Nerudovou volil venkov stejně jako velká města. Může zkusit založit svou stranu?

Danuše Nerudová je — vedle obou kandidátů mezi nimiž se v sobotu rozhodne o příští hlavě státu — nepochybně největším tématem letošních prezidentských voleb. Panuje shoda, že má velkou šanci pokračovat v politické kariéře. Ale jak?

Levice a občanská společnost hledá svého prezidenta

Odstoupení Josefa Středuly z prezidentské volby umocnilo nejen palčivou otázku po totožnosti a vitalitě místní levice, ale i po stavu české občanské společnosti. Článek shrnuje postoje ČSSD, Zelených, Pirátů, STAN i občanských organizací.

Nespokojený Václavák se sjednocuje v podpoře Baštovy kandidatury

Jako prezidentský kandidát občanů, kteří loni opakovaně projevovali radikální odpor vůči vládě a Evropské unii, vystupuje Jaroslav Bašta. O jejich podporu ale usiluje i Andrej Babiš. Je otázka, co za to Okamurovi a SPD nabídne.

Zeman už do Číny nepoletí. Prezidentští kandidáti ve vztahu k Číně

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila i vyšší obezřetnost ve vztahu k Číně, což se promítá i do postojů prezidentských kandidátů a témat, která v kampani zmiňují. Co můžeme očekávat od nové hlavy státu ve vztahu k Číně?

Největší demonstrace roku 2022? Proti ruské agresi, homofobii i proti demokracii

Připomeňte si s námi největší demonstrace roku 2022 — odrážela se v nichž základní témata, jimiž společnost žila, vzestup protisystémové opozice, ale i trvající síla občanské společnosti; a bohužel i slabost české levice.

Zpravodajství

Ze soudní síně na mítink. Jak se Babišův proces promítne do prezidentské kampaně

Rozhodnutí Andreje Babiše kandidovat obnáší i bizarní aspekt — jeden z hlavních favoritů volby bude v horké fázi kampaně zřejmě pendlovat mezi volebními mítinky a soudní síní. Jak to ovlivní výsledek?

V Moldavě a v Hrčavě si zopakují volby. Kvůli machinacím s trvalým bydlištěm

Ve dvou pohraničních obcích, v moravskoslezské Hrčavě a severočeské Moldavě, nařídily krajské soudy opakování voleb. Výsledky voleb ovlivnily účelové machinace s trvalým bydlištěm.

„Kartel jako z dob oposmlouvy.“ ANO povede řadu měst ve spojení se SPOLU

Ve většině statutárních měst již byly uzavřeny povolební koalice, někde se ještě jedná. Pozoruhodně častá je spolupráce hnutí ANO s vládními stranami, jež se jinak vůči miliardářově politickému projektu ostře vymezují.

Místních referend se konalo jen čtrnáct. Širšímu využití brání špatný zákon

Tak jako každý rok se někde konala spolu s volbami i letos místní referenda. Jednalo se vesměs o menší obce a občané v nich povětšinou odmítli rozličné plány investorů. Širšímu využití místních referend brání špatně nastavený zákon.

Vládní koalice — ANO 22:3. Babišovo „referendum o vládě“ pro něj končí fiaskem

Senátní volby skončily jasným vítězstvím vládní koalice. V součtu s minulým týdnem berou její kandidáti dvaadvacet mandátů, ANO dnes uspělo jen ve dvou obvodech a má tedy celkem tři. Dvě senátorky budou nezávislé.

Uprchlíci z Ukrajiny

Ukrajinští Romové v ČR bez budoucnosti. Dvojí občanství přitom většina z nich nemá

Navzdory dřívějším tvrzením má dva pasy jen zlomek ukrajinských Romů. Na přístupu České republiky k nim to však skoro nic nezměnilo. Nabízí jim jen přežívání ve stanových městečkách v pražské Troji či Malešicích.

Praha zavírá centrum pro příjem uprchlíků, žádá spolupráci dalších krajů

Praha navzdory opakovaným varováním uzavře své centrum pro pomoc ukrajinským běžencům. Ač vláda a některé kraje označují krok za ryze nesolidární, hlavní město otevřeně žádá lepší koordinaci pomoci i rozdělení uprchlíků mezi další regiony.

Nejen pražské nádraží. Stát diskriminuje ukrajinské Romy plošně, říkají kritici

Na hlavním nádraží v Praze přežívá v nedůstojných podmínkách už méně romských běženců než dříve. Dobrovolníci ale říkají, že situace není tak příznivá, jak ji popisuje ministr vnitra. A obviňují stát z etnické zaujatosti.

Z Poslanecké sněmovny

Úřad prezidenta potřebuje zásadní reformu

Omezení rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky je jistě krok správným směrem, ale nedostatečným. Systémovým řešením by bylo svěřit správu majetků Hradu některému úřadu podléhajícímu vládě.

Lidovci, ODS, SPD i ANO chtějí manželství pro všechny zakázat v ústavě

Skupina poslanců v čele s Markem Výborným předložila návrh na ústavní zakotvení manželství coby svazku výhradně muže a ženy. Přimknutí České republiky k Maďarsku či Rusku snad zamezí nedostatečná podpora v Parlamentu. Jisté to však není.

Opozice s obstrukcí uspěla. Vláda musí hledat cestu ven

Sněmovnu paralyzují opoziční obstrukce. Vláda si s nimi neví rady. Bez změny pravidel hry se nehne z místa. Pokud se k ní nerozhoupá, ničeho nedosáhne. Dělat stejnou věc znovu a znovu a čekat jiné výsledky je totiž definicí bláznovství.

O spacácích, karimatkách a heroickém táboření v malostranských palácích

Obstrukce jsou zpátky. Sněmovna jedná, ale nic neschvaluje. Koaliční poslanci hrdinně bivakují pod bohatě zdobenými stropy v domnění, že to voliči ocení. Opravdu je ale v dnešní době pálí korespondenční volba a elektronická evidence tržeb?

Vládní koalice si uštědřila další záhlavec. Znovu nebyla s to zvolit radní České televize

Kabinet Petra Fialy si vytkl za cíl, že bude dbát o stabilitu veřejnoprávních médií. Slibům a pohodlné většině ve Sněmovně navzdory však není schopen zvolit nové radní České televize. Naposledy se neshodl ani na jednom jediném jméně.

Sociální politika

Že nevěděli, za co demonstrovali? Nedělejte z lidí blbce, zvládnou-li to sami

Aniž bychom sebeméně zlehčovali fatální vládní chyby, zejména v sociální a energetické politice, kolaborantský a nenávistný étos sobotní demonstrace na Václavském náměstí je třeba principiálně a se vším všudy odmítnout.

Politické okraje naplnily Václavák. Pomáhá jim strach z ekonomické tísně

Ačkoli demonstraci svolali „staří známí“ z okrajů české politické scény, veteráni bojů proti „uprchlíkům“, proti covidovým omezením a Bruselu, hlavní motivací demonstrovat pro mnohé nyní byl strach z rostoucích cen.

Horké léto s mrazem v zádech

Že se uprostřed rekordně horkého léta strachujeme, zda nebudeme v zimě mrznout, je projevem souběhu dvou akutních krizí. Máme-li jim zdárně čelit, budeme kromě odvahy k účinným řešením potřebovat i maximální míru sociální ohleduplnosti.

Válka na Ukrajině

Anabáze uprchlíků na pražském nádraží pokračuje. Odpovědnost už nese vláda

Převážně romští uprchlíci přebývající v nouzi na pražském hlavním nádražím tu zůstávají v nedůstojných podmínkách. Organizace pomáhající uprchlíkům označují situaci za neudržitelnou a žádají, aby začal jednat stát.

Uprchlická krize na hlavním nádraží pokračuje. Stany nic nevyřešily

Na pražském hlavním nádraží stále pobývají stovky uprchlíků, často ukrajinských Romů. Zřízení stanového městečka v Troji nijak zvlášť nepomohlo. Navíc vyvstává otázka dlouhodobějšího bydlení těch běženců, jež Česká republika už přijala.

S žadateli o azyl Česká republika občas zachází jako s pingpongovými míčky

Přijíždí-li někdo do České republiky žádat o mezinárodní právní ochranu neboli azyl, zpravidla se jedná o člověka, který má za sebou traumata a útrapy. Zacházet by se s nimi mělo podle toho, včetně ohledů na psychický stav a zdraví.

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

Fialova vláda

Proč Babiš mluví o „nové totalitě“

Babišova předvolební obsese příběhem o „nové totalitě“ založené na údajném spojenectví vlády a Petra Pavla ukazuje k jedinému — lídr ANO už prezidentské klání vypouští a soustředí se výhradně na úspěch v budoucích parlamentních volbách.

Zemanovo odmítnutí jmenovat Hladíka ministrem je případ pro ústavní soud

Končící prezident opět odmítl respektovat premiérův návrh ministra. Petr Hladík v čele životního prostředí „zatím“ nestane. Fiala by měl na Zemana podat ústavní žalobu. Především proto, aby se konečně vyjasnilo, jaká jsou pravidla hry.

Rok Fialovy vlády očima občanské společnosti: jasné zlepšení i velká zklamání

Redakce DR požádala vybrané organizace občanské společnosti o zhodnocení prvního roku vlády Petra Fialy. Sedm odpovědí vesměs obsahuje dva základní motivy: oproti předešlé vládě se jedná o zlepšení, všichni ale vidí i větší či menší chyby.

Blažek na zákonnou úpravu nezávislého státního zastupitelství rezignuje

O nutnosti garantovat nezávislost nejvyššího státního zástupce se mluví roky. Vláda jej totiž nyní může kdykoli odvolat. Ministr Pavel Blažek tak nyní předložil návrh novely příslušného zákona. Ten by však situaci paradoxně ještě zhoršil.

Revoluci ve státní službě očekávat nelze

Ač Fialova vláda tvrdila, že konečně zefektivní státní správu, její kroky tomu nenasvědčují. Nadále totiž staví na populárním mýtu přebujelého personálu, jejž je třeba redukovat. Problém však netkví v zaměstnancích, ale v organizaci.

Kampaň „Žeru maso“ šíří za veřejné peníze propagandu agrární lobby

Je nesporným faktem, že zdravotní i ekologické důsledky konzumace masa jsou nepříznivé. Není přijatelné, že stát na kampaň šířící dávno vyvrácené mýty, přispívá.

Česká republika promarňuje svůj evropský kredit

Svým počínáním předsednické země Rady EU si Česká republika vydobyla solidní kredit, který ovšem premiér prakticky úplně promarnil — nesmyslnými výroky o spojenectví s Varšavou a Římem a ostudným lavírováním ve vztahu k Orbánovu Maďarsku.

Sněmy parlamentních stran

Lidovci po sjezdu: S ODS? Sami? Snad jen Bůh ví, kudy a jak dál

Lidovci se vrátili do vlády, obsadili tři atraktivní ministerstva a mají početný poslanecký klub. Nejsou ale v optimální kondici. Jejich podpora slábne z demografických důvodů. Nevědí, co si počít a ani víkendový sjezd odpověď nenabídl.

Lidovce čeká sjezd. Jurečka obhájí. A do vedení míří dva nováčci

Sjezd KDU-ČSL o víkendu zvolí nové předsednictvo, které stranu povede do podzimních obecních a senátních voleb. Střet o místa ve vedení ovšem nepřinese. Marian Jurečka míří za obhajobou a spolu s ním i většina jeho spolupracovníků.

Občanští demokraté na kongresu hlavně tleskali

Kongres občanských demokratů zvolil staronové vedení. Straníci uspokojeni volebním vítězstvím a stoupajícími preferencemi neměli chuť na hlubší debatu, jež by ukázala, kterak vyvést zemi ze souběhu několika závažných krizí.

Před kongresem ODS: Vítězná sestava se nemění. A ženy do vedení stále nechtějí

O nadcházejícím víkendu čeká Občanskou demokratickou stranu už třicátý kongres. Bude se volit nové vedení. Vše ukazuje, že volby nové tváře nepřinesou. Strana je na vrcholu sebevědomí a nic měnit nechce. Petr Fiala tak nemá protikandidáta.

Sněm hnutí ANO opanovala oblomovština

Andrej Babiš obájil post předsedy politického hnutí ANO. Prý naposledy. Za dva roky již kandidovat nechce. Delegáty sněmu nechala jeho slova netečnými. Zřejmě nepochopili, že bez Babiše mají po politických kariérách.

Sněm hnutí ANO ve stínu Babišovy prezidentské hádanky

Andrej Babiš jasnou odpověď na otázku, zda bude kandidovat na prezidenta na sněmu svého hnutí nedal, ač jeho inklinace se zdá být jasná. Politické hnutí ANO ovšem jeho kandidatura může fatálně poškodit bez ohledu na to, zda uspěje.

Sněm ANO si zaslouží pozornost. I když se koná jen z povinnosti

Politické hnutí ANO není stranou, v níž by členové mohli cokoliv ovlivnit. A platí to i pro jeho sjezdy. Delegáti sice volí vedení, ale rozhodnutí činí jiní a jinde. Přesto může několik zajímavých věcí prozradit.

DR

Naše práce je závislá na podpoře čtenářů, jako jste vy. Jen díky vám můžeme už 10 let vnášet do hlavního proudu zásadní témata, která by v něm jinak chyběla. Prosíme, podpořte nás.
×

Energetika a klima

EPH skrývá svou skutečnou vlastnickou strukturu. Proč?

Vlastnická struktura holdingu EPH končí v Lucembursku a na Kypru. Kdo konkrétně se v ní skrývá, firma odmítá sdělit. Některé firmou uváděné údaje v rejstřících přitom neodpovídají skutečnosti.

Zisky EPH z ruského plynu končí v neprůhledné struktuře a Křetínského nákupech

Zatímco Daniel Křetínský spekuloval díky ziskům z energetiky v dalších odvětvích, jeho firmy se zadlužovaly. Tento byznys model stál na stabilním příjmu z přepravy ruského plynu. Zanalyzovali jsme, jak k němu přišel a kde zisky končí.

Studie: Biomasa pomáhá Křetínskému skrývat emise. S miliardovou podporou

EPH Daniela Křetínského skrývá značnou část svých emisí pomocí kreativního uhlíkového účetnictví s biomasou. Klička mu umožňuje prodlužovat životnost tepláren a elektráren na úkor klimatu. EU právě rozhoduje, zda nežádoucí podporu ukončí.

Požár v Českém Švýcarsku je pod kontrolou, v Německu se však situace nelepší

Hasiči v pondělí večer lokalizovali požár v Českém Švýcarsku. Plameny se dal nešíří, boj s nimi však prozatím trvá — zdárně skončit by mohl v řádu dnů. V Saském Švýcarsku ohně nepolevují, naopak. Je možný vznik nových ohnisek.

Energetika ve veřejných rukou? Ale beze všeho, jak si račte přát

Státní intervence do energetiky by neměly pomáhat držet nad vodou dnešní fosilní oligopol. Odpověď na energetickou krizi by měla v zájmu většiny obyvatel vrátit produkci energií do rukou obcí, drobných vlastníků, a společnosti jako celku.

Dřívější zprávy

Komunální volby: vládní strany oslabily, ANO má úspěchy, ale ne triumf

Volby do zastupitelstev obcí posílily pozici opozičních stran. SPD znásobila počet mandátů a ANO si připsalo několik důležitých vítězství, nelze ale mluvit o plošném přesvědčivém úspěchu. Otázkou navíc zůstává složení povolebních koalic.

Výsledky 1. kola senátních voleb: varování pro vládu, nezdar pro opozici

Výsledky prvního kola senátních voleb nelze brát jako odmítnutí vlády — má v druhém kole více zástupců nežli opozice. Přesto je na místě je brát jako jisté varování. Definitivní účet ovšem vystaví až druhé kolo za týden.

Europoslanec Blaško opouští SPD. Okamura v hnutí nesnese oponenty, říká

Odchod europoslance Hynka Blaška z SPD a jeho samostatná kandidatura na prezidenta zřetelně odhalují systémové problémy politických stran vůdcovského typu.

Babiš poprvé před soudem za Čapí hnízdo. Proces potrvá týdny

Městský soud v Praze začal projednávat kauzu Čapí hnízdo s obžalovaným expremiérem Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou. Obžaloba pro ně chce podmínku a pokuty. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Rozhovory

Rozhovor: Ztížení přístupu do evropských registrů vlastníků je velký krok zpět

Evropský soudní dvůr v úterý ztížil přístup do registrů skutečných vlastníků. Evropské daňové ráje Lucembursko a Nizozemsko v reakci na to okamžitě zrušily veřejný přístup. DR o věci hovořil s evropským expertem Transparency International.

Politoložka Dvořáková: Levice doplácí na to, že upozaďovala klima a lidská práva

S politoložkou Dvořákovou jsme mluvili o vlně demonstrací. Proč antisystémové struktury táhnou více než odbory? Jak to, že se i v současné situaci podařilo „Chvilkám“ zmobilizovat tolik lidí? A co to znamená pro prezidentskou volbu?

Jan Osička: Z energetické krize skrze obnovitelné zdroje a lepší státní správu

S Janem Osičkou, odborníkem na obchodování s energetickými komoditami a obnovitelné zdroje energie, jsme hovořili o příčinách energetické krize a vhodných opatřeních, jak se s ní vypořádat.

Politoložka Hesová: České politice chybí vize. Proto politici živí kulturní války

Strach či neschopnost řešit zásadní témata současnosti vede pravicové politiky k nenávisti vůči všemu, co ohrožuje dosavadní, rádoby srozumitelný svět. V ohrožení jsou práva LGBTQ lidí i právo žen na potrat.

Dřívější analýzy

„Ukrajinské vlajky dolů“. SPD přebírá vedení radnic, rozumí si hlavně s ANO

Rasistické straně SPD se mnohde daří proměnit volební zisky v účast na radničních koalicích. Vítaným spojencem je nejen pro ANO, ale najdeme ji i v koalicích s vládními stranami či ČSSD. „Civilizovat“ okamurovce pomáhají i odpadlíci z ODS.

Petr Pavel prezidentem? Asi už ho neporazí Babiš, jeho impérium ale ještě může

Tři měsíce před prezidentskými volbami se zdá být situace přehledná. Petr Pavel se stal jasným favoritem. Andrej Babiš podle všeho nemá naději. Může se ještě něco nějak zvrtnout? A pokud ano, kde jsme udělali chybu?

Hlavní postava podcastu Akce Olej je konečně na svobodě. Otázky zůstávají

Soud dnes rozhodl o podmínečném propuštění Miroslava Trávníčka, svitavského obchodníka se zemědělskými komoditami na svobodu. Trávníček byl hlavním hrdinou oceněného podcastu DR Akce Olej, který celou jeho vinu zpochybnil.

Bydlení

Skryté impérium manželů Tykačových

Deník Referendum získal data o vlastnické struktuře majitelů nemovitostí v Praze. Mezi ty největší patří manželé Tykačovi. Řadou příkladů lze ilustrovat, v čem je to pro situaci na trhu s nájemním bydlením potíž.

Jak na krizi bydlení? Více stavět, říkají opoziční koalice. To ale nestačí

Bydlení se stává každým rokem nedostupnějším a nedostupnějším. Bytovou nouzí trpí desítky tisíc lidí. A rostoucí nájmy ohrožující už i střední třídu. Postačí na řešení prohlubující se krize plány Pirátů se Starosty a koalice SPOLU?

Musíme si promluvit o patentech

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak se z léků tvoří peníze

Vydáváme první díl miniseriálu o patentech na léčivé přípravky i jejich možném prolomení v případě vakcín proti covid-19. V prvním díle shrnujeme hlavní patentní mechanismy i způsoby jejich zneužívání.

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak složitě svět zachraňuje životy

Pokračujeme v miniseriálu o patentech na léky a vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. Tentokrát se věnujeme dalším formám monopolů a stručně vysvětlujeme, jak funguje vakcinační průmysl.

Musíme si promluvit o patentech aneb K čemu je recept, když nemáte z čeho vařit

Navazujeme dalším dílem miniseriálu o patentech na vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covid-19. Popíšeme, jak vypadá ekonomika nynějších vakcinačních programů a ukážeme, jaké problémy uvolnění patentů neřeší.

Musíme si promluvit o patentech aneb Dlouhá cesta od charity k autonomii

Docházíme na konec miniseriálu o patentech léčivých přípravků a jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. V posledním díle popisujeme, jak se posouvá aktuální debata a k čemu může ve střednědobém horizontu směřovat.

Otrava Bečvy

Co ještě může udělat český stát, aby se došetřila havárie na Bečvě

8. prosince 2022 se pod záštitou poslance Petra Gazdíka konal ve Sněmovně seminář Dva roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě. Následující text je upravenou verzí vystoupení šéfredaktora DR, které program semináře uzavíralo.

Svoji „Bečvu“ řeší i Polsko, zřejmé je zatím selhání úřadů

Z polské Odry bylo za srpen vyloveno přes sto tun uhynulých ryb — dvaapůlkrát více než předloni z Bečvy. Příčiny se stále objasňují. Vyšetřování ale již odhalilo obrovské zpoždění v reakci, nekoordinovanost postupu i nepřipravenost aparátu.

Další instituce k rozkladu? Erik Geuss se chce stát šéfem výzkumného ústavu

Po odchodu z čela inspekce životního prostředí by Erik Geuss, současný ředitel České inspekce životního prostředí odpovědný mimo jiné za zpackané vyšetřování otravy řeky Bečvy, rád vedl další instituci. Jeho záměr vyvolává mnohočetné obavy.

Kachní žaludek Erika Geusse snad konečně čeká výplach

Zdiskreditovaný ředitel České inspekce životního prostředí oznámil, že do konce roku hodlá skončit ve funkci. Zprávu není na místě přijímat s úlevou, ale s rozpaky: měl se poroučet už dávno a termín odchodu si nemá co stanovovat on sám.