0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

Děkuji za objasnění pane Profante.

Takže opak amatérismu, tedy profesionalita, je dobře se politikou uživit, i když strana půjde do háje a po nás potopa?

Pak tedy ano, vedení ČSSD je plně profesionální...

P.S. A jestli není sepsání koaliční dohody, která měla zaručovat, že se Babiš neurve z řetězu a která zdůvodňovala účast ve vládě, a pak její obejití a schválení daňové reformy proti vůli ČSSD amatérismus, tak pak už nevím, co to slovo znamená...

No já nevím pane Horáku. České voličstvo je značně nevyspělé, možná ještě pozůstatek komunistické éry, možná nebude příliš vyspělé nikdy.

Druhá věc, která ničí klasickou dělbu moci mezi liberály, konzervativci a (staro)socialisty, která spoustu let solidně fungovala, je dlouhodobý a silný růst HDP, který umožňuje ustát nějaký ten státní dloužek, a který začli všichni na konci 80. let zneužívat, takže současné zadlužení států je v podstatě katastrofální a meta zadlužení 50% HDP, o které se před lety říkávalo, že je hraniční, je už dávno na Západě překonaná. My a pár dalších stávů z bývalého sovětského bloku jsme výjimky, nicméně populista Babiš nás chce evidentně dostat na jejich úroveň a při nákupu hlasů nehledí na nic.

(Navíc nejsme finalisté, jako Západ, ale subdodavatelská podřízená ekonomika, takže bychom se s dluhem opravdu měli držet při zemi)

Jenomže kolik voličů je skutečně přesvědčených socialistů volících ČSSD? Těch, kteří jsou pro vyšší a progresivní zdanění, které umožňuje financovat veřejné služby bez nějakého přehnaného zadlužování?

A kolik zde máme skutečných konzervativních voličů rozhodnutých pro nízké daně, vyšší příjmy jednotlivců, a malo přerozdělující stát, který se nezadlužuje? Těch, kteří si z ušetřených peněz na daních místo veřejné služby platí sami privátní?

A kolik je těch, kteří volí prostě ty, kteří jim přidají na důchodech nebo na výplatách, a je jim jedno, jak to udělají a jestli to za pár let nebude mít negativní dopady? Kolik je mezi českými voliči tzv. koblihářů?

Bojím se, že hodně.

Z ČSSD už všichni přešli k ANO či SPD, takže touhle zpackanou daňovou reformou pro bohaté a na dluh ztratí i to poslední jádro ryzích sociálních demokratů zmíněných výše, kteří ji volili z přesvědčení. A nezbyde vůbec nikdo. (A ano, možná dlouhou agónii, která ČSSD čeká, přežije, ale bude muset vstanout z popela a zcela obměněná)

ODS možná příjde o pár procent ryzích konzervativců, ale někde na 8% by se udržet mohla.

Aspoň tak to vidím já.

A doufejme, že populisté všeho druhu nezískají v příštích volbách ústavní většinu...

I konzervativci se slušně bouří:

https://www.info.cz/nazory/podari-se-z-danove-silenosti-vytvorit-rozumny-zakon-ve-hre-je-mnoho

A mají pravdu. Klopýtající a oslabený Babiš využil amatéra Hamáčka a amatéra Fialu a zase je na koni...

Jestli je to opravdu tak, jestli pan Hamáček přistoupil na vzájemné obejití koaliční smlouvy, odborné diskuse, rad vytvořených poradních orgánů, a souhlasil s realizací největší daňové reformy v dějinách ČR s obrovskými dopady na státní a komunální rozpočty ve formě poslanecké kreativní akce, tak potom opravdu nemám slov.

Tímhletím amatérismem znehodnotil úplně všechno, co snad z vlády s ANO získali.

Tak jo, ať dovládnou a pak se klidí do zapomnění...