0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Martin Profant

MP
Profese:
E-mail: martin.profant@seznam.cz

Samozřejmě, že Zelení byli odmítnuti. Dokonce, jak už napsal, nikoli poprvé a už vůbec ne překvapivě.

Neměli jako celek co nabídnout, vyjma své spolehlivé rozhádanosti (tím se situace liší od Prahy 2014 -- tehdy měli osobnosti a při programových překryvech v oblasti životního prostředí větší důvěryhodnost než neznámí Piráti) a zmeškali dobu, kdy by z jejich strany přinášela nabídka víc než komplikace.

Ano, bude to škoda, že ta dvě procenta Zelených propadnou, ale to bude také jediná škoda. Po zeleném vládním angažmá a -- když už jsem si tu Prahu vzal jako předobraz -- po nepřesvědčivosti prosazování zeleného programu v Praze v době, kdy byli v koalici a měli reálnou politickou sílu neexistuje přesvědčivý důvod pro domněnku, že zelená témata budou ve Sněmovně hájena bez Zelených hůře než s nimi.

A nejde mi teď o žádnou obhajobu politiky Pirátů Prostě mne štve stejně pozice Zelených jako ČSSD: „Dlouhodobě jsme spojeni s určitými aktuálními tématy. Sice pro ně naše politika nepřinesla nic nebo jen velmi málo, ale pokud nás pro naší neschopnost necháte padnout a budete se jen pragmaticky věnovat prosazování zelných (event. sociálních) témat, projevujete bezohlednost vůči zelené (sociální) oblasti.“

Sakra, co má co Zelené zajímat, jestli jsou Piráti dost nalevo?-- Neměli by se spíš zajímat o to, kde jsou oni sami? A proč jejich nabídka nezajímá ani voliče, ani potenciální koaliční partnery?

Nejde o pravici. Že by SPOLU šla jako celek do koalice s ANO, to je hodně nepravděpodobné. Že by se podobný nápad mohl s pomocí otce zakladatele a kmotrovské střední vrstvy v ODS prosadit jako určující v politice občanských demokratů, to už si představit lze a už se také objevily první pokusné balónky. Neznám vnitřní rozložení sil v té nudné straně, vyloučit to asi nejde.

Naštěstí zatím vypadá vývoj volebních preferencí tak, že ODS nejspíš nebude podobnému pokušení vystavena.

I když mám osobní černý scénář: Pět celých jedna procenta pro socdem, dvacet pět pro ANO, sedmnáct pro SPOLU, po rozpadu 12% procent. Zeman jmenuje Babiše a vznikne menšinová vláda s tolerancí desetiprocentního Okamury a šestiprocentních komunistů. Ne, že bych takovému slepenci dával víc jak dva roky, ale odporně by to páchlo.

Aleš Morbicer má pravdu, ale všeho do času. Toho půl roku se dá vydržet.

A je hodně pravděpodobné, že předsedu ČSSD budou na příštím sjezdu volit všichni členové strany -- a ani na to nebude potřeba příliš velký sál.

Ale vždyť by měl pravdu. Pivovarský sládek měl na vybranou. Nechtěl, ale uměl pracovat, možná dokonce znal i dobře své řemeslo. Kdyby se odmítl brodit bahnem, prostě by pár hodin denně myl tanky nebo plnil jehlou sudy -- peníze v zásadě stejný, čistá hlava. Nanejvýš by ho mohli za trest poslat na protialkoholický léčení; alespoň když jsem dělal přibližně v době vzniku Audience v pivovaru, bývala na léčení předepsaná kvóta a Skála byl největší hrozba, kterou mohl ředitel pivovaru použít.

Zatímco Hamáček nikdy normálně mimo partaj nepracoval, nedodělal školu a od té doby byl v aparátu ČSSD, posléze začal politicky stoupat (od slova "stoupa") jako předseda Mladých sociálních demokratů. Má jistě velmi dobrou šanci se po svém politickém pádu dobře živit, patří do široké sítě kamarádů svých kamarádů. A v té se mu odpustí prakticky cokoli, jen jedno ne -- morální zásady. Takovejch se zásadama se najde, ale abyste osvědčil kachní žaludek a nebyl podezřelý ani ze zárodku struny, o páteři nemluvě, na tom se už musí léta makat. Taková kariéra se nezahazuje.

Ale nikoliv, ta podobnost není ani náhodná. Tehdy bylo, co potlačovat :-).

Tenhle sjezd byl - co do politiky -- takové akční setkání lumíků, ve kterém se rozhodovalo, kdo povede pochod k mořskému útesu.

P.s. Těším se, jak Hamáček ve svém povolebním vystoupení vysvětlí, že ČSSD sice získala jen 3, 5%, ale to znamená, že ji vedl dobře, protože oproti předchozím volbám byl výsledek nižší jen o necelá čtyři procenta, zatímco Sobotka přišel mezi lety 2013 - 2017 o celých třináct procent.