Studie: České energetické korporace patří k nejšpinavějším v Evropě
Adam Rektor-PolánekKlimatický think tank Ember a organizace Europe Beyond Coal zkoumaly energetické plány jednadvaceti evropských korporací. Dostatečné klimatické závazky nemá ani jedna, české firmy EPH a Sev.En patří k evropskému suterénu.
Evropské energetické korporace selhávají v ochraně klimatu. Žádná z jednadvaceti korporací — soukromých, státních ani polostátních — nemá plán na snižování emisí, který by vedl k udržení globálního oteplení pod relativně stabilní hranicí jednoho a půl stupně Celsia. Vyplývá to z nové studie klimatického think tanku Ember a organizace Europe Beyond Coal.
Navzdory příslibům dekarbonizace tak ani jedna ze zkoumaných korporací nejedná v souladu s Pařížskou dohodou z roku 2015, ke které se světové společenství opětovně přihlásilo během loňského klimatického summitu v Glasgow. Právě cíl omezit oteplení na jeden a půl stupně Celsia totiž vyplývá z nejdůslednějších vědeckých poznatků o klimatu — překročení uvedené hranice by zřejmě vedlo k rapidním, rozsáhlým a mnohdy nezvratným změnám v planetárním měřítku.
Šestnáct z jednadvaceti korporací navíc slibuje docílit klimatické neutrality před rokem 2050. Ani této — nedostatečné — mety však podle studie nemohou firmy zavčasu dosáhnout, pokud výrazně nezmění své fungování. Studie zkoumala především rychlost útlumu fosilních paliv, a naopak rozvoje obnovitelných zdrojů, konkrétně větrných a solárních.
Ve svém hodnocení autoři vycházeli z doporučení Mezinárodní agentury pro energii (International Energy Agency, IEA). Podle ní musí bohaté země včetně Evropy splnit tři hlavní cíle, aby mělo lidstvo naději na alespoň relativní stabilizaci klimatu.
Dobrý den,
porovnejte prosím dva odkazy naznačující, že zde vychvalovaná dánská společnost prezentuje jako "zelenou" energetiku masové používání dovezených dřevěných pelet, jejichž výroba s velkou pravděpodobností přispívá k odlesňování jiných kontinentů:
Nevím, jestli je dobré tohle propagovat jako "záchranu planety".