Covid-19
Více informací
Hospitalizace:
1 835
(+264)
Úmrtí celkem:
37 092
Denní úmrtí:
19
průměr za 5 dní
Pozitivní testy:
25 822
průměr za 7 dní
Počet očkovaných:
6 914 400
(+2 171)
Proočkovanost:
65%
+

Profil čtenáře:
Aleš Morbicer

AM
Profese: invalidní důchodce a audiofil
E-mail: ales.morbicer@seznam.cz

ANO a SPD by pokud jde o státní finance měly mlčet, nicméně je pravda, že vláda, která by nastupovala s tak prázdným vládním programem pokud jde o finance, tady ještě nebyla.

Asi máme věřit projevu premiéra Fialy, že nějaká "daňová brzda" nebo ústavní "pravidla rozpočtové odpovědnosti", což jsou politické proklamace, něco na trajektorii vývoje státních financí změní. Tomu přece nemůže věřit ani on...

http://casopisargument.cz/?p=40214

Takže se dá říct, že jsme v háji.

Ještě pár let se budeme hádat o termínu ukončení uhlí bez jakékoliv praktické návaznosti, ta diskuse nic nestojí ani nebolí. Nakonec začne stát dotovat uhlí, aby nám nezkolabovaly pod emisními povolenkami teplárny a elektrárny.

Fotovoltaiku dotáhneme na bombastických 6% ze současných 3% roční dodávky do sítě.

A budeme stavět jeden větší reaktor...

Hurá.

Dobrý den pane

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesi-vyvinuli-maly-reaktor-je-to-trpaslik-ale-muze-pomoci-utect-od-uhli-148223

Třeba "teplator" ČVUT vypadá velmi nadějně. Vědci sice podcenili otázku bezpečnosti, která je chtě nechtě při nakládání s jaderným materiálem klíčová. To není neřešitelné. Jinak - jestli jsem to dobře pochopil - už je to plně funkční a tyhle melé reaktory by dokázaly ještě dále využívat vyhořelé jaderné palivo. To, které tady máme po letech provozu velkých bloků, by (prý) dokázalo vytápět celou republiku 10 let.

Jinak Gates i Rolls-Royce mluví o pokročilých reaktorech ......... no uvidíme.

Na každý pád jaderná energetika asi není úplně mrtvá, jak tvrdí Jakub Patočka, spíš to vypadá na renesanci po útlumu.

Stejně jako nejde přejít v nejbližších letech 100% na obnovitelné zdroje, jak tvrdí, protože by to prostě bez úložišť nefungovalo.

A nejhorší na tom všem je, že celosvětová produkce skleníkových plynů dál rok co rok utěšeně stoupá, a zatím na to naše nedomrlé akce nemají žádný vliv.

V ČR nás podle všeho čeká jenom zmatek, protože jak říkáte, nikdo neví, co dělat.

Nelze než souhlasit, že pouštět se do výstavby jednoho bloku v Dukovanech, je hloupá marnost. Když už, tak se v současnosti měly dokončovat dva bloky v Temelíně, to by dávalo aspoň nějaký smysl, ne Dukovany.

Menší modulární jaderné elektrárny budou do patnácti let realitou, technologicky je to zvládnuté, ale samozřejmě jde o radioaktivní materiál, takže dřív asi ne. Pořád s přehledem před potenciálním novým dukovanským blokem. Gates a Buffett chtějí vyrábět a dodávat v 2030, Rolls-Royce a další o něco později.

Být sebevědomější, připojíme se k produkčním státům, nejsme výzkumem a vývojem na nule, ale to by vyžadovalo přestat snít o dukovanském bloku a nasměrovat mohutnou podporu tímhle směrem. Nakonec ale asi jenom shrábneme nějaké subdodavatelské drobky, ve víc nedoufejme...

I podpora fotovoltaiky by měla být vyšší. Já třeba uvažuju, že na schůzi společenství vlastníků našeho domu navrhnu, abychom investovali do solárních panelů, které by mohly v klidu pokrýt část jižní stěny a střechu. Pro takové případy by měl fungovat podrobný portál, kde by se zájemci dočetli vše potřebné, od právních otázek, přes výkupní podmínky, cenovou politiku atd. atp.

Navíc co teplárenství? Přechod z českého uhlí na ruský plyn, to je teda výhra.

Pan premiér Fiala sice jako kolovrátek opakuje, že nové vláda bude postupovat maximálně (???) rozumně, ale vydává se úplně nerozumným směrem, bych řekl.