Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Krizí duševního zdraví mladých mohou pohnout ředitelé škol. Co jim v tom brání?

Ředitelé tuzemských škol mají téměř absolutní moc, ale také na nich leží až nezvládnutelné množství práce a odpovědností. A jsou to téměř výhradně právě oni, kdo může zařídit, aby škola předcházela krizi duševního zdraví dětí a studentů.

Duševní zdraví dětí a mládeže. Co pro něj mohou udělat školy?

Odborníci se shodují, že s řešením narůstajících potíží duševního zdraví zejména u dětí a mladých lidí mohou zásadně pomoct školy. Ty samy jsou však v tuto chvíli součástí, ne-li přímo příčinou špatné situace.

Školní psychologové: řešení, kterého se nedostává, a navíc není všespásné

Při řešení duševních problémů mladých lidí mohou zásadně pomoci školní psychologové, kteří ale chybí na velké většině škol. Jejich nedostatek zrcadlí celkovou tristní situaci českého školství od základního stupně až po vysoké školy.

„Mladým lidem se tu občas dělá špatně.“ České děti se bojí školy jako nikde v EU

V českých školách propukla vážná krize duševního zdraví žáků a studentů. Na vině jsou i externí faktory. Ale české školy bohužel problémy častěji prohlubují namísto toho, aby je pomáhaly řešit. Naštěstí pomoc lze nalézt i mimo ně.

Poučme se v Rumburku či Zruči nad Sázavou: do školy se lze i těšit

Ve školách v celé republice dnes začínají letní prázdniny. Vyprovázíme na ně učitele i děti s přáním, aby to v jejich instituci po návratu v září vypadalo jako na gymnáziu v Rumburku nebo na základní škole ve Zruči nad Sázavou.

Další texty k tématu

Umělá inteligence jako terapeut. Nedůvěryhodný sluha a nic neřešící pán

Národní pedagogický institut radí učitelům, aby při náročných situacích ve třídách využívali chatboty. Halucinující generátory slov však problémy s duševním zdravím mladých lidí vyřeší jen stěží. Nynější stav mohou naopak ještě zhoršit.

Nechceme další kolaps přijímaček na střední? Rozhodne, koho si zvolíme do krajů

Mnozí krajští politici jsou spjatí se zájmy lokálního průmyslu, a hazardují proto s budoucností dětí. Vzdorují snaze ministerstva školství o navýšení kapacit všeobecných středních škol a před krajskými volbami se k tomu i otevřeně hlásí.

Dálnice nestačí. Na periferiích chybí spolkový život a dobré školy

S politologem Jakubem Lyskem jsme hovořili o tom, co Fialova vláda neudělala pro strukturálně znevýhodněné regiony, jakou roli mohou regionální rozdíly hrát v krajských volbách či o vztahu mezi korupcí a periferií.

Předseda středoškolské unie: Škrty ve školství? Jsme připraveni stávkovat

S předsedou České středoškolské unie jsme hovořili o reakci na další hrozící škrty ve školství vládou Petra Fialy, zhoršujícím se duševním zdraví mladých lidí nebo důležité úloze studentských parlamentů na školách.

Novela zákona podmínky doktorandek a doktorandů zlepší. Ne však dostatečně

Připravovaná novela zákona o vysokých školách jde dobrým směrem. Tristní situaci českých vysokých škol však neřeší, a proto nevyřeší. Vláda by měla respektovat data, poslechnout iniciativu Hodina pravdy a k problému přistoupit komplexně.

Konspirace, nihilismus a reakcionářství. Nabídka katolické církve školám

Pražský arcibiskup se vyjádřil k novým rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání. Odmítl témata jako dějiny žen, klima a respektování potřeb planety. Navíc žádá, aby právo na základní vzdělání měly jen hodné děti.

Trampoty ministra školství

Mikuláš Bek představuje pro české školství spíše hrozbu než šanci na pozitivní změnu. Jediné, co může vládu přimět k nápravě nynější tristní situace, je vytrvalý silný tlak zdola — ze strany učitelů, studujících a školských odborů.