Viděno z Moravy: tož proč se vlastně s Nacherem nedomluví Hřib s Čižinským?

Jakub Patočka

Piráti v Praze zasluhují za svůj postup obdiv, nikoli kritiku. Arogantní výpady na jejich adresu jsou pochopitelné v rámci mocenského boje ze strany představitelů SPOLU, ale jsou absurdní od novinářů bojujících proti vlivu Babiše a ANO.

Tak jako v Brně (na snímku) strany SPOLU bez uzardění vstoupily do koalic s podobně obludnými představiteli politického hnutí ANO ve všech krajských městech na Moravě i ve většině českých. Principiálně nepřijatelné by koalice s ANO ale měly být všude, nejen v Praze... anebo ani tam ne. Foto Facebook Markéta Vaňková

Pražská Pirátská strana je terčem kritiky za to, že údajně znemožnila vznik koalice na pražském magistrátu. Prý svým umíněným bazírováním na účasti svého dosavadního partnera z pražské koalice — hnutí Praha sobě vedeného Janem Čižinským — v podstatě nutí trojkoalici SPOLU, kopírující stejnojmenný blok ODS-TOP 09-KDU-ČSL, jenž vyhrál loňské sněmovní volby, dohodnout se s Babišovým ANO.

Na adresu Pirátů, a zejména na hlavu jejich lídra, dosavadního pražského primátora Zdeňka Hřiba, z prostředí koalice Spolu či jejich stoupenců prší nevybíravá slova — prý „zatoužil po moci“, „nechoval se racionálně“, „kladl si ultimáta“, „choval se arogantně“ a podobně. Pražští pravicoví politici si tak zřejmě snaží získat jeho náklonnost. Jak už to ovšem často chodí, silácké řeči představitelů trojice pravicových stran pouze maskují realitu: po celou dobu šlo o mocenský spor s ideovým základem, v němž Piráti prostě odmítli kapitulovat.

A to jim neslouží k hanbě, nýbrž ke cti. Jedná se o příklad zásadovosti v české politice dnes bohužel jen zřídka vídané.

Že na Piráty útočí představitelé tří stran sdružených ve Spolu, je přitom v rámci strategie mocenského zápasu pochopitelné. Že na ně ale útočí i komentátoři médií, jež za hlavní hrozbu jindy právem označují Babišovo ANO, nad tím zůstává rozum stát. Je to přece trojkoalice SPOLU, kdo vyhrožuje uzavřením pražské koalice s ANO a kdo v tomto směru podniká kroky.

Nikoli Hřib a Čižinský, jejichž kluby by na to také měly hlasů dost, ba dokonce — na rozdíl od Spolu — pohodlně dost. Pražští komentátoři od Fóra 24 přes Aktuálně až po Echo by si tedy měli srovnat mířidla.

Spor v Praze má ideový základ

Především je třeba vyjít z toho, že spor v Praze má principiálně ideový základ. Pražská ODS, TOP 09 a do velké míry i KDU-ČSL jsou tam stranami spjatými s korupčně-klientelistickým pojetím politiky, jak se tu formovalo od devadesátých let. Jsou to strany napojené na zájmy developerů, stavebních firem a jiného velkého kapitálu, jemuž jsou připraveny za různá „protiplnění“ sloužit.

Piráti i Čižinského Praha sobě jsou produkty občanského odporu proti takovému pojetí politiky. STAN je kapitola sama pro sebe, poněvadž se v něm vyskytují oba dva typy politických sklonů. Ovšem stávající předseda Rakušan je přesně tím typem politika, který v Kolíně vyrostl na tvořivém odporu k politice institucionalizované korupce, jak ji tu v 90. letech minulého století a v první dekádě století tohoto etablovala ODS a postupem času do značné míry i ČSSD — a samozřejmě další menší pravicové strany.

Byl to právě tento typ politiky, který vydláždil cestu k nástupu nesnášenlivých a prolhaných populistů. Nejprve Věcí veřejných, následně Babišova ANO a Okamurovy SPD.

Také STAN v Praze krátce před volbami postihla korupční aféra, na kterou ovšem dokázala Rakušanova strana na české poměry vcelku příkladně zareagovat. Pro samostatnou kandidátku STAN byl v Praze zisk nad pět procent zajisté úspěchem. Co však je pro povolební aritmetiku ještě mnohem podstatnější, charakter STAN se v Praze po předvolebním otřesu změnil tak, že nyní svým kulturně-politickým profilem patří mnohem spíše do Hřibova a Čižinského tábora než do bloku aliance Spolu.

Připomeňme si, kolik jednotlivé kandidátní listiny v Praze získaly mandátů:

×
Diskuse
DU
December 13, 2022 v 8.59
Souhlasím s názorem

Zcela logický a vnější mimopražský hlas směrem do poměrně uzavřené metropole uzavřené země. Když se podíváme na sousední hlavní města - v Berlíně rudozelená koalice, ve Vídni rudo-bílá, v Bratislavě i Varšavě levicoví liberálové, v Budapešti zelení liberálové. Spojení Pirátů-Praha sobě s ANO by bylo ideově logičtější, ale nevím, zda je logické z pohledu klientelistického systému, který je (nejen, ale hlavně) v Praze již desetiletí nastaven.

MP
December 17, 2022 v 10.32
Davidovi Ungerovi

Z té poměrně uzavřené metropole -- ano, jsou bodré zemědělské oblasti, kde lidé vědí, že se občas musí hrabat v hnoji, aby vyrostlo něco užitečného, dobrého a třeba i hezkého.

A my, nafoukaní, elitářští měšťáci, odtržení od rodné kopky hnoje, se předsudečně domníváme, že protože něco dobře funguje v agrokultuře, ještě to nemusí být prospěšné v politice.

Řečeno banálně -- nejde o to, jak ideově jsou rozkročené koalice, slušný člověk nespolupracuje s korupční pakáží a vyděrači tak pitomými, že si ani neumí spočítat karty v ruce.