reklama
Trvalé příspěvky
Jednorázové - květen
0/400 000 Kč Podpořte nás na cestě k finanční stabilitě. ♥ Daruji

Anabáze uprchlíků na pražském nádraží pokračuje. Odpovědnost už nese vláda

Převážně romští uprchlíci přebývající v nouzi na pražském hlavním nádražím tu zůstávají v nedůstojných podmínkách. Organizace pomáhající uprchlíkům označují situaci za neudržitelnou a žádají, aby začal jednat stát.

Soudy si neumí představit, že finanční správa lže. A ona opravdu lže často

Rozovor se senátorem Tomášem Goláněm o tom, jak se stalo, že se finanční správa zvrhla, proč se náprava bezpráví nemůže obejít bez iniciativy obětí, jak ji změnit, aby začala fungovat řádně — a o tom, proč je třeba změnit služební zákon.

Co dál, klimahnutí? Šest klíčů k cestě z krize nabízí Klimavize

Klimavize vzešla z výsledků výzkumu, jehož cílem je představit základní pravidla, jimiž by se mělo řídit klimatické hnutí, chce-li skutečně dosáhnout úspěchu. Klimavize má zároveň sehrát roli impulzu ke sjednocení a nastavení nové agendy.

Je draho, lidem zbývá méně peněz. A vláda přichází s „Deštníkem proti drahotě“

Inflace i zdražování pokračuje, stále více domácností má hluboko do kapsy. Vláda představila sadu kroků, a proběhne také další valorizace důchodů. Především odbory ale plán pokládají za nedostatečný.

Uprchlická krize na hlavním nádraží pokračuje. Stany nic nevyřešily

Na pražském hlavním nádraží stále pobývají stovky uprchlíků, často ukrajinských Romů. Zřízení stanového městečka v Troji nijak zvlášť nepomohlo. Navíc vyvstává otázka dlouhodobějšího bydlení těch běženců, jež Česká republika už přijala.

Zpravodajství

Sjezd ČMKOS: odbory nadále povede Středula. Chtějí mimořádně zvýšit minimální mzdu

Delegáti odborových svazů opět zvolili předsedou Josefa Středulu. Odboráři také vznesli požadavek na mimořádné zvýšení minimální mzdy kvůli inflaci a odsouhlasili program pro další čtyři roky.

Důstojná mzda činí přes jedenatřicet tisíc. Méně ale bere čtyřicet procent lidí

Odborný tým vypočetl minimální důstojnou mzdu. Jedná se o sumu, jež poskytuje dostatek prostředků k tomu, aby člověk nežil v ekonomické nejistotě. Částka činí přes jedenatřicet tisíc. Zákonnou minimální mzdu tak převyšuje dvojnásobně.

Vláda chystá druhé Milostivé léto. Začít by mělo v září

Milostivé léto, jež umožňuje odpuštění tzv. příslušenství dluhů u veřejnoprávních institucí při zaplacení původní částky, se bude opakovat. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek navrhuje, aby se uskutečnilo letos na podzim.

Cenu Nadace Charty 77 letos získal Daniel Hůle z Člověka v tísni

Daniel Hůle byl za pomoc v boji s exekucemi oceněn Cenou Františka Kriegla. Porota vyzdvihla podporu konkrétním lidem v dluhové pasti i jeho dlouhodobé kultivování debaty o exekucích.

Úřady práce nestíhají. Mají příliš práce, málo personálu a neadekvátní ohodnocení

Tabulkové platy, jež nabízejí úřady práce, mladé lidi nelákají. Místa tak zůstávají neobsazena. Efektivitu služeb by mohlo zlepšit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Kdyby například lépe zorganizovalo systém dávek.

Uprchlíci z Ukrajiny

S žadateli o azyl Česká republika občas zachází jako s pingpongovými míčky

Přijíždí-li někdo do České republiky žádat o mezinárodní právní ochranu neboli azyl, zpravidla se jedná o člověka, který má za sebou traumata a útrapy. Zacházet by se s nimi mělo podle toho, včetně ohledů na psychický stav a zdraví.

Do ČR přišlo více ukrajinských dětí, než se tu ročně rodí. Musíme očkovat

Ukrajinské uprchlíky u nás naštěstí přivítala nevídaná solidarita. S pomocí jsou ale spojené i výzvy, mimo jiné pro zdravotnický systém. Nezačneme-li včas mluvit o možných problémech, téma mohou zneužít xenofobové.

Vláda schválila příspěvek na ubytování uprchlíků. Je nastaven chybně, míní experti

Domácnosti, které ubytují utečence z Ukrajiny, získají nárok na podporu ze strany státu ve výši tří tisíc korun měsíčně za osobu. Odborníci varují, že příspěvek je konstruován nevhodně a nevytvoří dostatek ubytovacích kapacit.

Z Poslanecké sněmovny

Opozice s obstrukcí uspěla. Vláda musí hledat cestu ven

Sněmovnu paralyzují opoziční obstrukce. Vláda si s nimi neví rady. Bez změny pravidel hry se nehne z místa. Pokud se k ní nerozhoupá, ničeho nedosáhne. Dělat stejnou věc znovu a znovu a čekat jiné výsledky je totiž definicí bláznovství.

O spacácích, karimatkách a heroickém táboření v malostranských palácích

Obstrukce jsou zpátky. Sněmovna jedná, ale nic neschvaluje. Koaliční poslanci hrdinně bivakují pod bohatě zdobenými stropy v domnění, že to voliči ocení. Opravdu je ale v dnešní době pálí korespondenční volba a elektronická evidence tržeb?

Vládní koalice si uštědřila další záhlavec. Znovu nebyla s to zvolit radní České televize

Kabinet Petra Fialy si vytkl za cíl, že bude dbát o stabilitu veřejnoprávních médií. Slibům a pohodlné většině ve Sněmovně navzdory však není schopen zvolit nové radní České televize. Naposledy se neshodl ani na jednom jediném jméně.

Sněmovna schválila zákon o státním rozpočtu. Výhledově jej však bude nucena novelizovat

Poslanci v závěrečném třetím čtení schválili návrh zákona o státním rozpočtu. Někteří členové vlády nevylučují, že se k rozpočtové debatě Sněmovna brzy vrátí. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině, s jejímiž dopady přijatý návrh nepočítal.

Špatná pravidla hry oslabují českou demokracii

Jednací řád Sněmovny i Ústava nejsou přes své nesporné kvality dokumenty, jež dostačují nárokům stávající politické situace. Jejich děr totiž běžně zneužívá Miloš Zeman a právě teď i sněmovní SPD. Nastal čas i příležitost pro jejich úpravu.

Sociální politika

I prolhaný Okamura má občas pravdu

Stejně jako rozbité hodiny ukazují dvakrát denně správný čas, tak i obchodník se strachem a nenávistí Tomio Okamura tu a tam nemluví z cesty.

Politika nasliněného prstu pokračuje i bez Babiše

S nástupem nové vlády si mnozí spojovali naděje, že se politika nebude dělat podle nasliněného prstu. Neschopnost řídit stát jako stát je ale zřejmě nakažlivá. Babišův chaos na sebe vzal profesorské brýle.

„Vybrat si, zda jízdenku, anebo oběd.“ Snížení slev je hazard s přízní mladých

Snížení pětasedmdesátiprocentních slev na jízdném je pro mnohé studenty citelným zásahem do rozpočtu. Plánované protesty proti kroku Fialovy vlády sice neproběhly kvůli válce na Ukrajině, ale vláda může mezi mladými začít ztrácet podporu.

Dřívější důchody pro rizikové profese: Jurečka vykostil návrh Maláčové

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oprášil návrh své předchůdkyně Jany Maláčové na uzákonění předčasných důchodů pro pracovníky v náročných profesích. Významně jej však zúžil. Předčasné penze bude moci využít jen pár tisíc lidí.

Jak pomoci lidem s růstem cen energií? Zvýšit příspěvek na bydlení i životní minimum

Domácnostem, které trápí zvyšující se ceny energií, by podle odborníků pomohla valorizace životního minima a další zpřístupnění příspěvku na bydlení. Pětice stran vlády Petra Fialy řešení dopadů energetické krize prozatím nenalezla.

Válka na Ukrajině

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

Lži z dnes už neexistujícího webu nadále komplikují nezbytnou pomoc

Dezinformace proti organizaci Nesehnutí, které před sedmi lety šířil brněnský zastupitel za ODS Libor Šťástka, nadále poškozují občanské iniciativy. Zcela vyvrácené pomluvy se dnes na internetu začaly objevovat znovu.

„Sponzorujete válku.“ Protestující žádali konec podpory ruských fosilních paliv

Na pobočkách bank UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Komerční banky v pondělí protestovaly desítky lidí. Demonstrující požadovali konec podpory ruských fosilních korporací, které podle nich financují válku na Ukrajině i klimatickou krizi.

Odborníci: přetíženým školkám by ulevily dětské skupiny, musí však pomoci stát

Velké téma přetíženosti českých školek, do nichž teď mají navíc nastoupit děti ukrajinských uprchlíků, má svá řešení. Vláda již s podporou alternativ počítá. Podle sociologů z PAQ Research by se však stát měl angažovat ještě více.

Fialova vláda

Vládní koalice se v hledání prezidentského kandidáta ocitla v pasti

Zatímco koalice pokračuje v hledání nejčistšího kandidáta, který se snad neposkvrnil ani členstvím v Pionýru, uniká jí, že v druhém kole může být její podpora dokonce přítěží — a že tak jako tak bude muset podpořit Babišova protikandidáta.

Národní park Soutok, nebo spíš Chráněná krajinná oblast? Asi nic

Soutok Moravy a Dyje patří mezi to nejcennější, co česká příroda má. Přesto je oblast chráněna jen mizivě. Na vině je nekompetentní stát a neadekvátní chování především lanžhotského starosty. Letitá kauza je krajně nečitelná.

Český daňový systém je jednou z hlavních příčin drahoty

Současné nárůsty cen mají technicky vcelku jednoduché řešení — zavést tu daňový systém běžný na západě, tedy daňovou progresi, sektorové a majetkové daně, a naopak snížení DPH v kombinaci s kontrolou marží. Chybí jediné: politická vůle.

Za dveřmi je české předsednictví EU, zvládneme ho? I s koulí Visegrádu na noze?

České republice se během předsednictví EU nabízí jedinečná šance představit se jako kompetentní demokratická země. Pro náš obraz v Evropě by bylo fatální, kdybychom se měli jevit jako propagátoři dnešní polské vlády.

Zbavit se Babiše? Kupme mu lístek do Bratislavy

Slovenský stát v posledních měsících silně zatápí zkorumpovaným politikům ze SMERu, extremistům i oligarchům. Český stát je vůči prominentům moc měkký. Andreje Babiše se proto nejspíš zbavíme jen tak, že jej předhodíme Slovákům.

Paušální daň: další rozevírání nůžek mezi zaměstnanci a OSVČ

Návrh Ministerstva financí na zvýšení limitu pro DPH a rozšíření paušální daně připraví rozpočet o více než deset miliard. A rozevře nůžky mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ. Česká republika tak rezignuje na spravedlivou daňovou politiku.

Kalousek do VZP, Vávra do ČEZu. Co se s novou vládou změnilo?

Strany vládní koalice už představily několik nominantů do důležitých správních či dozorčích orgánů. Je jejich výběr konečně založen na odbornosti a veřejné prospěšnosti? Spíš ne. Až na výjimky pokračuje princip tzv. trafik.

Sněmy parlamentních stran

Lidovci po sjezdu: S ODS? Sami? Snad jen Bůh ví, kudy a jak dál

Lidovci se vrátili do vlády, obsadili tři atraktivní ministerstva a mají početný poslanecký klub. Nejsou ale v optimální kondici. Jejich podpora slábne z demografických důvodů. Nevědí, co si počít a ani víkendový sjezd odpověď nenabídl.

Lidovce čeká sjezd. Jurečka obhájí. A do vedení míří dva nováčci

Sjezd KDU-ČSL o víkendu zvolí nové předsednictvo, které stranu povede do podzimních obecních a senátních voleb. Střet o místa ve vedení ovšem nepřinese. Marian Jurečka míří za obhajobou a spolu s ním i většina jeho spolupracovníků.

Občanští demokraté na kongresu hlavně tleskali

Kongres občanských demokratů zvolil staronové vedení. Straníci uspokojeni volebním vítězstvím a stoupajícími preferencemi neměli chuť na hlubší debatu, jež by ukázala, kterak vyvést zemi ze souběhu několika závažných krizí.

Před kongresem ODS: Vítězná sestava se nemění. A ženy do vedení stále nechtějí

O nadcházejícím víkendu čeká Občanskou demokratickou stranu už třicátý kongres. Bude se volit nové vedení. Vše ukazuje, že volby nové tváře nepřinesou. Strana je na vrcholu sebevědomí a nic měnit nechce. Petr Fiala tak nemá protikandidáta.

Sněm hnutí ANO opanovala oblomovština

Andrej Babiš obájil post předsedy politického hnutí ANO. Prý naposledy. Za dva roky již kandidovat nechce. Delegáty sněmu nechala jeho slova netečnými. Zřejmě nepochopili, že bez Babiše mají po politických kariérách.

Sněm hnutí ANO ve stínu Babišovy prezidentské hádanky

Andrej Babiš jasnou odpověď na otázku, zda bude kandidovat na prezidenta na sněmu svého hnutí nedal, ač jeho inklinace se zdá být jasná. Politické hnutí ANO ovšem jeho kandidatura může fatálně poškodit bez ohledu na to, zda uspěje.

Sněm ANO si zaslouží pozornost. I když se koná jen z povinnosti

Politické hnutí ANO není stranou, v níž by členové mohli cokoliv ovlivnit. A platí to i pro jeho sjezdy. Delegáti sice volí vedení, ale rozhodnutí činí jiní a jinde. Přesto může několik zajímavých věcí prozradit.

DR

Naše práce je závislá na podpoře čtenářů, jako jste vy. Jen díky vám můžeme už 10 let vnášet do hlavního proudu zásadní témata, která by v něm jinak chyběla. Prosíme, podpořte nás.
×

Energetika a klima

Zjištění DR: Odklad se nekoná. Vláda nadále počítá s koncem uhlí v roce 2033

Média v posledních dnech referovala o vládním záměru oddálit konec uhlí. Podle zjištění Deníku Referendum však Fialův kabinet dosavadní plány měnit nehodlá. Limity těžby jsou nadále konečné, odklon od uhlí má nastat k roku 2033.

Podíl elektřiny z větru a Slunce láme rekordy. Uhlíkové emise však také

Poprvé v historii pochází více než desetina světové elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Desetiprocentní milník už překonalo padesát zemí. Přínos bezemisních zdrojů však podrývá růst energetické spotřeby a uhlíkových emisí.

„Úspěch tkví ve strategii.“ Projekt Klimavize má nasměrovat klimatické hnutí

Nový projekt s názvem Klimavize chce pomoci formovat strategii českého klimatického hnutí. Definuje proto šest témat, které považuje za klíčové pro komplexní řešení klimatické krize. Rozsáhlou publikaci doplní strategické workshopy.

Studie: České energetické korporace patří k nejšpinavějším v Evropě

Klimatický think tank Ember a organizace Europe Beyond Coal zkoumaly energetické plány jednadvaceti evropských korporací. Dostatečné klimatické závazky nemá ani jedna, české firmy EPH a Sev.En patří k evropskému suterénu.

Energetická koncepce EU není „výhrou“ ani pro ČR, ani pro klima. Čekají ji změny

Unijní seznam zelených zdrojů sice obsahuje jádro i plyn, avšak pouze za podmínek, které česká média ani politici nereflektují. Ve snaze zavděčit se všem totiž Evropská komise zvolila přístup, který není jasným vítězstvím pro nikoho.

Dřívější zprávy

Nenávistné e-maily nejde zlehčovat. Ústavní soud přitakal lidskoprávní advokátce

Intenzivní nenávistné pronásledování nelze banalizovat, mají jej řešit soudy. Vyplývá to z nového nálezu Ústavního soudu, který vyhověl stížnosti advokátky z lidskoprávní organizace In Iustitia.

Sněmovna vybrala nové členy mediálních rad. Příště se má do volby zapojit i Senát

Poslanci zvolili nové radní České televize a Českého rozhlasu. Další volba by je měla čekat již v září. Ministerstvo kultury totiž plánuje rozdělit výběr radních mezi Sněmovnu a Senát a obsadit obě mediální rady celé znovu.

„Babiš má dneska den!“ Expremiér obžalován za Čapí hnízdo, Penam přijde o dotace

Státní zástupce obžaloval Andreje Babiše a jeho bývalou poradkyni kvůli Čapímu hnízdu. Kauza tak po mnoha letech míří k soudu. Ve stejný den ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že odebere spornou stamilionovou dotaci firmě Penam.

EU chce vyřadit ruský plyn před rokem 2030. ČR se k výraznějším reformám nemá

Evropská komise představila plán, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech z Ruska. S ruským plynem EU hodlá skoncovat před rokem 2030, plán však závisí na přístupu členských států. Česká vláda větší proměny energetiky zatím nechystá.

Rozhovory

Další osiřelé muzeum. Rozhovor s odvolaným ředitelem Muzea Františkovy Lázně

Starosta Františkových Lázní odvolal šéfa muzea Štěpána Karla Odstrčila. Tým muzea se v otevřených dopisech za svého ředitele postavil. Neochota zastupitelů věc řešit vedla k tomu, že všichni odborní pracovníci v muzeu končí.

Protidrogový koordinátor Vobořil je zpět a říká: nedělejme z lidí roboty

Do funkce národního protidrogového koordinátora se k potěšení odborníků i zastánců progresivního přístupu k závislostem vrátil Jindřich Vobořil. V rozhovoru vysvětluje své plány a ideje, vymezuje se vůči přehnané represi.

Psycholožka: Netlačme na pilu. Uprchlíci se musí nejprve vyrovnat se šokem

Klinická psycholožka Leona Jochmannová vysvětluje, proč by měla být pomoc ukrajinským rodinám bezpodmínečná a proč to nepřehánět s péčí, aktivitami a podněty. Uprchlíkům, zejména dětem, nejvíce pomůže, budou-li moci být pospolu.

Dětská psycholožka K. Šrahůlková: Uprchlické děti potřebují soustředěnou péči

S dětskou psycholožkou Kateřinou Šrahůlkovou, která má zkušenosti z práce s dětmi uprchlíků v Řecku a Jordánsku, jsme mluvili o traumatech a potřebách uprchlických dětí i o tom, jak mluvit o válce s dětmi tady.

Dřívější analýzy

Zkušenosti obětí domácího násilí z řad cizinců: často boj na dvou frontách

Česká republika nedělá dost ani pro oběti domácího násilí u vlastních občanů. O to horší je situace cizinců — neznají svá práva, nemají kontakty, bojí se o děti… Popsány jsou i případy, kdy policie vyslechne jen agresora, protože je Čech.

Jak Fialova vláda pomáhá chudnoucím domácnostem? Málo. A navíc pomalu

Premiér Petr Fiala říká, že jeho vláda nasměrovala k lidem pomoc v objemu čtyřiasedmdesáti miliard korun. Pravdou je, že většina peněz k chudnoucím domácnostem doposud nedorazila. A pozitivní dopady dosavadních opatření jsou sporné.

I bez opatření klid, ale také řada nových mutací. Co dělá covid s příchodem jara

Covid se zřejmě stal a dlouho zůstane nepříliš viditelným, ale potenciálně stále obtížným hostem. Jeho světové šíření má nadále značné tempo, navzdory nynějšímu klidu nelze vyloučit budoucí nárůst a s ním spojenou potřebu obnovovat imunitu.

Bydlení

Jak na krizi bydlení? Více stavět, říkají opoziční koalice. To ale nestačí

Bydlení se stává každým rokem nedostupnějším a nedostupnějším. Bytovou nouzí trpí desítky tisíc lidí. A rostoucí nájmy ohrožující už i střední třídu. Postačí na řešení prohlubující se krize plány Pirátů se Starosty a koalice SPOLU?

Statisíce lidí trápí problémy s bydlením. Potřebný zákon stále chybí

Zpráva o vyloučení z bydlení za rok 2021 odhalila, že nemalá část české společnosti sotva zvládá uplatit nájem, žije pod hrozbou ztráty bydlení či dokonce v nevyhovujících bytech. Zvyšuje se podíl ohrožených seniorů.

Musíme si promluvit o patentech

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak se z léků tvoří peníze

Vydáváme první díl miniseriálu o patentech na léčivé přípravky i jejich možném prolomení v případě vakcín proti covid-19. V prvním díle shrnujeme hlavní patentní mechanismy i způsoby jejich zneužívání.

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak složitě svět zachraňuje životy

Pokračujeme v miniseriálu o patentech na léky a vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. Tentokrát se věnujeme dalším formám monopolů a stručně vysvětlujeme, jak funguje vakcinační průmysl.

Musíme si promluvit o patentech aneb K čemu je recept, když nemáte z čeho vařit

Navazujeme dalším dílem miniseriálu o patentech na vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covid-19. Popíšeme, jak vypadá ekonomika nynějších vakcinačních programů a ukážeme, jaké problémy uvolnění patentů neřeší.

Musíme si promluvit o patentech aneb Dlouhá cesta od charity k autonomii

Docházíme na konec miniseriálu o patentech léčivých přípravků a jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. V posledním díle popisujeme, jak se posouvá aktuální debata a k čemu může ve střednědobém horizontu směřovat.

Otrava Bečvy

Kachní žaludek Erika Geusse snad konečně čeká výplach

Zdiskreditovaný ředitel České inspekce životního prostředí oznámil, že do konce roku hodlá skončit ve funkci. Zprávu není na místě přijímat s úlevou, ale s rozpaky: měl se poroučet už dávno a termín odchodu si nemá co stanovovat on sám.

Obžaloba rožnovské Energoaquy z otravy Bečvy je výsměch spravedlnosti i realitě

Obžaloba podaná státním zástupcem ve věci otrávené Bečvy na rožnovskou firmu Energoaqua na základě podkladů, které trojice renomovaných profesorů označila za „odporující fyzikálním zákonům“, je skandál, který už padá i na současnou vládu.

Trojice profesorů k otravě Bečvy: verze s rožnovským kanálem „není možná“

Tým tří profesorů zpracoval na žádost firmy Energoaqua hodnocení odborných posudků, na jejichž základě Policie ČR firmu obvinila. Hodnocení stvrzuje, že postup policie byl od počátku zaujatý a posudky jsou manipulativní.

Volby přinesly naději, že Bečva nevyšumí. ANO bránilo nezávislému šetření

Autor se spolu s místními aktivisty případu otrávené Bečvy po celou dobu systematicky věnoval. V komentáři shrnuje pochybnosti nad dosavadním průběhem šetření. Věří, že do případu se nyní podaří vnést nové světlo.