Bez podpory se k lidem miliardy korun na energetickou transformaci nedostanou
Ondřej PašekAčkoli Evropská unie na energetickou transformaci obcí vyčlenila robustní částku, hrozí, že její dopad nebude významný. Na vině je systémová nevstřícnost české administrativy. Hnutí Duha proto vyzývá vládu, aby podmínky neprodleně upravila.
Česká republika je v Evropě druhým největším příjemcem financí z Modernizačního fondu EU. Původně uvažovaných sto padesát miliard korun určených na transformaci české energetiky se díky nárůstu ceny povolenek možná zdvojnásobí. Tato suma je připravena pro modernizaci tepláren, velkých podniků v systému emisního obchodování nebo dopravy. Největší část peněz má ale podpořit výstavbu nových obnovitelných zdrojů.
Rozdělování peněz z Modernizačního fondu přitom opakuje schéma, které známe jak z energetiky, tak z jiných oblastí, kde se přerozdělují velké sumy veřejných peněz: zvýhodňuje velké, zavedené firmy, které dokáží využít velké objemy dotací. Hned v první výzvě programu RES+ tak bylo určeno 3,5 miliard korun na velké projekty nad 1 MW, zatímco pro menší projekty to byla jen miliarda.
Zarážející jsou také podmínky, které Modernizační fond malým projektům klade: například obce, které chtějí dotaci využít, nemohou žádat pouze s jedním projektem, ale na dotaci dosáhnou jen s tzv. projektem sdruženým, který stojí na vybudování více elektráren najednou. Dotaci navíc nedostanou na projektovou dokumentaci, což je pro obce, jež nejsou ostřílenými energetickými profesionály, podstatná překážka.