Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

Ale takhle přece těžké zbraně nefungují, že v rukou demokratů jsou to hodné mírotvůrčí zbraně, a v rukou autoritářů tfuj tfuj hnusácké zbraně. Fungují obecně. Pokud je svět nakloněný používání tvrdé síly, rozhodují. A takový svět, zdá se, přichází. A v takovém světě je výsledek jasný. Nejsilnější vyhrává. Když se touto optikou podíváme třeba na válku na Ukrajině, tak očekávaný výsledek bude: Ukrajina, Německo, největší poražení této války. Čechie se s Německem sveze. Rusko z toho vyjde s plichtou a vyhrává Amerika.

Při bližším pohledu už teď vidíme, že americké zbrojovky jedou na plný výkon, zakázky z celého světa prší jako déšť (a když nebudete utrácet za naše zbraně, přestaneme vás chránit, ha ha ha ...), bohatství se rozlévá do kraje, na frontě umírají Ukrajinci. Dokonce začínají USA místo Ruska vydělávat na dodávkách plynu do EU (je 4x dražší, ale za svobodu se musí platit holenkové).

Ruské zbrojovky taky jedou na plné pecky, ale všechno se to spotřebovává a ničí na frontě a hospodářství začíná tvrdě narážet na své limity. Z velké části přišlo o evropský trh fosilních paliv a asijští spojenci to zvýšením odběru nevyrovnají. Nicméně Rusko je Rusko, neefektivní, ale schopné obrovsky mrhat čímkoliv. A Německu říká -- vidíte vy pitomci, Američané aby nás zničili, klidně obětují Ukrajinu i Německo...

A současný Blízký východ taky naznačuje, že přichází doba hard power.

Podle mě je dobře, že Izrael ty zbraně v Sýrii zničil. Každá nepoužitá zničená zbraň je dobrá. Teď sice zase frčí, že jedině zbraně jsou zárukou míru, ale já se bojím, že je to spíš tak, že když se zbraně příliš nahromadí, nakonec je někdo použije a je mela...

Jaký by byl vlastně svět, kdybychom se jako lidstvo zřekli těžkých zbraní? Co kdyby útočná puška byla nejtěžší dostupná zbraň?? .......... vlastně si to ani neumím představit. Na každý pád by válka ztratila svou moderní destruktivitu, kdy z měst zůstává jenom prach.......

................ ale vlastně je to fuk. Doba velí zbrojit.

Ano, plačme a modleme se za palestinské děti.

Plačme a modleme se za všechny nevinné oběti válek.

*********

A snad plačme i pro abstraktnější věci: 7. říjen, kdy se v Gaze naposledy oslavovalo, definitivně změnil Izrael. Změnil vše. Žádný mír nikdy nebude. Izraelci už v něj nevěří. Co se děje v Gaze nevidí, a když jim to ukážete, tak žádný soucit nečekejte.

A nenávist Palestinců vůči Izraeli už teď nemá hranic...

*********

Jediné světýlko naděje, které vidím, je, že už brzy skončí aspoň horká fáze nevyřešitelného konfliktu. Revoluce v Sýrii Izrael využil dokonale. Hamás i Hizballáh jsou na kolenou a potrvá, než se zase zvednou. Íránský pozemní pařát přes Irák a Sýrii byl přerušen, Izrael zlikvidoval i výzbroj syrské armády. S jakoukoliv sunnitskou novou vládou se dokáže domluvit. Dokonce Íránu zničil protileteckou obranu, takže tam můžou kdykoliv přiletět a zničit cokoliv.

Jsou pány situace a brzy bude zabíjení konec.

*********

"Potřebujeme moderní čistou energetiku řízenou veřejným sektorem."

Ano, nebylo by to špatné. Bohužel důvody, proč se ji nedaří vybudovat, nejsou, že nám to fosilní korporace nedovolí. Kdyby byla "čistá energetika řízená veřejným sektorem" opravdu reálně uskutečnitelná, byť třeba o něco dražčí, dávno se do toho celý svět pustil. Jenže ono to nefunguje. Podívejte se do Německa --- bez velkokapacitních úložišť to prostě nebude fungovat, případné blackouty v průmyslových zasíťovaných zemích by byly tak drahé a devastující, že k nim prostě nesmí docházet a dovážet v časech bez produkce nemůžou všichni najednou...

I jádro vypadá jinak, když se zapomene dodat, že po spuštění dokáže dodávat desítky let velké množství stabilní bezemisní elektrické energie a využitelného tepla, že.

Reálně nás čeká budování velkých plynových kapacit a jádra a nějaký postupný rozvoj obnovitelných zdrojů --- tedy jestli nechceme zničit průmysl a životní úroveň a vlastně jen přesunout emise do Asie.

A budeme si muset odházet klacky u nohou, které nám v tom brání a které jsme si tam sami naházeli.

Před pěti lety jsem tady psal, že v roce 20225, až budeme v půlce cesty k prvním mírným dekarbonizačním cílům 2030 a začne se ukazovat, že i ony jsou jen velmi těžce a draze dosažitelné, že se začne měnit nálada a politika a začne odklon od těcho cílů .................. tak uvidíme, ale myslím, že už to začíná --- fosilní byznys plánuje růst tak o 20% minimálně a jestli se postavíme proti jako republika nebo unie, ekonomicky na to tvrdě doplatíme. Ostatně ANO už začíná mluvit antienviromentální řečí otevřeně.

Navíc plošná řešení ani nejsou vhodná kvůli povaze problému ---- třeba útoky současné Číny jsou selektivní a promyšlené.

Shodou okolností je jedna významná ostravská firma na čele těchto bojů:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-ochrante-nas-pred-cinou-zada-v-bruselu-svetlik-pridaly-se-i-dalsi-firmy-265898

Dumping je nekalá obchodní praxe, kdy Čína zaplaví evropský či jiný trh určitého zboží levnými, skrytě dotovanými produkty, které odrovnají místní producenty, a pak ovládne trh.

Tady se teď momentálně vede obchodní válka, a tady je třeba být důkladný a přitom pružný a tyhle praktiky nekompromisně odmítat a chránit selektivními cly evropské výrobce.

A tady je důležité víc než jinde, aby EU fungovala.