Covid-19
Více informací
Hospitalizace:
6 392
(-428)
Úmrtí celkem:
33 768
Denní úmrtí:
113
průměr za 5 dni
Pozitivní testy:
16 329
průměr za 7 dni
Počet očkovaných:
6 695 100
(+1 189)
Proočkovanost:
63%
+

Profil čtenáře:
Tomáš Kalisz

TK
Profese: null

Děkuji také panu Kolaříkovi.

I já mám pocit, že článek 66 by stejně byla lepší varianta než pohovory s kandidáty na ministry vedené přes skleněnou stěnu prezidentem v pracovní neschopnosti a karanténě zároveň.

Ale pan Fiala se v pátek ráno rozhodl na základě znalosti, že prezident skutečně jakžtakž fungovat může, a pocitu, že snad je ochoten i k určité vstřícnosti.

Nic z toho veřejnost nevěděla, naopak znala jen oficiální prohlášení, které prostě oznámilo, že všechny plány prezidenta se odkládají, a mohla si po předchozích zkušenostech myslet opravdu cokoliv.

Prezident naštěstí své slovo napodruhé dodržel a první krůček k nové vládě se tak dnes zaplaťpánbůh jakžtakž podařil.

Nad každým dalším krokem asi budeme trnout podobně jako teď, ale nedá se nic dělat.

Mockrát Vám, pane Profante, i panu Poláčkovi, děkuji za odpověďi, protože se díky nim vyjasnilo, že nemluvíme o odvolání prezidenta, ale dočasném pozastavení výkonu jeho pravomocí a jejich dočasném předání jiným ústavním činitelům.

Chválabohu události mezitím pokročily řádoucím směrem a usvědčily mě z přehnaného pesimismu ohledně zdravotního stavu a/nebo nevst59cnosti preyidenta Zemana.

Tímto se tedy všem zúčastněným omlouvám, děkuji Petru Fialovi a celému budoucímu vládnímu týmu za trpělivost, a držím jim palce.

Prezidentu Zemanovi a jeho trabantům (nebo vodičům?) se podařil podle dnešních zpráv další opravdu nezapomenutelný kousek.

Petra Fialu obsadili do role Kašpárka, který má za nemocným prezidentem v karanténě přijít své odložené jmenování premiérem převzít do nemocnice, případně do Lán, asi aby se mohl také nakazit.

Nikdo se nediví, proč prezident, pokud může držet propisku a zvednout ruku, nemohl jmenovací dekret podepsat a poslat dopisem, a hlavní hygienička přináší napínavou zápletku, že osobním jednáním to asi opravdu nepůjde (a máme si z toho vyvodit, že dalších čtrnáct dní se tedy bude čekat).

Poslanecká sněmovna té šaškárně poslušně přikyvuje, a obyvatelstvu se celá fraška servíruje s vážnou tváří jako závažný ústavní proces.

Do určitého druhu ústavu by se takové postupy skutečně hodily.

Konfrontace existující situace s představami a recepty nastupující vlády-nevlády je zde

https://denikreferendum.cz/clanek/33375-ma-tedy-vubec-nekdo-nejaky-plan-proti-covidu

Ještě bych rád dodal, že politiky nevyviňuje ani to, že informační smog tady po celou dobu epidemie produkuje početná a hlasitá skupina specializovaných lékařů (Pirk, Pollert, Šmucler,..), imunologů (Drbal, Thon..) a jiných odborníků, kteří z hlediska své osobní filozofie a/nebo své úzké specializace předkládají někdy zcela subjektivní, někdy specificky motivované a třeba i potenciálně užitečné pohledy, které ale míjejí celkový kontext.

To právě má být práce politiků a jejich služba veřejnosti, aby dokázali parciální a omezené pohledy vstřebat, posoudit a do kontextu zapracovat.

Ani dopravní předpisy nemusíme dodržovat, ale je za to nedodržování nějaká sankce, protože se má obecně za to, že je dobré je mít.

Tou povinností by se lidem dal jasný signál, že stát si myslí, že očkování je dobré. I když ne nutně pro každého jedince zvlášť, protože existuje riziko.

Z prohlášení politiků ale zatím toto neplyne, a když se přičtou hlasití odborníci z různých jiných oborů, než epidemiologie (Pirk, Pollert, .......), kteří mluví právě jenom o riziku a pomíjejí benefit, pak se není co divit, že s deklarovanou úplnou dobrovolností a nulovou zárukou za podstoupené riziko je limit proočkovanosti zřejmě někde mezi 60-70 %.

A to ještě jenom díky švindlu, kterým je "mírné" nucení očkovat se, prováděné prostřednictvím právně problematických omezení pro neočkované osoby.

Já jsem pro to, toto "mírné" nucení legalizovat očkovací povinností, a dát takto lidem konečně nějakou jasnou orientaci, co po nich vlastně stát chce.

Bylo by fair, aby to byloo doprovozeno určitou zárukou, že je v nouzi (vzácném případě skutečně vážných vedlejších účinků) nenechá úplně na holičkách.

Tímto bychom se jednak mohli dobrat proočkovanosti kolem 90% a snížit tak riziko šesté vlny na jaře a sedmé vlny na podzim 2022, a zároveň bychom aspoň trochu zrestaurovali princip právního státu, který se nyní potácí v těžkém K.O.

Kdyby se opatřené podařilo zavést hned (to bohužel zní jako pohádka), tak by dokonce nucená dovolená pro neočkované zaměstnance, kteří ještě nemohou doložit prodělání covidu, mohla dokonce zapůsobit jako selektivní lockdown a začít brzdit probíhající vlnu epidemie.

Kdyby...