Modernizační fond selhává v dekarbonizaci napříč členskými státy, tvrdí studie
Daniel KoteckýNová studie dokládá, že fond, který měl pomoci při přechodu k zelené energetice, financuje napříč evropskými státy budování špinavých zdrojů. Funguje tak v přímém rozporu s klimatickými cíli EU. Potvrzují se tak dřívější zjištění DR.
Jako „v lepším případě chatrné“ označuje nová zpráva, kterou vydala síť ekologických organizací ve střední a východní Evropě CEE Bankwatch, dosavadní úspěchy Modernizačního fondu. Ten je klíčovým zdrojem veřejných prostředků pro přechod k bezemisnímu hospodářství v nízkopříjmových zemích Evropské unie, včetně České republiky.
Nezdary fondu dokládá nová analýza, jež zkoumala nakládání s dotačními prostředky napříč přijímacími státy. Hlavní selhání Modernizačního fondu spatřuje ve velmi objemné dotační podpoře pro plynové zdroje, spalovny a další projekty, jež budou nadále poškozovat klima.
„Příliš mnoho finančních prostředků směřuje do investic, které zjevně nejsou v souladu s cíli EU v oblasti klimatu, životního prostředí a energetiky,“ shrnuje zpráva důvody, proč je podle ní nakládání se zdroji z Modernizačního fondu v rozporu s deklarovaným cílem fondu.
Čtvrtina prostředků proti klimatu
Deník Referendum již v únoru doložil v podrobné datové investigaci, že více než třetina dotací z českého Modernizačního fondu se doposud soustředí na účtech tří fosilních korporací — polostátního ČEZu, francouzské Veolie a Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského. Peníze putují především na projekty, které budou nadále poškozovat klima.