Konci uhlí musí předcházet rozvoj čistých zdrojů, jinak zdraží energie
Matěj MoravanskýNová studie varuje, že konec uhlí bez rychlého rozvoje větrných a solárních zdrojů povede v České republice ke zdražení energií. Zanedbání energetické transformace ohrožuje českou ekonomiku i jednotlivé domácnosti.
V České republice je osud uhlí jako zdroje energie zpečetěn, otázkou ale je, jaké sociální a ekonomické důsledky bude konec jeho spalování mít. Podle nejnovější studie Výroba elektřiny v Česku bez uhlí expertního týmu portálu Fakta o klimatu je nyní klíčové zjednodušit a zrychlit povolovací procesy — především pro větrnou energetiku — a systematicky podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů.
Tato opatření mohou snížit průměrnou cenu silové elektrické energie na trzích a zároveň snížit emise skleníkových plynů, které destabilizují příznivé klima planety, uvádějí v nové studii analytici Matěj Kolouch Grabovský, Jan Krčál a Ondráš Přibyla.
Analytici se ve studii zaměřili především na krátkodobý horizont v řádu několika let. Jejich modelování ukázalo, že pokud během následujících pěti let nebude rozvoj zelené — zejména větrné — energetiky dostatečný, řádově vzroste cena elektrické energie. V důsledku toho by se i celá česká ekonomika dostala do konkurenční nevýhody, protože v zemích s rozvinutou obnovitelnou energetikou, jako je například Německo, by byla cena energie levnější. Studie dokládá, že nikoli konec uhlí, nýbrž zanedbání rozvoje obnovitelných zdrojů může přinést těžkou ránu české ekonomice, domácnostem a podnikům.
Konec uhlí určují ekonomické faktory
Předchozí vláda Andreje Babiše v návaznosti na doporučení takzvané uhelné komise diskutovala o ukončení spalování uhlí k roku 2038. V programovém prohlášení současné vlády Petra Fialy pak čteme: „Budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033.“ Současný i budoucí vývoj cen emisních povolenek, rozvoje obnovitelných zdrojů v sousedních státech a obecná transformace energetického sektoru v Evropě přitom ukazují, že i tento plán zaostává za skutečností.
Podle analytiků projektu Fakta o klimatu totiž konec uhlí určují ekonomické faktory. Evropská energetika je řízena do velké míry decentralizovaným trhem a jeho nastavením, především systémem obchodování s emisními povolenkami. Tyto povolenky zpoplatňují vypouštění skleníkových plynů a tak omezují negativní dopady na planetární klima a klíčové ekosystémy.