Křetínského sítě a vývoj jeho impéria. Re-set vydal dvě zprávy o byznysu EPH
Radek KubalaOrganizace Re-set vydala dvě zprávy týkající se negativních dopadů fosilního byznysu Daniela Křetínského. V jedné rozkrývá internetovou síť influencerů, která je na oligarchu navázaná. Ve druhé připomíná, že EPH ničí klima i demokracii.
Jen den poté, co Deník Referendum zveřejnil investigativní reportáž o spojení českého fosilního miliardáře Daniela Křetínského se sankcionovaným ruským politikem Babakovem, vydala organizace Re-set dvě zprávy dále odkrývající fungování byznysu druhého nejbohatšího Čecha. První se věnuje internetové síti influencerů a podcasterů napojených na Křetínského, druhá přináší shrnutí nových informací z byznysu EPH za poslední rok a půl.
Média ve službách oligarchova byznysu
Co mají společného influenceři Johny Machette, Mikýř nebo Luděk Staněk? Všichni v určitý moment své kariéry pracovali v médiích napojených na Daniela Křetínského. Právě těmto a dalším propojením mezi známými internetovými tvářemi a fosilním oligarchou se věnujeme ve zprávě s názvem Křetínského sítě: Podcasty a influenceři ve službách fosilního oligarchy.
Jak ukazujeme ve zprávě, klíčovým bodem celé sítě je agentura Katz83, která má těsné navázání na Křetínského impérium. Její zakladatel Tomáš Jirsa v minulosti využíval placené trolly pro politické kampaně a za peníze zlepšoval image Číny. Dnes je součástí nejvlivnějšího podcastu v České republice a jeho agentura dostává poslední roky do veřejného prostoru českého oligarchu a lidi na něj napojené. Právě tato agentura zastřešovala veškerou digitální komunikaci pro konferenci SHIFTS23, jejímž zlatým hřebem bylo právě vystoupení Daniela Křetínského.
Zpráva se zaměřuje také na Křetínského spojení se soukromou vysokou školou Cevro Institut, kde tamní postgraduální obor Média a současné mediální prostředí sponzoruje jeho vydavatelství Czech News Center. Jednotlivé předměty učí lidé z Křetínského impéria, přičemž velká část studentů dělá stáže právě v jeho vydavatelství. Tak probíhá výchova mladých talentů pro média oligarchů.
Pravděpodobně nejambicióznějším projektem Křetínského skupiny Czech Media Invest pracujícím s influencery je FOMO. Médium se zaměřuje explicitně na mladé lidi, takzvanou generaci Z, přičemž jeho obsah najdeme především na Instagramu. Ve zprávě věnujeme kapitolu obsahové analýze FOMO. Z ní vyplývá, že Křetínského médium pro mladé se vyhýbá tématu domácích znečišťovatelů a velmi sporadicky pokrývá také průmysl fosilních paliv, přičemž dává prostor zejména spotřebitelským tématům či greenwashingovým kampaním firem.
Jinými slovy, médium pro mladé se vyhýbá byznysu svého majitele, který má zničující dopady na celosvětové klima. Odvádění pozornosti od hlavních příčin klimatické krize a snaha převést celé téma ze systémové na osobní úroveň je přitom dlouhodobě jednou z metod, kterými se fosilní průmysl snaží udržovat svou moc ve společnosti.
Jeho zisky, naše ztráta
Druhá zpráva s názvem Jeho zisky, naše ztráta: Jak EPH Daniela Křetínského dál bohatne z energetické chudoby a klimatického kolapsu pak svou koncepcí navazuje na podobně laděnou zprávu s názvem Fosilní hyena, který Re-set vydal na konci předloňského roku. Nová zpráva se snaží popsat vývoj Křetínského impéria za poslední rok a půl a přichází ke stejnému zjištění jako v případě první zprávy, a sice, že Křetínského byznys je rizikem pro klima i demokracii.
Věnuje se mimo jiné faktu, že Křetínský v posledním období zdvojnásobil svůj majetek. Rekordní zisky si jeho impérium připsalo zejména kvůli vysokým cenám energií. Jinými slovy peníze vytáhl z kapes náš všech, kteří jsme platili vysoké ceny za energie. Z těchto peněz pak EPH nadále investovalo do rozvoje svého fosilního portfolia. Nakoupilo tři plynové elektrárny v Nizozemsku a posunulo dále plány na stavbu nových plynovek v Itálii či Velké Británii.
EPH je firmou, která má z evropských energetických společností největší plány na rozvoj plynové infrastruktury. Chce ji budovat z peněz vydělaných na energetické krizi, ale také s podporou daňových poplatníků. V Británii a Itálii bude totiž dostávat od státu peníze skrze takzvané kapacitní platby, které firmě zajišťují zisky i z plynových elektráren, které dosud nejsou postavené.
Analýza●Khazalová, Patočka
Křetínského jednání v Moskvě domlouval sankcionovaný ruský politik Babakov
Zpráva se věnuje také zjištění investigativních reportáží Deníku Referendum, konkrétně faktu, že EPH zatajuje polovinu svých emisí nebo že mystifikuje, když se ohání údajnou podporou Ukrajiny po ruské agresi. Vrací se však také k neúspěchům českého oligarchy, například nepovedeným nákupům tuzemských plynových zásobníků či neúspěšným nákupům firem Atos ve Francii, Steag v Německu či NET4GAS v České republice.
Právě k poslední zmiňované kauze — nákupu firmy NET4GAS — se váže také nejviditelnější příklad zneužívání Křetínského médií v jeho prospěch. Svá média tehdy využil k útokům na Jozefa Síkelu, současného ministra průmyslu a obchodu. Zpráva Re-setu popisuje však i další příklady, kdy se pro fosilního magnáta ukázalo výhodným vlastnit média a skrze ně ohýbat veřejnou debatu.
V samotném závěru pak nastiňuje možná řešení, jak se jako společnost vypořádat s velkými fosilními korporacemi, které jsou schopné ohrožovat samotné základy naší existence a podrývat demokratické principy. Patří k nim zastavení soukromého i veřejného financování EPH i celého fosilního sektoru, výrazné omezení vlivu fosilních lobbistů na rozhodování jednotlivých států i celé Evropské unie a také návrat klíčové energetické infrastruktury do veřejných rukou.
Bez podobně razantních, avšak v současné situaci prohlubující se klimatické krize naprosto adekvátních řešení se nedokážeme zbavit vlivu fosilních korporací na naše životy i naši budoucnost. Přišel čas postavit se moci fosilní oligarchie, která nás žene plnou parou vpřed směrem do klimatického pekla. Začít se dá u druhého nejbohatšího Čecha. A potřeba je začít co nejdříve, aby nebylo brzy pozdě.