reklama

Češi u kormidla? Bez Evropy se neobejdeme

Státy střední Evropy se cítí být klíčovým aktérem v záchraně demokratického světa před Ruskem. Na takovou roli nestačí, setrvávají v zajetí vlastní minulosti a především stále nedocenili význam Evropské unie.

Proč nekupovat americké F-35? Díl I. Rizika transatlantické spolupráce

Ministerstvo obrany ČR plánuje nákup amerických bojových letounů F-35. Existují však pádné politické argumenty, které mluví proti této akvizici a naopak pro další provozování švédských Gripenů.

Na další pandemii nejsme připraveni

Ke zvládnutí další pandemie je nutná hlubší mezinárodní spolupráce a solidární financování zdravotnictví v chudších zemích. Přitom je potřeba zcela nově přistoupit k otázce dluhů států globálního jihu. Barbados ukázal jednu z vhodných cest.

Společenství strachu

Pro společnost zachvácenou obavami a pocitem nejistoty je snazší upínat se k těm, kdo jim lžou a předkládají zdánlivě snadná řešení, než hledat skutečná východiska z problémů.

Senátní volby jsou také prohrou mladých a progresivně smýšlejících lidí

Senát se v letošních volbách znovu vyjevil nejen jako pojistka demokracie, ale také jako pojistka konzervativního náhledu na svět. To pro českou demokracii a vztah mladých lidí k ní není dobrá zpráva. Proč nesnížit věkový limit kandidátů?

Nedávné komentáře

Toto mesto nie je pre ľudí

Podnapilý řidič vjel do skupiny lidí na frekventované zastávce v Bratislavě. Na místě zůstalo pět mrtvých. Vina je jasná, a první myšlenky nutně míří k obětem a pozůstalým. Na místě je ale mluvit také o širších okolnostech.

Vzestup krajní pravice je největším ohrožením naší bezpečnosti

Fungující evropská integrace má zásadní význam pro udržení míru a demokracie. Právě proto se krajní pravice, která dnes v řadě států výrazně sílí, snaží Evropskou unii rozvrátit.

Katastrofální pákistánské povodně oživí volání po klimatické spravedlnosti

Klimatická katastrofa v Pakistánu, kdy se pod vodou ocitla třetina země, zemřelo 1400 lidí a poškozeno nebo zničeno bylo přes milion domů, sice zmizela rychle za zpráv, ale je jisté, že oživí debatu o povinnosti bohatých zemí platit škody.

Hold vágnosti

Vágní terény jsou pojem, který se těší čím dál větší pozornosti. Kniha Město naruby se je pokouší nejen definovat, ale také nabídnout protiklad k ideologii zisku, která ovládla naše uvažování o rozvoji měst.

Otevřený dopis ministru Lipavskému: EU musí žádat dodržování práva i po Izraeli

Ministr Lipavský se zasazuje za uspořádání vrcholného setkání mezi EU s Izraelem bez ohledu na jeho aktuální a závažná porušování mezinárodního práva i základních lidských práv. Občanské organizace mu proto adresují otevřený dopis.

Ministr Síkela zdržuje rozvoj komunitní energetiky

Malé krůčky v podpoře obnovitelných zdrojů, o nichž se nyní mluví, sice pomohou, ale zásadní bariéry jejich rozvoje ministr Síkela stále neřeší. A i ve svých polovičatých plánech je navíc zoufale pomalý.

Budování veřejné dopravní infrastruktury v Polsku: příklady a varování

V Polsku otevřeli nákladný průplav přes Viselskou kosu. Neznamená to, že by v Polsku nevznikaly potřebné a kvalitní infrastrukturní projekty. I nás by však mělo varovat, pokud je to na politickou objednávku a k sociální a ekologické škodě.

Sloupkaři

Senátní medaile pro Pastorální bratry

Na Den české státnosti předseda senátu udělil medaili youtuberům Pastoral Brothers. Úsilí o humánní, otevřenou, svobodnou intepretaci křesťanství zdaleka není samozřejmé a má pro naši společnost smysl.

Protestní vlna a budoucnost levicové opozice u nás

Jakákoli opozice může být úspěšná pouze tehdy, pokud dokáže využít energie protivládních protestů. Demokratickou opozici v českých zemích čeká těžký úkol pracovat s protestním potenciálem, ale současně neztratit svůj charakter.

Protiústavní demonstrace za „Česko na prvním místě“

Demonstrace 28. září na Václavském náměstí nebyla demonstrací proti vládě, ale proti politickému systému demokracie. Média by se to měla naučit rozlišovat. A stát v zájmu ochrany svých ústavních základů se bude muset začít bránit.

Povinné náboženství ve školách?

I v Polsku, kde se ke katolické církvi hlásí devadesát procent obyvatel, se proti povinné výuce náboženství zvedá vlna odporu. V českých zemích je zavedení takové povinnosti nemyslitelné a z více důvodů i nežádoucí.

Jak uchopit tekutý hněv. Další myšlenky z předvolebního chodníku

Oč obtížnější je diskutovat s lidmi, kteří myslí jinak, o to jednodušší je paušálně je odsoudit nebo odepsat jako z hlediska demokracie beznadějné případy, či přímo ohrožení. Jinou cestu než snažit se o to najít společnou řeč ale nevidět.

Z domova

Jsou Romové také lidé?

Podmínky, jimž jsou tu vystaveni ukrajinští Romové, vypovídají zejména o nás, o hluboce zakořeněných předsudcích a neschopnosti brát je jako svobodné lidské bytosti, jež mají svou důstojnost. Reportáž od brněnského hlavního nádraží.

I Fialova vláda ohrožuje nezávislost ČT a ČRo: obě média jsou v ekonomické pasti

Navzdory předvolebním slibům neudělala vládní koalice pro zajištění nezávislosti veřejnoprávních médií zatím nic. Nahrává tak zhoršování kvality jejich zpravodajství, což dále podkopává jejich legitimitu.

Vyšší odměny doktorandům? Lepší než nic, ale odliv mozků z ČR hrozí dál

Vláda plánovala doktorandům vyplácet minimální mzdu, nakonec ale zvažuje částku ještě o dvacet procent vyšší. Jakkoli je to pro akademické prostředí jistě posun k lepšímu, podstatu problému to ani zdaleka neřeší.

Petr Gazdík toho naštěstí moc nestihl. Je však otázkou, kdo přijde po něm

Odchod Petra Gazdíka z ministerstva je dobrou zprávou. Šlo o nejhoršího ministra školství vůbec. Jeho nápady bortily vlastní strukturu českého školství, a ohrožovaly tak zázemí učitelů i vyhlídky žáků. Příští ministr se musí chovat jinak.

Prodat Budvar je hloupost, která se nám prodraží

Předsedkyně Top 09 Markéta Pekarová-Adamová navrhla prodej národního podniku Budějovický Budvar coby řešení státního dluhu. Jde o špatný a nesystémový návrh, jehož výsledkem bude pouze snížení státních příjmů, a tedy další zadlužování.

Deštník proti drahotě před inflací neuchrání

Vládou spuštěná kampaň Deštník proti drahotě nepředstavuje funkční opatření a je tak spíše další studenou sprchou pro všechny, kdo pociťují dopady inflace.

Připraveni na stávku

Devět odborových svazů vyhlásilo k 13. červnu stávkovou pohotovost kvůli neustále odkládanému návrhu na zvýšení platů. Být připraven stávkovat je jediná cesta, jak zastavit politiku škrtů, k níž se vláda chystá.

Postřehy ukrajinských autorů

Rusové plundrují farmy, zemědělcům zakazují zasít

Ukrajinský novinář popisuje každodennost války. S příbuznými se nedá spojit, potraviny z poslední sklizně pomalu docházejí, obyvatelé pěstují na svých zahrádkách, co se dá, a ruské jednotky se občas nechají uplatit i sklenicí marmelády.

„Jak můžeme čelit barbarství zakazováním něčeho, co vždy barbarství odporovalo?“

Projev ukrajinského filmového režiséra Sergeje Loznici v Cannes, v němž vystupuje proti bojkotu ruské kultury, zveřejňujeme jako komentář.

Válka na Ukrajině a postoj zemí globálního Jihu

Ukrajinský socialista, historik a novinář žijící v Kyjevě vede polemiku s přetrvávajícím přístupem částí západní levice, která tvrdí, že vůči ruské agresi proti Ukrajině je správné držet se neutrality.

Ukrajinci v České republice: život mezi dvěma světy

V Deníku Referendum začíná působit ukrajinská novinářka, která bude pro naše noviny psát o životě ukrajinských uprchlíků mezi námi. V prvním textu představuje obrazy prvních dojmů několika svých krajanek.

Dva týdny na okupovaném kyjevském předměstí

Evheny Osievski, doktorand univerzity v městečku Vorzel nedaleko Kyjeva, jehož válka zastihla na koleji, přibližuje každodenní život ve válečném konfliktu.

Strach a hnus v Charkově

Hudebník dlouhodobě žijící v Praze a známý pod jménem Karaoke Tundra reportážně zachytil úprk jeho rodiny z bombardovaného ukrajinského Charkova, odkud pochází. Jelikož mluví slovensky, výjimečně jeho svědectví přinášíme v tomto jazyce.

Mariupol: život pod bombami. Jak dlouho ještě?

Dlouholetý spolupracovník Lékařů bez hranic Saša z Mariupolu na Ukrajině popisuje život v obklíčeném městě bombardovaném ruskou armádou. Z bezpečnostních důvodů uvádíme jen jeho křestní jméno. Z města se mu podařilo utéct v polovině března.

Ze světa

Francia od řeky Ovejas

Ještě větší fascinaci než první levicový prezident vzbuzuje teď při sledování vývoje v Kolumbii jeho viceprezidentka. Aktivistka Francia Márquezová bojuje za přírodu, za sociální systémové změny a za práva diskriminovaných už čtvrt století.

Porevoluční Súdán: Na cestě zpět k zavedeným vojenským pořádkům

V Súdánu byl sice zrušen výjimečný stav, ale více než vnitropolitická situace se s válkou na Ukrajině změnilo mezinárodní postavení africké země. Bohatá súdánská naleziště ropy přitom staví EU před nelehká rozhodnutí.

Kaczyński opět řadovým poslancem

Nestor polské politiky Jarosław Kaczyński v úterý náhle rezignoval na post vicepremiéra pro bezpečnost. Článek argumentuje, že důvodem byla především Kaczyńského snaha získat kontrolu nad tím, kdo v zemi po volbách obsadí klíčové posty.

Macron bude po volebním fiasku čelit radikální opozici zprava i zleva

Výsledky francouzských parlamentních voleb jsou porážkou hlavně pro prezidenta Macrona. Naděje se nesplnily ani krajní levici, naopak krajní pravice slaví úspěch. Francouzskou politiku čekají velké změny.

Francouzská levice prochází krizí, do voleb jí ale svitla nová naděje

Hlavní levicové strany ve Francii jdou do víkendových parlamentních voleb společně. Dílčí rozpaky však budí osoba lídra koalice Jeana-Luca Mélenchona. Skvělý rétor i kampaník si totiž počíná jako autokrat a místy slibuje i těžko splnitelné.

Klima a energetika

Vzájemná nedůvěra a trocha naděje. Konference o životním prostředí po 50 letech

Stockholmské konference o životním prostředí přinesly před padesáti lety zlom, z něhož těžíme dodnes. Letošní výroční setkání naopak odhalilo hloubku krize multilaterální ekologické politiky. Ukázalo ale také sílu občanských hnutí.

Program REPowerEU: šance pro klima a evropskou bezpečnost

Pandemie a ruská invaze na Ukrajinu přesvědčily Evropu, že klima a bezpečnost jdou ruku v ruce. Program REPowerEU přichází s ambiciózními plánem, který zvýší efektivitu, udržitelnost a stabilitu a sníží závislost na dovozu fosilních paliv.

Postavil se ropné korporaci. Ta se ho rozhodla zničit

Obhájce zastupoval tisíce farmářů a původních obyvatel Ekvádoru v žalobě proti korporaci Chevron. Ta ho pak zažalovala v USA. Spor se táhne přes deset let. Evropská komise představila směrnici, která má v EU podobným žalobám zabránit.

Jak ochladit rozpálená města

Klimatické změny extrémním způsobem zvyšují teplotní maxima ve městech. Situace je vážná už teď a bude se dále zhoršovat. Autoři představují některá opatření, která mohou v rozpálených městech pomoci přežít.

Česká republika v čele dekarbonizačního maratonu. Největší úkol čeká vládu doma

České předsednictví Rady EU bude coby jednu z priorit řešit energetiku. Největším nepřítelem budou hluční konzervativci, jež z klimaticko-energetické politiky dělají nesmyslnou kulturní válku. Ani v českém parlamentu jich bohužel není málo.

Budou tornáda častější?

Takřka přesně po roce se v České republice objevilo další tornádo. Máme se obávat jejich rostoucího výskytu? Pravděpodobně ne. Ačkoli klimatická změna přinese čím dál častější a silnější bouřky, na vznik tornád mít vliv spíše nebude.

Václav Klaus odchází, klimatický skepticismus zůstává

Debatu o klimatu u nás formoval především Václav Klaus. S opatřeními proto zaostáváme a debata se stále vede technicistně. Je nutné ji přerámovat k ucelenější vizi dekarbonizace společnosti s důrazem na socioekonomické souvislosti dopadů.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Válka na Ukrajině

Polský a maďarský postoj k válce se liší, proti EU se však jejich cesty sbližují

Navenek se zdá, že ruská invaze na Ukrajinu Polsko a Maďarsko nesmiřitelně vzdálila. Ve skutečnosti se ale obě vlády opět potichu sbližují. Hlavním důvodem je pravděpodobně začínající boj o peníze z unijních fondů.

Ukrajinské památníky ve válce

Ukrajinský architekt Alex Bykov představuje nejzásadnější projekty reflektující dopad aktuálních událostí na tamější uměleckou scénu. A zamýšlí se nad smyslem demolicí památníků a uměleckých děl, které válku provázejí.

O dvojí kolonizaci Ukrajiny: mezi ruským imperialismem a západním neoliberalismem

Vytoužené vítězství Ukrajiny nad ruským neoimperialismem by nemělo skončit v objetí se západním neoliberalismem. Být ekonomickou kolonií Západu je pro Ukrajince sice lepší než pohlcení Ruskem, ale ani jedno si po všem utrpení nezaslouží.

Papež František nerezignoval, zato rozzlobil Ukrajinu

Papeži Františkovi se sen sehrát roli mírotvorce mezi Ruskem a Ukrajinou takřka určitě nesplní, z Moskvy na něj hledí přehlíživě jako na „muže bez divizí“ a z Kyjeva jako na člověka, o němž si nejsou jisti, zda stojí plně na jejich straně.

Výzvou pro Ukrajinu bude i poválečná obnova, řeší se už nyní

Ačkoliv válka na Ukrajině stále zuří, odpovědná ministerstva již prezentují plány obnovy. Pomoc slíbila i Evropská investiční banka. Některé představy Ukrajinců jsou ale přinejlepším sporné. Týká se to i očekávané role České republiky.

Kritizovaná zpráva Amnesty International válku Ukrajině neprohraje. Berme ji věcně

Pokud zprávu Amnesty International o problematické taktice ukrajinské armády ovlivnila falešná svědectví, dozvíme se to a v Amnesty to bude mít důsledky. Reálně poškodit bránící se stranu ale materiál moc nemůže. O válce se rozhoduje jinde.

Prezidentské volby

Slovenské inspirace pro české prezidentské volby

Mezi vítězstvím Andreje Kisky a vítězstvím Zuzany Čaputové byla řada rozdílů a několik podobností. Půlrok před českými prezidentskými volbami se patří připomínat obojí.

Vládní koalice se v hledání prezidentského kandidáta ocitla v pasti

Zatímco koalice pokračuje v hledání nejčistšího kandidáta, který se snad neposkvrnil ani členstvím v Pionýru, uniká jí, že v druhém kole může být její podpora dokonce přítěží — a že tak jako tak bude muset podpořit Babišova protikandidáta.

Nenápadný milník české demokracie — Středulův vstup do prezidentských voleb

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ohlásil vstup do prezidentské volby. Pro českou společnost je to výraznější posun, než se na první pohled zdá.

Nejsilnější prezidentští kandidáti vlády i opozice jsou jejich Achillovou patou

Kromě prezidentské kandidatury Andreje Babiše se v poslední době spekuluje také o možné kandidatuře Petra Fialy. Jistě by nebyl bez šancí, ale už samo její ohlášení by vládní koalici fatálně poškodilo.

Stalinistická zombie na hrad? KSČM ztratila politickou soudnost

Nominace Josefa Skály je další závažnou chybou ve snaze udělat z KSČM něco jiného než stranu stalinských nostalgiků. Důvodů, proč se k tomu předsedkyně Konečná rozhodla, a proč to schválilo i vedení, je několik — a jeden je horší než druhý.

Překlady z ruského exilového média Meduza

Lidi je snadné zastrašit. Jak jim ale pak znovu vrátit svobodu?

Timofej Raďa 12. června zveřejnil záznam své nové instalace — nápisu „Žít minulostí!“, jejž bez povolení umístil na dvě budovy v Jekatěrinburgu. Meduza s ním mluvila o jeho záměru i o tom, proč zůstává v Rusku a dál se věnuje street artu.

Rozhovor s A. Jakovlevem: Když došly zdroje, předhodila se masám iluze velmoci

Proč ruské vládnoucí elity ani velký byznys nezastaví válku, proč v ruské elitě začaly dominovat bezpečnostní složky a proč se v 90. letech nepodařilo transformovat moc, vysvětluje ekonom Andrej Jakovlev.

Červený lak

Osobní text ruského režiséra převzal a vydal magazín Meduza: „Mám strach o ty, kteří otupěli propagandou. Dříve nebo později si uvědomí, kde skončili. Nemohu se jich zříct — těch podvedených, zavražděných a prokletých.“

„V Rusku budeme muset vše vybudovat znovu od začátku. Žádnou jinou zemi nemáme.“

„Posledních deset let jsem mlčel o mnohém. Mnohokrát jsem nešel demonstrovat ze strachu o kolegy a klienty.“ Bývalý ředitel organizace Nocležka Grigorij Sverdlin mluví o tom, proč odešel z Ruska a o tom, co teď čeká ruský občanský sektor.

Jak Viktor Orbán proměnil Maďarsko v evropskou obdobu Putinova Ruska

Mnozí předpokládali, že Orbánova příchylnost k Putinovi bude důvodem, proč konečně prohraje, zvláště v situaci, kdy se proti němu spojila celá maďarská opozice. Reportáž Meduzy z Budapešti ukazuje, jak zdánlivé nevýhody obrátil v triumf.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Dřívější komentáře

Příliš křehký mír na Jižním Kavkaze

Ázerbájdžánská vojska zaútočila na území Arménie. Boje si vyžádaly desítky obětí. V době výročí druhé války o Náhorní Karabach demonstruje Ázerbájdžán svou sílu. Dosavadní úmluvy přitom nejsou schopny zajistit klid a mír.

Korporacím jako Shell nepatří v debatě o ochraně klimatu místo

Zvát korporace jako Shell, byť jen jako sponzory na akce o klimatu, je selháním pořadatelů. Fosilní korporace napáchaly tolik zla na přírodě i lidech, že na takových akcích nemají co pohledávat, dokud se od základu a věrohodně nezmění.

Levice: čas na velké odražení od úplného dna?

Výsledky voleb znamenaly pro českou levici historický debakl. Zvlášť to vyniká na fiasku pražské kandidátky Solidarity, jehož rozměr nečekali ani pesimisté. Ve zvláštním kontrastu s tím stojí pět vítězství ČSSD v městských částech v Brně.

Odvolejte toho, kdo může za klimatický rozvrat

Letní požár v oblasti Českosaského Švýcarska překvapil svým rozsahem. Snaha vinit za něj správu národního parku je nepatřičná. Příště je třeba se zaměřit na ochranu lidských sídel, protože v důsledku změn klimatu nebyl požár jistě poslední.

Uchrání nová evropská legislativa nezávislost médií před tlaky politiků?

Pevné sepětí médií s politiky představuje v zemích visegrádské čtyřky výrazný trend poslední dekády. Evropská unie přichází s legislativou, která by měla zajistit svobodu médií a transparentnost vlastnických vztahů.

Konference o budoucnosti Evropy

I my jsme Brusel! Češi budou rozhodovat o návrzích celé Evropy

Europoslankyně se ohlíží za ročním projektem participativní demokracie jménem Konference o budoucnosti Evropy. V České republice nevzbudila valný zájem, přesto právě Češi budou jako předsedající země její návrhy uvádět v praxi.

EU směřuje k prohloubení integrace. Můžeme stát stranou. Ale jen k vlastní škodě

Shoda všech velkých zemí Evropské unie a také tandemu Macron-Scholz skýtá historickou příležitost prohloubit evropskou integraci, zejména překonat přežité jednomyslné hlasování v Radě EU. Je v zájmu všech občanů Unie šance využít.

Sešli se osmdesátiletý Ital, čtyřicátnice z Maďarska a mladá Finka ve Varšavě…

Konference o budoucnosti Evropy byla pokusem přenést debaty o budoucnosti Unie i mimo bruselskou bublinu. Jistě ji provázely i dětské nemoci, přesto je na místě hledat na ní klady a snažit se o ní daleko více informovat i českou veřejnost.

Energetická závislost na Rusku

Čím dříve snížíme spotřebu, tím dříve skončíme s ruskou ropou

Vyjednaná výjimka, která dovoluje České republice dovážet ruskou ropu až do poloviny roku 2024, je neopodstatněná. Měli bychom naopak usilovat o co nejrychlejší ukončení jejího dovozu, ale i o celkové snížení naší spotřeby.

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

České politice chybí dlouhodobá vize. Vrátí se kvůli tomu do hry uhlí?

Česká republika postrádá dlouhodobou vizi, která by určovala naše směřování v různých krizích. Rozpačité přešlapování v otázkách energetiky po ruské agresi na Ukrajině je toho příkladem. Této slabosti by nyní mohli využít uhlobaroni.

O vítr a slunce se války nepovedou

Jedno základní poučení z války na Ukrajině je nasnadě. Přechod na obnovitelné zdroje energie je nejen ekologickou nutností, ale také spolehlivou zárukou, že o energetické zdroje už se válčit nebude.

Válka na Ukrajině II

České zemědělství nepotřebuje dotace, ale skutečnou podporu

Válka na Ukrajině dopadá i na české zemědělství. Situaci bychom však měli chápat jako výzvu. Je nevyhnutelné přestat utápět veřejné miliardy v zemědělských korporacích a začít budovat funkční infrastrukturu pro stabilní a pestrou produkci.

Příchod uprchlíků z Ukrajiny zvládáme dobře. Máme se však v čem zlepšovat

V poměru k počtu obyvatel přijala Česká republika nejvíce ukrajinských uprchlíků z celé EU. Ač celý proces proběhl až překvapivě hladce, některé zásadní problémy přetrvaly. Naše budoucí migrační politika by si z nich měla vzít ponaučení.

Sejdeme se v Tbilisi

Vpád na Ukrajinu přiměl řadu ruských aktivistů a nezávislých novinářů k odchodu z vlasti. Je to případ jak Saši, která upozorňuje na nedostatečnou psychiatrickou péči v Rusku, tak i autorky tohoto článku. Obě nyní žijí v exilu v Tbilisi.

NATO a Turecko teď musí především upevnit vzájemnou důvěru

Turecko signalizuje, že zabrání rozšíření NATO o Finsko a Švédsko. S touto pozicí klíčového člena Aliance bude nutné pracovat s respektem. Pro bezpečnost Evropy je totiž zásadní především vzájemná důvěra a z ní plynoucí koordinovanost.

EU se mění: od pouhého rozšiřování k prohlubování, od tržiště k politické unii

Dvě základní dilemata, která kdysi nastolil François Mitterrand, se vztahem Evropské unie k válce na Ukrajině rozřešují ve prospěch jeho — a Havlovy — vize: Evropa se má stát geopolitickou velmocí s prohlubující se integrací.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Výběr článků k Ukrajině

Má-li se společnost uskromnit a pomáhat, musí umět zodpovědět i „hloupé“ otázky

„Hloupé“ poznámky k ukrajinským uprchlíkům jistě můžeme odbýt povýšeným pozvednutím obočí. Chceme-li jich však zažívat co nejméně, zapotřebí je jiné reakce: přinést smysluplnou vizi toho, kam vlastně jako společnost směřujeme.

Zelenskyj už vstoupil do dějin jako velká postava

Ukazuje se, že mít v tak těžké situaci v čele státu člověka, který byl zvyklý pracovat se slovem, který vzešel z občanské společnosti, a nikoli z politických kruhů, může být ohromné plus. Bez Zelenského by celý konflikt vypadal úplně jinak.

Cesta od léčby šokem v Rusku devadesátých let k dnešní válce na Ukrajině

Vývoj Ruska k autokratickému militaristickému režimu po konci studené války nebyl samozřejmý. Západ se na vývoji velkou měrou podepsal prosazením ekonomických reforem, jež neumožnily vznik demokratických institucí.

Odkaz Vladimira Putina — za obrazem geniálního šachisty realita malého bandity

Vladimir Putin byl dlouho líčen z mnoha stran jako bravurní stratég, který má nad Západem převahu, protože jako nějaký skvělý ruský šachista je stále o několik tahů napřed. Ve skutečnosti to byla maska kryjící tvář lokálního bandity.

Dřívější sloupky

Karel III., nová hlava církve?

V souvislosti s nástupem krále Karla III. na britský trůn se aktualizuje otázka vztahu anglikánské církve ke státu a k dalším křesťanským i nekřesťanským církvím ve Velké Británii.

Pražské moto cyklo války

Boj proti cyklistům a za práva údajně omezovaných řidičů automobilů je projevem hlubšího střetu, ve kterém jde o udržitelné životní prostředí pro všechny obyvatele Prahy. A to bez nějaké formy omezení automobilismu prostě nepůjde zachovat.

Soud s Babišem jako politické divadlo

Babiš chápe svůj soud v kauze dotačního podvodu při zbudování svého luxusního sídla jako zřejmě poslední příležitost získat před prezidentskou volbou sympatie veřejnosti coby „mučedník“. Pokud mu na to veřejnost skočí, bude kandidovat.

Něco tady „smrdí“. Asi to bude největší byznysová konference o Green Dealu

V Praze se bude brzy konat byznysová konference o ochraně klimatu, kterou sponzorují fosilní korporace. Účast Hospodářských novin, České televize, Evropské komise, ministrů i podíl UMPRUM je morálním, politickým i profesním selháním.

Skončila nadvláda křesťanství?

Vlivná francouzská filozofka Chantal Delsolová se domnívá, že éra křesťanství v Evropě končí. Pravda je to zřejmě jen zčásti. Jde o to, co z hodnot mu vlastních převáží: zda důraz na autoritu a poslušnost, či humanitu a svobodu.

Francouzské volby

Macron bude po volebním fiasku čelit radikální opozici zprava i zleva

Výsledky francouzských parlamentních voleb jsou porážkou hlavně pro prezidenta Macrona. Naděje se nesplnily ani krajní levici, naopak krajní pravice slaví úspěch. Francouzskou politiku čekají velké změny.

Francouzská levice prochází krizí, do voleb jí ale svitla nová naděje

Hlavní levicové strany ve Francii jdou do víkendových parlamentních voleb společně. Dílčí rozpaky však budí osoba lídra koalice Jeana-Luca Mélenchona. Skvělý rétor i kampaník si totiž počíná jako autokrat a místy slibuje i těžko splnitelné.

Podpora lepenistů ve Francii je problém, ne však nový

Parlamentní zastoupení francouzské krajní pravice vzrostlo po nedělních volbách na ohromující jedenáctinásobek. Nestalo se tak ale dík nějakému skoku v podpoře, nýbrž v důsledku rozpadu blokační — tzv. republikánské — fronty.

Do chystaných parlamentních voleb jde francouzská levice spolu

Francouzské parlamentní volby začnou již tento víkend. Očekává se napínavý souboj mezi Macronovou středovou formací Renesance a nově vzniklou levicovou koalicí NUPES vedenou neúspěšným prezidentským kandidátem Jeanem-Lucem Mélenchonem.

Inventura Macronových pěti let: byly o dost lepší, než se na první pohled zdá

Mediální obraz Macronova prvního období může budit dojem, že se mu nepodařilo takřka nic prosadit. Realita je ovšem jiná, například Macronovu kulturní politiku může Francii závidět každý. Co lze čekat v jeho druhém mandátu?

Solidarita a lidská práva

Rusové nemohou za svou národnost. Kolektivní vina není řešení

Vedle obdivuhodné vlny solidarity, jež všude převládá a zasluhuje ocenění, se tu probudily i temnější stránky lidské povahy — jednou z nich je paušální nenávist k Rusům. Kolektivní vina nikdy v ničem nepřinášela správnou odpověď.

Jak můžeme pomoct lidem zasaženým válkou?

Pracovníci české pobočky Amnesty International shrnují možnosti jak pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Pomohou peníze, ubytování i kontakty.

Až opadne vlna solidarity

Solidarita není koláč, z něhož po pár kousnutích nezbude nic než pár drobků. Pomoc Ukrajině nemusí nutně znamenat, že potřební u nás doma ostrouhají. Současně však platí, že jejich potíže dnes zůstávají stranou veřejného zájmu.

Občanská společnost na Ukrajině krvácí

Pracovnice programu Cesta iniciativy Nesehnutí popisuje situaci, v níž se s vypuknutím války ocitli ukrajinští obránci a obránkyně lidských práv.

Hledá se zmocněnkyně či zmocněnec pro lidská práva

Vláda dosud neobsadila post zmocněnce pro lidská práva. Navzdory tomu, že je potřeba jako málokdy v historii. Uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině se bude jen stupňovat. Argumentace úsporami už neobstojí.

Do veřejného zdravotního pojištění patří nejen uprchlíci, ale většina cizinců

Systém komerčního zdravotního pojištění je nevýhodný nejen pro cizince, ale i pro stát. Cizincům nabízí jen omezenou péči a stát obírá o zdroje. Je nejvyšší čas na jeho důslednou revizi.

Český sociální systém nezohledňuje, že z Ukrajiny prchají především ženy s dětmi

Materiální nouze migrantek z Ukrajiny se podobá situaci, v níž se u nás běžně ocitají rodiče samoživitelé. V České republice je dlouhodobě nedostatek míst ve školkách a systémová podpora takřka neexistuje.

Fialova vláda

V ČR je problém osadit střechy pár solárními panely. Musí se to změnit

Rozvoji fotovoltaiky na komunitní úrovni v ČR brání zastaralá legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje změnu, ale dlouhodobě nejedná. Přitom je rozvoj decentralizovaných zdrojů potřeba a může ulehčit i obyvatelům bytových domů.

Ministerstvu spravedlnosti vládne Pavel Blažek, tak mu do toho hlavně nemluvme

Vláda Petra Fialy se zaštiťuje odkazem Václava Havla, avšak ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi se základní principy demokracie, a zvláště občanská společnost příčí.

Ne nepřátelé, ale lidé plní obav. Na okraj diskusí o „dezolátech z Václaváku“

V situaci, kdy se ztrácí schopnost dorozumění a společnost se rozpadá do nepřátelských bloků, je o to důležitější nevnímat ty druhé jen jako nebezpečí. Snaha pochopit je není projevem slabosti, ale vychází ze společného lidství nás všech.

Proč česká politika nefunguje

Česká politika doplácí na blud, podle nějž je stát nepřítelem, který je třeba osekávat. A také na své předsudky vůči Evropské unii a občanské společnosti.

Ani náckové, ani neviňátka. Co jsem si odnesl ze sobotní demonstrace

Odmítnout antidemokratické a proputinovské vyznění sobotní pražské demonstrace neznamená vzdát se snahy o pochopení frustrace demonstrujících. Chystané protesty odborů mohou nabídnout lepší vyjádření pochopitelného hněvu občanů.

Že nevěděli, za co demonstrovali? Nedělejte z lidí blbce, zvládnou-li to sami

Aniž bychom sebeméně zlehčovali fatální vládní chyby, zejména v sociální a energetické politice, kolaborantský a nenávistný étos sobotní demonstrace na Václavském náměstí je třeba principiálně a se vším všudy odmítnout.

Evropské společenství

Může Petr Fiala hrát v Evropě silnou roli a zároveň sdílet hodnoty s Polskem?

Mít dobrý vztah se sousedy je základní podmínkou prosperity státu. Nesmí to však znamenat podporu chování, které je v rozporu s vlastními, navíc deklarovanými, hodnotami. Premiér Fiala toto pravidlo nectí a naše pozice tím jednoznačně trpí.

Jak si státy Evropské unie vedou v boji proti inflaci?

Příspěvky ohroženým chudobou, nižší daně, regulace cen... Evropské země podnikají kroky k omezení inflace. Spoléhají se přitom na stejné mechanismy? Jsou některé strategie, s nimiž přišly vlády Evropské unie, účinnější než jiné?

Obrana Evropského parlamentu před Pravým břehem Petra Fialy

Docent Masarykovy univerzity Petr Kaniok, publikající v premiérově think-tanku Pravý břeh, kritizuje Evropský parlament za to, že koná tak, jak mu ukládají právní normy EU — pravým terčem jeho kritiky je totiž sama evropská integrace.

EU se mění: od pouhého rozšiřování k prohlubování, od tržiště k politické unii

Dvě základní dilemata, která kdysi nastolil François Mitterrand, se vztahem Evropské unie k válce na Ukrajině rozřešují ve prospěch jeho — a Havlovy — vize: Evropa se má stát geopolitickou velmocí s prohlubující se integrací.

Rozšiřování EU? Slibem nezarmoutíš, jeho nesplněním ano

Udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku — a příslib Gruzii při splnění podmínek — není šokující a zásadní novinka. Snad nám tento krok připomene i náš dluh vůči zemím západního Balkánu.

Debata o českém předsednictví EU

Priority českého předsednictví EU nevycházejí z reálného stavu země

Ve všech oblastech, které si Česká republika vytkla jako priority pro své předsednictví, má natolik závažné nedostatky, že jako celek je nelze pokládat za realistické.

Prohlášení občanských organizací k prioritám pro české předsednictví v Radě EU

Představitelé českých a evropských občanských organizací vyzývají premiéra Fialu, aby během českého předsednictví Radě Evropské unie prioritizoval sociální a klimatická témata. Text vydáváme jako komentář.

České předsednictví je příležitostí konečně se opravdu „vrátit do Evropy“

Okolnosti, za nichž se Česká republika ujímá předsednictví v Evropské unii, spontánně vedou k překonání některých neblahých dlouhodobě zakořeněných „euroskeptických“ stereotypů. Je ale třeba zajít ještě dál.

Vláda nesmí při českém předsednictví EU podcenit boj s praním špinavých peněz

Boj s praním špinavých peněz je klíčový nejen při vymáhání protiruských sankcí, ale i při rozkrývání ruského vlivu v EU. České předsednictví by mělo otevřít i debatu o „zlatých pasech“ či skrytém financování politických stran ze zahraničí.

Za dveřmi je české předsednictví EU, zvládneme ho? I s koulí Visegrádu na noze?

České republice se během předsednictví EU nabízí jedinečná šance představit se jako kompetentní demokratická země. Pro náš obraz v Evropě by bylo fatální, kdybychom se měli jevit jako propagátoři dnešní polské vlády.

I my jsme Brusel! Češi budou rozhodovat o návrzích celé Evropy

Europoslankyně se ohlíží za ročním projektem participativní demokracie jménem Konference o budoucnosti Evropy. V České republice nevzbudila valný zájem, přesto právě Češi budou jako předsedající země její návrhy uvádět v praxi.

Válka na Ukrajině mění zadání pro české předsednictví v Evropské unii

Válka na Ukrajině vede k potřebě přehodnotit některé z dosavadních nepružných axiomů české politiky vůči EU — v oblasti energetiky, společné bezpečnosti či jednotné evropské migrační politiky. To vše v době naše unijního předsednictví.

Odcházení Dominika Duky

Jan Graubner — dlouho očekávaná změna beze změny

Od nového pražského arcibiskupa nelze čekat, že by v tématech jako stejnopohlavní manželství nebo sexuální násilí posunul českou církev kupředu. Na rozdíl od Duky si ovšem zřejmě nebude pěstovat kontakty v politice.

Pochyby o majetkových převodech v katolické církvi

Pochyby o roli Dominika Duky při převodech lukrativních církevních pozemků se vyjasní zřejmě až s nástupem nového arcibiskupa. Jeho jméno by mělo být známé nejpozději v červnu.

Starý zákon rozlišuje život s mnohem větším detailem nežli Dominik Duka

Jediné místo v Bibli, které se přímo zabývá možností potratu, k tématu přistupuje mnohem citlivěji, než dnešní ultrakonzervativní představitelé církví. A to přesto, že Starý zákon je dílo ze zcela jiné doby a nelze s ním zacházet doslovně.

Podle katolických fundamentalistů žena nemá práva, ale role

Kardinál Duka ve svém PR blogu na Aktuálně.cz de facto pokračuje v propagandě extrémního Hnutí pro život. Je nejvyšší čas zbavit české protipotratové hnutí jeho skandálního vlivu.

Dukův novoroční list mnoha adresátům

Novoroční poselství Dominika Duky překračuje rámec žánru. Kardinál v něm nejen ukazuje touhu vést církev nikoli jako duchovní, ale jako takřka vojenskou organizaci, ale předně klade jednu lež za druhou. Stejně jako jeho dvojče Miloš Zeman.

Důl Turów

Proč posíláme Evropské komisi stížnost na smlouvu o dolu Turów

Ústavní soud se odmítl zabývat česko-polskou smlouvou o dolu Turów. Je proto nezbytné, aby celý problém projednala Evropská komise.

Fámy paní ministryně

Ministryně životního prostředí Hubáčková otočila v jednom ze zásadních bodů sporu okolo hnědouhelného dolu Turów: klíčovou roli budované těsnící clony označila za „fámu“. Její úřad přitom právě clonou dříve svůj souhlas s dolem obhajoval.

Polský vzkaz: Uhlí zdar, světu zmar

Polská vláda se rozhodla v energetické krizi pomoci svým občanům příslibem výjimečné finanční pomoci určené výlučně těm, kdo topí uhlím. Je to ta nejhorší možnost při hledání alternativ k ruskému plynu.

Nová zjištění odhalují naprosté selhání česko-polské dohody o dolu Turów

Česko-polská dohoda o dolu Turów byla uzavřena nedávno, ale už se ukazuje, že pravdu měli její kritici: finanční kompenzace neodpovídají současné ekonomické realitě, těsnící clona nebude fungovat a znečištění vody i vzduchu bude pokračovat.

Výběr nedávných komentářů

Osvobození rostlin?

Vtip edinburghského řezníka o tom, že vegetariáni zabíjejí rostliny, a tudíž by měli začít jíst maso, vzbudil vášnivé reakce. Jakkoli je jeho argument mylný, nutí nás k zamyšlení: cítí rostliny bolest? A kolik toho o přírodě stále nevíme?

Výrobní linky podle algoritmů

Digitalizace v oblasti maloobchodu měla sloužit k trasování zboží v rámci prodejen. Stala se však prostředkem nejen monitoringu chování zaměstnanců, ale především jejich účinné marginalizace.

Nezaměnitelné tulipány: jak udělat online prostor unikátní a proč je to špatný nápad

Investování do NFT čili jedinečných objektů na internetu znamená ukládat peníze do důvěry v cizí přesvědčení. Je to klasická hra na to, že cena vlastně znamená hodnotu. Jde o jev, který známe už z hluboké historie.

Starší sloupky

Vláda vydrží v současném složení. Přinejmenším do prezidentské volby

Vláda je sice pod vnějšími tlaky a přirozeně v ní bude narůstat i vnitřní napětí, ale nejméně do prezidentské volby zůstane pohromadě. Potřeba nepustit už tandem Babiš-Zeman k moci je naštěstí spolehlivým tmelem.

Monzun na steroidech. Pákistán zažívá klimatickou katastrofu nevídaných rozměrů

Krátce po extrémní vlně veder zažívá Pákistán další pohromu. Mohutné záplavy způsobené nebývale intenzivními monzunovými dešti zatopily třetinu celé země a postihly desítky milionů lidí. Takto vypadá klimatická nespravedlnost v praxi.

Je na čase opustit blud „trhu“ s elektřinou a zrušit ho

Současný kolaps trhu s elektřinou v Evropě je důsledkem toho, že se ve skutečnosti o žádný trh nejedná, protože jeho zavedení do sektoru s přirozeným monopolem, jako je energetika, prostě není možné.

Obrazy z dějin každodenního života na železnici

Cestování Českými drahami ukazuje na zploštění kultury našeho každodenního života, rozdělení společnosti i pohrdání oblastmi mimo největší centra.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Brno & Praha

Brno — lidovecká laboratoř i výjimka

Mladistvému a rozjásanému vizuálu KDU-ČSL nešlo v Brně před letošních komunálními volbami uniknout. Vedle marketingového záměru jde přitom do značné míry i o průvodní jev vývoje, jímž strana v městě v posledních letech prochází.

Ani sebelepší kreativní centrum nenahradí komunitu vzniklou zezdola

Projekt rozšíření brněnského parku na Kraví hoře je pro vedení města možná rychlé a efektní řešení. Je ale absurdní, aby tento záměr pohřbil stávající kulturní a společenský potenciál místa, jenž se tu spontánně rozvíjí mnoho let.

Chci Brno jako Skálu, ne jako Tržnici

Ve velkých městech si lze vybrat mezi lidmi provozujícími klintelistickou politiku pro své sponzory a kamarádíčky a lidmi, kteří spravují obce ve veřejném zájmu. Příklad dvou veřejných staveb v Brně je instruktážním příkladem.

Buďme v urbanismu konzervativní: třeba v Brně pod Kraví horou

Plánovaná výstavba městského parku se stezkou ve stromech na Kraví hoře zničí zdejší uměleckou komunitu a místní obyvatele zatíží dopady turistického ruchu. Mnohem lépe by bylo ponechat lokalitu vlastnímu, byť nedokonalému životu.

Boj o každý strom. Doprava, životní prostředí a veřejný prostor v Praze

Populistická obrana automobilistů, kteří jsou „přece také lidé“, je jedním z rysů probíhající předvolební kampaně v Praze. Jde ale především o to, jak udržet město do budoucna obyvatelné a co nejpřívětivější pro všechny jeho obyvatele.

S pocitem idiota

Polsko

Zaplať a pak uvidíme! Polská vláda chce vydírat Evropskou unii

Polská vládní ultrapravice vyhrožuje, že bude vetovat evropské zákony, dokud nedostane peníze z Fondu obnovy. Evropská unie se ale nesmí nechat vydírat svými vlastními členy.

Polská žádost o německé válečné reparace v kontextu

Půlrok po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vystoupili v Polsku čelní představitelé vládnoucího Práva a spravedlnosti s tím, že se sousedním Německem je třeba vyjednat reparace za 2. světovou válku. Proč právě nyní a co se tím sleduje?

Polská opozice rok před volbami

Rok před parlamentními volbami v Polsku lze na tamější politickou situaci pohlížet s opatrnými nadějemi, že by se ponurá éra Práva a spravedlnosti mohla chýlit ke konci.

Izrael a Palestina

Zabití Širín Abú Aklahové: Západ ze sebe nesmyje poskvrnu spoluviny

Zatímco se Izrael horko těžko snaží očistit od viny, Spojené státy, Velká Británie — i Česká republika — k případu hanebně mlčí. Jisté je ovšem jedno: že Palestinci mlčet nebudou.

Díky, Emmo. Práva Palestinců si zaslouží podporu

Na herečku známou především ze série Harryho Pottera se snesla bouřlivá kritika poté, co se na sociální síti přihlásila k solidaritě s Palestinci. Za tento zdrženlivý a vlastně i nekonkrétní příspěvek byla dokonce označena za antisemitku.

Izraelský apartheid ve světle zprávy Amnesty International

Nedávno zveřejněná zpráva AI o Izraeli je jednou z nejkomplexnějších a nejvěcnějších svého druhu. Přesto, anebo právě proto, vyvolala i četnou kritiku. Propalestinský aktivista přibližuje obsah dokumentu, jeho význam a jednotlivé reakce.

Americký kontinent

Spojené státy nad propastí?

Mnohá média i analytici stále častěji mluví o probíhajícím štěpení americké společnosti, které stát přivádí až na hranu občanské války. Tento výklad ale opomíjí jeden důležitý detail — štěpení a politické násilí je historii USA dobře známé.

Nominace Juliana Assange na Nobelovu cenu míru

Piráti v Evropském parlamentu nominují Juliana Assange na Nobelovu cenu míru — za to, že je symbolem ochrany jádra našich demokracií: svobody slova, svobody tisku. Redigovaný text nominace vydáváme jako komentář její principiální autorky.

Argentinský covidový zázrak

Americký držitel Nobelovy ceny za ekonomii popisuje, jak se středo-levicové argentinské vládě podařilo dosáhnout v zemi oživení navzdory velmi obtížným výchozím podmínkám. A jak jsou její úspěchy nyní ohroženy Mezinárodním měnovým fondem.

Afghánistán v rukou Tálibánu

Afghánistán v rukou Tálibánu: Islámský stát provincie Chorásán

Afghánistánu už půl roku vládne náboženské hnutí Tálibán. Jeho moc však nepokrývá celé území. Lokálně silnou pozici má v zemi například i takzvaný Islámský stát. Co to pro Afghánistán znamená, analyzuje Fatima Rahimi.

Afghánistán v rukou Tálibánu: ženy se brání, jejich pozice se však i tak hroutí

Navzdory tomu, že Tálibánci deklarovali změnu přístupu k ženám, praxe ukazuje, že v mnohém se situace vrátí do temnoty devadesátých let. Propad statutu žen přitom zemi, a tudíž i hnutí Tálibán, nesmírně poškodí.

Afghánistán v rukou Tálibánu: role regionálních hegemonů

Ode dne, kdy Kábul padl do rukou Tálibánu, uběhlo několik měsíců. V sérií článků se hlouběji podíváme, jak a v čem se Afghánistán pod vládou náboženského hnutí proměnil. V tomto textu se zaměřujeme na regionální aktéry a jejich vliv.

Afghánistán v rukou Tálibánu: jak vypadá současná situace

Ode dne, kdy Kábul padl do rukou Tálibánu, uběhly zhruba tři měsíce. V sérií článků se hlouběji podíváme, jak a v čem se Afghánistán pod vládou náboženského hnutí proměnil.

Kazachstán

Co se to vlastně dělo v Kazachstánu

Po protestech, jež přerostly na začátku ledna v bouře a střety, zůstalo 225 mrtvých. Nyní s odstupem už celkem jasně víme, proč se protestovalo i co se následně stalo. Ohledně příčín násilného vyhrocení existuje však stále několik výkladů.

Evropská unie nesmí Kazachstán nechat mimo svůj zřetel

Protesty v Kazachstánu utnulo násilí. Tamní prezident pozval zahraniční vojáky a tisíce obyvatel země postavil do role teroristů. Je povinností EU, aby v regionu posílila vliv. Nejen kvůli zoufalé lidskoprávní situaci, ale i kvůli sobě.

Při bouřích v Kazachstánu nejde zdaleka jen o plyn

Kazašský prezident zkouší potlačit divoké demonstrace silou. O zásah požádal i Rusko. Kazachy do ulic ovšem přivedla sama podstata jeho režimu a modelu hospodářství, postaveného pouze pro elitu a založeného čistě na fosilních zdrojích.

Facebook

Jak se Facebook stal opiem lidstva

Sociální síť Facebook už dávno není komunikačním prostředkem, nýbrž platformou sloužící k formování i mapování postojů jednotlivců. Je institucí bezprostředně ohrožující demokracii. Dozrál čas, aby zveřejnil své algoritmy.

Prsten moci Marka Zuckerberga

Bývalý řecký ministr financí upozorňuje na nebezpečí, které pro současný svět znamená transformace sociálních sítí. Je nutné pochopit, že jakékoliv hromadění moci vždy bylo a je krajně nežádoucí.

Facebook se vzdává biometriky. Je to výsledek tlaku zdola, který nesmí polevit

Ohlášené rozhodnutí americké digitální korporace s čím dál horší pověstí není důsledkem toho, že by šel majitel Facebooku Mark Zuckerberg do sebe, ale ústupkem tlakům zdola. Regulace ochrany soukromí je třeba posílit, a to i mimo Facebook.

Regulovat Facebook? Schyluje se k tomu. Státy jsou ale pořád pozadu

Po odhaleních, že Facebook dobře ví, jaké sociální zlo jeho obchodní model páchá, leč neřeší je, protože právě na tom stojí jeho výdělky, se v USA i Evropě schyluje k jeho regulaci. Korporace mezitím ale chystá ještě daleko větší hrozby.

Recenze

Učebnice Soudobé dějiny nabízí kýženou alternativu k tradiční výuce dějepisu

Nová interaktivní učebnice dějepisu s titulem Soudobé dějiny má přes četné dílčí nedostatky potenciál konečně posunout českou výuku předmětu od indoktrinace k reflexi dobových pramenů v souvislostech a k odklonu od memorování příběhů.

Soundtrack úprku ke zkáze

Výstava Reclaim the Earth v Palais de Toyko mluví o změnách klimatu jako důsledku hierarchického uspořádání společnosti a kolonialismu. Divák v ní projde několika fázemi smutku — včetně hněvu a deprese. Dojde-li i ke smíření, zatím nevíme.

Tvůrce nebo dělník? Proč je třeba bourat představu architektů o sobě samých

Kniha Marisy Cortrightové mluví především k těm, kteří pracují v oboru architektury. A nabízí způsob, jak proměnit vnímání sebe sama a své práce, a přispět tak ke zlepšení pracovních podmínek i prostředí, v němž všichni žijeme.

Utrpení nečiní z lidí hrdiny

Zaostřeno na Čínu

Čínský vůdce Si Ťin-pching směřuje k doživotnímu vládnutí

Chystaný říjnový sjezd KS Číny příliš prostoru pro překvapení nenechává. Si Ťin-pching pravděpodobně prolomí limit dvou funkčních období a prodlouží svůj mandát, nejspíše s možností doživotní vlády.

Čínský pohled na Gorbačova paradoxně stvrzuje, že sehrál historickou roli

Podle pekingského režimu Michail Gorbačov představuje odstrašující příklad, protože způsobil rozpad sovětského bloku. Čínští komunisté vědí a ukazují, že Gorbačovova cesta nebyla samozřejmá: paradoxně tak stvrzují jeho historickou úlohu.

Kdo rozhoduje o české politice vůči Číně?

Navzdory shodě mezi vládou a parlamentními stranami ve věci vztahů s Čínskou lidovou republikou, Česká republika se nepřipojila k Lotyšsku a Estonsku a zůstává členem sdružení 16+1. Kdo u nás rozhoduje o zahraniční politice? A v čím zájmu?

Zrazující levice

Političtí představitelé od Putina přes Si Ťin-pchinga až po Trumpa mají jedno společné. Všichni si chtějí udržet moc a vládnout svévolně. V minulosti odpor proti tomuto nebezpečí sjednocoval levici. Dnes se však solidarizují mocní.

Jednosměrná kulturní výměna

Způsob, jakým jsou Konfuciovy instituty vetkány do univerzitních systémů, jim umožňuje nenápadně podemílat akademické svobody a ovlivňovat veřejnou debatu o „citlivých“ tématech, jako je Hongkong, Tchaj-wan či Tibet.

Tank Man — muž před tankem a pohnutá historie jeho fotografie

Příběh ikonické fotografie Tank Mana, muže, který v červnu 1989 na náměstí Nebeského klidu zastavil vlastním tělem tank, poodhaluje mnohé o touze Číňanů po demokracii. A také o cenzorských sklonech dnešního represivního pekingského režimu.

Návštěva Michelle Bacheletové jako součást čínských globálních plánů

Návštěva vysoké komisařky OSN pro lidská práva v Čínské lidové republice bohužel především posílila autoritu komunistické velmoci v jejích snahách o transformaci mezinárodního řádu ve prospěch svého politického zřízení.

Pulzující africký kontinent

Válka proti Ukrajině sílící pozice Ruska v Africe nejspíše neohrozí

Pro africké režimy je zásadní vojenská pomoc, kterou Rusko nabízí, a také fakt, že podobně jako Čína, Indie a Turecko, nepodmiňuje spolupráci žádnými lidskoprávními nároky.

Kabilovy miliony dolarů a pozice Konga v mezinárodní politice

Bývalý konžský prezident manipuloval s miliony dolarů z prezidentského účtu. V době, kdy se hovoří o jeho opětovné kandidatuře. Povaha události i její pravděpodobné rozuzlení ukazuje ke specifickému postavení země v mezinárodním kontextu.

Súdánský převrat na vlastní oči

Spolupracovnice Deníku Referendum prožila súdánský vojenský převrat přímo v Chartúmu. Popisuje náladu plnou nadějí ve dnech, které mu předcházely, i napětí, jež provází dny po něm.

Napětí v Etiopii pokračuje. Vláda bojuje také o moc nad oficiálním narativem

Konflikt mezi vládními silami a Tigrajci obývajícími sever státu se ke konci nechýlí. Ve hře je také dlouholetý mentor země, USA, který disponuje účinnými sankcemi. Rozhodující nyní patrně bude kontrola nad mediálním obrazem situace.

Súdánský pokus o puč na vlastní oči

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Vídeňská čtvrť a feministický náhled na urbanismus

Vídeňské uvažování o bydlení je feministické v tom nejvlastnějším smyslu. Rozvoj města na komunitním půdorysu a na imperativu péče je nevyhnutelné z lidskoprávních i z klimatických důvodů. Text vydáváme u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Ceny energií má řešit příspěvek na bydlení. Ten je ovšem jak z minulého století

Ani 78 novel neudělalo z příspěvku na bydlení dávku, o niž je snadné požádat a která skutečně pomáhá. Ta poslední, z pera vlády Petra Fialy, na tom nic nemění.

Debata o konzervatismu

Konzervatismus má chránit občanské svobody každého před zásahy státu

V české politické debatě mají někteří zmatek v tom, co znamená konzervatismus ve vztahu k právům národnostních, náboženských či LGBTI menšin. Namísto ochrany svobody se tu vnucuje fašistoidní představa, že i ložnice má kontrolovat stát.

Politika ozvěn a pasti konzervativní rétoriky

Konzervativci proti společenským změnám už stovky let používají tytéž rétorické vzorce. Argumentace, kterou kdysi využívali při odmítání všeobecného volebního práva, se jim dnes hodí proti LGBT komunitě nebo při popírání klimatické krize.

„Všichni jste neomarxisté!“ aneb Bída českého konzervatismu

Konzervativní ideologie je potřebnou složkou veřejné debaty. Český konzervativní diskurz je však jen karikaturou svých výchozích pozic. Jeho aktéři totiž pro svá dočasná vítězství obětovali téměř vše univerzální — předně funkční diskusi.

Vzpomínky

Za Vladem Milunićem

17. září navždy odešel spoluautor Tančícího domu a autor řady dalších staveb, pražský architekt chorvatského původu Vlado Milunić. Přinášíme vzpomínku na něj.

Godard: kinematografie bez klišé

S odstupem lze bez patosu říct, že Jean-Luc Godard představoval pro film totéž co Bertolt Brecht pro divadlo.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Královna Alžběta II.: moudrá a hodná žena, jež dávala Británii těžiště

Zemřela britská královna, která se už za svého života stala legendou. Přinášíme nekrolog jednoho z nejpronikavějších britských komentátorů.

Gorbačov nám umožnil vymanit se z krunýře. Sehrál dějinnou úlohu

Michail Gorbačov byl možná největším světovým politikem od konce II. světové války. Umožnil konec bipolárního světa mírumilovným způsobem. Před jeho nástupem k moci to nikdo nepředpokládal, nečekal.

Tichý hudební Kolumbus