Nebezpečně jednoznačné vítězství

Debakl kandidátů Andreje Babiše v senátních volbách je sám o sobě dobrou zprávou. Bohužel ale jedinou. Výsledek je svou jednoznačností pro vládu paradoxně nebezpečný. A podtrhuje, jak moc nám dnes chybí opozice lepší nežli vláda.

Místních referend se konalo jen čtrnáct. Širšímu využití brání špatný zákon

Tak jako každý rok se někde konala spolu s volbami i letos místní referenda. Jednalo se vesměs o menší obce a občané v nich povětšinou odmítli rozličné plány investorů. Širšímu využití místních referend brání špatně nastavený zákon.

Vládní koalice — ANO 22:3. Babišovo „referendum o vládě“ pro něj končí fiaskem

Senátní volby skončily jasným vítězstvím vládní koalice. V součtu s minulým týdnem berou její kandidáti dvaadvacet mandátů, ANO dnes uspělo jen ve dvou obvodech a má tedy celkem tři. Dvě senátorky budou nezávislé.

Sedm poznámek k volbám: nikdo by neměl být spokojen

Výsledek voleb těžko může kohokoli uspokojit: vládní strany dopadly lépe, než se obávaly, nicméně ztrácely. Opozice skončila hůř, než doufala. A levice je v troskách. Výsledky jako celek pro českou demokracii nejsou dobrou zprávou.

Komunální volby: vládní strany oslabily, ANO má úspěchy, ale ne triumf

Volby do zastupitelstev obcí posílily pozici opozičních stran. SPD znásobila počet mandátů a ANO si připsalo několik důležitých vítězství, nelze ale mluvit o plošném přesvědčivém úspěchu. Otázkou navíc zůstává složení povolebních koalic.

advertisment

Zpravodajství

Europoslanec Blaško opouští SPD. Okamura v hnutí nesnese oponenty, říká

Odchod europoslance Hynka Blaška z SPD a jeho samostatná kandidatura na prezidenta zřetelně odhalují systémové problémy politických stran vůdcovského typu.

Babiš poprvé před soudem za Čapí hnízdo. Proces potrvá týdny

Městský soud v Praze začal projednávat kauzu Čapí hnízdo s obžalovaným expremiérem Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou. Obžaloba pro ně chce podmínku a pokuty. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Politické okraje naplnily Václavák. Pomáhá jim strach z ekonomické tísně

Ačkoli demonstraci svolali „staří známí“ z okrajů české politické scény, veteráni bojů proti „uprchlíkům“, proti covidovým omezením a Bruselu, hlavní motivací demonstrovat pro mnohé nyní byl strach z rostoucích cen.

„Čím jste sem přijeli?“ Kandidáti na primátora Prahy se střetli v debatě

Debatu pražských kandidátů na primátora ovládlo téma dopravy. Stávající primátor Hřib a jeho potenciální koaliční partneři ze STAN, Prahy sobě a také zelená levice vedená Annou Šabatovou působili kompetentněji než kandidáti ANO a ODS.

Idea moravské autonomie se krčí ve stínu, ale nevytratila se zcela

Snaha vyznačit moravsko-českou, případně slezskou zemskou hranici má být nejen výrazem uchování historické paměti, ale také připomíná, že současné správní uspořádání ve formě krajů nedokáže adekvátně vyrovnávat regionální rozdíly.

Uprchlíci z Ukrajiny

Ukrajinští Romové v ČR bez budoucnosti. Dvojí občanství přitom většina z nich nemá

Navzdory dřívějším tvrzením má dva pasy jen zlomek ukrajinských Romů. Na přístupu České republiky k nim to však skoro nic nezměnilo. Nabízí jim jen přežívání ve stanových městečkách v pražské Troji či Malešicích.

Praha zavírá centrum pro příjem uprchlíků, žádá spolupráci dalších krajů

Praha navzdory opakovaným varováním uzavře své centrum pro pomoc ukrajinským běžencům. Ač vláda a některé kraje označují krok za ryze nesolidární, hlavní město otevřeně žádá lepší koordinaci pomoci i rozdělení uprchlíků mezi další regiony.

Nejen pražské nádraží. Stát diskriminuje ukrajinské Romy plošně, říkají kritici

Na hlavním nádraží v Praze přežívá v nedůstojných podmínkách už méně romských běženců než dříve. Dobrovolníci ale říkají, že situace není tak příznivá, jak ji popisuje ministr vnitra. A obviňují stát z etnické zaujatosti.

Z Poslanecké sněmovny

Lidovci, ODS, SPD i ANO chtějí manželství pro všechny zakázat v ústavě

Skupina poslanců v čele s Markem Výborným předložila návrh na ústavní zakotvení manželství coby svazku výhradně muže a ženy. Přimknutí České republiky k Maďarsku či Rusku snad zamezí nedostatečná podpora v Parlamentu. Jisté to však není.

Opozice s obstrukcí uspěla. Vláda musí hledat cestu ven

Sněmovnu paralyzují opoziční obstrukce. Vláda si s nimi neví rady. Bez změny pravidel hry se nehne z místa. Pokud se k ní nerozhoupá, ničeho nedosáhne. Dělat stejnou věc znovu a znovu a čekat jiné výsledky je totiž definicí bláznovství.

O spacácích, karimatkách a heroickém táboření v malostranských palácích

Obstrukce jsou zpátky. Sněmovna jedná, ale nic neschvaluje. Koaliční poslanci hrdinně bivakují pod bohatě zdobenými stropy v domnění, že to voliči ocení. Opravdu je ale v dnešní době pálí korespondenční volba a elektronická evidence tržeb?

Vládní koalice si uštědřila další záhlavec. Znovu nebyla s to zvolit radní České televize

Kabinet Petra Fialy si vytkl za cíl, že bude dbát o stabilitu veřejnoprávních médií. Slibům a pohodlné většině ve Sněmovně navzdory však není schopen zvolit nové radní České televize. Naposledy se neshodl ani na jednom jediném jméně.

Sněmovna schválila zákon o státním rozpočtu. Výhledově jej však bude nucena novelizovat

Poslanci v závěrečném třetím čtení schválili návrh zákona o státním rozpočtu. Někteří členové vlády nevylučují, že se k rozpočtové debatě Sněmovna brzy vrátí. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině, s jejímiž dopady přijatý návrh nepočítal.

Sociální politika

Že nevěděli, za co demonstrovali? Nedělejte z lidí blbce, zvládnou-li to sami

Aniž bychom sebeméně zlehčovali fatální vládní chyby, zejména v sociální a energetické politice, kolaborantský a nenávistný étos sobotní demonstrace na Václavském náměstí je třeba principiálně a se vším všudy odmítnout.

Horké léto s mrazem v zádech

Že se uprostřed rekordně horkého léta strachujeme, zda nebudeme v zimě mrznout, je projevem souběhu dvou akutních krizí. Máme-li jim zdárně čelit, budeme kromě odvahy k účinným řešením potřebovat i maximální míru sociální ohleduplnosti.

Neoliberální mantra nízkých daní začíná působit koalici vážné problémy

Vláda svým lpěním na neoliberálních postulátech namísto řešení reálných problémů společnosti začíná připomínat nechvalně proslulé vlády Petra Nečase a Mirka Topolánka — a dost možná si chystá i podobný osud.

Válka na Ukrajině

Anabáze uprchlíků na pražském nádraží pokračuje. Odpovědnost už nese vláda

Převážně romští uprchlíci přebývající v nouzi na pražském hlavním nádražím tu zůstávají v nedůstojných podmínkách. Organizace pomáhající uprchlíkům označují situaci za neudržitelnou a žádají, aby začal jednat stát.

S žadateli o azyl Česká republika občas zachází jako s pingpongovými míčky

Přijíždí-li někdo do České republiky žádat o mezinárodní právní ochranu neboli azyl, zpravidla se jedná o člověka, který má za sebou traumata a útrapy. Zacházet by se s nimi mělo podle toho, včetně ohledů na psychický stav a zdraví.

Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít

Má-li někdo z Čechů eminentní zájem na tom, aby Evropa nadále odebírala ruský plyn, je to Daniel Křetínský. Svůj vzestup postavil na stabilním příjmu z přepravy plynu. Zastavení dodávek by ho ohrozilo.

Do ČR přišlo více ukrajinských dětí, než se tu ročně rodí. Musíme očkovat

Ukrajinské uprchlíky u nás naštěstí přivítala nevídaná solidarita. S pomocí jsou ale spojené i výzvy, mimo jiné pro zdravotnický systém. Nezačneme-li včas mluvit o možných problémech, téma mohou zneužít xenofobové.

Fialova vláda

Ministr Síkela zdržuje rozvoj komunitní energetiky

Malé krůčky v podpoře obnovitelných zdrojů, o nichž se nyní mluví, sice pomohou, ale zásadní bariéry jejich rozvoje ministr Síkela stále neřeší. A i ve svých polovičatých plánech je navíc zoufale pomalý.

V ČR je problém osadit střechy pár solárními panely. Musí se to změnit

Rozvoji fotovoltaiky na komunitní úrovni v ČR brání zastaralá legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje změnu, ale dlouhodobě nejedná. Přitom je rozvoj decentralizovaných zdrojů potřeba a může ulehčit i obyvatelům bytových domů.

Zjištění DR: díra v danění investičních fondů stojí Českou republiku miliardy

Problém neřeší současný ministr financí Stanjura, ale neřešila jej ani jeho předchůdkyně Schillerová. Jedná se o „daňovou úlevu“ pro nejbohatší investory, kterým český stát umožňuje platit o desítky až stovky milionů nižší daně.

Ne nepřátelé, ale lidé plní obav. Na okraj diskusí o „dezolátech z Václaváku“

V situaci, kdy se ztrácí schopnost dorozumění a společnost se rozpadá do nepřátelských bloků, je o to důležitější nevnímat ty druhé jen jako nebezpečí. Snaha pochopit je není projevem slabosti, ale vychází ze společného lidství nás všech.

Proč česká politika nefunguje

Česká politika doplácí na blud, podle nějž je stát nepřítelem, který je třeba osekávat. A také na své předsudky vůči Evropské unii a občanské společnosti.

Ani náckové, ani neviňátka. Co jsem si odnesl ze sobotní demonstrace

Odmítnout antidemokratické a proputinovské vyznění sobotní pražské demonstrace neznamená vzdát se snahy o pochopení frustrace demonstrujících. Chystané protesty odborů mohou nabídnout lepší vyjádření pochopitelného hněvu občanů.

Jak pirátské referendum zvítězilo nad Mlejnkem, Fialou a Rakušanem

Pirátské vymezení se vůči setrvání šéfa rozvědky ve funkci ukázalo, že vnitrostranická demokracie hraje u Pirátů důležitou roli a dokáže vyvinout i účinný tlak na vládu. Zda však Piráty účast ve vládě nepoškodí, ukáží až blížící se volby.

Sněmy parlamentních stran

Lidovci po sjezdu: S ODS? Sami? Snad jen Bůh ví, kudy a jak dál

Lidovci se vrátili do vlády, obsadili tři atraktivní ministerstva a mají početný poslanecký klub. Nejsou ale v optimální kondici. Jejich podpora slábne z demografických důvodů. Nevědí, co si počít a ani víkendový sjezd odpověď nenabídl.

Lidovce čeká sjezd. Jurečka obhájí. A do vedení míří dva nováčci

Sjezd KDU-ČSL o víkendu zvolí nové předsednictvo, které stranu povede do podzimních obecních a senátních voleb. Střet o místa ve vedení ovšem nepřinese. Marian Jurečka míří za obhajobou a spolu s ním i většina jeho spolupracovníků.

Občanští demokraté na kongresu hlavně tleskali

Kongres občanských demokratů zvolil staronové vedení. Straníci uspokojeni volebním vítězstvím a stoupajícími preferencemi neměli chuť na hlubší debatu, jež by ukázala, kterak vyvést zemi ze souběhu několika závažných krizí.

Před kongresem ODS: Vítězná sestava se nemění. A ženy do vedení stále nechtějí

O nadcházejícím víkendu čeká Občanskou demokratickou stranu už třicátý kongres. Bude se volit nové vedení. Vše ukazuje, že volby nové tváře nepřinesou. Strana je na vrcholu sebevědomí a nic měnit nechce. Petr Fiala tak nemá protikandidáta.

Sněm hnutí ANO opanovala oblomovština

Andrej Babiš obájil post předsedy politického hnutí ANO. Prý naposledy. Za dva roky již kandidovat nechce. Delegáty sněmu nechala jeho slova netečnými. Zřejmě nepochopili, že bez Babiše mají po politických kariérách.

Sněm hnutí ANO ve stínu Babišovy prezidentské hádanky

Andrej Babiš jasnou odpověď na otázku, zda bude kandidovat na prezidenta na sněmu svého hnutí nedal, ač jeho inklinace se zdá být jasná. Politické hnutí ANO ovšem jeho kandidatura může fatálně poškodit bez ohledu na to, zda uspěje.

Sněm ANO si zaslouží pozornost. I když se koná jen z povinnosti

Politické hnutí ANO není stranou, v níž by členové mohli cokoliv ovlivnit. A platí to i pro jeho sjezdy. Delegáti sice volí vedení, ale rozhodnutí činí jiní a jinde. Přesto může několik zajímavých věcí prozradit.

DR

Naše práce je závislá na podpoře čtenářů, jako jste vy. Jen díky vám můžeme už 10 let vnášet do hlavního proudu zásadní témata, která by v něm jinak chyběla. Prosíme, podpořte nás.
×

Energetika a klima

Studie: Biomasa pomáhá Křetínskému skrývat emise. S miliardovou podporou

EPH Daniela Křetínského skrývá značnou část svých emisí pomocí kreativního uhlíkového účetnictví s biomasou. Klička mu umožňuje prodlužovat životnost tepláren a elektráren na úkor klimatu. EU právě rozhoduje, zda nežádoucí podporu ukončí.

Požár v Českém Švýcarsku je pod kontrolou, v Německu se však situace nelepší

Hasiči v pondělí večer lokalizovali požár v Českém Švýcarsku. Plameny se dal nešíří, boj s nimi však prozatím trvá — zdárně skončit by mohl v řádu dnů. V Saském Švýcarsku ohně nepolevují, naopak. Je možný vznik nových ohnisek.

Energetika ve veřejných rukou? Ale beze všeho, jak si račte přát

Státní intervence do energetiky by neměly pomáhat držet nad vodou dnešní fosilní oligopol. Odpověď na energetickou krizi by měla v zájmu většiny obyvatel vrátit produkci energií do rukou obcí, drobných vlastníků, a společnosti jako celku.

Energetika od revoluce po současnost: krize je i důsledkem deregulace trhu

Současná podoba českého trhu s energiemi a způsob, jakým se posledních třicet let vyvíjel, je zásadní příčinou současné cenové krize. Bez potřebných regulací vznikl systém, ve kterém hrstka podnikatelů bohatne na úkor milionů domácností.

Vodík: míří EU a spolu s ní i ČR po biopalivech do další slepé uličky?

Současná energetická krize a válka na Ukrajině otevřela cestu k razantním změnám. V EU i v ČR začínají směřovat veřejné zdroje do rozvoje vodíkového hospodářství. Hrozí ovšem, že z veřejné podpory budou opět těžit zejména fosilní korporace.

Dřívější zprávy

Evropská iniciativa shání milion podpisů pod petici za zákaz pokusů na zvířatech

Iniciativa Za pokusy bez zvířat! sbírá podpisy pod petici, která si klade za cíl ukončit pokusy na zvířatech v celé EU. Pokud se jí podaří sesbírat více než milion platných podpisů, bude se muset Evropská komise problematikou zabývat.

Prague Pride bude po covidu opět s průvodem. Sílí kritika komerčnosti festivalu

V Praze začíná další ročník Prague Pride, festivalu LGBTQ hrdosti, letos se symbolickým podtitulem Heart Matters. Kromě odporu konzervativců se musí vypořádat také s kritikou z pozic radikálního queer aktivismu za komercializaci.

Dezinformace o Green Dealu nejčastěji šíří Okamurova SPD

Jak ukázal výzkum organizace Prague Security Studies Institute, v šíření dezinformací o Zelené dohodě, iniciativě Evropské komise určené k dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050, vyniká SPD, v patách se Svobodnými a částí ODS.

Pro jízdenky už nemusíte za Babišem. IDOS ale z někdejšího monopolu těží dodnes

Prázdniny jsou časem letního cestování. Lidé, kteří vyhledávají spoje na nejoblíbenější internetové službě IDOS, přitom často vůbec netuší, že využívají servis, který patří Andreji Babišovi. Alternativy jsou už přitom dostupné.

Rozhovory

Jan Osička: Z energetické krize skrze obnovitelné zdroje a lepší státní správu

S Janem Osičkou, odborníkem na obchodování s energetickými komoditami a obnovitelné zdroje energie, jsme hovořili o příčinách energetické krize a vhodných opatřeních, jak se s ní vypořádat.

Politoložka Hesová: České politice chybí vize. Proto politici živí kulturní války

Strach či neschopnost řešit zásadní témata současnosti vede pravicové politiky k nenávisti vůči všemu, co ohrožuje dosavadní, rádoby srozumitelný svět. V ohrožení jsou práva LGBTQ lidí i právo žen na potrat.

Europoslanec Peksa: Plyn ohrožuje bezpečnost i klima

Evropský parlament schválil zařazení plynu a jádra mezi zelené investice. Z českých europoslanců byli proti jen tři pirátští. O hlasování a jeho dopadech jsme hovořili s jedním z nich, předsedou Evropské pirátské strany Mikulášem Peksou.

Olga Romanovová: Náš morální kompas se jmenuje československý osmašedesátý

S ruskou novinářkou a aktivistkou Olgou Romanovovou jsme mluvili o situaci vězňů v Rusku i o tom, v čem jsou pro ruské hnutí za lidská práva stále inspirací lidé, kteří v roce 1968 demonstrovali za svobodu Československa na Rudém náměstí.

Dřívější analýzy

Senátní volby 2022: už jen přehled kandidátů potvrzuje úpadek levice

Senátní volby se tak jako každý sudý rok konají v sedmadvaceti obvodech. Nečekají se velká překvapení. Vládní strany bude více ohrožovat ANO nežli levice, ale pohodlná většina vládní koalice v Senátu se nejspíše ani nezmenší.

Investiční fondy: uzavřený svět, kde lze vyprat špinavé peníze a obejít daně

Skrýt se v neprůhledné struktuře a proinvestovat prostředky pocházející z podezřelých zdrojů. Právě toto kromě daňových výhod láká i zahraniční investory, jak ukazují kauzy spojené s investiční společností Avant.

Další podzim s covidem: ledacos je jiné, ale ne tak úplně

Pandemie není, co byla, ale stále způsobuje škody na veřejném zdraví a vyžaduje přeočkování alespoň nejzranitelnějších. Také si stále neumíme poradit s postcovidovým syndromem, ač se jej u nás snažíme zamést pod koberec.

Bydlení

Skryté impérium manželů Tykačových

Deník Referendum získal data o vlastnické struktuře majitelů nemovitostí v Praze. Mezi ty největší patří manželé Tykačovi. Řadou příkladů lze ilustrovat, v čem je to pro situaci na trhu s nájemním bydlením potíž.

Jak na krizi bydlení? Více stavět, říkají opoziční koalice. To ale nestačí

Bydlení se stává každým rokem nedostupnějším a nedostupnějším. Bytovou nouzí trpí desítky tisíc lidí. A rostoucí nájmy ohrožující už i střední třídu. Postačí na řešení prohlubující se krize plány Pirátů se Starosty a koalice SPOLU?

Musíme si promluvit o patentech

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak se z léků tvoří peníze

Vydáváme první díl miniseriálu o patentech na léčivé přípravky i jejich možném prolomení v případě vakcín proti covid-19. V prvním díle shrnujeme hlavní patentní mechanismy i způsoby jejich zneužívání.

Musíme si promluvit o patentech aneb Jak složitě svět zachraňuje životy

Pokračujeme v miniseriálu o patentech na léky a vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. Tentokrát se věnujeme dalším formám monopolů a stručně vysvětlujeme, jak funguje vakcinační průmysl.

Musíme si promluvit o patentech aneb K čemu je recept, když nemáte z čeho vařit

Navazujeme dalším dílem miniseriálu o patentech na vakcíny i jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covid-19. Popíšeme, jak vypadá ekonomika nynějších vakcinačních programů a ukážeme, jaké problémy uvolnění patentů neřeší.

Musíme si promluvit o patentech aneb Dlouhá cesta od charity k autonomii

Docházíme na konec miniseriálu o patentech léčivých přípravků a jejich možném prolomení v zájmu překonání pandemie covidu-19. V posledním díle popisujeme, jak se posouvá aktuální debata a k čemu může ve střednědobém horizontu směřovat.

Otrava Bečvy

Svoji „Bečvu“ řeší i Polsko, zřejmé je zatím selhání úřadů

Z polské Odry bylo za srpen vyloveno přes sto tun uhynulých ryb — dvaapůlkrát více než předloni z Bečvy. Příčiny se stále objasňují. Vyšetřování ale již odhalilo obrovské zpoždění v reakci, nekoordinovanost postupu i nepřipravenost aparátu.

Další instituce k rozkladu? Erik Geuss se chce stát šéfem výzkumného ústavu

Po odchodu z čela inspekce životního prostředí by Erik Geuss, současný ředitel České inspekce životního prostředí odpovědný mimo jiné za zpackané vyšetřování otravy řeky Bečvy, rád vedl další instituci. Jeho záměr vyvolává mnohočetné obavy.

Kachní žaludek Erika Geusse snad konečně čeká výplach

Zdiskreditovaný ředitel České inspekce životního prostředí oznámil, že do konce roku hodlá skončit ve funkci. Zprávu není na místě přijímat s úlevou, ale s rozpaky: měl se poroučet už dávno a termín odchodu si nemá co stanovovat on sám.

Otrava Bečvy: Soud strhal obžalobu. Má-li se případ vyšetřit, musí konat vláda

Redakce DR získala usnesení vsetínského soudu, které vrací obžalobu v kauze Bečva státnímu zástupci k došetření. Soudkyně žalobci, policii a znalcům vyčítá, že domnělého viníka obžalovali bez skutečných důkazů.