Polsko mezi dvěma prezidentskými kandidáty

V neděli se v Polsku koná rozehřívací kolo prezidentských voleb. Favoriti jsou zřejmí, rozhodne se v kole druhém. Prezidentské volby buď uvolní ruce Tuskově vládě k reformám nebo stvrdí pokračování poziční války mezi hlavou státu a vládou.

Nacionálně-konzervativní kontrarevoluce nemůže než prohrát

Snaha o potlačení liberálního progresivismu je marná. Konzervativní kontrarevoluce totiž nemůže cílit na nic jiného než na příznaky. Sama podstata globálního světa je neporazitelná. Lidé jako Trump proto jen napáchají škody. A prohrají.

Neviditelní lidé ve světě odpadu

České odpadové hospodářství klade důraz na technicko-ekonomickou rovinu nakládání s odpady. Přitom lidé, kteří s odpadem pracují, jsou v naší představě čistého světa přehlížení. Uznat, že jde o lidi může pomoci k větší udržitelnosti.

Zelení by měli kandidovat samostatně. Piráty by letos mohli i porazit

Důvody, proč se nové vedení strany Zelení pokusilo najít společnou řeč s Piráty, jsou srozumitelné, ale výsledek je takřka určitě horší než byť jen symbolická samostatná kandidatura.

Konec ozbrojeného boje Kurdské strany pracujících

Po čtyřiceti letech se PKK vzdává ozbrojeného boje. Otevírá se tím cesta k mírovému řešení a uznání kurdské menšiny, nebo jde jen o Erdoğanův politický manévr před volbami a ústavními změnami v Turecku?

Nedávné komentáře

Fašismus se vrací spolu s krizí kapitalismu

Snaha udržet bohatství v rukou hrstky nejbohatších otevírá dveře krajní pravici. Ani osmdesát let od konce světové války tak není boj proti autoritářským a nenávistným režimům vybojován. Je načase rozpomenout se na demokratický socialismus.

Americké pozastavení mezinárodní pomoci znamená pro mnoho lidí rozsudek smrti

Trumpovo přerušení financování humanitární pomoci nejenže zhorší přístup mnoha pacientů k léčbě, ale omezí i globální schopnost reagovat na budoucí epidemie a povede ke zvýšení odolnosti bakterií. Disproporčně přitom dopadne na ženy.

K důstojnému životu je u nás potřeba 46 000 korun. V Praze a Brně ještě více

Minimální důstojná mzda je v ČR tak vysoká, že se o ní bezmála dvěma třetinám pracujících, v případě žen dokonce až třem čtvrtinám, může jen zdát. Přitom ani vysoká minimální důstojná mzda mnoho klíčových výdajů pokrýt neumožňuje.

Zbrojení Evropu nezachrání. Je nutné investovat do sociálně-ekologické odolnosti

Skutečné bezpečnosti nelze dosáhnout jen silou. Vyžaduje masivní investice do řešení příčin nestability: sociální nerovnosti a ekologické krize. Evropa by mohla investovat mnohem více, než jí dovolují současná fiskální pravidla.

Rekordní koncert Lady Gaga je oslavou popu a queer kultury

Koncert zpěvačky Lady Gaga v Brazílii přilákal 2,5 milionů posluchačů. Zpěvačka věnovala nejdůležitější vystoupení své kariéry queer lidem a poskytla naději a bezpečný prostor pro stále marginalizovanější LGBT+ fanoušky.

Mladí lidé ztrácejí jistoty. Tíží je zejména klima a problémy s bydlením

Nechtějí se zapojovat do veřejného dění. Jsou to „sněhové vločky“, snadno zranitelní. To vše se o mladých lidech říká. Ale co o nich vlastně víme? Rozsáhlý výzkum Národního institutu SYRI přináší první výsledky.

České vzlety a pády schvalování regulace lobbování

Zákon o regulaci lobbování má nastavit jasná pravidla pro ovlivňování politiků a veřejných činitelů. Návrh prošel sněmovnou, ale kvůli výjimkám hrozí, že zůstane polovičatý. Zvláště se v tomto směru činila poslanecká stálice Marek Benda.

Z domova

Hřibem „vycentrovaní“ Piráti znají lídry kandidátek: známá jména i nové tváře

Piráti přišli po ohlášeném „posunu do středu“ o deset procent členů, což se promítlo i do sestavování kandidátek, spousta osobností na nich chybí, protože stranu opustily. Tvorbu kandidátek komplikují i rozháraná jednání se Zelenými.

Nezvolení ředitele ČT by nové vládě usnadnilo nastolit „klid na práci“

S mediálním odborníkem Jaromírem Volkem jsme hovořili o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka, o jeho možných nástupcích a kondici veřejnoprávní televize před volbami, v nichž jsou favority autoritářští populisté.

Historik Spurný: Osmdesát let od konce války se svět nachází v éře bezradnosti

Uplynulo osmdesát let od konce druhé světové války v Evropě. S historikem Matějem Spurným jsme hovořili o situaci za protektorátu, odboji i kolaboraci, stavu české společnosti po válce či o tom, v jakém stavu se svět nachází dnes.

Více žen do sněmovny i na kandidátky, požadovali lidé v Brně

Více žen v Poslanecké sněmovně i na kandidátkách politických stran požadovali v úterý odpoledne lidé na Moravském náměstí v Brně. Politickým stranám chtějí před volbami poslat dopis s dotazem, jakým způsobem nedostatek žen v politice řeší.

„Nechceme být užitečnými blbci“. Část Zelených kritizuje kvazikoalici s Piráty

Zelení plánují pro sněmovní volby polovičatou spolupráci s Piráty, kteří jim postoupí nepříliš lukrativní místa na kandidátkách. Mladým Zeleným však spojování s Hřibovými Piráty vadí.

Veřejnoprávní poplatky navýšeny, na podzim však hrozí jejich zrušení

Navýšení poplatků je po podpisu prezidenta definitivně platné, veřejnoprávní média jsou však stále v nejistotě. Babiš plánuje po svém podzimním volebním vítězství veřejná média zestátnit a řediteli ČT Součkovi hrozí odvolání.

Ženy po interrupci mohou cítit úlevu i smutek. Na našich právech to nemění nic

Protipotratové organizace je rámují jako trauma, feministky zdůrazňují, že většině žen přináší úlevu. Jak v rozhovoru vysvětluje psychoterapeutka Jana Kučerová, s interrupcí se ve skutečnosti pojí emoce různorodé — a leckdy protichůdné.

Ze světa

Rumunské volby jsou velké téma i v Maďarsku. Orbán i Magyar manévrují

Viktor Orbán se snaží prostřednictvím maďarské menšiny opatrně podpořit George Simiona, nejvýraznější postavu rumunské krajní pravice. Opoziční tribun Péter Magyar zvolil odlišný přístup.

Ugrofinové v Rusku: přehlížená tvář útisku

Ugrofinské národy v Rusku trpěly za carského Ruska, za Sovětského svazu i v Putinově režimu. Pozoruhodným a v Evropě prakticky zcela stranou pozornosti stojícím kulturám dnes akutně hrozí zánik.

Rumunské zoufání: spor o prezidentské volby pozvedl zejména krajní pravici

Nejvýraznějšímu z rumunských nacionálních populistů Georgi Simionovi se podařilo po zrušení loňských voleb zmobilizovat všechny nespokojence. Nové volby dost možná vyhraje. Jeho strana AUR už zároveň vede v průzkumech do parlamentu.

Katolíci vítají nového papeže, dle jména chce být reformátorem

Nástupcem zesnulého papeže Františka byl zvolen americký kardinál Prevost, jenž bude sloužit pod jménem Lev XIV. Poslední jeho předchůdce téhož jména proslul velkými reformami a vůbec nejslavnější sociální encyklikou.

Co víme o blackoutu na Pyrenejském poloostrově

Španělsko a Portugalsko zasáhl poslední dubnový týden masivní výpadek elektrické energie. S týdenním odstupem shrnujeme, co se na Pyrenejském poloostrově stalo a jaké jsou možné příčiny blackoutu.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Volby do Evropského parlamentu

Na motivy klinické smrti Národní galerie a sociální demokracie

Volební potenciál sociální demokracie byl dvanáct procent, známost lídra činila dvaaosmdesát procent. Z Národní galerie odešlo odborné zázemí. A také je léto.

Kdo psal Babišův a Orbánův „Vlastenecký manifest“

Jazyk „Vlasteneckého manifestu“, s nímž se Babiš s Orbánem hodlají etablovat v rámci evropské politiky, odpovídá slovníku lepenistů. A je pravděpodobné, že oba visegrádští autoritáři se spoluprací s francouzskou krajní pravicí počítají.

Proč vládní koalice prohrála v evropských volbách

Českou vládu dříve zdobila v některých věcech ochota k čelnímu střetu s populisty. Před evropskými volbami ale byla ta tam. Svým lavírováním a vlastním populismem, zejména strany sdružené v koalici SPOLU, k vítězství opozice samy pomohly.

Evropská krajní pravice a euroskeptici těžko hledají shodu

Euroskeptická frakce ERC si pod vedením G. Meloniové stále více zahrává s krajní pravicí. ODS váhá, zda přejít k lidovcům, jak připouští Petr Fiala, nebo ve frakci setrvat, což pozici ČR při jednání o posty v EU rozhodně neprospívá.

Vláda Petra Fialy

Dočkáme se u nás někdy lepší stavební legislativy?

Nový stavební zákon, který by hájil veřejný zájem, chránil památky a přírodu, by byl krok správným směrem. Hnutí ANO se místo toho chce vrátit k verzi napsané developery. Hlavně však potřebujeme reformu územního plánování.

Zase nic. Český porodnický systém se nepolidští

Široce dostupná péče porodních asistentek je zásadní, mají-li ženy přivádět děti na svět v bezpečí a úctě. Český zdravotnický systém však bude i nadále diskriminovat sociálně a ekonomicky znevýhodněné ženy. Na vině je vládní koalice.

Dobrá zpráva: Lex plyn nakonec pomůže více větrné energetice než uhlí a plynu

Sněmovnou prošla novela energetického zákona zvaná Lex plyn. Má nedostatky. Můžeme ale říct, že přináší i zásadní dobré změny, které urychlí výstavbu a usnadní provoz obnovitelných zdrojů. Projde-li zákon Senátem a podepíše jej prezident.

Bydlení nemá být luxus. Vládní koalice se ale rozhodla pomoci jen někomu

Dlouho připravovaný zákon, který by mohl 1,5 milionu lidí pomoci udržet si střechu nad hlavou, nechala vládní koalice několik měsíců ladem, aby z něj následně schválila jen nefunkční torzo.

Česká republika v roce 2025: Zpět k dětské práci?

Ministr Jurečka chce stůj co stůj prosadit legislativní podmínky, aby děti mohly pracovat, a to dokonce i v zemědělství, které je tradičně jedním z nejnebezpečnějších pracovních odvětví. Odborníci mu to nedokáží rozmluvit.

Klima a energetika

Technologie pro ukládání obnovitelné energie máme k dispozici

Technologie ukládání energie jsou předpokladem pro budování čistých energetických systémů. Dostupné technologie známe, jejich uplatnění u nás ale bránila legislativa. Schválení novely energetického zákona otevřelo cestu jejich rozvoji.

Skrytý dopad Černobylu: dezinformace a jaderná politika

Sovětská dezinformační kampaň po černobylské havárii je všeobecně známá. Mnohem méně se však mluví o tom, jak se na utajování informací o skutečném rozsahu havárií jaderných elektráren podílejí renomované instituce OSN.

Trump potlačuje výzkum klimatických změn. Cena může být vysoká

Trumpova administrativa zásadně narušuje klimatický výzkum. Čím více ale oslabíme naši schopnost porozumět klimatickým změnám, tím hůře budeme schopni reagovat — a tím budeme zranitelnější.

Ovocné stromy opět spálené mrazem: klimatickou změnu musíme brát vážně

Změny klimatu doléhají i na české zemědělství. Opakující se poškození ovocných sadů a vinic jarními mrazy je jen jedním z těchto projevů. Musíme začít intenzivně promýšlet nové cesty v zemědělství a proměnit náš vztah ke krajině.

Žíznivá umělá inteligence. Obří datacentra berou vodu komunitám po celém světě

Nová investigativní práce odhalila, že tři největší digitální korporace staví desítky obřích datacenter v suchých oblastech. Způsobují tím lokální zkázu. Umělá inteligence výrazně prohloubí dopady klimatické krize.

Americké banky nás hodily přes palubu. Jaká bude reakce těch evropských?

Cynický report amerických bank, které nastoupily na cestu nastolenou Donaldem Trumpem a hledají cesty, jak vydělávat ve světě otepleném o tři stupně Celsia, je dalším z mnoha argumentů, proč je nutné budovat moc zespodu.

Politika podle Daniela Křetínského: hodnoty stranou a starat se jen o peníze

Podle nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského bychom se měli vrátit k racionální politice a nechat „ideologický přístup ke klimatu“ stranou. Nepřekvapivě jeho koncepce racionální politiky prospívá jeho podnikatelským zájmům.

Izrael a Palestina

Velikonoce v Gaze

Téma a úkol letošních Velikonoc: ukazovat lidi v Gaze jako skutečné lidi, s vlastními jedinečnými osudy a sny. Ne jako pouhé hromady lidských trosek na troskách domů a životů, které válka smetla do zapomnění.

Události v Gaze otevřely Pandořinu skřínku české žurnalistiky

Způsob, jimž většina českých médií včetně těch veřejnoprávních informuje o dění v Gaze, prokazatelně straní Izraeli. Jde o chování, které nemá takřka nikde v západním světě obdoby. Profesně selhávají zejména pracovníci České televize.

To, co nyní Izrael plánuje vytvořit v Gaze, má své jméno: „koncentrační tábor“

Autor, který je jedním z nejrespektovanějších izraelských novinářů, v analytickém komentáři pro +972Mag popisuje současné kriminální počínání Izraele v pásmu Gazy v kontextu historie celé okupace Pásma po roce 1967.

Evropa ve své roli obránkyně mezinárodního práva trvale selhává

Ve světě sílících autokracií je nezbytné s maximální důsledností dbát dodržování mezinárodního práva. Jde o úkol, který doslova leží na Evropě. Ta však fatálně selhává. Nejzřetelněji ve vztahu k uprchlíkům i ke genocidě Palestinců.

Rovnost LGBTQ lidí

Britský Nejvyšší soud: Trans muž s plnovousem musí na dámské toalety

Britský Nejvyšší soud změnil výklad zákona chránícího před diskriminací. Nově chápe pojem žena a muž pouze v biologickém smyslu. Stigmatizace trans lidí sílí a debata o jejich právech se stává politickým bojištěm.

Dost bylo sterilizací. Ke změně úředního pohlaví by mělo stačit prohlášení

Ústavní soud zrušil sterilizaci jako podmínku ke změně úředního pohlaví a nařídil do 30. června 2025 upravit legislativu. Místo medicínských zásahů by prvořadý měl být přístup založený na sebeurčení a respektu k lidské důstojnosti.

O identitě lidí nesmí rozhodovat ponižující komise

Vláda schválila návrh zákona o úřední změně pohlaví, který předložili poslanci ODS a KDU-ČSL. Místo aby nová legislativa translidem jejich situaci ulehčila, přináší jen další komplikace, ponížení a zbytečné podmínky.

Filmový festival Mezipatra slaví čtvrt století své existence

Festival filmů s queer tematikou objevuje ho stále více diváků bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu. Již mnoho let probíhá nejen v Brně, kde vznikl, ale také v Praze. Patří k němu i ozvěny v regionálních kinech.

Festival Prague Pride. Od boje za rovnost k oslavám elit

Festival Prague Pride hlásá oslavu všech LGBTQ+ identit a boj za rovná práva. Jeho komercializace však část populace z oslav vylučuje.

Válka na Ukrajině

Zvon zrady duní nad Evropou

Stejně jako v roce 1938 čelíme mocnosti, která rozpoutává válečné běsnění. Opět si můžeme vybrat: buď budeme přihlížet — a válka nás stejně nakonec dožene, nebo se poučeni minulostí včas postavíme agresorovi.

Bílá kniha obrany a Evropa v roli globálního hráče

Bílá kniha obrany, kterou tento týden představila Evropská komise, je dobrým základem k účinné ochraně evropské bezpečnosti. Je ale i východiskem k tomu, aby se Evropa stala globálním hráčem. Hodnoty, které reprezentuje, ji k tomu zavazují.

To nejpodstatnější na střetu v Oválné pracovně

Ostrá výměna stanovisek mezi Zelenským, Trumpem a Vancem se odehrála v atmosféře tlaku na Ukrajinu, aby bez záruk ustoupila Rusku a s USA podepsala surovinovou dohodu. Šlo o nevídanou situaci. Bude podobně nevídaná i evropská odpověď?

Pozice USA k Ukrajině — od slibů ke smutné realitě

Přístup nového prezidenta USA k napadené zemi vykazuje při snaze o maximální odstup svoji logiku, i tak však zůstává krajně problematický. Evropa by neměla zůstat pasivní.

Týden, kdy se ještě mnohé ukáže

Evropa má za sebou týden s odmaskováním nové americké politiky vůči Ukrajině. Příští dny by měly vyjasnit, jak na ni zareagují přední státy EU i oč se bude hrát při saúdskoarabských rozhovorech Ruska a USA.

České školství

Fiasko s přijímačkami jen odráží krizi českého školství a politiky

Český školský systém se nedokázal připravit na příchod silných ročníků. Měl na to přitom víc než patnáct let. Letošní krize je však jen předzvěstí krizí budoucích. Svět se totiž mění a naši politici trvale dlejí v paralýze okamžiku.

Stejná práce, jiná mzda: Univerzita Karlova porušuje zákoník práce

Na Univerzitě Karlově se systematicky porušuje základní princip pracovního práva, neboť zaměstnanci dostávají za tutéž práci odlišné mzdy pouze podle toho, na které fakultě působí. Snahy o změnu systému zatím nebyly úspěšné.

Velký přijímačkový průšvih potřetí. Maření dětských snů politikům dále prochází

V pátek startují přijímací zkoušky na střední školy. Krize kvůli nedostatečným kapacitám všeobecných vzdělávacích oborů letos bude kulminovat, v dalších letech bude populační křivka klesat. Odpovědným politikům by to vše ale nemělo projít.

Mecenášská kuriozita Daniela Křetínského: vzdělávací program DofE

Prestižní mezinárodní vzdělávací program DofE finančně podporovala v posledních letech firma EPH i Daniel Křetínský osobně. Činnost Křetínského holdingu je přitom v přímém rozporu se smyslem řady aktivit, které DofE rozvíjí.

Udržitelná doprava ve městech

Auto jako zbraň. Následky neopatrné jízdy se stále bagatelizují

Milovníci rychlých vozů včetně europoslance Turka porušováním předpisů ukazují naprostou lhostejnost nejen k pravidlům, ale také ke svému okolí, pro které představují nebezpečí.

Místo svých obyvatel a návštěvníků chrání Brno jen bezohledné řidiče

Brno je opět nejnebezpečnějším krajským městem z hlediska dopravy. Každá třicátá nehoda tu končí tragicky. Město přesto odmítá zavést účinná opatření, jako jsou radary, ochrana chodců nebo zvýšení investic do udržitelné a bezpečné dopravy.

Potřebujeme návrat nákladní dopravy na železnici, ne nové dálnice

Česká dopravní politika se řídí spíše zájmy betonářské lobby, než potřebami společnosti. Místní odpor, na který naráží, je oprávněný. Nepotřebujeme nové dálnice, ale spíše návrat nákladní dopravy na železnici a její posílení.

Městský okruh přiláká do Prahy více aut. Bez jejich regulace město zkolabuje

Hlavní město se snaží prodloužit kladné stanovisko EIA pro dokončení Městského okruhu. Navrhuje při tom vypuštění téměř všech platných regulačních podmínek. Na přívětivější město s prostorem pro udržitelnou dopravu tak můžeme zapomenout.

Brno uhranuté lanovkou. Protiprávní kroky, utajované studie a ničení přírody

Vedení Brna nadále prosazuje výstavbu lanovky z ulice Lipová do bohunického kampusu. Koalice ODS, ANO, KDU-ČSL, SOCDEM a STAN ignoruje ekologické a ekonomické důvody proti výstavbě a záměrně tají odborné studie.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Jedenáct míčů sem nebo tam. Škody způsobené akademické obci jsou mnohem horší

Spravedlivé pohoršení veřejnosti po „mimořádných odměnách za střelbu“, což je především reputační apokalypsa způsobená arogancí tiskové mluvčí Univerzity Karlovy, brzy pomine. Trhliny v důvěře se ale žádnými penězi zaházet nedají.

Budoucnost musí být dobrá. O tichém hrdinství Filozofické fakulty

Rok od tragédie na pražské Filozofické fakultě je zřejmé jedno: akademická obec i široké společenství kolem FF ukázaly, že síla a odolnost netkví v budování zdí, ale ve víře v dobrou budoucnost. Protože jediná možná budoucnost je ta dobrá.

Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů

Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.

Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné

Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Náboženství a civilizace

Papež blízkosti. Františkovo sociální učení a jeho kořeny

Papež František nebyl politik, přesto byl mimořádnou politickou osobností s jasným programem a odvahou jej zastávat. Základem byla sociální nauka církve obohacená o jihoamerickou teologickou tradici i o jeho jedinečnou lidskost.

Smrt papeže Františka, nástup Trumpa a éra bezhodnotového sobectví

Odchod papeže Františka je příznakem doby. Dnešní svět totiž prochází razantním odklonem od principu solidarity a nastupuje cestu k surovému sobectví. František odchází spolu hodnotami, jež ztělesňoval. Přichází éra Donalda Trumpa.

Smlouva s Vatikánem: zrada obětí, nebo šance na změnu?

Diskuse o úskalích smlouvy ČR s Vatikánem rezonuje také uvnitř katolické církve. Přibývá členů církve upřímně usilujících o to, aby katolická církev řešila problém sexuálního násilí kněží, přestala krýt viníky a nepřipustila další oběti.

Držme sekulárnímu státu palce. Česko-vatikánská smlouva je víc než problematická

Sněmovna bude hlasovat o ratifikaci nové smlouvy mezi mezi ČR a Svatým stolcem. Ta obsahuje celou řadu problematických ustanovení. O přezkum, zda nehrozí, že bude smlouva nadřazena zákonné právní úpravě, mohou nyní požádat poslanci.

Politika dějin

Pomníky padlých

Způsob debaty o tom, co dělat s pomníčky sovětských vojáků, padlých během osvobozování Československa, a s památníky Rudé armády, ukazuje hlubokou dezorientaci české společnosti ve vztahu k vlastní minulosti.

Jestli to vzdáme, nezbude z nás nic

Současný rozklad světové civilizace probouzí pocit strachu z konce světa. Byť je to obtížné, musíme se rozpomenout na skutečné hodnoty a vzepřít se konzervativním fanatikům a hrstce nejbohatších, lačných po světovládě.

Lekce Die Linke pro českou společnost

Český antikomunismus místo obrany demokracie oslabuje levici a otevírá cestu oligarchům i krajní pravici. Úspěch Die Linke ukazuje, že levicový program může oslovit masy.

Deník Referendum patnáctiletý: kdo jsme

Stojíme na straně znevýhodněných, slabších, principiálně se zastáváme přírody. Jsme tu proto, aby každý, komu se děje křivda, věděl, že u nás se mu dostane zastání i tehdy, pokud s ním politicky prakticky v ničem nesouhlasíme.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Trump a triumf technolordů

Technofeudalismus jako nová ideologie vystřídal dosavadní neoliberalismus. Neregulovaný trh nahrazuje algoritmem. Trumpovy kroky k deregulaci umělé inteligence a kryptoměn jsou pro nové technofeudály darem z nebes.

Proč jsem si svůj Ghibli portrét nakreslila sama

Politici přehlížejí problémy spjaté s intenzivním nástupem umělé inteligence. Namísto toho se prezentují fotkami přeměnými pomocí AI ve stylu japonských animovaných filmů. Je to urážka Mijazakiho umění a projev pokleslé politické kultury.

Lidi nahradí umělý hlas. Česká železnice ztratí kousek své duše a my s ní

Správa železnic se definitivně rozhodla, že staniční hlášení bude generovat počítačem. Změna zřejmě přijde v příštím roce. Co všechno znamená, že k cestujícím začne promlouvat hlas vytrénovaný na nakradených datech?

Svět v bodu zlomu. Krize se prohlubují, řešení vzdalují

Vítězství Donalda Trumpa, a především jeho první rozhodnutí jen podtrhla temný trend posledních let. Reakcí na prohlubující se krize přestává být společné úsilí, ale rozklad mezinárodních vazeb a příklon k institucionalizovanému sobectví.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Čeští antiliberálové a nacionalisté otevírají cestu k fašizujícímu autoritářství

Spolek Svatopluk rozvířil debatu o potřebě změny režimu České republiky. Představy nacionalistických antiliberálů o údajně lepší podobě demokracie kopírují orbánovské Maďarsko a nesou výrazné rysy protofašismu.

Polská levice posilování obrany nerozporuje, žádá však investice i jinam

Proti mohutnému zbrojení vstříc ruské hrozbě se u severních sousedů nestaví ani Nová levice, ani strana Razem. Na rozdíl od pravicových stran se ale nechtějí tolik vázat na USA a také požadují souběžné posilování sociálního státu.

Jsem sociální demokratka. Ale SOCDEM už tyto hodnoty nereprezentuje

Někdejší místopředsedkyně Sociální demokracie vysvětluje důvody, které ji přiměly, aby ze strany vystoupila.

Konzervativním nacionalismem levicovou alternativu nevzkřísíš

Posun části české levice k nacionální pravici je příznakem doby. Nejde o žádný vývoj. Jen o směs zapšklosti, strachu a ústupků oligarchii. „V takovém pohřebním průvodu české levice bych jít nemohl,“ píše ve svém komentáři Jiří Dolejš.

Co se můžeme naučit a odnaučit od krajní pravice

Vzestup krajní pravice nejde zastavit tak, že budeme popírat problémy, na které reaguje, nebo přebírat její odpovědi. Abychom mohli přijít s lepšími řešeními těchto problémů, musíme v první řadě zpochybnit vlastní předsudky a slepá místa.

Feminismus a práva žen

Odsuzujeme a manipulujeme. Hnutí pro život chce inzerci na těhotenských testech

Ultrakonzervativní Hnutí pro život účinně kombinuje pozitivní prezentaci na veřejnosti, politický lobbing, síťování se zdravotníky a zastrašování kritiků. Spolu s celosvětovým vzestupem krajní pravice může vliv hnutí v ČR nebezpečně růst.

Na ženách nezáleží

Afghánské ženy jsou pod vládou Tálibánu vystaveny stále tvrdšímu útlaku. Mnohé z nich hledají útočiště v knihách, neboť svět literárních hrdinek jim pomáhá přežít frustrující každodenní realitu.

Příliš opatrná self-made woman. Feministický odkaz Markéty Pekarové Adamové

Odchod Markéty Pekarové Adamové z politiky je symptomem širšího problému postavení žen v politice. Předsedkyně TOP 09 na nelehkou pozici političek opakovaně upozorňovala. Sama ovšem v zastání dalších žen také chybovala.

Na MDŽ šlo o vše možné, málokdy však o ženy

Mezinárodní den žen provozujeme sto let. Za tu dobu prošel několika významovými i reputačními proměnami. Od radikality k oslavě půvabu či dravosti. Jedno je při pohledu zpět jisté: smysl MDŽ si neurčovaly ženy samy.

Brno & Praha

Praha jako laboratoř politických selhání

Politici ve vedení Prahy se dopouštějí hrubých chyb v oblasti školství, dopravy i jinde. Lenost, nezájem či chybějící kompetence politiků vládnoucí koalice otevírají cestu populistům a extremistům. V Praze i v celé zemi.

Hra o centrum Prahy: komu patří Florenc?

Posun autobusového nádraží na Florenci dál od metra má být krokem k modernizaci dopravy v hlavním městě. Ve skutečnosti však především umožňuje developerské skupině Penta zhodnotit další pozemky.

Nová filozofická čtvrť? Jen další prostor pro bohaté

Developerská Sekyra Group se rozhodla ve své pražské čtvrti Rohan City pojmenovat ulice po filozofech. S argumentem, že chce do veřejného prostoru vnést ducha svobody a morálky. Vnesla však jen potvrzení, že komodifikovat lze i filozofii.

Strach, než propukne „největší událost v muzejním světě“

V Muzeu Prahy probíhá do očí bijící fluktuace zaměstnanců, naznačené plány neodpovídají definici muzea, nade vším létá prasolev. A ředitel o instituci obmyslně říká: „Jsme muzeem nového typu.“ Opravdu to v Praze nikomu nevadí?

Modřanská kauza ukazuje, že obchod s chudobou kvete i v Praze

Hlavní město umožňuje, aby v jeho objektu probíhal obchod s chudobou. Jak? Dům pronajímá za velmi nevýhodnou částku, navíc prostřednictvím smlouvy, která mu svazuje ruce. Chování Prahy je jen příznakem hanebné bytové politiky tohoto státu.

Důl Turów

Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce

Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.

Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem

Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Násilí na lidech bez domova

K naději a sociálním výkonům politických elit

O letošním adventu vyvolala vzrušení představa posuzovat bezdomovectví jako trestný čin, včetně úvahy o zavírání bezdomovců do vězení. Osobně neztrácím víru v lepší řešení, než jsou různé podoby represe lidí, kteří se nemohou bránit.

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Nutkání ničit

Demokratická politika je sama strůjkyní vzestupu autoritářských tendencí, poněvadž ignoruje obsáhlé a nezvratné důkazy o tom, že neoddiskutovatelným zdrojem vzestupu krajně pravicových populistů je narůstající společenská nerovnost.

Trumpova absurdní obchodní politika ochudí Američany a poškodí svět

Americký obchodní deficit neplyne z nízkých cel, ale z rozhazovačnosti americké vládnoucí třídy: je důsledkem chronicky vysokých rozpočtových deficitů, které vznikly snižováním daní pro bohaté a biliony dolarů promrhanými na zbytečné války.

Trumpova obchodní válka může mít katastrofální politické důsledky

Uvalení cel na většinu zemí, jež obchodují s USA, Donald Trump prezentuje jako osvobození. Ve skutečnosti tím hazarduje nejen s ekonomikou USA, ale i světovou demokracií.

Hájí Trumpovy tarify mimo USA vůbec někdo?

Americký prezident oznámil velká zpoplatnění dovozu do USA nevyhýbající se ani spojencům. Ostatní státy a obchodní bloky se chystají reagovat. Dlouhé období snah o globální deregulaci směny zboží tak zřejmě definitivně skončilo.

Grónsko a Trump

Technofašismus na obzoru

Čína & Tchaj-wan

Trumpovy tarify po měsíci: srozumitelnější, ale stále ne rozumné

Většina států začala s USA v uplynulých týdnech vyjednávat o revizi obchodních vztahů a případné i smluv, jak si Trump přál. Škody na vztazích a výměně jsou ale neoddiskutovatelné. V Asii navíc zřetelně posílilo postavení Číny.

Nové tváře protestu

Protesty v Číně či v Srbsku odhalují nové způsoby konfrontace autoritářské moci. Na první pohled nepolitický odpor je ve skutečnosti radikálním výrazem snah o novou politiku. Pokrytectví EU je ve světle srbských protestů do očí bijící.

Cena za užší vztahy s Pekingem by pro Kanadu mohla být vysoká

Kroky Trumpovy administrativy vytvářejí pro Kanadu velké pokušení orientovat se více na čínský trh. Důsledkem by však skoro jistě byly politické ústupky Číně, vysoká bezpečnostní rizika a nepřátelství USA.

Plán Pekingu na povzbuzení ekonomiky jako divadlo pro masy

Bilionový stimulační balíček pro čínskou ekonomiku trhy neoživil. Místo systémového řešení nebo povzbuzení investic jen odsouvá problémy a sází na psychologický efekt.

Poslanci odmítli tlak Čínské lidové republiky na Tchaj-wan

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení ke zkreslování rezoluce OSN č. 2758 a zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních organizací. Reakce čínských médií i nedávné čínské vojenské cvičení dokládají potřebnost podobných prohlášení.

Delší vojna Tchaj-wanu nemusí prospět

Kvůli obavám z Pekingu Tchaj-wan prodlužuje délku povinné základní vojenské služby. Delší výcvik ale sám o sobě neřeší fundamentální problémy tchajwanské armády.

Hongkong: Ze světového finančního centra spojkou pro Rusko, Írán a Severní Koreu

Nová zpráva organizace podporující hongkongské prodemokratické aktivisty odhaluje klíčovou roli, již Hongkong hraje v obcházení západních sankcí uvalených na Rusko, Írán a Severní Koreu.

Pulzující africký kontinent

Trumpovy výroky v zrcadle jihoafrické politiky

Trumpova prohlášení o Jihoafrické republice odhalují napětí mezi USA a touto africkou zemí. Trumpův šovinismus by však neměl zastřít složitou politickou situaci v JAR a reálné problémy, které tamní chystaná pozemková reforma přináší.

Globální kapitalismus a permanentní válka

Na brutálních konfliktech v Kongu či Súdánu je dobře vidět, že nejsou důsledkem neschopnosti místních si demokraticky vládnout, ale pokračováním ekonomické kolonizace Afriky. Bohatství na zdroje se v globálním kapitalismu stává prokletím.

Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa

Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.

Rwanda třicet let poté

V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Bydlení znamená život

Bytová nouze tíživě dopadá na statisíce lidí v České republice, přesto chybí politická snaha a odvaha k účinným řešením. Nestačí „zlepšit dostupnost bydlení“, je nutné nedostupnost bydlení ukončit — urychleně, spravedlivě, s lidskostí.

Dvě pětiny výplaty za bydlení. Za nezastavěné pozemky se přitom platí drobné

Daňový systém u nás nezohledňuje hodnotu ani využití majetku, zvýhodňuje spekulaci a zatěžuje domácnosti. Platíme vysoké daně z práce, ale nízké z vlastnictví, což se citelně promítá do dostupnosti bydlení.

Naším úkolem je spojovat všechny sociálně ponižované skupiny

Zhoršující se sociální situace je hozenou rukavicí pro pracující v oblasti sociální práce. Nebouřit se vůči asociálnímu Jurečkovu ministerstvu je zrazováním vlastního etického kodexu. Potřebujeme upřímný a tvrdý postoj vůči zlovůli mocných.

Represe proti nejchudším nabírá na síle. Ani Plzeň není výjimkou

Snahy o kriminalizaci bezdomovectví jsou v módě napříč politickými stranami. Pozadu nezůstává ani plzeňský primátor. Jeho návrhy přitom vycházejí z manipulace s daty a samy rozdmýchávají atmosféru strachu.

Bedřiška pod tlakem. Proti osadě bojuje už i ostravský primátor

Ostravská osada Bedřiška je komunitou plnou života. Vedení města se ji však snaží za každou cenu zlikvidovat. Navzdory letům šikany, manipulací a nátlaku místní dál bojují za své domovy a odmítají ustoupit developerům.

Recenze

Seriál Adolescent: Obezřetná exkurze do světa mužského hněvu

Čtyřdílná kriminální série Adolescent sbírá nadšené reakce od diváků Netflixu i britského premiéra. Dotýká se tématu toxické maskulinity a násilí vůči ženám, z více důvodů ale o sledovaném tématu v posledku říká jen velmi málo.

Patos místo naděje. Dokument o Milionu chvilek postrádá novou perspektivu

Dokument Chvilky naděje slibuje pohled do zákulisí fungování spolku Milion chvilek. Filmu natáčenému po dobu šesti let ale chybí kritická reflexe či schopnost říct o ve své době mimořádně silném hnutí cokoli podstatně nového.

Příspěvek do diskuse o dějinách českého alibismu

Nová kniha Jiřího Malenovského Osudová setkání Československa s velmocemi v roce 1918, 1938 a 1968 je mimořádně podnětným příspěvkem do debaty o českých výkonech v oboru geopolitiky. Přichází v době, kdy je to znovu veskrze aktuální téma.

Vzpomínky

Martin Pollack: průvodce světem včerejška

Ve věku 80 let zemřel rakouský historik, spisovatel, novinář a překladatel Martin Pollack, který celou svou tvorbu věnoval tragickým dějinám střední a středovýchodní Evropy ve 20. století.

„Nepřidáš se k většině, když páchá nepravosti.“ Eliška Wagnerová nám byla vzorem

Na svou „mentorku a přítelkyni“ vzpomíná jedna z nejvýraznějších postav české justice, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Za Ivanem Holoubkem

Opustil nás Ivan Holoubek, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, bojovník za lepší svět — a přítel.

Za Františkem Šmahelem

Smrtí Františka Šmahela česká věda ztratila historika světového formátu a výjimečnou osobnost, jež byla nedostižným vzorem pro několik generací jeho žáků. Jeho životní příběh ale odhaluje i řadu nezhojených ran české akademické sféry.