací „partnerství“ by přitom mohl částečně napomoci čelit i problému stárnutí obyvatelstva. Rozpory v polské vládní koalici se navzdory slibům premiéra Tuska dále stupňují.

Všechny Poslední večeře světa

Je v pořádku se ptát, rozhodl soud

Válka na Ukrajině

Bílá kniha obrany a Evropa v roli globálního hráče

Bílá kniha obrany, kterou tento týden představila Evropská komise, je dobrým základem k účinné ochraně evropské bezpečnosti. Je ale i východiskem k tomu, aby se Evropa stala globálním hráčem. Hodnoty, které reprezentuje, ji k tomu zavazují.

To nejpodstatnější na střetu v Oválné pracovně

Ostrá výměna stanovisek mezi Zelenským, Trumpem a Vancem se odehrála v atmosféře tlaku na Ukrajinu, aby bez záruk ustoupila Rusku a s USA podepsala surovinovou dohodu. Šlo o nevídanou situaci. Bude podobně nevídaná i evropská odpověď?

Pozice USA k Ukrajině — od slibů ke smutné realitě

Přístup nového prezidenta USA k napadené zemi vykazuje při snaze o maximální odstup svoji logiku, i tak však zůstává krajně problematický. Evropa by neměla zůstat pasivní.

Týden, kdy se ještě mnohé ukáže

Evropa má za sebou týden s odmaskováním nové americké politiky vůči Ukrajině. Příští dny by měly vyjasnit, jak na ni zareagují přední státy EU i oč se bude hrát při saúdskoarabských rozhovorech Ruska a USA.

Puč v Americe, vyhlídky demokracie ve světě a role Evropy

Nemějme iluze o povaze Trumpových USA — je to země, která už nepatří do bloku světových demokracií. Evropa na to musí reagovat tvorbou nových spojenectví. A nelze uhýbat před příčinou americké tragédie, kterou je deregulovaný kapitalismus.

Tusk bude čelit Kaczyńskému i Trumpovi

Měla by mít Ukrajina jaderné zbraně?

České školství

Velký přijímačkový průšvih potřetí. Maření dětských snů politikům dále prochází

V pátek startují přijímací zkoušky na střední školy. Krize kvůli nedostatečným kapacitám všeobecných vzdělávacích oborů letos bude kulminovat, v dalších letech bude populační křivka klesat. Odpovědným politikům by to vše ale nemělo projít.

Mecenášská kuriozita Daniela Křetínského: vzdělávací program DofE

Prestižní mezinárodní vzdělávací program DofE finančně podporovala v posledních letech firma EPH i Daniel Křetínský osobně. Činnost Křetínského holdingu je přitom v přímém rozporu se smyslem řady aktivit, které DofE rozvíjí.

Národní srovnávací zkoušky: Brána ke vzdělání, nikoli bariéra

Reakci zástupce společnosti Scio na článek Jakuba Čecha Scio testy: Z přístupu ke vzdělání na vysokých školách se stal tvrdý obchod publikujeme jako komentář.

Scio testy: Z přístupu ke vzdělání na vysokých školách se stal tvrdý obchod

Řada vysokých škol rezignovala na vlastní přijímací zkoušky a přenechala je soukromé firmě. Scio testy přitom nejsou jednorázová zkouška, ale celý systém, který firmě generuje zisk a zároveň vytváří sociální bariéry v přístupu ke vzdělání.

Udržitelná doprava ve městech

Brno uhranuté lanovkou. Protiprávní kroky, utajované studie a ničení přírody

Vedení Brna nadále prosazuje výstavbu lanovky z ulice Lipová do bohunického kampusu. Koalice ODS, ANO, KDU-ČSL, SOCDEM a STAN ignoruje ekologické a ekonomické důvody proti výstavbě a záměrně tají odborné studie.

Závislost na autech je jako droga. Aktivní pohyb po městě prospívá všem

Chůze a pohyb na kole je hodnotou nejen pro jednotlivce, ale i společnost. Vytlačíme-li auta z ulic, celé čtvrti i města se stanou lepším místem k životu. V Evropě to už dlouho vědí, u nás zatím stále přetrvává kult automobilismu.

Alexandr Vondra ničí budoucí prosperitu Evropy

Alexandr Vondra se staví do role zachránce automobilového průmyslu. Za chyby jeho šéfů mají podle Vondry platit daňoví poplatníci. Nadbíhání koncernům však Evropě prosperitu nezajistí. Existuje lepší cesta.

Prachatická Živá vila a politika automobilismu

Živá vila v jihočeských Prachaticích je prostorem, který pro mnohé znamená hodně. Snaha města i kraje na jejím místě postavit nepotřebnou silnici je ukázkou politiky, která stojí na odporu vůči všemu komunitnímu a environmentálnímu.

Auta jsou kukly, do nichž se uzavíráme před světem

Auta nejsou jen dopravním prostředkem a důležitou součástí naší ekonomiky, ale také odrazem naší kultury — a tak je i jejich svět plný paradoxů. Při úvahách o omezení automobilismu proto musíme přihlížet právě k jejich kulturní funkci.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Jedenáct míčů sem nebo tam. Škody způsobené akademické obci jsou mnohem horší

Spravedlivé pohoršení veřejnosti po „mimořádných odměnách za střelbu“, což je především reputační apokalypsa způsobená arogancí tiskové mluvčí Univerzity Karlovy, brzy pomine. Trhliny v důvěře se ale žádnými penězi zaházet nedají.

Budoucnost musí být dobrá. O tichém hrdinství Filozofické fakulty

Rok od tragédie na pražské Filozofické fakultě je zřejmé jedno: akademická obec i široké společenství kolem FF ukázaly, že síla a odolnost netkví v budování zdí, ale ve víře v dobrou budoucnost. Protože jediná možná budoucnost je ta dobrá.

Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů

Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.

Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné

Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Náboženství a civilizace

Smlouva s Vatikánem: zrada obětí, nebo šance na změnu?

Diskuse o úskalích smlouvy ČR s Vatikánem rezonuje také uvnitř katolické církve. Přibývá členů církve upřímně usilujících o to, aby katolická církev řešila problém sexuálního násilí kněží, přestala krýt viníky a nepřipustila další oběti.

Držme sekulárnímu státu palce. Česko-vatikánská smlouva je víc než problematická

Sněmovna bude hlasovat o ratifikaci nové smlouvy mezi mezi ČR a Svatým stolcem. Ta obsahuje celou řadu problematických ustanovení. O přezkum, zda nehrozí, že bude smlouva nadřazena zákonné právní úpravě, mohou nyní požádat poslanci.

Případ Vácha znovu odhalil polarizaci v katolické církvi. Může ji to ozdravit

Odvolání kněze Marka Orko Váchy z pražské akademické farnosti kvůli negativním reakcím na bohoslužbu Hospodin v hospodě ukázalo názorové rozvrstvení českého katolického prostředí i obtížnost hledání nových, oslovujících liturgických forem.

Uvěřila jsem v demokracii

Vánoce jako nejdůležitější křesťanský svátek vybízejí k přemýšlení o tom, čím je pro nás víra. Osvojená víra konvertitů bývá často silnější než víra těch, kteří se do ní narodí. Může mít sílu náboženského přesvědčení víra v demokracii?

Politika dějin

Jestli to vzdáme, nezbude z nás nic

Současný rozklad světové civilizace probouzí pocit strachu z konce světa. Byť je to obtížné, musíme se rozpomenout na skutečné hodnoty a vzepřít se konzervativním fanatikům a hrstce nejbohatších, lačných po světovládě.

Lekce Die Linke pro českou společnost

Český antikomunismus místo obrany demokracie oslabuje levici a otevírá cestu oligarchům i krajní pravici. Úspěch Die Linke ukazuje, že levicový program může oslovit masy.

Deník Referendum patnáctiletý: kdo jsme

Stojíme na straně znevýhodněných, slabších, principiálně se zastáváme přírody. Jsme tu proto, aby každý, komu se děje křivda, věděl, že u nás se mu dostane zastání i tehdy, pokud s ním politicky prakticky v ničem nesouhlasíme.

Vzpomínkám svědčí přiměřenost

Dnes vyprávíme tehdejší příběh… Je to příběh o hrdinství, nebo spíš o zbabělosti? Prý se vrátila demokracie. Někdo nám ji někdy vzal, nebo jsme si ji vzít nechali? Buď jak buď, vzpomínkám svědčí přiměřenost.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Proč jsem si svůj Ghibli portrét nakreslila sama

Politici přehlížejí problémy spjaté s intenzivním nástupem umělé inteligence. Namísto toho se prezentují fotkami přeměnými pomocí AI ve stylu japonských animovaných filmů. Je to urážka Mijazakiho umění a projev pokleslé politické kultury.

Lidi nahradí umělý hlas. Česká železnice ztratí kousek své duše a my s ní

Správa železnic se definitivně rozhodla, že staniční hlášení bude generovat počítačem. Změna zřejmě přijde v příštím roce. Co všechno znamená, že k cestujícím začne promlouvat hlas vytrénovaný na nakradených datech?

Svět v bodu zlomu. Krize se prohlubují, řešení vzdalují

Vítězství Donalda Trumpa, a především jeho první rozhodnutí jen podtrhla temný trend posledních let. Reakcí na prohlubující se krize přestává být společné úsilí, ale rozklad mezinárodních vazeb a příklon k institucionalizovanému sobectví.

Technofeudalismus je služebníkem války

Západ zachvátila válečná atmosféra. Evropa je na ústupu, USA a Čína stupňují vzájemné soupeření a cloudové technologie nenápadně posouvají hranice přijatelného. Cloudový kapitál nás žene do války.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Jsem sociální demokratka. Ale SOCDEM už tyto hodnoty nereprezentuje

Někdejší místopředsedkyně Sociální demokracie vysvětluje důvody, které ji přiměly, aby ze strany vystoupila.

Konzervativním nacionalismem levicovou alternativu nevzkřísíš

Posun části české levice k nacionální pravici je příznakem doby. Nejde o žádný vývoj. Jen o směs zapšklosti, strachu a ústupků oligarchii. „V takovém pohřebním průvodu české levice bych jít nemohl,“ píše ve svém komentáři Jiří Dolejš.

Co se můžeme naučit a odnaučit od krajní pravice

Vzestup krajní pravice nejde zastavit tak, že budeme popírat problémy, na které reaguje, nebo přebírat její odpovědi. Abychom mohli přijít s lepšími řešeními těchto problémů, musíme v první řadě zpochybnit vlastní předsudky a slepá místa.

Český národní socialismus se vrací jako Stačilo! Kulhá ale na obě nohy

Projekt Stačilo! Kateřiny Konečné staví na tradicích českého národního socialismu. Čerpá z něj však vesměs odpudivé složky xenofobie a laciného národovectví. Demokratický a progresivní étos, odkaz Františky Plamínkové, se úplně vytratil.

Polská levice na rozcestí

Končí první rok vlády Donalda Tuska a polská levice hledá své místo na politické scéně. Zatímco Nová levice zůstává součástí konzervativně liberální vlády, druhý člen někdejší koalice, Levice společně, se v opozici tříští.

Feminismus a práva žen

Odsuzujeme a manipulujeme. Hnutí pro život chce inzerci na těhotenských testech

Ultrakonzervativní Hnutí pro život účinně kombinuje pozitivní prezentaci na veřejnosti, politický lobbing, síťování se zdravotníky a zastrašování kritiků. Spolu s celosvětovým vzestupem krajní pravice může vliv hnutí v ČR nebezpečně růst.

Na ženách nezáleží

Afghánské ženy jsou pod vládou Tálibánu vystaveny stále tvrdšímu útlaku. Mnohé z nich hledají útočiště v knihách, neboť svět literárních hrdinek jim pomáhá přežít frustrující každodenní realitu.

Příliš opatrná self-made woman. Feministický odkaz Markéty Pekarové Adamové

Odchod Markéty Pekarové Adamové z politiky je symptomem širšího problému postavení žen v politice. Předsedkyně TOP 09 na nelehkou pozici političek opakovaně upozorňovala. Sama ovšem v zastání dalších žen také chybovala.

Na MDŽ šlo o vše možné, málokdy však o ženy

Mezinárodní den žen provozujeme sto let. Za tu dobu prošel několika významovými i reputačními proměnami. Od radikality k oslavě půvabu či dravosti. Jedno je při pohledu zpět jisté: smysl MDŽ si neurčovaly ženy samy.

Brno & Praha

Strach, než propukne „největší událost v muzejním světě“

V Muzeu Prahy probíhá do očí bijící fluktuace zaměstnanců, naznačené plány neodpovídají definici muzea, nade vším létá prasolev. A ředitel o instituci obmyslně říká: „Jsme muzeem nového typu.“ Opravdu to v Praze nikomu nevadí?

Modřanská kauza ukazuje, že obchod s chudobou kvete i v Praze

Hlavní město umožňuje, aby v jeho objektu probíhal obchod s chudobou. Jak? Dům pronajímá za velmi nevýhodnou částku, navíc prostřednictvím smlouvy, která mu svazuje ruce. Chování Prahy je jen příznakem hanebné bytové politiky tohoto státu.

Nechte náplavku žít, volá opět občanská společnost

Spolek, který vdechl život náplavce na pražském Rašínově nábřeží, dostal výpověď z nájmu. Považuje ji však za nepravdivě odůvodněnou a proti rozhodnutí vyklidit jediný nekomerční kulturní prostor na náplavce mobilizuje veřejnost.

Dokument Dům bez východu: Když štěstím je bydlet na zavšivené ubytovně

Dům bez východu, nejlepší tuzemský snímek jihlavského festivalu, odhaluje trýznivý život Romů na jedné z brněnských ubytoven. Ve srovnání s jinými jde přitom o jednu z nejlepších. Je to nelichotivá výpověď o české majoritě.

Dotace kreativcům zaříznuty: vedení Brna odměňuje věrné

Vedení města Brna pod taktovkou primátorky Vaňkové a v kooperaci s SPD zlikvidovalo již vyhlášený dotační program, v němž už se odváděla hodnotná práce, namísto toho obdobné prostředky přesunula do netransparentní propagace — i své osobní.

Žena, Brno, Slast

Stadion za Lužánky patří

Důl Turów

Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce

Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.

Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem

Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Násilí na lidech bez domova

K naději a sociálním výkonům politických elit

O letošním adventu vyvolala vzrušení představa posuzovat bezdomovectví jako trestný čin, včetně úvahy o zavírání bezdomovců do vězení. Osobně neztrácím víru v lepší řešení, než jsou různé podoby represe lidí, kteří se nemohou bránit.

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Trumpova absurdní obchodní politika ochudí Američany a poškodí svět

Americký obchodní deficit neplyne z nízkých cel, ale z rozhazovačnosti americké vládnoucí třídy: je důsledkem chronicky vysokých rozpočtových deficitů, které vznikly snižováním daní pro bohaté a biliony dolarů promrhanými na zbytečné války.

Trumpova obchodní válka může mít katastrofální politické důsledky

Uvalení cel na většinu zemí, jež obchodují s USA, Donald Trump prezentuje jako osvobození. Ve skutečnosti tím hazarduje nejen s ekonomikou USA, ale i světovou demokracií.

Hájí Trumpovy tarify mimo USA vůbec někdo?

Americký prezident oznámil velká zpoplatnění dovozu do USA nevyhýbající se ani spojencům. Ostatní státy a obchodní bloky se chystají reagovat. Dlouhé období snah o globální deregulaci směny zboží tak zřejmě definitivně skončilo.

Grónsko a Trump

Nová americká administrativa si svou rétorikou a přístupem ke strategicky důležitému ostrovu očividně moc nepomáhá. Celkově vzato je ale ve velmi silné pozici, aby si v Grónsku nakonec prosadila svou.

Technofašismus na obzoru

Kanada jako „evropské“ Spojené státy?

Čína & Tchaj-wan

Nové tváře protestu

Protesty v Číně či v Srbsku odhalují nové způsoby konfrontace autoritářské moci. Na první pohled nepolitický odpor je ve skutečnosti radikálním výrazem snah o novou politiku. Pokrytectví EU je ve světle srbských protestů do očí bijící.

Cena za užší vztahy s Pekingem by pro Kanadu mohla být vysoká

Kroky Trumpovy administrativy vytvářejí pro Kanadu velké pokušení orientovat se více na čínský trh. Důsledkem by však skoro jistě byly politické ústupky Číně, vysoká bezpečnostní rizika a nepřátelství USA.

Plán Pekingu na povzbuzení ekonomiky jako divadlo pro masy

Bilionový stimulační balíček pro čínskou ekonomiku trhy neoživil. Místo systémového řešení nebo povzbuzení investic jen odsouvá problémy a sází na psychologický efekt.

Poslanci odmítli tlak Čínské lidové republiky na Tchaj-wan

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení ke zkreslování rezoluce OSN č. 2758 a zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních organizací. Reakce čínských médií i nedávné čínské vojenské cvičení dokládají potřebnost podobných prohlášení.

Delší vojna Tchaj-wanu nemusí prospět

Kvůli obavám z Pekingu Tchaj-wan prodlužuje délku povinné základní vojenské služby. Delší výcvik ale sám o sobě neřeší fundamentální problémy tchajwanské armády.

Hongkong: Ze světového finančního centra spojkou pro Rusko, Írán a Severní Koreu

Nová zpráva organizace podporující hongkongské prodemokratické aktivisty odhaluje klíčovou roli, již Hongkong hraje v obcházení západních sankcí uvalených na Rusko, Írán a Severní Koreu.

Blíží se konflikt mezi Čínou a Spojenými státy? Jak by mohl vypadat?

Řada předních západních médií v poslední době publikovala texty, které předvídají blížící se vojenskou konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy v Pacifiku. Jak by takový konflikt mohl vypadat a co může ovlivnit? Kdo v něm uspěje?

Pulzující africký kontinent

Trumpovy výroky v zrcadle jihoafrické politiky

Trumpova prohlášení o Jihoafrické republice odhalují napětí mezi USA a touto africkou zemí. Trumpův šovinismus by však neměl zastřít složitou politickou situaci v JAR a reálné problémy, které tamní chystaná pozemková reforma přináší.

Globální kapitalismus a permanentní válka

Na brutálních konfliktech v Kongu či Súdánu je dobře vidět, že nejsou důsledkem neschopnosti místních si demokraticky vládnout, ale pokračováním ekonomické kolonizace Afriky. Bohatství na zdroje se v globálním kapitalismu stává prokletím.

Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa

Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.

Rwanda třicet let poté

V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Zákon o podpoře bydlení není prohra

Ač Zákon o podpoře bydlení nakonec projde jen v okleštěné podobě, buďme rádi, že vejde v platnost. I tak půjde o vzácný příklad legislativy založené na datech, participaci a přímé zkušenosti. Jeho znění se v budoucnu opraví.

Bytová nouze se prohlubuje. Na slíbený zákon o podpoře bydlení stále čekáme

Vláda Petra Fialy se v programovém prohlášení zavázala k přijetí zákona o podpoře bydlení, který přispěje k řešení tristní situace. Do voleb ale zbývá už jen sedm měsíců a zákon stále čeká na schválení v Poslanecké sněmovně.

Dostupné a čisté teplo lze zajistit díky veřejnému vlastnictví

Nová studie platformy Re-set přibližuje, jak zkrotit drahé energie a nedostupné bydlení. Jednou z cest je obecní a komunitní vlastnictví teplárenské infrastruktury.

Byznys s chudobou v praxi: uzavření ubytovny Jarní

Vystěhování obyvatel z ubytovny na Jarní ulici v Brně opět připomnělo, že to nejsou Romové, kdo zneužívá sociální dávky, ale podnikatelé obchodující s chudobou. Politické strany a místní samosprávy jim v tom mnohdy čile asistují.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

Recenze

Patos místo naděje. Dokument o Milionu chvilek postrádá novou perspektivu

Dokument Chvilky naděje slibuje pohled do zákulisí fungování spolku Milion chvilek. Filmu natáčenému po dobu šesti let ale chybí kritická reflexe či schopnost říct o ve své době mimořádně silném hnutí cokoli podstatně nového.

Příspěvek do diskuse o dějinách českého alibismu

Nová kniha Jiřího Malenovského Osudová setkání Československa s velmocemi v roce 1918, 1938 a 1968 je mimořádně podnětným příspěvkem do debaty o českých výkonech v oboru geopolitiky. Přichází v době, kdy je to znovu veskrze aktuální téma.

Seriál Limity je promarněnou příležitostí učit se, jak spolu nesouhlasit

Na obrazovkách České televize se do své druhé poloviny přehoupl seriál Limity, který pojednává o ekologickém aktivismu. Projekt sráží plytkost scénáře, který především zabraňuje nahlédnout, proč si v otázkách ochrany klimatu nerozumíme.

Vzpomínky

Martin Pollack: průvodce světem včerejška

Ve věku 80 let zemřel rakouský historik, spisovatel, novinář a překladatel Martin Pollack, který celou svou tvorbu věnoval tragickým dějinám střední a středovýchodní Evropy ve 20. století.

„Nepřidáš se k většině, když páchá nepravosti.“ Eliška Wagnerová nám byla vzorem

Na svou „mentorku a přítelkyni“ vzpomíná jedna z nejvýraznějších postav české justice, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Za Ivanem Holoubkem

Opustil nás Ivan Holoubek, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, bojovník za lepší svět — a přítel.

Za Františkem Šmahelem

Smrtí Františka Šmahela česká věda ztratila historika světového formátu a výjimečnou osobnost, jež byla nedostižným vzorem pro několik generací jeho žáků. Jeho životní příběh ale odhaluje i řadu nezhojených ran české akademické sféry.