Zpátky v Sovětském svazu. Opět
Viktar MartinovičBěloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.
Dobrý den, jmenuji se Viktar Martinowich a jsem mužem, který ve svých čtyřiačtyřiceti letech prožil tři životy.
Tři životy v době, kdy většina lidí nestihne kloudně prožít ani jeden.
Abych to poněkud vyjasnil — těmi třemi životy mám na mysli ucelený soubor vjemů sebe sama v dané době.
Tři odlišné soubory snů.
Tři odlišné sady hodnot.
Tři odlišná já.
Tři odlišné trajektorie bludů.
Za své smrti a přerody vděčím jen a pouze události, která se stala přesně před třiceti lety. Rozpadu SSSR. Vzniku nové země, Běloruské republiky, kde jsem se posléze úspěšně prosadil v roli uznávaného spisovatele.
A pak — znovuobnovení Sovětského svazu v tom nejocelovějším a nejtužším smyslu. Obnovení nejprve v rámci jedné malé republiky a posléze v rozsahu jejího svazku s obrovským Ruskem.
Na sklonku roku 2021 uplynulo třicet let od rozpadu Sovětského svazu. Při příležitosti výročí oslovilo evropské médium Voxeurop, partner Deníku Referendum, autory ze zemí bývalých sovětských republik, aby se podělili o svůj prožitek tehdejší doby. Ve svých textech vzpomínají na období krátce před rozpadem impéria a na budování nových národních identit. Texty od autorů a autorek z Běloruska, Ruska, Gruzie, Ukrajiny a Moldavska publikujeme v českém překladu originálního znění.
Já, pionýr
Vstupuji do řad Celosvazové pionýrské organizace… Tady jsem se zarazil, ne snad proto, že bych neznal slib zpaměti, ale protože se mi napětím úžil dech a nedovolil mi pokračovat. A před svými soudruhy (nádech, výdech) slavnostně přísahám (pauza, z rozrušení mám před očima tmu a uvědomuji si, že tento den je nejdůležitější v mém životě, nic důležitějšího už nebude, nikdy, nikdy, nikdy). Přísahám. Přísahám (v tom okamžiku jsem ucítil váhu toho slova). Přísahám, že budu vroucně milovat svou Vlast (samozřejmě jsem myslel SSSR); budu žít, učit se a bojovat, jak nakázal veliký Lenin, a dodržovat zákony pionýrů SSSR.
Na obřad jsme se připravovali několik měsíců — učili jsme se vázat šátek, žehlit ho, biflovali přísahu a zákony pionýrů. Když někdo dostal trojku z chování, hrozili mu: nepřijmeme tě do Pionýra. A žák se polepšil, protože nepřijetí do Pionýra tehdy znamenalo asi tolik, co v dnešní době zabavení kreditní karty na doživotí.
V okamžiku uvazování pionýrského šátku můj spolužák Saša rozrušením omdlel.
Psal se říjen roku 1987.
Už proběhl 27. sjezd Strany.
Naplno běžela Perestrojka, která se o dva roky později opře o Berlínskou zeď, aby ji smetla.
Dospělí nosili džíny, v jazyce a tématech celostátních deníků už byl cítit puch rozkladu.
Potravinové regály zaplnila Pepsi Cola, hudební obchody prodávaly desku Rovnodennost Borise Grebenščikova, opěvující novou dobu. Byla na ní skladba Generace domovníků a hlídačů — o rockerech a spisovatelích, kteří se rozhodli žít proti proudu, a proto pracovali jako topiči, domovníci a hlídači (a přesto je uznávaly miliony).
Nic z toho v mé realitě nebylo.
Byl jsem pevně orientován na světlou budoucnost.
Věřil jsem, že celý život budu „žít, učit se a bojovat, jak nakázal veliký Lenin“.
V televizi dávali dvoudílný film Hosté z budoucnosti — o sovětské Moskvě v roce 2084, kde si pionýři, přesně takoví jako já, létají pravidelnou raketovou linkou na Měsíc a Uran, kde také vládnou bolševici. Moje představa o osudu se bezezbytku rozpouštěla v záběrech tohoto filmu zalitých červencovým sluncem. Tu se vznáším ve flipu, dvoumístném létajícím automobilu, nad rodným Minskem. A tu zas bojuji s agenty kapitalismu, kteří k nám pronikli z nepřátelských planet, aby páchali diverzi ve velkých a středních průmyslových podnicích Běloruské sovětské socialistické republiky.
Kdyby mi někdo řekl, že se všechno zhroutí, byl bych zklamaný.