Emise i zisky fosilních korporací závratně rostou. Všem varováním vědy navzdory

Matěj Moravanský

Analýza portálu Carbon Majors odhalila, že navzdory vědeckým varováním i ničivým dopadům klimatického rozvratu nadále rostou emise největších fosilních společností. Tyto korporace navíc dosahují rekordních zisků.

Fosilní korporace nás přibližují k nezvládnutelným bodům zvratu klimatického systému. Globální obrat není jen naléhavý — je nezbytný a musí začít u těchto klíčových fosilních hráčů. Johnny Silvercloud, WmC

Nová analýza údajů o emisích z databáze Carbon Majors ukazuje, že emise největších světových producentů ropy, plynu, uhlí a cementu se v roce 2023 oproti roku 2022 zvýšily, přičemž více než padesát procent těchto emisí připadá na pouhých šestatřicet společností. Autoři analýzy upozorňují, že navzdory všem důkazům vědy o přímé souvislosti mezi spalováním fosilních paliv, emisemi skleníkových plynů, rozvratem stabilního klimatu a extrémními projevy počasí třiadevadesát energetických společností navýšilo své emise.

„Zatímco několik korporací zaměřených na zisk pokračuje v rozšiřování fosilní infrastruktury, klimatické katastrofy nejvážněji zasahují ty regiony, jejichž obyvatelé spalují nejméně fosilních paliv,“ okomentoval výsledky studie Johan Rockström, ředitel Postupimského institutu pro výzkum dopadů změny klimatu, a dodal, že fosilní korporace „poškozují životy milionů lidí a přibližují nás k nezvládnutelným bodům zvratu klimatického systému. Globální obrat není jen naléhavý — je nezbytný a musí začít u těchto klíčových fosilních hráčů.“

Změny ve využívání paliv

×
Diskuse

"Globální obrat není jen naléhavý — je nezbytný a musí začít u těchto klíčových fosilních hráčů."

Ano.

Kapitál spojený s fosilním byznysem dal jasně najevo, že se nehodlá transformovat a že bude aktivně vystupovat proti vědě a zájmům tohoto světa. Asi se není čemu divit, jeho podstatou je vydělávat, ne řešit problémy světa.

Takže bude muset být donucen.

A tady to samozřejmě začíná dost drhnout.

Jaká síla donutí fosilní impérium padnout na kolena?

Jaká?

Nejvíc se spoléhá, že nějaká demokratická většina enviromentalistů navolí takové vlády, které to dokáží z moci států prosadit.

No, k tomu máme ale hodně daleko. Státní klimatické koalice se hroutí. Navíc Putin mimo jiné způsobil, že tato klíčová a kritická agenda ztrácí relevanci. Jakoby se to úsilí tváří v tvář prvním závazným termínům (2030) začalo rozkládat. Nikdo asi už nevěří, že v tom roce budou cíle dodrženy.

Takže kdo jiný?

Ať hledám jak hledám, nemůžu najít nikoho, kdo by to reálně dokázal, než jiný kapitál.

Takže třeba v energetice je to asi jednoznačně fúzní reaktor. Kdyby se objevil funkční fúzní reaktor, tak by s podporou světové veřejnosti poslali fosílie do propadliště dějin.... Neradioaktivní bezemisní zdroj čisté elektřiny by měl sílu postavit se vlivu bilionů fosilních dolarů a zničit ho.

(Malé, levné, bezpečné, rychle realizovatelné modulární reaktory schopné využívat i vyhořelé jaderné palivo? Možná taky?)

Ale spíš nás k tomu donutí oceány vzedmuté o několik metrů a podobné lahůdky.

Bohužel.