„Kartel jako z dob oposmlouvy.“ ANO povede řadu měst ve spojení se SPOLU

Vojtěch Petrů

Ve většině statutárních měst již byly uzavřeny povolební koalice, někde se ještě jedná. Pozoruhodně častá je spolupráce hnutí ANO s vládními stranami, jež se jinak vůči miliardářově politickému projektu ostře vymezují.

V Ostravě povládne v zásadě staronová koalice, tvořená hnutím ANO, SPOLU a Piráty. Spolupráce, která je nepřijatelná na celostátní úrovni, na komunální úrovni voličům příliš nevadí. Foto FB Tomáš Macura

Po více než dvou týdnech od komunálních voleb je ve většině statutárních měst o radničních koalicích jasno. Obrysy vládních většin nejsou ještě zřejmé v Brně, a především v Praze. Jedná se také ještě v Ústí nad Labem, Pardubicích, Jihlavě a v Mostě.

Jednoznačným hegemonem komunální politiky ve velkých městech se v důsledku povolebních jednání o koalicích stává hnutí ANO. Babišovo hnutí bude mít svého člověka na primátorském postu ve více než polovině statutárních měst — nejvyšší volební zisk místní politici oligarchova hnutí proměnili v čelní místa v Ostravě, Olomouci, Zlíně, Havířově, Opavě, Karlových Varech, Chomutově, Děčíně, Prostějově a Přerově. Nově si babišovci připsali primátorské posty také v Plzni a Teplicích. Naopak ztratili České Budějovice.

V dalších městech sice nezískali primátorské posty, ale zasednou v radách. ANO bude celkově součástí koalic v sedmnácti z jednadvaceti statutárních měst, kde je již o spolupráci na další čtyři roky rozhodnuto. Z měst, kde se stále jedná, není ze hry ani v Brně a dominantní postavení při koaličních jednáních zastává také v Ústí nad Labem a Pardubicích.

Vládní strany tvoří koalice s ANO ochotně

Pozoruhodné přitom je, že ve velkém množství měst tvoří s ANO koalici vládní strany: nejčastěji ODS, Piráti či STAN. Ostře to kontrastuje s vyhrocenou kampaní ke komunálním a senátním volbám, které Andrej Babiš označoval za referendum o vládě Petra Fialy.

Vládní strany se přitom na úrovni celostátní politiky dlouhá léta staví k Babišovi jako k ohrožení demokracie a prozápadního směřování země a celé jeho hnutí označují za nástroj k uchvácení českého státu oligarchií.

Někde se spojení zdůvodňuje dobrými vztahy a zkušenostmi místních lídrů z předchozích období, jako v Ostravě, Teplicích, Mladé Boleslavi, Karlových Varech nebo Prostějově. Jinde, v Plzni či v Olomouci, hraje roli to, že tamějším Pirátům se koalice s ANO jeví jako malá oběť za to, že vyšachují dříve dlouhá léta místní radnice ovládající ODS. Právě na odporu vůči jejím praktikám Piráti do značné míry v Plzni na komunální úrovni vyrostli.

Podle politologa Jakuba Lyska z olomoucké Univerzity Palackého se celostátní politika promítá do situace pouze v největších městech. Jinde rozhodují spíše lokální vazby a to, kdo městu tradičně vládl. „Také rozhoduje to, v jakém složení je členská základna ANO, která se často rekrutovala z řad bývalých členů ODS a ČSSD, kteří pracovali v Agrofertu — a po založení hnutí ANO přestoupili právě tam,“ tvrdí olomoucký politolog.

„V těchto městech se pak velmi často skládají koalice ANO a SPOLU, které jsou jen pokračováním kartelu z dob opoziční smlouvy. Voličům to v celé řadě měst přitom evidentně nevadí, a najdeme i příklady, kde nastaly reálné změny k lepšímu i za účasti hnutí ANO ve vedení města,“ dodává Lysek pro Deník Referendum.

„Především se ukazuje, že členové ANO v regionech si jedou po vlastní koleji a na Babišovy slogany vztahující se k celostátní politice moc nedají,“ upozorňuje pro DR politolog Lukáš Jelínek. „Leckde, například v Jihlavě, kde byla velmi vyhrocená senátní kampaň, si dokonce i stěžují, že jim to kazí rozhovory s pravicovými partnery.“ Podle Jelínka to však ke konfliktům v politických stranách nebo k odporu jejich voličů nepovede.

„Členové ANO v regionech respektují, že u voleb prvního řádu je pro ně Babiš nenahraditelný. Pokud koalice ANO s pravicí někoho trápí, jsou to nejspíš voliči SPOLU. Zato na voličích ANO by se dalo dříví štípat. Dokud se proti místním širokým koalicím nevyjádří Babiš, netrápí to ani je,“ míní politolog.

Podle politologa a sociologa Jana Herzmanna se nyní v praxi ukazuje, že vládní koalice je do určité míry umělým konstruktem, který vznikl jako jakási pragmatická nutnost při vymezování se proti Andreji Babišovi. „Přinejmenším zatím to však nemá dostatečnou oporu v nějakých trendech chování členských základen a nižších článků struktury těchto stran a hnutí,“ říká Herzmann pro DR.

Jen ve čtyřech městech vzniká koalice na vládních obrysech

Koalice víceméně kopírující vládní projekt — tedy bez ANO a ve spolupráci s lokálními hnutími — vznikly jen v Českých Budějovicích pod hlavičkou ODS, v Hradci Králové v čele s Hradeckým demokratickým klubem, v Jablonci nad Nisou a v Třinci. Je jich tedy výrazná menšina.

Původně se podobná koalice rýsovala i v Liberci. Primátor Jaroslav Zámečník za Starosty pro Liberecký kraj ale následně otočil a koalici místo s ODS, Piráty, Zelenými a Sportovci utvořil s hnutím ANO, které tu skončilo druhé.

Otázkou zůstává, jak se vyvinou stále ještě se vlekoucí jednání v Praze a v Brně. V moravské metropoli je pod hlavičkou vítězné koalice ODS a TOP 09 současné primátorky Markéty Vaňkové zatím otevřená účast všech stran mimo SPD s Trikolórou a Zelených s hnutím Žít Brno.

V Praze brání vzniku koalice na vládním půdorysu, což je pro premiéra Petra Fialu, jak dal najevo, důležité z reputačního a symbolického hlediska, odpor Pirátů k zasednutí trestně stíhané čtyřky pražské Spolu Jana Wolfa (KDU-ČSL) v budoucí radě. Další překážkou je také odpor občanských demokratů k přizvání Prahy sobě Jana Čižinského.

Daleko méně než ANO se ve vyjednáváních daří hnutí SPD, které poprvé získalo ve většině statutárních městech mandáty. Obvykle je izolované a s mizivým koaličním potenciálem. Jednou z mála výjimek je Děčín: součástí koalice tam bude s vítězným hnutím ANO. Náměstkem primátora Jiřího Anděla (ANO) bude bývalý poslanec ČSSD a nynější poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

Situace v jednotlivých statutárních městech:

 • Praha: jednání stále probíhají
 • Brno: jednání stále probíhají
 • Ostrava: koalice ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti, primátorem Tomáš Macura (ANO); opozice Ostravak, SPD, STAN a KSČM
 • Plzeň: koalice ANO, Pro Plzeň, Piráti, STAN, primátor Roman Zarzycký (ANO); opozice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a SPD
 • Liberec: koalice Starostové pro Liberecký kraj a ANO, primátorem Jaroslav Zámečník (SLK); opozice Zelení, SPD, ODS, Sportovci a Piráti
 • Olomouc: koalice ANO, Společně, Piráti a ProOlomouc, primátorem Miroslav Žbánek (ANO); opozice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, SPD, Trikolóra a STAN
 • České Budějovice: koalice ODS, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL a Jihočeši, primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS); opozice ANO, Občané pro Budějovice a SPD
 • Hradec Králové: koalice Hradecký demokratický klub, TOP 09, ODS, Piráti, Rozvíjíme Hradec a Zelení, primátorkou Pavlína Springerová (HDK); opozice ANO a SPD
 • Ústí nad Labem: jednání stále probíhají
 • Pardubice: jednání stále probíhají
 • Zlín: koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a Piráti, primátorem Jiří Korec (ANO); opozice Zlín 21, SPD a STAN
 • Havířov: koalice ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Hnutí pro Havířov a ČSSD, primátorem Josef Bělica (ANO); opozice Havířov sobě, SPD a KSČM
 • Kladno: koalice Volba pro Kladno a ANO, primátor Milan Volf (VPK); opozice ODS, Piráti, STAN a SPD
 • Most: jednání stále probíhají
 • Opava: koalice ANO, Občané městských částí Opavy a Zelení, primátorem Tomáš Navrátil (ANO); opozice ODS, TOP 09, SPD, Změna pro Opavu a KDU-ČSL
 • Frýdek-Místek: koalice Naše město Frýdek-Místek a ANO, primátorem Petr Korč (Naše město FM); opozice ČSSD, SPD, KDU-ČSL a ODS
 • Jihlava: jednání stále probíhají
 • Teplice: koalice ANO, ODS a TOP 09, primátorem Jiří Štábl (ANO); opozice KDU-ČSL, Zelení, SPD a PRO Zdraví
 • Karviná: koalice ČSSD a ANO, primátorem Jan Wolf (ČSSD); opozice SPD, KDU-ČSL a KSČM
 • Děčín: koalice ANO a SPD, primátorem Jiří Anděl (ANO); opozice Volba pro Děčín, Náš Děčín, ODS a Piráti
 • Chomutov: koalice ANO a Nový sever, primátor Marek Hrabáč (ANO); opozice TOP 09, Piráti, Jsme PRO!, SPD, PRO, STAN, KSČM, Chomutovská koalice
 • Karlovy Vary: koalice ANO, Karlovaráci, ODS a KDU-ČSL, primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO); opozice SPD, Karlovarská občanská alternativa, Piráti a STAN
 • Jablonec nad Nisou: koalice ODS, Piráti, KDU-ČSL, Zelení a SLK, primátorem Miloš Vele (ODS); opozice ANO a SPD
 • Prostějov: koalice ANO, ODS a Pévéčko, primátorem František Jura (ANO); opozice TOP 09, STAN, Zelení, SPD a Piráti
 • Přerov: koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, primátorem Petr Vrána (ANO); opozice SPD, Společně pro Přerov, Piráti a Za prosperitu města Přerova a jeho místních částí
 • Mladá Boleslav: koalice Volba pro Mladou Boleslav, ANO, ODS, TOP 09, STAN a ČSSD, primátor Raduan Nwelati (ODS); opozice Zelení, KDU-ČSL a SPD
 • Třinec: koalice Osobnosti pro Třinec, STAN, KDU-ČSL a ODS, primátorkou Věra Palkovská (OPT); opozice ANO, Nezávislí a ČSSD