Účast na Rajchlově protestu zůstala za očekáváním

Na Václavském náměstí se konal další protest antisystémového hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Organizátoři doufali, že zopakují či překonají loňský podzim s masivními protesty. Tomu se ovšem ani zdaleka nepřiblížili.

Levice hájící zaměstnance u nás chybí, populisté vzývají workoholismus

O prostředí normalizovaného workoholismu na českých úřadech a o tom, jak politické tlaky na redukci státního aparátu souvisí s populistickou rétorikou politiků, kteří „spí jen náhodou“, jsme hovořili se socioložkou Kateřinou Nedbálkovou.

Jaromír Volek: Prodej Mafry jako pozitivní změna? Jednoho oligarchu nahradí jiný

Se předním českým expertem na média a sociologem médií jsme hovořili o dopadech a souvislostech prodeje vydavatelství Mafra a změně ředitele České televize.

Nacionalisté, tradicionalisté, konspirátoři i konzervativní levice opět společně

Tak jako každým rokem se v Příčovech konalo Vlastenecké setkání, společná akce českých nacionalistů, konspirátorů a ultrakonzervativců různých barev.

Lidé spjatí s pražským jarem chtěli vytvořit lepší svět a věřili, že je to možné

S Michalem Hauserem jsme hovořili o tom, v čem ještě dnes může být inspirací pražské jaro — československé emancipační hnutí roku 1968. Zůstává připomínkou politiky vedené ve veřejném zájmu na úrovni, jíž se dnes ani zdaleka nepřibližujeme.

Pavlův Ústavní soud je zárukou ochrany ústavnosti. Konzervativní lobby neuspěla

Pro výběr ústavních soudců nastavila kancelář prezidenta nová transparentní pravidla. Rozhodující slovo mají respektované osobnosti. Pro kvalitu demokracie je to přínosem, obchodníci s mocí a ultrakonzervativní lobby přišli zkrátka.

Rajchl a Vrabel novou inkarnací ultrapravice? Vnitro vydalo zprávu o extremismu

Ministerstvo vnitra vydalo pololetní zprávu o extremismu. Poukazuje na nevýraznost krajní levice. Na pravém okraji podle zprávy sledujeme vzestup „antisystémového hnutí“ odvolávajícího se na různé konspirační teorie.

advertisment

Otrava Bečvy

Podle ČIŽP nelze ekologickou újmu na Bečvě prokázat. A kdo za to může?

Zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě je bezzubý i v případě ekologické katastrofy takového rozsahu, jako byla otrava Bečvy v roce 2020. Je nutné ho změnit, aby se nic podobného nemohlo opakovat.

Rozhovor s ministrem Hladíkem: Dlouho se tu nepostaví nic než obnovitelné zdroje

V rozsáhlém rozhovoru s ministrem životního prostředí a místopředsedou KDU-ČSL mluvíme o Bečvě, Turówu, deagrofertizaci ministerstva, o ochraně přírody a vlků, energetické politice a příčinách propadu voličské přízně.

U soudu k Bečvě mluvil znalec Klicpera. Hrozí mu trestní oznámení

Dva dny vyhrazené na výslech znalce Jiřího Klicpery před vsetínským soudem k otravě řeky Bečvy nestačily. Jeho zmatečná a osobně útočná výpověď bude pokračovat v srpnu odpověďmi na dotazy obhajoby. Ta na něj chce podat trestní oznámení.

Petr Bejček: Chci České inspekci životního prostředí napravit pověst

S ředitelem ČIŽP jsme mluvili mimo jiné o tom, proč ho funkce lákala, proč je ochoten vzdát se některých kompetencí, co ještě může udělat v otravě řeky Bečvy, o možnostech postihu Erika Geusse a jak se mu pracovalo s Alenou Schillerovou.

Lex Bečva je dobrou zprávou. Ve sněmovně ale zřejmě narazí na odpor

Vláda připravila novelu vodního zákona a zákona o ekologické újmě. Změny mají zabránit další havárii podobné otravě Bečvy v září 2020. Problematický zůstává navrhovaný způsob měření kvality vod a znepřístupnění jeho výsledků veřejnosti.

Tisíc dnů mlžení o havárii na Bečvě završila tiskovkou na jejím břehu KDU-ČSL

V pátek 16. června se na břehu řeky Bečvy konala tisková konference KDU-ČSL za účasti ministrů Hladíka a Jurečky, senátorky Seitlové a ředitele ČIŽP Bejčka. Ministři představovali plány do budoucna, o vyšetřování havárie mluvit nechtěli.

Odhaleno: Ministerstvo zrušilo pokutu Deze za havárii předcházející otravě Bečvy

Ministerstvo životního prostředí zrušilo pokutu Deze za havárii na kaustifikační jednotce 20. září 2020. Rozhodnutí, které se plně ztotožňuje s lživou argumentací chemičky, vydal „Brabcův člověk“ Radek Pallós.

Václavák proti systému

Zasedání stínové vlády ANO: nahnědlá ideologie za vlídnou fasádou

Hnutí ANO organizuje zasedání stínové vlády jako veřejné akce, dostanou se na ně však takřka výhradně Babišovi skalní stoupenci. Jednání představuje cennou sondu do způsobů, jimiž hnutí ANO se svými podporovateli komunikuje a manipuluje.

Rok od Vrabelovy velké demonstrace: nikdo se nepoučil

Před rokem českou veřejnost zaskočila mohutnost protisystémové demonstrace. Protesty od té doby sice poněkud ochably, scénu oslabily spory. To ale nemusí nic znamenat. Podmínky se příliš nezměnily a vláda ani odbory nereagují správně.

Okamurův debakl: na demonstraci SPD proti obranné dohodě přišlo pár desítek lidí

Ve snaze demonstrovat svou důvěryhodnost ultrapravice a dezinformátoři mobilizují i v okurkové sezóně. Odpor proti dohodě o přítomnosti amerických vojáků na českém území však v letním parnu mnoho lidí nepřilákal.

Jan Charvát: Dezinformátoři vyrostli z nečinnosti politiků během migrační krize

Dezinformační scéna se začala etablovat především v době migrační krize v roce 2015. Důležitým motorem jejího vzestupu bylo chování politiků a následná pandemie covidu. Rozhovor s politologem Charvátem vedli Fatima Rahimi a Vojtěch Petrů.

Extremistické hnutí suverénních občanů nabírá na síle ve světě i u nás

Útok rozvášněného davu během soudu s Janou Peterkovou není nahodilý exces. Extremistické hnutí popírající legitimitu státu, jeho institucí a zákonů z USA proniklo již i do ČR. Součástí hnutí jsou radikální trumpisté i němečtí Říšští občané.

Vláda Petra Fialy

Přichází Antifosilní jaro. Studenti protestují za klima

Jasný plán energetické transformace, konec těžby v dole Bílina nebo vystoupení z Energetické charty — studující na protestu před ministerstvem průmyslu a obchodu požadují aktivnější klimatickou politiku vlády.

Schválení manželství pro všechny je opět v nedohlednu

Rovná manželství se stala důležitým tématem předvolební sněmovní kampaně v roce 2021 a veřejnost je už dlouho jednoznačně podporuje. Přesto si na jejich schválení zřejmě počkáme minimálně do dalšího volebního období.

Vláda si i v krizi drží podporu. Chybí k ní nepopulistická alternativa

Absence silné demokratické opoziční strany způsobuje, že je česká politická scéna rozpolcená na vládní blok a antisystémová hnutí. Vláda i populisté z toho těží, pro společnost je tato situace velmi nezdravá a nebezpečná.

Úprava valorizací: Senát ani prezident ji asi neshodí. Ústavní soud by ale mohl

Po bouřlivých peripetiích ve Sněmovně, kde se nakonec vládní koalici podařilo prosadit mimořádné snížení valorizací penzí, tu zůstává otázka, zda nakonec vstoupí v platnost. Své slovo k tomu řeknou Senát, prezident a také Ústavní soud.

DR

Naše práce je závislá na podpoře čtenářů, jako jste vy. Jen díky vám můžeme už 10 let vnášet do hlavního proudu zásadní témata, která by v něm jinak chyběla. Prosíme, podpořte nás.
×

Fialova vláda se hlásí k podpoře vzdělávání. Jsou to ale jen prázdná slova

Shromáždění nazvané Betlémská kaple II. mělo upozornit na zoufalý stav financování českého školství a neplnění vládních slibů. Kvůli neobratné organizaci však vyznělo do prázdna a stalo se hlavně lacinou sebepropagací ministra Beka.

Upravený konsolidační balíček je stále asociální

Daňová politika Fialovy vlády je nespravedlivá a asociální. Je však i zcela iracionální. Její výhradní důraz na výdajovou část rozpočtu povede nejen k rozpadu společenské soudržnosti, výrazně ale také omezí naši budoucí prosperitu.

Koncesionářské poplatky jsou přežitek průmyslové doby

České vlády dlouhodobě nemají odvahu řešit mediální reformy ideově a systémově. Česká televize se tak zřejmě i nadále bude muset spoléhat na vysloužilý mechanismus financování. Světový trend je přitom zcela odlišný.

Cesty ke snížení cen potravin existují. Vládě zatím chybí vůle

Vleklé debaty o cenách potravin nikam nevedou. Lobby velkovýrobců a obchodníků je příliš silná, vláda se odvolává na svobodný trh. Přesto existuje řada opatření, jež vláda učinit může, bude-li skutečně chtít hájit zájmy svých občanů.

Boj za svobodná média

Prodej Parlamentních listů nepředznamenává změny. Nový majitel sponzoroval SPD

Změna vlastníka nejvlivnějšího českého dezinformačního média nepředznamenává změnu. Oba majitelé se zaštiťují floskulemi o „svobodě projevu“, jimiž zřejmě míní právo pokračovat v šíření lží, manipulací a propagandy.

Anketa: Co čekat od nového generálního ředitele České televize?

Perspektivy České televize v následujících letech komentují osobnosti z prostředí kinematografie a odborníci na média a mediální etiku.

Soud zamítl žalobu Ivany Tykač na reportérku DR Gaby Khazalovou

Podnikatelka Ivana Tykač se žalobou domáhala po novinářce omluvy za výrok, který padl v rozhovoru pro DVTV. Obvodní soud pro Prahu 5 nyní vydal rozsudek, v němž konstatuje, že se žalovaná nedopustila zásahu do osobnostních práv.

Komentáře

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

Pirátská euronaděje

Piráti ve stranických primárkách zvolili kandidáty do Evropského parlamentu: Marcela Kolaju, Markétu Gregorovou, Zuzanu Klusovou, Mikuláše Peksu a Davida Wagnera. Přehnaně provládní křídlo strany bylo poraženo. Naděje budí i změna stanov.

Zpackaný systém krajů drží při životě jen politický klientelismus

Současné krajské uspořádání je drahé a neefektivní. Brání přeshraniční spolupráci a vytváří vnitřní periferie, které budou do budoucna stále větší ekonomickou, sociální i politickou hrozbou. Změně brání politická zbabělost i sobectví Prahy.

Vazba Jiřího Pospíšila na kauzu Dozimetr odhaluje povahu pražské koalice

Odhalení, že prominentní politik TOP 09 Jiří Pospíšil aktivně figuroval v kauze Dozimetr, překvapivě nevedlo k jeho rezignaci. A to ani po zásahu předsedkyně strany Pekarové Adamové. Pražská koalice je zkrátka dobře promazaným strojem.

Podcast Škrty

ŠKRTY: Prominenti škrtacího balíčku

V předchozí epizodě bratři Bittnerové mapovali, jak vládní škrtací balíček dopadá na pracující a chudší podnikatele. Druhý díl svižné analýzy se zaměří naopak na prominenty, kterým se ony tolik „nezbytné“ škrty jakýmsi zázrakem vyhnuly.

 

ŠKRTY: Lidový průvodce škrtacím balíčkem

Bratři Bittnerové se v aktuální epizodě zaměří na vlajkovou loď Fialovy vlády — konsolidační balíček nazvaný „Za pět minut dvanáct“, který má za cíl stabilizovat veřejné finance.

 

ŠKRTY: České (polo)penze

Bratři Bittnerové se v dalším díle oblíbeného podcastu vydávají prozkoumat, odkud se vzaly důchody, odkud se na ně dnes bere a zda na ně bude i zítra.

 

Analýzy

Ratifikace Istanbulské úmluvy je krajně nejistá. V parlamentu se šikují odpůrci

Spuštění procesu ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám po letech oddalování schválila česká vláda. V parlamentu však dokument známý jako Istanbulská úmluva čeká ostrý odpor konzervativců.

Kolaja? Peksa? Gregorová? Anebo Ferjenčík? Piráti řeší lídra do eurovoleb

Do sestavování pirátské eurokandidáty se promítá konflikt o vládní angažmá, zatímco trojice současných europoslanců se shoduje v kritice vládní účasti své strany, Mikuláš Ferjenčík je kandidátem ministra Lipavského a jeho vládních kolegů.

Manželství pro všechny má ve sněmovně šanci, ale jen malou

Sněmovna poslala do dalšího čtení dva protichůdné návrhy týkající se uzákonění manželství stejnopohlavních párů. Do paradoxního výsledku se promítá alibismus poslanců ANO. A v praxi to znamená, že současná sněmovna nejspíše nezmění nic.

Extremismus v ČR: Téma Ukrajiny mobilizovalo krajní pravici, dominance SPD trvá

Nová zpráva ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti v ČR dokládá dlouhodobě silnou pozici Okamurova fašistického hnutí SPD i vzestup mladších subjektů, které od antivaxerského boje přešly k tématu války na Ukrajině.

Rozhovory

Romista Ort: Příčinou nynější frustrace Romů je dlouhodobě neřešený rasismus

Jak řešit strukturální kořeny současného napětí v romské komunitě? Kam se bude konflikt dále ubírat? A proč je v české politice včetně mainstreamových stran rasismus vůči Romům tak běžný? Ptali jsme se romisty Jana Orta.

Tomáš Jagoš: Můžeme mít nejlepší zákon o komunitní energetice v Evropě

Česká legislativa v oblasti energetiky brzy dozná velkých změn. Měla by umožnit sdílet elektřinu, vytvářet energetická společenství, a může konečně posunout vztah k obnovitelným zdrojům správným směrem. ČR má šanci stanout na čele Evropy.

Václav Štětka: Mediální politika vlády? Jeden krok vpřed, dva kroky vzad

S předním českým sociologem médií jsme hovořili o výměně ředitele České televize a také o krátkozrakosti vládní mediální politiky, která se projevila v osudu vládního zmocněnce Michala Klímy či v neochotě zvednout koncesionářské poplatky.

Policejní násilí na lidech bez domova

V rámci Jednoho světa proběhla v Plzni výstava upozorňující na násilí, jehož se dopouští policie na lidech bez domova. Název „Násilí a pořádek“ odkazuje k jazyku politiků, který toto násilí legitimizuje. S autory rozmlouvala Fatima Rahimi.