Ekologické organizace si vzaly do parády Křetínského: čistý plyn je špinavá lež
Redakce DRSubverzivní kampaň vyměnila plakáty v reklamních modulech CityLight. Jejím terčem jsou korporace českých uhlobaronů obchodující s fosilními palivy Sev.En Pavla Tykače a EPH Daniela Křetínského.
Subverzivní ekologická skupina vystupující pod názvem Stop fosilnímu plynu v noci z neděle na pondělí vyměnila na některých místech v Brně a v Praze reklamní poutače v modulech CityLight, jaké jsou běžné například na zastávkách veřejné dopravy. Na jejich místa vyvěsila plakáty vlastní výroby, jež parodují inzerci bank, pojišťoven a energetických firem. Osobně si berou na paškál Daniela Křetínského, českého oligarchu, který vlastní korporaci EPH, jež vydělává mimo jiné na spekulativních obchodech s fosilními palivy.
O akci na svých facebookových stránkách informovala kampaň Zastavme špinavé prachy, která si klade za cíl dosáhnout toho, aby pojišťovny a banky přestaly podporovat korporace, jež obchodují s fosilními palivy včetně plynu. „Do schránky nám přišly dnes ráno fotografie a prohlášení kolektivu Stop fosilnímu plynu, který v noci vyměnil metodou takzvaného klimatického subvertizingu reklamní poutače firem za plakáty parodující reklamy bank a pojišťoven,“ píší na své facebookové stránce.
Na stránce Zastavme špinavé prachy se dále píše: „Upozorňují tím hlavně na to, že pojišťovny Generali Česká pojišťovna, Allianz a Kooperativa nemají dosud žádnou politiku omezující rozvoj nové plynové infrastruktury. Dalšími cíli jsou Komerční banka a UniCredit Banka, které se tváří jako zelené banky, ačkoliv letos v dubnu poskytly obří mnohamiliardovou půjčku firmě EPH uhlobarona Daniela Křetínského.“
Na jednom z plakátů stojí vedle fotografie rozesmátého českého oligarchy nápis: „Planeta hoří a já říkám: Přidej plyn!“ Další plakát říká: „O co jde? O náš zisk. Proto podporujeme přechod od uhlí k fosilnímu plynu.“ Na dalším stojí vedle fotografie uplakaného dítěte nápis: „Fosilní plyn je špinavé palivo stejně jako uhlí.“
V prohlášení skupiny Stop fosilnímu plynu se píše: „Zaměřili jsme se na finanční instituce, konkrétně na Komerční banku, UniCredit bank a pojišťovny Generali, Allianz a Kooperativa. Komerční banka a UniCredit bank se sice snaží stavět do role klimatických lídrů, nicméně letos v dubnu poskytly společně v syndikátu s několika dalšími bankami půjčku 26 miliard korun firmě EPH uhlobarona Daniela Křetínského. Pojišťovny Generali, Allianz a Kooperativa zase dosud nepřijaly politiku, která by omezovala pojišťování nové plynové infrastruktury.“
Aktivisté se odvolávají na studie, podle nichž je plyn při započítání metanu unikajícího při těžbě, prakticky stejně špinavým fosilním palivem jako uhlí a nelze o něm tedy uvažovat ani jako o takzvaném přechodovém palivu. O tématu jsme před časem psali podrobněji v klimatické rubrice DR.
Aktivisté upozorňují, že fosilní korporace českých uhlobaronů Pavla Tykače a Daniela Křetínského, za plyn systematicky lobují. A snaží se k tomu získat podporu u bank. Je možné, že obtíže s financováním fosilních paliv stojí i za snahou Pavla Tykače a PPF ovládnout banku Moneta.
Skupina Stop fosilnímu plynu v prohlášení píše: „Abychom upozornili na klimatické kecaly z řad uhelných korporací, ale i bank a pojišťoven, rozhodli jsme se do České republiky přinést metodu takzvaného klimatického subvertisingu, tedy parodování reklamních kampaní. Skrze tuto metodu chceme odhalovat klimatické pokrytectví firem a institucí, které přispívají k prohlubování klimatické krize, ačkoliv samy se snaží prezentovat jako zelené firmy.“
Podle shody klimatologů je svět při dnešním vývoji emisí skleníkových plyn na cestě k planetární katastrofě. Jediným řešením je přechod na energetiku založenou výlučně na obnovitelných zdrojích, a to v mimořádně rychlém, dnes již fakticky nouzovém režimu. Současně ale přibývá studií, které ukazují, že taková transformace bude v celkové bilanci ekonomicky mimořádně výhodná. A nejvíce na ní vydělají ti, kdo ji uskuteční nejrychleji.
Deník Referendum se obrátil s žádostí o komentář na obchodní oddělení společnosti EuroAWK, provozovatele ploch CityLight. O tom, že se akce uskutečnila, tam ale ještě v pondělí po poledni nevěděli.