Brno — lidovecká laboratoř i výjimka
Vladimír HanáčekMladistvému a rozjásanému vizuálu KDU-ČSL nešlo v Brně před letošních komunálními volbami uniknout. Vedle marketingového záměru jde přitom do značné míry i o průvodní jev vývoje, jímž strana v městě v posledních letech prochází.
V rámci komunálních voleb je z pohledu šancí jednotlivých politických stran uspět upřena největší pozornost na největší města republiky. Právě zde se bojuje o nejvíce hlasů, zde jde o největší mocenské zdroje a zde se také soutěž odehrává prakticky výlučně mezi celostátními politickými stranami, byť i v největších městech republiky se postupně prosadilo rovněž pár ryze lokálních uskupení.
Brno coby druhé největší město České republiky trochu zůstává ve stínu Prahy, nicméně brněnská stranická soutěž taktéž není nezajímavá. Praha a Brno totiž ukazují relativní sílu i menších politických stran, které se aktuálně potácejí v průzkumech volebních preferencí kolem pěti procent, avšak právě na komunální úrovni disponují silnější pozicí. V Praze se to týká především TOP 09. V Brně je zase tradičně relevantním aktérem KDU-ČSL.
Právě lidovci jsou stranou tradičně především venkovskou, jejíž volební podpora už více než sto let obráží míru religiozity v jednotlivých regionech ČR. Zároveň je typicky druhou proměnnou otázka struktury osídlení a povahy hospodářství v jednotlivých oblastech, kdy jsou lidovci tradičně silnější na venkově a v menších městech v zemědělských oblastech než v regionech více urbanizovaných a více poznamenaných industrializací či těžbou nerostných surovin.
Z tohoto obrazu je tak KDU-ČSL tradičně silná především ve venkovských oblastech jižní, střední a východní Moravy, na Vysočině a ve východních Čechách blíže historické zemské hranici s Moravou. Celostátně průměrnou pozici zaznamenává ve východočeském regionu dále od zemských hranic (dnešní Královéhradecký kraj) a také v jižních a jihozápadních Čechách.
Nejslabší pozice má tradičně v severní a západní části střední Čech a v severozápadních Čechách. Silnější pozice KDU-ČSL je zde tradičně hlavně ve venkovských obcích a menších městech, ve větších obvykle slabší, což bezezbytku platí i o hlavním městě Praze.
Brněnské specifikum
Brno je z tohoto hlediska naprosté specifikum. Lidovci v Brně tradičně dosahovali už od dob první republiky celostátně nadprůměrných voličských zisků. Je to dáno především skutečností, že navzdory tomu, že je Brno druhé největší město v českých zemích, jde o město poměrně silně propojené s regionem, jehož je metropolí, tzn. s religiózními venkovskými oblastmi jižní Moravy.