Klimatický rozvrat mění léto v České republice a Evropě na zdravotní hrozbu
Matěj MoravanskýStále se zrychlující rozvrat základní klimatických systémů planety přispívá k častějším a silnějším vlnám veder. Právě ty nyní v Evropě zažíváme. Je nutné vedrům přizpůsobit obce i města. Bez konce fosilních paliv to ale nepůjde.
Tento týden přesahují denní teploty na mnoha místech České republiky tropickou třicítku. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu vystoupají teploty někde až k sedmatřiceti stupňům Celsia. Vedra jsou zapříčiněna přílivem velmi teplého vzduchu z jižní a jihozápadní Evropy, kde právě nastala velká vlna veder.
„Teploty 36, 37 nebo dokonce 38 stupňů Celsia se u nás před první polovinou osmdesátých let víceméně vůbec nevyskytovaly. Výrazný nárůst četnosti těchto dní přichází hlavně po roce 2000,“ uvedl na sociálních sítích Český hydrometeorologický ústav. Data meteorologů ukazují narůstající trend v případě tropických a extrémních teplot v posledních desetiletích. Dle ústavu „se samozřejmě jedná o důsledek klimatické změny a vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší, ba naopak.“
„I mladí zdraví lidé mohou mít závažné komplikace v důsledku přehřátí a dehydratace, nicméně nejohroženější jsou lidé nad šedesát pět let, malé děti, těhotné ženy, lidé s chronickým onemocněním, lidé pracující a sportující venku,“ popisuje dopady veder na zdraví lékařka Marie Bourne, expertka projektu Zdraví a klimatická změna.
Podle Bourne je důležitá příprava na vlny veder, což podle ní znamená „sledovat předpověď počasí a upozornění od Českého hydrometeorologického úřadu a v případě vln veder omezit zbytné cesty a například i přeobjednat neakutní kontrolu u doktora, nakoupit si předem, zkontrolovat si, že mám dost léků, upravit program, zajistit kontakt s blízkými“.