Britský Nejvyšší soud: Trans muž s plnovousem musí na dámské toalety

Viktor Heumann

Britský Nejvyšší soud změnil výklad zákona chránícího před diskriminací. Nově chápe pojem žena a muž pouze v biologickém smyslu. Stigmatizace trans lidí sílí a debata o jejich právech se stává politickým bojištěm.

Práva trans lidí nejsou žádnou ideologickou hříčkou. Je to otázka lidské důstojnosti, základní rovnosti před zákonem a ochrany těch nejzranitelnějších. Foto Justin Tallis, AFP

Velká Británie uznává trans lidi v právním systému teprve od roku 2004, kdy parlament schválil takzvaný Gender Recognition Act a s ním i možnost získat Gender Recognition Certificate (GRC) — dokument, který umožňuje člověku právně změnit pohlaví i úřední doklady.

Česká republika umožňuje úřední změnu pohlaví už od roku 1974, byť za podmínky povinné sterilizace, kterou ruší až příští měsíc rozhodnutí Ústavního soudu. Británie tedy sice začala výrazně později, ale nastavila méně invazivní a celospolečensky vstřícnější proces, založený na principech ochrany lidských práv.

Významným milníkem byl i Equality Act z roku 2010, který chrání před diskriminací všechny minoritní skupiny, včetně trans lidí. Dlouhodobě se tento zákon vykládal tak, že pokud člověk získá GRC, je plně uznán v nové právní identitě. Až dosud.

Britský Nejvyšší soud nyní jednomyslně rozhodl, že pojem „žena“ v rámci Equality Act znamená ženu v biologickém smyslu — tedy osobu, které bylo ženské pohlaví určeno při narození. Stejné pravidlo se má vztahovat i na muže a trans muže. Soud na osmaosmdesáti stranách detailně rozebírá právní argumentaci a zároveň opakovaně zdůrazňuje, že trans lidé nadále zůstávají chráněni před diskriminací, a to už od okamžiku, kdy začnou svou genderovou identitu veřejně vyjadřovat.

Realitou ale zůstává, že i před tímto rozsudkem mohly některé instituce — například azylové domy pro ženy — přístup trans osob v konkrétních případech omezit na základě biologického pohlaví, podle výjimky, která se v britském právu označuje jako dosáhnutí legitimního cíle prostřednictvím přiměřeného opatření. Rozhodnutí soudu tak spíše potvrzuje již existující výjimky, než že by právní stav zásadně měnilo.

Soudní rozhodnutí přineslo jen další střety

O to silnější však byla společenská reakce. Nejen londýnskými ulicemi prošly protestní pochody tisíců trans lidí, jejich rodin a allies, kteří v rozhodnutí vidí nebezpečný symbolický zlom. Přestože rozsudek sám o sobě mění právní praxi jen minimálně, vnímání jeho dopadů a politický výklad je mnohem hlubší. Poprvé za více než patnáct let se v Británii oficiálně zpochybňuje dosavadní výklad legislativy, která trans lidem umožňovala plné právní uznání v nové identitě.

×
Diskuse

Být Vámi očekával bych mnohem vážnější diskuse.

Jistě to není vina trans lidí, ale ideologie, která vznikla kolem této reality, začíná negativně ovlivňovat většinovou společnost. Třeba opravdu hrozivě narůstá počet dětí, které chtějí "utéct" před svým pohlavím. Tak to definoval odborník. Utéct. Levicoví hudební publicisté se zase vyžívají v tom, že jen transky dokážou dělat novou hudbu. A v Americe dokonce mohly začít z tranzicí školy bez vědomí rodičů dítěte....... vy tomu odmítáte přikládat důležitost, ale to je chyba.

Osobně očekávám většinovou debatu o tom, že většina nesmí ničit menšiny, musí je tolerovat. Potud jako vždycky. Je to v ústavě.

Ale debata bude i o tom, že většina má zároveň právo regulovat veřejné projevy menšin. Že většina může a musí určovat veřejnou míru a rozsah menšinového postoje.

IH
April 29, 2025 v 22.46

"Rozumím argumentům, které se ozývají ve jménu ochrany ženských prostor, zejména s ohledem na vysokou míru násilí vůči ženám."

Jaká je tedy Vaše odpověď na ty argumenty? Neboť žena konfrontovaná na WC s přítomností "jedince s vousy a pleší" bude mít minimálně silný pocit něčeho nepatřičnéhom bez ohledu na to, zda si bude myslet, že se dotyčný cítí jako muž, nebo snad ne. Spontánně jej ovšem osloví jako muže. Těžko s tím něco nadělat.

Já bych náhled autora obrátil. Je to trvání na výstřelcích, jež nabíjí identitární pravici k palbě, jejíž dopady jsou a budou podstatné.