Úspěšné referendum o větrných elektrárnách: v Uhách postaví tři větrné turbíny
Matěj MoravanskýV místním referendu lidé podpořili stavbu tří větrných elektráren v katastru obce Uhy ve Středočeském kraji. Občany přesvědčil příspěvek developera do obecního rozpočtu.
Občané obce Uhy na Kladensku podpořili v místním referendu projekt výstavby tří větrných turbín. Pro větrné turbíny hlasovalo 87 procent voličů, účast byla nadpoloviční, a výsledek referenda je tedy závazný.
Podle starosty Václava Dobrovolného přesvědčil místní především příspěvek, který developer přislíbil odvádět do obecního rozpočtu: „Lidé tu nejsou lhostejní a vnímají, že příspěvek pomůže rozpočtu obce,“ uvedl Dobrovolný pro Deník Referendum. Za celkem třicet let předpokládaného provozu tří turbín má obec do svého rozpočtu získat až 92 milionů korun.
Za získané prostředky chce obec stavět dostupné bydlení. „Ročně by díky tomu bylo možné dát do provozu jeden menší dům na obecním pozemku, a uspokojit tak bytové potřeby našich občanů,” stojí v informačním materiálu, který připravilo vedení obce.
Developer rovněž nabídl obyvatelům Uh levnější elektrickou energii. Pokud místní k novému distributorovi přejdou, bude jim garantovat cenu silové elektrické energie o dvacet procent levnější, než bude cena nabízená společností ČEZ.
Analýza●Matěj Moravanský
Česká republika zaostává v rozvoji větrné energetiky. Nutně potřebujeme změnu
Developerem je společnost JRD Energo, která již provozuje třináct větrných turbín u Václavic na Liberecku a další instalace v Polsku a Maďarsku. Společnost počítá s celkovým instalovaným výkonem 18,6 megawatt a výrobou až 25 gigawatthodin elektrické energie ročně, což odpovídá průměrné roční spotřebě více než osmi tisíc domácností.
Podle experta na vztah veřejnosti k stavbě větrných elektráren Bohumila Frantála z Ústavu geoniky Akademie věd České republiky je nutné zcela vyvrátit tvrzení, že lidé nechtějí větrné turbíny v místě jejich bydliště. „Jde o mýtus, který opakují politici i média ať už z neznalosti, nebo záměrně. Pokud se bavíme s lidmi konkrétně, zda by souhlasili s výstavbou v jejich obci, většina — mezi 60 až 65 procenty — souhlasí,“ řekl pro Deník Referendum Frantál a dokládá to například výsledky svého výzkumu na Svitavsku z roku 2024.
Podle vládou schváleného Národního klimatického a energetického plánu mají v České republice fungovat do roku 2030 větrné elektrárny se souhrnným výkonem 1,5 gigawatt, přičemž v současnosti je instalováno 0,3 gigawatt. Pro splnění cíle z plánu bude potřeba vybudovat takřka sto projektů s výkonem odpovídajícím třem větrným turbínám schváleným ve středočeských Uhách.