Velmocenské zájmy Číny na úkor ochrany veřejného zdraví
Simona FantováČína využívá OSN k prosazování vlastních mocenských ambicí. Systematicky vylučuje Tchaj-wan ze zasedání Světového zdravotnického shromáždění a bojkotuje vyšetřování původu pandemie nového koronaviru.
V těchto dnech v Ženevě zasedá Světové zdravotnické shromáždění (WHA), jehož se již devátým rokem kvůli tlaku čínské vlády nemůže účastnit Tchaj-wan ani jako pozorovatel. Jeho vyloučení z aktivit této organizace je symptomem širšího problému čínského vlivu v OSN i dalších mezinárodních strukturách.
Světové zdravotnické shromáždění je nejvyšší rozhodovací orgán Světové zdravotnické organizace (WHO), jedné z agentur Organizace spojených národů (OSN). Proklamovaným cílem WHO je „Zdraví pro všechny“ a heslem letošního, sedmdesátého osmého ročníku zasedání WHA je „Jeden svět za zdraví“. V tomto světě však chybí podstatný hlas — Tchaj-wan. Pod tlakem čínské vlády mu Světová zdravotnická organizace již devátým rokem upírá jakoukoli smysluplnou účast.
Čínská lidová republika tvrdí, že by měla Tchaj-wan v mezinárodních organizacích — včetně Světové zdravotnické organizace — zastupovat právě ona. Odkazuje se při tom na mezinárodní dokumenty, které však systematicky dezinterpretuje. Ve skutečnosti ČLR Tchaj-wan nikdy nespravovala ani nevykonávala nad tchajwanským územím suverenitu. Nemá tak žádný administrativní nástroj pro zastupování 24 milionů Tchajwanců v kterékoliv mezinárodní organizaci.