Mezi strachem a rezignací. Předvolební obrazy z pařížského předměstí
Petra DvořákováFrancii možná dělí pouhé dva týdny od nástupu krajně pravicové vlády, která by měla fatální důsledky pro život početných migrantských komunit. Přinášíme předvolební reportáž z nejznámějšího francouzského předměstí.
Už v neděli 30. června se ve Francii koná první kolo předčasných parlamentních voleb. Prezident Emmanuel Macron je vyhlásil na nejčasnější možný termín poté, co volby do Evropského parlamentu vyhrálo krajně pravicové Národní sdružení (RN). Nevyhrálo ani poprvé, ani nečekaně, zato však bezprecedentně přesvědčivě — s více než jednatřiceti procenty hlasů, tedy dvojnásobkem zisku Macronovy koalice.
Macronovo rozhodnutí nečekali ani jeho spolustraníci — dle zákulisních informací měl jeho premiér Gabriel Attal dokonce zvažovat rezignaci. „Zpočátku jsme si mysleli, že je to fake news, bylo to tak nezodpovědné, jako by hodil do politického kolbiště bombu!“ gestikuluje divoce Francesca Barca, novinářka z Voxeurop, našeho partnerského média v mezinárodním projektu PULSE, s níž hovořím v Paříži u kanálu Saint-Denis.
Francii dnes dost možná dělí jen o něco víc než dva týdny od nástupu první krajně pravicové vlády od konce druhé světové války. Straně Národní sdružení se pod vedením jejich nejproslulejší političky Marine Le Penové a jejího následovníka, osmadvacetiletého Jordana Bardelly s plakátovou tvářičkou navenek podařilo vypucovat profil strany, kterou její zakladatel, Marinin otec Jean-Marie Le Pen spolehlivě držel exkomunikovanou na pravém okraji skandálními výroky, jako byl ten, v němž označil holocaust za „drobný detail“, případně ten, jímž francouzský fotbalový tým kritizoval za to, že v něm hraje „příliš mnoho barevných“.
Za vyleštěnou vitrínou nicméně Národní sdružení nadále vystavuje rasistické sliby. Volá třeba po přednostním právu Francouzů na práci či bydlení, po omezení práva na imigraci za účelem sloučení rodiny, po konci státní zdravotnické péče pro osoby bez dokladů, po zákazu vykonávat určité profese ve státní správě pro osoby s dvojím občanstvím nebo po zrušení práva na francouzské občanství pro všechny, kdo se narodili na francouzské půdě a strávili v zemi určitý počet let.
Stejně tak brojí proti islámu — Bardella slibuje úplně zakázat nošení hidžábu na veřejnosti. Navíc se hlásí k doktríně, podle níž „není Francouz jako Francouz“. O občanech země s migrantskými kořeny představitelé Národního sdružení v minulosti hovořili jako o lidech, kteří jsou Francouzi „pouze na papíře“.
Činí tak v zemi, kde imigranti — stejně jako muslimové — tvoří přibližně desetinu populace. V zemi, kde drží dvojí občanství více než tři miliony lidí.
„Ze všeho nejvíc mě osobně trápí, jak se cítí mí rodiče. Integrovali se, celý život tvrdě pracují, platí daně, jsou rádi občany své země — a najednou se jim dává najevo, že se s nimi nepočítá. Především generace mých rodičů se tedy dnes pokouší ostatní přimět, aby šli volit,“ popisuje Mehdi, aktivista za lepší podmínky ve školách na pařížských předměstích.
Na předměstích velkých měst se může o výsledku voleb rozhodovat. A tak míříme právě tam.
V „zóně bez zákona plné šmejdů“
Na předměstích velkoměst, pro něž se ve francouzštině vžil výraz banlieu či nyní běžněji používané a významově přesnější označení quartiers populaires, žije značná část lidí s migrantskými kořeny. Jde o čtvrti s vysokou hustotou zalidnění, s vysokým podílem pracující třídy — ale i nezaměstnanosti. Neplatí vždy nutně, že leží na okraji měst: jde však o čtvrti socio-ekonomicky vyloučené a zanedbané z hlediska dostupnosti veřejných služeb.
Čtvrť Aubervilliers leží na zřejmě vůbec nejznámějším francouzském předměstí na severovýchodním okraji Paříže: v Seine-Saint-Denis. To je nejhustěji zalidněná část Francie — s vůbec nejmladší a nejchudší populací v zemi.
Obyvatelstvo Seine-Saint-Denis zároveň po dlouhá léta představuje vyhledávaný terč projevů nenávisti krajní pravice. Eric Zemmour, předseda strany s výmluvným názvem Znovudobytí, která je ještě rasističtější než lepenovské Národní sdružení, o Seine-Saint-Denis prohlásil, že „to už není Francie“, ale spíše „zahraniční enkláva“ plná „zlodějů a loupežníků všeho druhu“. Le Penová je zase označila za „zónu bez zákona“ plnou „šmejdů“.
V Seine-Saint-Denis se zároveň narodil současný předseda Národního sdružení Bardella, který alibisticky proklamuje, že mezi migranty je třeba rozlišovat — neboť on sám je „z pětasedmdesáti procent Ital“. Méně už opakuje, že ze zbylých pětadvaceti procent je Alžířan.
Právě v Seine-Saint-Denis prý Bardella politicky prozřel. „Jsem v politice kvůli všemu, čím jsem si tam prošel. Abych zabránil tomu, že se z toho stane norma v celé Francii. Protože co se děje tam, není normální,“ řekl pro BBC.
A právě zde v Aubervilliers usedáme ke stolu před prostým barem. Kolem prochází průvod tančících dětí oblečených do obrovských barevných hvězd, slunko praží. Muž, který souhlasil, že se se mnou podělí o své předvolební úvahy, se představuje jako Baradi. V Aubervilliers žije patnáct let, pochází ze Senegalu. Bývalo prý líp. Ceny vzrostly. Přistěhovalo se sem mnoho z nově příchozích migrantů, takže ubylo práce.
Nebojí se, že s případnou krajně pravicovou vládou bude ještě hůř? „A neschválil snad migrační zákon už Macron? Le Penová jen mluví a mluví, ale zastavit migraci, ani migranty vyhnat, nemůže. Kdo by pracoval na stavbách, kdo by pracoval v kavárnách, kdo by asfaltoval cesty? Francie se bez migrantů neobejde,“ líčí s nakažlivým úsměvem.
„Jasně, že mám strach, tak jako všichni okolo,“ reaguje s podobně širokým úsměvem na rtech zpoza vitríny se sladkostmi prodavač původem z Bangladéše. Rozhlašuje kolegům, že jsem novinářka, a tak se rovnou všech ptám: Jdete volit? „Jo, jo, jasně, všichni Le Penovou,“ odpovídá s lišáckým úsměvem jeden z nich. „Děláte se legraci, že?“ ptám se nejistě. „Jasně že si dělám legraci, tady přece všichni volíme levici!“ rozchechtá se.