Trumpovy tarify po měsíci: srozumitelnější, ale stále ne rozumné
Petr JedličkaVětšina států začala s USA v uplynulých týdnech vyjednávat o revizi obchodních vztahů a případné i smluv, jak si Trump přál. Škody na vztazích a výměně jsou ale neoddiskutovatelné. V Asii navíc zřetelně posílilo postavení Číny.
Bezmála měsíc uplynul od vyhlášení „Dne osvobození“ v USA — od okamžiku, kdy stávající prezident Donald Trump představil nový systém vysokých dovozních tarifů. Vše bylo na první pohled přemrštěné, divně spočítané a především chaotické. A i když Trump sliboval tarify ve své prezidentské kampani jako cestu k návratu výrobního průmyslu do USA, nedoprovodil je žádnou výraznou re-industrializační politikou. Krok tak zůstal po celém světě hodnocen jako nedomyšlený, zmatečný, potenciálně nebezpečný a škodlivý zvláště pro samotné USA.
Během dubna se vnímání Trumpovy politiky zkonkretizovalo — především díky řadě komentářů, které k opatřením Trump sám anebo jeho lidé dali. Trump navíc platnost většiny tarifů ve druhém dubnovém týdnu pozastavil na tři měsíce s tím, že se chce s ostatními státy dohodnout. V platnosti zůstaly pouze některá sektorová cla například na ocel, hliník či automobily, protičínské sazby a plošná desetiprocentní položka.
Všichni zainteresovaní aktéři nyní s USA vyjednávají, jak si Trump v podstatě přál — buďto otevřeně, anebo sondážně, zatím neoficiálně. Což je přece jen srozumitelnější situace než obchodní válka vyhlášená celému světu včetně neobydlených ostrovů, a to na základně pochybné kalkulace.
Jak připomínají kolegové ze Standardu či britská BBC, Trump zde může mít nakročeno ke splnění dvou z pěti šesti cílů, které s tarify veřejně v různých vystoupeních spojuje: za prvé, může dík výsledným „rozumnějším“ clům vybrat více peněz do federálního rozpočtu; a za druhé, může podniknutými opatřeními přimět část států k souhlasu s novými obchodními podmínkami, které budou pro USA výhodnější.
Bohužel, v otázkách ostatních cílů si zatím těžko byť představit, že by politika přinesla pozitivní výsledky. O širší reindustrializaci při neexistující stimulační politice — a při stávajícím rozdílu ceny práce mezi USA a asijskými či středoamerickými zeměmi — nemůže být řeči. Ceny zboží v USA zavedením cel nepoklesnou a hospodářský růst nezrychlí.
Mezinárodní měnový fond zveřejnil v aktuálním týdnu čerstvé odhady dopadů Trumpovy politiky na růst HDP, přičemž pro USA počítá pro letošek s výpadkem ve výši necelého procentního bodu — před tarify prognózoval růst americké ekonomiky v roce 2025 na 2,7 procenta, po nich na 1,8. Za Bidena měly USA 2,5 až 2,8 procenta.
Krom toho ceny akcií amerických firem celkově propadly během dubna — a to i po započítání opětovného pohybu vzhůru po následném uklidnění — na úroveň, jež vynulovala veškerý loňský růst. Akcie technologických gigantů pak klesly na dvouleté minimum.
Pravý opak deklarovaného se navíc rýsuje v otázce Číny, respektive tažení proti jejímu vlivu ve světě. Třebaže několik států jako Mexiko nebo Jižní Korea se tváří, že by se mohly výměnou za lepší obchodní podmínky s USA Číně víc uzavřít, státy jako Vietnam či Malajsie, o něž USA s Čínou soupeřily celé dekády, se nyní přiklání k Pekingu.
Paradoxní je, že Trump zavedl proti Číně cla v takové výši, že je jejich vybírání reálně nepředstavitelné — 145 procent znamená v podstatě blokádu. Jak upozorňuje sino-francouzský expert na obchod Jean-Paul Tchang ve speciálu France 24, jen málokdo dnes předpokládá, že se poplatky nakonec podstatně nesníží. Hlasy v tomto smyslu ostatně zaznívají už i od trumpovců.
V Číně a okolní Asii přitom Si Ťin-pching mobilizuje proti „západnímu unilateralismu“, posouvá vinu za všechny aktuální problémy na USA a lidé na to slyší. „Z hlediska konsolidace a prohlubování moci doma i v regionu je to pro současné čínské vedení dar,“ shrnul ve vysílání Deutsche Welle ekonomický redaktor Clifford Coonan.
Naše Evropská unie zaujala k Trumpovým snahám zatím rezervovaný postoj. Kolegové z Gazety Wyborczy EU chválí, že se neunáhlila a nerozštěpila, i když může použít tzv. obchodní bazuku — sérii odvetných opatření s drtivým dopadem zvláště na americké firmy zaměřující se na služby. V praxi nicméně v unijních strukturách probíhá nyní zejména intenzivní lobbying nad návrhy revizí obchodních smluv s USA, v jehož rámci si snaží jednotlivé státy prosadit pro sebe co nejvýhodnější podmínky.
Pokud by chtěl Donald Trump skutečně zajistit pro USA ještě výhodnější smlouvy — přičemž není pravda, že USA na dosavadním režimu tratily — a zároveň by chtěl oslabit Čínu, bylo by daleko prozíravější vytvořit obchodní alianci se státy s podobnou, anebo alespoň potenciálně podobnou politickou orientací. To se však nestalo.
Trumpův přístup tak stále působí destruktivně a nerozumně, přičemž černým scénářem je posun jihovýchodní Asie k Číně trvale politicky, v euro-amerických vztazích pak doplnění obchodního tlaku o další — například o pohrůžku vystoupení USA z NATO. I kdyby se ovšem vše zase uklidnilo, citelná škoda na vztazích a obchodu již proběhla. „Narušení směny, nová míra nejistoty… ta rána je příliš veliká,“ hodnotila při vstupech z posledního jednání Mezinárodního měnového fondu zpravodajka z německého rozhlasu Janelle Dumalaonová.
Byl Trumpův pokus jen nedomyšlený a nedotažený, nebo šlo o záměr s cílem vytěžit situaci osobně finančně či vnitro-politicky? To se ukáže až na základě dalšího vývoje.

"yl Trumpův pokus jen nedomyšlený a nedotažený, nebo šlo o záměr s cílem vytěžit situaci osobně finančně či vnitro-politicky?"
Řekl bych, že je to ještě jinak -- Trump žije ve vzdušných zámcích a je přesvědčen, že stačí pořádná vůle k moci a stanou se reálnými.
Takže si představuje, jak celý svět platí Americe cla, ale ve skutečnosti rozbíjí světové ochodní vazby...
Myslí si, že Rusko odtrhává od Číny ................ ale ve skutečnosti Putin odtrhává Ameriku od Evropy...
(((odkud si myslíte že mají, že pokud to bude složité, že se stáhnou a nechají to být?)))
Ostatně Trumpův modrý oblek na papežově pohřbu byl myslím jasný vzkaz od toho, který je přesvědčený, že pro něj platí vlastní pravidla...
Na druhé straně má ten člověk v modrém obleku na vatikánském smutečním obřadu vyhraněnou představu o nevhodném oděvu pro návštěvu Oválné pracovny a zastává názor, že za porušený dress code se má návštěvník nepokrytě ztrapnit.