ČEZ seškrtal plány na výstavbu obnovitelných zdrojů na minimum
Matěj MoravanskýSkupina ČEZ snížila plány na výstavbu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 o 72 procent. Podle ČEZ je problémem kapitálová náročnost, nízké ceny energií, dlouhé povolovací řízení a nedostatečná kapacita připojení k síti.
Skupina ČEZ snížila své cíle ve výstavbě obnovitelných zdrojů do roku 2030 o 72 procent. Vyplývá to z porovnání dvou údajů z prezentací pro investory. Zatímco v listopadu minulého roku skupina ČEZ počítala s instalací čistých zdrojů o výkonu šest gigawatt, o pouhé čtyři měsíce později již v datech pro investory uvedla navýšení výkonu „jen“ o 1,7 gigawatt.
Podle mluvčí skupiny ČEZ Barbory Peterové se na původních cílech skupiny nic nemění a společnost nadále hodlá snižovat emise z výroby energie. Zároveň Deníku Referendum potvrdila údaje z investorských prezentací o snížení předpokládaného instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů.
Peterová krok skupiny ČEZ vysvětlila tím, že v současné chvíli nepanují dobré ekonomické podmínky pro další rozvoj obnovitelných zdrojů. „Vývoj cen elektrické energie ukazuje, že bez posílení ekonomických pobídek nebude rozvoj obnovitelných zdrojů v České republice dostatečný,“ uvedla Peterová pro Deník Referendum a dodala, že po celé Evropě rostou jak kapitálové náklady, tak úrokové sazby úvěrů pro projekty obnovitelných zdrojů.
Obtíže developerů obnovitelných zdrojů
Problémem není jen ekonomika obnovitelných zdrojů. Podle Peterové je dalším významně limitujícím faktorem délka a celková náročnost povolovacích procesů. „Bez jejich změny není možné stavět a z tohoto důvodu v současnosti zaniká na trhu až třicet procent záměrů,“ uvedla Peterová pro Deník Referendum
Náročnost a délku povolovacích procesů dlouhodobě kritizují zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie, která developery čistých zdrojů sdružuje: „Vyřídit všechna povolení pro stavbu větrné elektrárny dosud trvalo deset a nezřídka i patnáct let, takže pokud se podaří zákon dopracovat, může to v kombinaci s dalšími opatřeními, které již stát přijal, celý proces povolování elektráren urychlit. Jsem mírný optimista. Ministerstva totiž během posledních dvou let odvedla kus práce, takže na aktuální verzi se dá stavět,“ komentoval v březnu vládní návrh změny povolování větrných elektráren Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.