Pražská koalice? Stále se nabízejí tři možnosti: dobrá, špatná a ošklivá
Vojtěch PetrůDobrou možností pro Prahu by bylo pokračování stávající koalice. Mandáty jsou, chybí odvaha TOP 09. Pravděpodobnější je tak možnost špatná: dohoda SPOLU a ANO. Koalice Pirátů a SPOLU by byla ošklivá: každým ústupkem Pirátů ošklivější.
Ve velké většině českých statutárních měst už je o místních koalicích jasno. V metropoli Praze ale stále ani zdaleka ne: jednání vítěze voleb, koalice Spolu, s Piráty a hnutím STAN brzdí pirátský požadavek, aby v budoucí pražské radě nefigurovala trestně stíhaná čtyřka pražské Spolu Jan Wolf (KDU-ČSL). Spolu to odmítá s tím, že Wolf získal důvěru voličů — a koho si nominují do rady, je prý jejich věc.
Dokud jedna či druhá strana neustoupí — a nutno říct, že Piráti, kteří odmítli možnou spolupráci s trestně stíhanými lidmi už dávno v předstihu před volbami, příliš kam ustupovat nemají — jsou jednání zablokovaná. To otevírá prostor vývoji, v němž ještě mohou nastat zvraty. A vznik spolupráce na vládní bázi není vůbec daná věc. Stále se nabízejí tři možnosti — jen s lehkou nadsázkou si je můžeme pojmenovat jako Dobrou, Špatnou a Ošklivou.
I. Dobrá
Dobrá možnost, ba patrně vůbec nejlepší vzhledem k rámci danému volebním výsledkem, by bylo pokračování stávající koalice. Co by se jinak jevilo jako nejpřirozenější cesta, samozřejmě naráží na to, že jedním z článků dosavadní Hřibovy magistrátní většiny byla TOP 09, která však letos nekandidovala v koalici se STAN, ale v rámci koalice Spolu s KDU-ČSL a opoziční ODS.
Dvojkou Spolu byl za Topku Jiří Pospíšil. A právě na ose Hřib-Pospíšil zněly nejhlasitější rozpory v koalici během posledních čtyř let. Piráti, Praha sobě a hnutí STAN sami o sobě většinu nemají: drží jen devětadvacet mandátů z pětašedesáti, takže jim čtyři chybí.
TOP 09 má sedm mandátů, které získala na společné kandidátce Spolu. V pražské Spolu by tak musel nastat rozpor — a celá TOP 09 nebo aspoň její část by musela od ODS a KDU-ČSL odejít. To samo o sobě se nejeví jako zcela nereálné vzhledem k tomu, že názory na to, zda má TOP 09 v Praze do komunálních voleb jít ve spojení s ODS a KDU-ČSL, či opět se Starosty, se uvnitř strany lišily.
Naráží to samozřejmě na neochotu vzdát se značky Spolu, jež v Praze získala před rokem ve sněmovních volbách více než čtyřicet procent. Jistě by se mluvilo o tom, jak špatný signál to vysílá z hlediska soudržnosti Fialovy pětikoalice. Na druhou stranu, těžko by to nechalo horší dojem než všechny lokální koalice, jež na místní úrovni ODS i další členové vládní pětky bez mrknutí oka uzavírají se svým deklarovaným úhlavním nepřítelem: s Babišovým ANO.
Pro TOP 09 by to mohl být způsob, jak vystoupit ze stínu ODS, v němž dlouhodobě skomírá. Navíc by to většina voličů Top patrně ocenila.
Stávající koalice na bázi Pirátů, Prahy sobě, TOP 09 a STAN nasměrovala české hlavní město — léta spravované v duchu polistopadového českého mafiánského kapitalismu — na cestu k západoevropským metropolím; alespoň do jisté míry. Koalice zastavila rozprodej městských bytů, začala podporovat alternativní druhy dopravy a přestala sloužit primárně různým subjektům přisátým na veřejné rozpočty.
A ještě jednou: bráno čistě z hlediska mandátů stávající pražská koalice většinu obhájila. Hlavní článek koalice, Piráti, dokonce procentuálně posílil. Hřibův tým by tak legitimitu k pokračování nepochybně měl. Záleží tedy na odvaze TOP 09 a politické obratnosti jejích potenciálních spojenců v koalici.
II. Špatná
Špatnou, ba patrně vůbec nejhorší eventualitou by byla naopak koalice Spolu s ANO — a bohužel vše nasvědčuje tomu, že se zatím jedná o mnohem reálnější možnost než pokračování stávající koalice. Nejde jen o mediálně propíranou tiskovou konferenci po jednání týmů Spolu a ANO, na níž si vyjednavači chválili programovou shodu a věcný průběh diskuse.
Kdo sledoval alespoň jednu předvolební debatu kandidátů na pražského primátora, těžko mu mohlo ujít, že mnohdy ostré rétorické přestřelky probíhaly především mezi současným primátorem Zdeňkem Hřibem z Pirátů a exprimátorem a lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou z ODS. Už během kampaně bylo navíc očividné, že Svoboda si názorově i lidsky více než s představiteli současné koalice Hřibem a Čižinským sedne s lídrem hnutí ANO v metropoli Patrikem Nacherem.
Nacher z ANO byl občanským demokratům poslední čtyři roky opozičním partnerem a hlavním přizvukovačem jejich kritiky Hřibovy koalice. Pro kontext připomeňme, že ODS volby před čtyřmi lety těsně vyhrála, ostatní strany mimo ANO se však proti ní spojily — a poslaly ji do opozice. Na vymezování vůči Pirátům ODS tehdy mobilizovala voliče v horké fázi kampaně.
Radniční koalice ODS a ANO, obou na celostátní úrovni znepřátelených stran, se staly po komunálních volbách koloritem. Když může vřelá spolupráce ANO a ODS či dalších vládních stran vzniknout v Ostravě, Liberci, Zlíně, Havířově, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Teplicích či v Brně — proč by se taková eventualita nemohla stát reálnou i v hlavním městě?
Pro rozvoj Prahy by taková možnost byla pochopitelně tou vůbec nejhorší možnou. Osmasedmdesátiletý Svoboda, který nerozumí potřebám a dynamice moderního velkoměsta v 21. století, a vypočítavý populista Nacher, nevykazují žádnou kompetenci k řešení skutečně palčivých problémů velkoměsta. Jak by Praha pod jejich vedením vypadala? Výmluvně to ilustruje, jak si přizvukují v tom, že největším úkolem pro nadcházející léta je ukončit šikanu pražských řidičů cyklopruhy či rozšiřováním pěších zón.
Na druhé straně by taková koalice v Praze pročistila vzduch, a umožnila by konstruktivní opozici v čele s Piráty a Prahou sobě nabrat sil, vyrůst, a za čtyři roky přebrat vedení města v plné parádě. Anebo možná ještě dřív: je velkým otazníkem, zda by koalice ANO a Spolu byla dlouhodobě udržitelná. Dost možná by bylo jen otázkou času, kdy by v TOP 09 pohár trpělivosti přetekl — a odhodlala se k odchodu z koalice a návratu do současné sestavy.
III. Ošklivá
Třetí — a taky nejpravděpodobnější — možnost koalice na vládním půdorysu by byla v každém případě „ošklivá“ — a rozsah pirátských ústupků stanovuje to jak moc. V čele takové koalice by pravděpodobně stanul navýsost problematický Bohuslav Svoboda — lze si jen složitě představit, že by koalice Spolu kývla na koalici, kde by neměla jako vítěz voleb primátorský post.
Piráti by ale jistě neměli diskutovat jen o účasti trestně stíhaného lidovce Wolfa. Bodů, o nichž se mohou s koalicí SPOLU dohadovat, je hned několik — Kdo obsadí primátorský post? Kdo bude mít většinu v městské radě? Bude se radniční koalice účastnit vedle STAN i Praha sobě?
Ačkoli se to může zdát jako překvapivé doporučení, Piráti by neměli ustupovat skoro v ničem. V jednáních totiž vůbec netahají za tak kratší konec, jak se to může zdát. Pro ODS a její partnery ve SPOLU je totiž jedinou alternativou koalice s ANO. A tu jí pražští voliči budou jen těžko ochotni odpustit — tolerance k ANO je tu zajisté mnohem menší nežli v jiných městech.
Piráti by tedy měli ustoupit v jedné jediné věci: v primátorském řetězu pro Svobodu. Naopak trvat by měli na účasti Prahy sobě a na tom, že právě spolu s Čižinského lidmi a se STAN budou mít v Radě většinu. V jakémkoli jiném uspořádání totiž na radnici zůstanou jen pátým kolem u vozu: a před veřejností ponesou spoluodpovědnost za vládu ODS, aniž by měli na obsah politiky města valný vliv.
Pokud by Piráti takto širokou koalici prosadili, v opozici by zůstalo obdobně jako ve sněmovně jen ANO s SPD. V takto široké koalici by nepochybně pulsovaly spory. Město by se příliš nikam neposunulo, neboť ODS by účinkovala jako spolehlivá brzda. Ale aspoň by nevyrazilo plnou parou špatným směrem. A i to by při daných volebních výsledcích byla nakonec celkem výhra.