Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

Já po pravdě tak úplně nechápu, proč je s těmi tanky takový problém.

Že je obava dodat zbraně, které by mohly zasáhnou hluboko v ruském týlu jako rakety dlouhého a středního doletu nebo F-16, to je jasné. Ale tanky jsou sice čistě útočná zbraň, ale s lokálním dosahem, nejde z nich z Donbasu rozstřílet Kreml. Zato by mohly Ukrajincům výrazně pomoci s tím, o co přece celou dobu jde a co je důležité: aby dokázali vyhnat ruská vojska zpátky do Ruska.

Klidně bych je Ukrajincům třeba jen zapůjčil - až bude na hranicích na ukrajinské straně vybudovaná obranná linie, může se jejich zbytek poslat zpátky, proč ne.

Tak ono zbrojit se bude tak jako tak. Už to začalo. Ale asi to opravdu bude jiné, když Rusko část Ukrajiny obsadí, a jiné, když utrpí nevýhru a Ukrajinci své území ubrání a (aspoň z části) znovuzískají. Protože prohrát Rusko nemůže a nikdo šturmem Moskvu brát nebude.

To je zcela jisté.

Přesto se na Putinův rozkaz na střechách moskevských vládních budov začaly viditelně objevovat protiraketové systémy. Začínám si myslet, že ta nepovedená ofenzíva na Kyiv z února, byla zpackaná úmyslně. Možná podvědomě, ale kdyby se to povedlo, byl by to příliš rychlý konec, který by Putina neuspokojil. Navíc dál už je NATO a dál by dostal přes držku. Ale on se chce zapsat do dějin jako vítěz velké války. Nemá problém zabít statisíce nebo miliony lidí. A když Rusko nikdo nechtěl napadnout, tak to tak aspoň musí vypadat. Pak Rusové půjdou do masomlejnku bez řečí...

-------------------

Vypadá to, že tanky Ukrajina nedostane. Při osvobozování by byly užitečné (obzvlášť Leopardy), ale i bez nich by se to mohlo povést. Ukrajinské "uber dělostřelectvo" je bude schopno zastoupit, nicméně aspoň špičková bvpéčka jsou absolutní nutnost.

Komplementární článek Karla Dolejšího

https://www.forum24.cz/ukrajina-potrebuje-schopnost-odvetnych-uderu-proti-rusku-jake-jsou-moznosti/

Ukrajina potřebuje, ať je do podzimu hotovo, jinak se začne hroutit. Neudrží dlouhodobě nebe, jediná šance je zpět dobýt okupovaná území (asi bez Krymu).

Potřebuje vyhrát pozemní bitvy, potřebuje Mardery a Leopardy. A to hned a hodně.

Tohle je klíčová chvíle. Jestli to USA, Německo a další promeškají, dopadne to špatně...

Kromě Erdogana a Macrona k nim patří i Scholz.

A osobně bych nebyl tak příkrý v hodnocení jejich snah.

Macron a Scholz jsou jedni z posledních evropských politiků, kteří jsou ještě s Putinem ve spojení, a kteří mu říkají, že to musí skončit.

Potíž samozřejmě je, že Putinovo šílenství už léta graduje a není žádný náznak, že by z této cesty sešel. Byl na ní už v roce 2014, když anektoval Krym a armádou podpořil donbaské povstání, které rozpoutali ruští náckové typu Girkin. Nedávno o tom mluvila Angela Merkelová. Poněkud nešťastně volenými slovy, na to, jak zkušená je politička. "Alternativa" si je hned vyložila tak, že přiznala, že Minské dohody byly jen zástěrkou vyzbrojení Ukrajiny pro její útok na Rusko. Realita je ovšem taková, že prostě přiznala, že nejvyšší politikové už tehdy věděli, že Donbasem to nekončí a že dřív či později příjde, co přišlo.

Podle mě to začalo prudce eskalovat, když se Putin vrátil do prezidentské funkce (2012). Tehdy už na různých konferencích zcela otevřeně mluvil o tom, že současný mezinárodní řád Rusku nevyhovuje a že se to změní.

Dlouho, dlouho zapřahali, jak to vyjádřil Lavrov. A teď už vyjeli. Ukrajina patří Rusku a co se tam děje, do toho nikomu nic není.

Můžeme psát petice o míru do alelujá, ale to co příjde, je druhá ruská ofenziva. A nebude poslední. Protože všechno naznačuje, že se Rusko chystá přejít na válečnou ekonomiku a třetím úderem Ukrajinu rozdrtit. Nic než vítězství se nepočítá. A Rusové to skousnou.

Vyjeli. A hlas Macrona a Scholze jsou jediné evropské hlasy míru, které k Putinovi ještě dolehnou.

Když Babiš vykládá, že by jako prezident uspořádal mírovou konferenci, kde by Macrona a Scholze dokopal k jednomu stolu a donutil je jednat s Putinem o míru .......... prostě bláboly mimoně.

Z pohledu socialisty, který věří v silné, demokratické a sociální státy, které by měly být schopny řešit jak vnitřní problémy, tak se dohodnou na mezi- či nad-státním řešení globálních krizí, které na planetu začínají tvrdě doléhat, je znovuobnovení ruského imperialismu naprosto špatně.