Politoložka Dvořáková: ODS se od dob Klause příliš nezměnila

S politoložkou Vladimírou Dvořákovou jsme při příležitosti třiatřiceti let od založení ODS hovořili o vývoji strany, o tom, jak se od nástupu Petra Fialy jejího do čela proměnila a jaká je její budoucnost.

Radní Vysočiny: Kraje nejsou od toho, aby připravovaly pracovní sílu pro průmysl

S pirátským radním pro oblast školství na Vysočině Janem Břížďalou jsme hovořili o kapacitní krizi středních škol, digitalizaci nebo tlaku průmyslu na omezování maturitních oborů a všeobecného vzdělávání.

Miloš Zeman rok poté: už znovu zkouší škodit

Miloš Zeman se jasně postavil za Putinovu pátou kolonu v Evropské unii, což vzbuzuje oprávněné pochyby o jeho obratu po ruské invazi na Ukrajinu. I v domácí politice se pokouší přispět k integraci autoritářských nacionalistů.

Byl Miloš Zeman státník? Nikoli. Byl to Putinův užitečný idiot

Právě vztah Miloše Zemana k Rusku a Číně bude patřit ke korunním důvodům, proč se nezapíše do dějin jako úctyhodný státník, ale jako břídil, který svým sebestředným počínáním ohrožoval demokratické základy českého státu.

KSČM se do evropských voleb spojila s agrobaronem Jandejskem

Komunisté pro evropské volby vsadili na spojení s konspirátory a agrobarony, dříve blízkými krajně pravicovému hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Kateřina Konečná má šanci na obhájení mandátu.

Křetínského jednání v Moskvě domlouval sankcionovaný ruský politik Babakov

Miliardář Daniel Křetínský, vlastník EPH, se v roce 2016 účastnil v Moskvě schůzky s vedením Gazpromu, kterou domlouvala kancelář předního politika Putinova režimu Alexandra Babakova. Ten byl přitom již tehdy na sankčním seznamu EU.

Zemanův pokus o nastolení autoritářského prezidentského systému a jeho důsledky

Miloš Zeman se na Hradě soustavně pokoušel o nastolení prezidentského systému, který měl více rysů diktatury než demokracie. Že se mu to nepodařilo, je jen částečným vítězstvím. Sémě bylo zaseto, hrozba trvá.

Otrava Bečvy

Experti: Rozsudek v kauze Bečva není postaven na doložených reálných faktech

Otevřený dopis profesorů a expertů obeznámených s případem otravy řeky Bečvy premiérovi a ministrům vnitra, spravedlnosti, životního prostředí a zemědělství vydáváme jako dokument.

Rozsudek k otravě Bečvy: selhání soudkyně Gerlové ztížilo hledání viníka

Po vynesení předpokládaného rozsudku, kterým soudkyně Ludmila Gerlová zprostila rožnovskou společnost Energoaqua obžaloby z otravy řeky Bečvy, přišel šok v podobě absurdního zdůvodnění, kterým popřela sama sebe i obsah dokazování u soudu.

Soud k otravě Bečvy: řeku prý otrávila Energoaqua, ale byl to jen přestupek

Okresní soud ve Vsetíně dnes vynesl dlouho očekávaný rozsudek. Podle soudkyně řeku otrávila Energoaqua, ale obžaloby ji zprostila, protože se podle ní nejednalo o trestný čin, nýbrž o přestupek.

Stále častěji mi v hlavě vrtá otázka, zda vůbec žijeme v právním státě

Závěrečnou řeč Stanislava Pernického před okresním soudem ve Vsetíně v případu otrávené řeky Bečvy, kterého se účastnil jako zástupce poškozených rybářů, zveřejňujeme jako komentář.

Soud k otravě Bečvy po několika peripetiích a jednom zvratu míří k rozsudku

Po několika nepříliš obsažných stáních s body spíše technického rázu soud k otravě Bečvy ve Vsetíně dospěl k závěrečným řečem a rychle míří k pondělnímu vynesení rozsudku, který nejspíše Energoaquu formálně zbaví vykonstruovaného obvinění.

Podle ČIŽP nelze ekologickou újmu na Bečvě prokázat. A kdo za to může?

Zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě je bezzubý i v případě ekologické katastrofy takového rozsahu, jako byla otrava Bečvy v roce 2020. Je nutné ho změnit, aby se nic podobného nemohlo opakovat.

Rozhovor s ministrem Hladíkem: Dlouho se tu nepostaví nic než obnovitelné zdroje

V rozsáhlém rozhovoru s ministrem životního prostředí a místopředsedou KDU-ČSL mluvíme o Bečvě, Turówu, deagrofertizaci ministerstva, o ochraně přírody a vlků, energetické politice a příčinách propadu voličské přízně.

Vláda Petra Fialy

Důl Turów přišel o povolení k další těžbě. Důležitá bude reakce premiéra Fialy

Polský soud prozatím nepravomocně zrušil licenci na pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów. Podle zástupce Sousedského spolku Uhelná Milana Starce premiér Fiala přislíbil, že bude o další těžbě jednat se svým polským protějškem.

První rok prezidenta Pavla. Návrat k ústavnosti, ale i kroky budící rozpaky

O víkendu uplyne rok od druhého kola prezidentské volby, v níž s náskokem zvítězil Petr Pavel. Přinášíme analýzu jeho působení v oblasti domácí politiky.

Stávkující pedagogy podpoří také studenti. Nechtějí škrty ve svém vzdělávání

Stávkující pedagogy dnes v Praze protestním pochodem podpoří studenti pražských gymnázií. Jinde se učitelé snaží studentům důvody stávky vysvětlovat třeba v rámci občanské výchovy.

Piráti, STAN i Zelení se v eurovolbách utkají o podobné voliče

Piráti, STAN i Zelení se v červnu budou snažit oslovit proevropsky smýšlející liberální voliče. Pirátům mohou pomoci zklamaní voliči TOP 09, Starosty podpoří Danuše Nerudová, Zelení mohou těžit z nepopularity současné vlády.

Evropské volby

Úspěšná zelená politika musí stát na naději

Pět let poté, co se v Evropě vzedmula „zelená vlna“, dominuje politické diskusi před evropskými volbami strach a polarizace. Levice proto musí klást důraz na pozitivní hodnoty a posilovat je pomocí příběhů založených na naději.

Rozklížení Spolu nebo orbánizace Babiše. Pět domácích souvislostí eurovoleb

Rozklížení koalice Spolu, handrkování STAN a Pirátů, Babišova orbánizace, krajně pravicový kvas a pokračující levicová mizérie. Rozebíráme pět souvislostí červnových evropských voleb ve vztahu k domácí politice.

„Mám silný vůz“. Přísaha se spojuje s Motoristy, Šlachta se může stát senátorem

Přísaha, nejsilnější neparlamentní strana z voleb 2021, půjde do eurovoleb v koalici s hnutím pražských odpůrců cyklistiky Motoristé sobě. Robert Šlachta navíc bude na podzim ve svém domovském obvodu v Břeclavi kandidovat do Senátu.

Ještě že se toho nedožil Marx. Komunisté se do eurovoleb spojili s konspirátory

Komunisté už ani nepředstírají žádnou levicovost. Pro evropské volby se spojili s konspiračními influencery a s odpadlíky od hnutí PRO, ANO i SOCDEM.

DR

Naše práce je závislá na podpoře čtenářů, jako jste vy. Jen díky vám můžeme už 10 let vnášet do hlavního proudu zásadní témata, která by v něm jinak chyběla. Prosíme, podpořte nás.
×

Václavák proti systému

Politolog Michal: Rakušan mobilizuje voliče strachem z antisystémové scény

O cestách Víta Rakušana do hospod v periferních regionech, vymezování se STAN vůči ODS a o důsledcích vládních sporů pro populistickou opozici a antisystémovou scénu jsme hovořili s politologem Alešem Michalem z Univerzity Karlovy.

Zpráva ministerstva vnitra o extremismu: Antisystém dominuje extrémní scéně

Podle nové pololetní zprávy ministerstva vnitra o extremismu tradiční pravicové populisty i nadále vytlačuje postcovidová antisystémová scéna. Silným podnětem je nyní konflikt mezi Izraelem a Palestinou.

Největší protesty 2023: Proti Fialovi se bouřili studenti, odbory i ultrapravice

Rok 2023 byl na českých ulicích ve znamení odporu vůči vládě Petra Fialy. Odbory protestovaly kvůli škrtům, studenti kvůli omezování výuky a ultrapravice proti liberální demokracii.

SPD chce do europarlamentu s klausisty v zádech. Ohrozit ho může Rajchl i Blaško

Hnutí SPD na kandidátce do eurovoleb posílí politici Trikolory a expředseda Svobodných Petr Mach. Jde o reakci na konkurenci v podobě hnutí PRO Jindřicha Rajchla.

Účast na Rajchlově protestu zůstala za očekáváním

Na Václavském náměstí se konal další protest antisystémového hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Organizátoři doufali, že zopakují či překonají loňský podzim s masivními protesty. Tomu se ovšem ani zdaleka nepřiblížili.

Z Názorů

Feriho oběti dosáhly spravedlnosti. Teď změňme kulturu, která jim stála v cestě

Odsouzení bývalého poslance Feriho je důležitým krokem k odstranění kultury znásilnění u nás. Teď je třeba dokončit změnu definice znásilnění v zákoně tak, aby jim účinně předcházel a usnadnil jejich postihování.

Sociální pracovníci v Ostravě slaví poloviční vítězství. Odbory jim nepomohly

Vyhrocená situace v ostravské společnosti adiktologických služeb Renarkon vyústila v odvolání problémového ředitele, pracovníci se však na svá místa nevrátí. V kauze je nepodpořil bohužel ani Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.

České dráhy potřebují dlouhodobý plán rozvoje, nikoli rozvratu

Úvahy ministrů financí a dopravy privatizovat České dráhy představují další ukázku ideologické zaslepenosti ODS. Zkušenosti s privatizací železnic jsou vcelku odstrašující. Velcí železniční dopravci jsou v Evropě z dobrých důvodů státní.

Ostravský Bauhaus končit nemusí

Městem plánovaná demolice jedné z dvojice ostravských galerií současného umění Plato spustila protest kulturní veřejnosti. Přeměna hobbymarketu na dočasnou galerii se totiž ukázala jako velmi progresivní a žádoucí.

Jak se budují továrny na dřevo

Ministerstvem zemědělství předložený návrh novely lesního zákona ohrožuje budoucnost našich lesů. V nestátních lesích například navrhuje nevyžadovat podíl zalesnění listnáči a jedlemi nebo nevhodně zavádí platby za ekosystémové služby.

Boj za svobodná média

Press Play Prague. V Praze se bude letos konat filmový festival o novinářství

Unikátní festival věnovaný jak hraným, tak dokumentárním filmům zobrazujícím novinářskou profesi se bude v Praze konat poprvé letos v říjnu. Festival pořádají společně tři organizace: Kino Atlas, Deník Referendum a Project Syndicate.

Mafra je definitivně pryč z Babišových rukou. Oligarchu střídá oligarcha

Po schválení antimonopolním úřadem přestává být vlastníkem Mafry a rozhlasové Londy Agrofert. Novým majitelem je někdejší Kellnerův blízký spolupracovník Karel Pražák. Výraznou změnu ve směřování médií Mafry však očekávat nelze.

Útok na novináře je „ostrá kritika“. Soudkyně Stamidisová rozhodla pro Babiše

V případu žaloby DR na Českou republiku za výrok Andreje Babiše v době, kdy byl premiérem, že Deník Referendum je „prolhaná žumpa“, soudkyně obvodního soudu pro Prahu 1 rozhodla ve prospěch oligarchy. Vydavatel DR se proti rozsudku odvolá.

Senát zvolil třetinu Rady ČT. Nový způsob volby může posílit její nezávislost

Třetinu Rady České televize i Rady Českého rozhlasu nově volí senátoři. Podle expertů je to malý krok k posílení nezávislosti veřejnoprávních médií.

DR vydává další investigace k EPH a svou práci představí v Evropském parlamentu

Dlouhodobá investigativní práce DR věnovaná největší české korporaci EPH přinesla další plody: na dnešní analýzu scestných výpočtů uhlíkových emisí zítra naváže rozbor, o kolik ČR přišla na nevyměřené dani z neočekávaných zisků jen u EPH.

Podcast Škrty

ŠKRTY: Řešení vašeho bydlení

Bratří Bittnerové se v dalším díle oblíbeného podcastu Škrty zamýšlejí nad problematikou dostupnosti bydlení.

 

ŠKRTY: O bohatství regionů

Bratří Bittnerové otevírají třetí ročník Škrtů otázkou, co by regiony ocenily víc než roadshow ministra vnitra. Zdá se, že chudším oblastem ČR by daleko víc prospěl rozvoj veřejných služeb než kampaňové diskuse vládních představitelů.

 

ŠKRTY: Fialovy škrty ve školství aneb Trestání učitelů učitelem

Bratři Bittnerové se v nové epizodě Škrtů podívali na státní rozpočet, zejména na to, jaké místo v něm připadlo školství, které Fialova vláda označovala za „prioritu“. Realitou je vzdalování se průměru OECD a stávky ve vzdělávacím systému.

 

Starší analýzy

Pomsta dotažená do konce: cesta ČSSD mimo parlament

Miloši Zemanovi se podařilo za vydatného přičinění Jana Hamáčka a Andreje Babiše ČSSD definitivně dostat na kolena. Ocitla se mimo sněmovnu, bez politického vlivu.

Zeman „Zorro mstitel“ na Hradě: na řadu přišel Sobotka

Když se Miloši Zemanovi splnil životní sen a v roce 2013 se stal prezidentem, krátce se zdálo, že by se mohl začít chovat vůči ČSSD partnersky. Takové naděje však rychle vzaly za své: Zeman byl odhodlán pomstu dovést do konce a ČSSD zničit.

Zeman s Haškem proti Sobotkovi: cesta na Hrad se konečně otevřela

Zemana na Hrad dostali jeho spojenci v ČSSD, jejichž hlavou se po roce 2010 stal Michal Hašek. Nahrálo mu také to, že ve druhém kole stál proti Karlu Schwarzenbergovi, jedinému kandidátovi, proti němuž tehdy mohl vyhrát.

I v éře Jiřího Paroubka Miloš Zeman hasil svou žízeň po pomstě

Dohoda mezi Paroubkem a Zemanem byla několikrát vcelku blízko. Nejprve chtěl ale Zeman příliš mnoho, a pak už se Paroubek cítil natolik silný, že ani sám neměl velký zájem. Byla to éra, kdy se zdálo, že Zemanův sen o Hradu bere za své.

Starší rozhovory

Rozhovor s expertkou: Vliv ultrakonzervativních organizací může zesílit i u nás

Odbornice na antigenderová hnutí Eva Svatoňová v rozhovoru popisuje, kde se vzaly organizace brojící proti Istanbulské úmluvě či interrupcím, jaké taktiky používají v České republice a kdy u nás může nastat situace jako v Polsku.

Tomáš Mígl: Tvrdí se nám, že mladí jsou budoucnost. Přitom se pro ně nic nedělá

S předsedou Mladých zelených a novým prvním místopředsedou Strany zelených jsme mluvili o tom, proč se rozhodl kandidovat do nejužšího vedení strany, kde dnes vidí prostor pro zelenou politiku a jaké by si jeho strana měla stanovit cíle.

Navrátit lidem ze Sudet důvěru v politiku? Skrze občanskou participaci a odbory

S Lucií Trlifajovou z Centra pro společenské otázky jsme hovořili o tom, jak vláda může pomoci chudším regionům, i o plánované revizi systému sociálních dávek.

Jaroslav Šebek: Vláda v zemědělství přešlapuje a ustupuje agrobaronům

S předsedou Asociace soukromého zemědělství jsme hovořili o evropských i českých protestech farmářů a o liknavosti českého ministerstva zemědělství v omezování dotačního byznysu agrobaronů.