reklama

Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

Je složité z Putinova projevu ořezat všechny výhružky, balast, lži pro domácí publikum atd. Ale zdá se, že se v Rusku konečně rozhodlo, jak to má skončit. Budou chtít udržet, co teď dobyli -- Donbas (tam jim ještě kus chybí) plus jižní části záporožské a chersonské oblasti, včetně kontroly části Dněpru, odkud vedou zavlažovací kanály na Krym.

Tohle území prohlásí za součást Ruska coby Novorusko a prostě ho opevní a budou bránit. A prohlásí se za vítěze.

(((V ruském nacionalismu sice k "Novorusku" nepochybně patří i Podněstří, Oděsa a Charkov, ale na to Rusko momentálně nemá)))

To se zdá být jisté.

Jestli na Ukrajinu, pokud se pokusí tato území osvobodit, hodí atomovku, jak vyhrožují, je ovšem nesmírně ožehavá otázka. Vždyť už zabili tisíce lidí, srovnali se zemí celá města..... tak proč ne?

---------------

Přiznám se pane Václavů, že jsem se domníval, že anexe Krymu je Putinův mazaný způsob, jak udržet Ukrajinu mimo NATO. Protože by zcela jistě neprošlo, aby byl členem stát, který má územní spor s Ruskem. A že zbytek, všechny ty řeči o nelegitimitě Ukrajiny, jsou prostě jen rašistické řeči, ze kterých nakonec nic nebude...

Ale tohle je skutečně pokus o likvidaci Ukrajiny jako takové.

A nejvíc se bojím, že přijde tvrdá eskalace. Ani ne tak jaderná, jako spíš destrukce ukrajinské infrastruktury. Hned po začátku ukrajinské ofenzívy Rusové zaútočili raketama na několik elektráren. A nejen že propagandisté v hlavních vysílacích časech vyřvávají, že je třeba Ukrajinu vrátit do středověku a vyhnat dalších 20 milionů lidí. Tu výhružku řekl i Putin. Stačí, aby týden nešel proud, a začne chaos...

----------------------

Ad rakety --- asi si už každý všiml, jak rakety ovládly bojiště. Jednak v obranné roli v podstatě eliminovaly letadla, stíhačku za miliony vám teď s trochou nadsázky sejme pěšák z ramene. A naopak o údery v týlu nepřítele se starají vlastně výhradně ony. Protože rakety projdou. Ne všechny samozřejmě, čím primitivnější, tím snažší k sestřelení. Ale projdou. A pořádně sestřelovat je neumí nikdo, nejen Rusové, kteří se tím tak chlubili...

V téhle souvislosti mě napadá, jak chceme chránit základny F-35? Jsou to extrémně složité zbraňové systémy, které k fungování potřebují špičkové základny. Jak dlouho bychom je udrželi pod raketovými útoky? Se zničeným letištěm bychom si je na oblohu mohli tak leda namalovat.

A nepotřebujeme náhodou místo F-35 ty nejlepší (proti) raketové systémy? A drony? A pořádnou, špičkově vybavenu pěchotu?

A neměla by vláda zvažovat místo letadel, které mohou ničit v Libyi, jak se nedávno rozplýval jeden analytik, raději nákup (a vývoj) toho nejlepšího, co ochrání české elektrárny, letiště, města???

(((protože jestli by přišla velká válka, nebude nic, co se nesmí)))

Vítězství.

Přesně tohle to je.

Pro přeživší je opojné a ničená a deptaná Ukrajina ho potřebuje jako sůl, přejme jí ho.

Rusové zůstávají vražední a disponující ohromnou ničivou silou, ale tohle je skutečně nalomí. Nakonec, jaksi fyzicky, všechno rozhodne pěchota, ale ohromující je, jak dobrá je ukrajinská armáda jako celek, protože tohle samozřejmě není žádná náhodná hurá-akce. GŠ, analýza, která dodává evidentně lepší situační přehled, než má protivník, důstojnický sbor a velení ..... všechno funguje. Rusové jsou proti tomu nesourodá sebranka, která střílí a ničí, ale nemá žádnou perspektivu, nosnou ideu, všechny ty putinovské kecy se tváří v tvář realitě války lámou a bortí...

Cituji: "Zastropování by fungovalo tak, že by zisk nad daný limit tyto elektrárny odváděly státům. Cena elektřiny na trhu by tedy zůstala velmi vysoká, ale státy získají nové prostředky na řešení sociálních dopadů. "

Ale tak to přece nemůže skončit!

Co průmysl???

Ten cíl musí být přece nízká cena elektřiny pro všechny, protože i bez ruského plynu ji dokážeme v Evropě dost a levně vyrobit. Ta krize je mnohem hlubší, než že "elektrika" vyleze na dvojnásobek a je třeba zadotovat sociálně slabší domácnosti.

Je dobře vidět, jak trh skvěle funguje, když se všichni zúčastnění chovají a chtějí chovat tržně. Producenti chtějí produkovat a prodávat, obchodníci chtějjí obchodovat, a solventní koncoví zákazníci chtějí kupovat pro své použití. Pak jde všechno jako po drátkách. Ale běda, když se některý z aktérů z nějakého důvodu začne chovat netržně. Třeba teď Rusko.

Pak propuká panika, schopná ve své explozivní střeštěnosti ničit jako hurikán......

Tohle "řešení" rozhodně nebude stačit.

Bittner nenabízí řešení, ale to vy taky ne, pane Krupičko, i když se tak tváříte:

"S tou elektřinou, kterou můžeme vyvážet, ale opět ji prodáváme do Německa, abychom ho z něj draze koupili, je to ještě horší. Tam už i označení naší vlády za blbou je nedostatečné."

Kdo "my" pane Krupičko? Ta elektřina nepatří vám, nám, ani našemu státu. To byste snad mohl vědět, jako levičák. Je to jenom plk, co říkáte.

Za pár týdnů najedou odstavené francouzské jaderné bloky, elektřiny v Evropě dokážeme vyrobit dost, i kdyby Rusko úplně zastavilo dodávky plynu, ceny se zklidní. Politici musí jen zařídit, ať není elektřina z plynu cenotvorná, ať už vyřazením z trhu, nebo regulací ceny. Protože nemůže být cenotvorné něco, co se vymklo kontrole.

U samotného plynu je situace horší, ale taky by se to nějak zvládlo. Stanjura dokonce říká, že na letošek máme plynu dost. Tržní systém na tak drastické zásahy jako od Ruska reaguje panikou, co si namlouvat.

Putin vede Rusko do sraček.

To samé třeba vaše hláška, že nebýt zbraní ze Západu, už by Rusko Ukrajinu převálcovalo. Opravdu? Od Kyjeva je hnali i bez budoucích dodávek. Protože jim bylo jasné, že to příjde a jen doufali, že později, než dříve. A od 2014 - ano, s pomocí Zápoadu - budovali armádu. Takže bez těch zbraní by teď byli v mnohem zoufalejší situaci, ale bojovali by.