Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce
Milan StarecNa hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.
V roce 2022 měl liberecký hejtman Martin Půta poprvé zasednout v dozorčí radě ČEZ. Tehdy se proti postavili Piráti, kteří poukázali na jeho obvinění z korupce. Co se od té doby změnilo, že jim nyní nominace nevadí?
Staly se dvě podstatné věci. Ovšem obě by měly být naopak důvodem pro opětovné zamítnutí jeho nominace.
Tou první je přiznání dalších obviněných ve vleklé kauze rekonstrukce kostela Sv. Máří Magdalény v Liberci: Metrostav uzavřel dohodu o vině a trestu, čímž uznal svou účast na korupčním jednání. Krajský soud v Liberci bude kauzu i obvinění Martina Půty znovu projednávat na konci září (těsně po krajských volbách, do kterých Půta znovu vede Statosty pro Liberecký kraj).
Druhou je pak nový šrám na kredibilitě hejtmana Půty: zabavený notebook a telefon při velkém libereckém zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V tomto případě jde o vyšetřování spojené s chystaným obřím solárním parkem na letišti v Ralsku. Jeho přípravu nyní ČEZ v podstatě znemožnil, když odmítl jeho budoucí zapojení do sítě.
V této souvislosti je na zváženou i kompetence Martina Půty v oboru energetiky. Za deset let ve funkci hejtmana nezajistil na budovách Libereckého kraje jedinou instalaci fotovoltaiky. Až po vpádu Ruska na Ukrajinu, když o nutnosti energetické transformace začali mluvit všichni, začal řešit první projekty. Ovšem začal obřím solárním parkem v Ralsku - s potřebnou decentralizací energetiky má tento projekt jen pramálo společného. Neschopnost dojednat to základní - připojení do sítě - nesvědčí ani o zvlášť dobrém manažerském řízení.
Polostátní firma ČEZ by měla být lídr, který provede Česko náročnou cestou energetické transformace. V jejím vedení by tak měli být lidé, kteří jsou schopni vnímat aktuální trendy a kteří se nebudou bát hájit dlouhodobé cíle v podobě udržitelného rozvoje a klimatické odpovědnosti. Také by to měli být lidé, kteří v dosavadní kariéře prokázali dostatečnou morální integritu, aby si u obřích veřejných zakázek udrželi od soukromých dodavatelů odstup. Je přinejmenším zarážející, že vláda nemá do dozorčí rady ČEZ vhodnějšího kandidáta.