Brněnská ODS z veřejných peněz dotuje divadlo svého podporovatele Bolka Polívky
Vojtěch PetrůBrněnské Divadlo Bolka Polívky získá od města 24 milionů. Vedení města jde na ruku soukromému divadlu, vlastní příspěvkové organizace však často drží zkrátka. Význam jejich tvorby výrazně přesahuje hranice regionu.
Největší brněnská soukromá scéna Divadlo Bolka Polívky obdrží na další čtyři roky dotaci ve výši 24 milionů korun. V úterý 10. června o tom rozhodly hlasy většiny vládnoucí koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a SOCDEM — ANO hlasovalo spolu s opozicí proti. Nejde přitom o první podobnou dotaci, za období 2023 až 2025 od města obdrželo Polívkovo divadlo osmnáct milionů.
„Divadlo Bolka Polívky je dlouhodobě a neoddiskutovatelně důležitým aktérem brněnské divadelní scény. A sám Bolek Polívka je bezesporu brněnský a moravský fenomén. (…) Významu divadla by měla odpovídat i výše podpory ze strany města,“ hájila dotaci brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) v rozhovoru pro Deník N. Politička, která má na magistrátu v gesci i kulturu, tak žádné kvalifikované vysvětlení nenabídla, pouze plytce apelovala na regionální patriotismus.
Boleslav Polívka, stejně jako jeho děti Anna a Vladimír, kteří v jeho inscenacích rovněž hrají, patří mezi nejobsazovanější současné televizní herce. Polívka je také veřejná postava dlouhodobě nepřehlédnutelně svázána s ODS, nejsilnější stranou na brněnském magistrátu a domovskou stranou zmíněné primátorky. Občanské demokraty v čele s Vaňkovou podpořil v posledních komunálních volbách. Před pár týdny pak vystoupil na slavnostním zahájení kampaně koalice SPOLU do říjnových sněmovních voleb, v nichž se mandát pokusí obhájit premiér Petr Fiala z ODS.
Finanční podpora Polívkova divadla kontrastuje s mnohdy až macešským přístupem, jaký město projevuje k vlastním příspěvkovým kulturním organizacím, zejména Národnímu divadlu Brno a Centru experimentálního divadla, které si dlouhodobě stěžují na neudržitelné financování. Pro jejich rozpočty by přitom zmíněné miliony, na něž si přijde Divadlo Bolka Polívky, mohly být znatelnou výztuží, která by jejich chod stabilizovala.
Tlak na Národní divadlo Brno
Nejde přitom o zdaleka jediný nadmíru štědrý a vstřícný krok města vůči této soukromé kulturní instituci. Brno loni divadlu v podstatě zdarma zařídilo prostory k působení poté, co se muselo vystěhovat z dosavadních prostor na Jakubském náměstí kvůli narušené statice budovy. Kauza hledání azylu pro Polívkovo divadlo právě na přístup města k vlastním kulturním institucím výmluvně poukázala.
Divadlo Bolka Polívky totiž od loňska sídlí v v objektu zvaném Bílý dům, a sice v dříve nevyužívaném Sálu Břetislava Bakaly. Ten magistrátní opozice navrhovala jako nové působiště kina Scala, jehož provoz rovněž přerušila narušená statika budovy. Vedení města však nové útočiště poskytlo Polívkovu divadlu, načež mu navíc odpustilo roční nájem, což vysvětlovalo tím, že náklady divadla byly již zatíženy nutností stavebních úprav sálu a jeho uzpůsobení potřebám divadla.