reklama

Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

Před pár dny vydal Zelenský rozkaz budovat neprostupná obranná opevnění na linii dotyku.

Podle mě je hotovo, novou územní realitu určila válka, rétorika se začne měnit.

Dobře to nedopadlo, nicméně Ukrajina přežije, udržela přístup k Černému moři, nějak se s tím bude(me) muset popasovat...

Mně připadá, že tak nějak upadá celá Čechie nebo jak se to vlastně jmenujeme.

Odbory, politika, vzdělanost, celá společnost se nějak propadá a hrubne. Vždyť si vemte tu havárii na Bečvě, jak neuvěřitelně nekvalitně působila inspekce, policie, soudy, celé to vyznělo jako nějaká tragikomická fraška ze sibiřské gubernie...

"Tato země nevzkvétá."

A po pravdě -- já prostě doufám, že příští Babišova vláda demokracii nedokáže zničit, už jednou vládl a nějak to přežila.

Asi ji poškodí, ale doufám, že se z toho časem vylížeme.

Pokud jde o zrušení superhrubé mzdy, neměly to odory lehké. Protože - viděno ve vzduchoprázdnu - to zrušení skutečně přineslo zaměstnancům vyšší platy. Od několika stovek, po tisíce. A to je z pohledu odborů správná věc, důstojné výdělky jsou jejich hlavní boj a těžko se protestuje proti zvýšení platů.

((( Levice navíc také v podstatě byla pro, jen chtěla celkovou daňovou reformu, která by míň zdanila zaměstnance a naopak přinesla progresi a zdanění bohatství. )))

Problém samozřejmě byl, v jaké situaci ideologové a populisté k tomu zrušení přistoupili. Kdyby nebylo krizí a měli bychom tady stálý několika procentní růst, bylo by to v pohodě a přijatý konsolidační balíček by na vyřešení stačil. Jenže už v době rušení byla covidová inflace a hrozilo, že to dopadne jak to dopadlo. Pořádným průšvihem, těžkým zadlužováním a strukturálním deficitem. Mnozí to tušili a varovali. Věděla to i ČSSD, ale Hamáček byl bohužel služebníček, který se Babišovi nedokázal vzepřít, i když měl páky v koaliční smlouvě. A prostě se nechal obejít a držel hubu a krok.

Že to je pořádná blbost věděl i prezident Zeman, ale i on byl oslabený a tak se spokojil se slibem obnovy po dvou letech, který nikdy neměl být naplněn --- Babiš jen předvedl, že slovo politika - a jeho speciálně - je míň než nic. Jen další veřejná facka politické kultuře... Přesto se chystá na opětovné převzetí moci. Protože díky tomu, že je současná politika tak tvrdě prolhaná a mimo realitu, někdy nemusíš nést důsledky svých činů...

No, a přišla válka na Ukrajině, která to celé umocnila a z velké chyby se stala katastrofa, která rozvrací stát a lidé se propadají do sociálních problémů...

Ale abych nebyl k soudružkám tak tvrdý --- asi to myslí dobře, ale třeba zrovna intersekcionalistická teorie je už ze své podstaty cesta do bludiště, že kterého se nedá vyváznout.

Dobře, systém nejen určuje, co si myslíme a cítíme, co se nám líbí a co ne, jak vnímáme sebe a jiné věci, ale zároveň nás mnohonásobně utlačuje a znásilňuje (rasově, etnicky, sexuálně, věkově, genderově, sociálně, místně, demograficky, generačně, vzděláním, zdravotně, ekologicky, nábožensky, komunikačně, možnostmi atd.) -- některé víc, jiné míň, ale všechny.

Jestli je ale diskriminací úplně všechno a úplně všechno je i politika, nejde vymyslet nic celospolečensky konkrétního, co by pomohlo.

A tak se rodí jen jakési dílčí domotané strategie, kdy se třeba porno vydává za filozofii apod.

Levice se roztříštila sama o sebe a jen paběrkuje nesmyslnými výkřiky o etičnosti porna, třiceti pohlavích atp.

***