Prestižní mezinárodní vzdělávací program DofE finančně podporovala v posledních letech firma EPH i Daniel Křetínský osobně. Činnost Křetínského holdingu je přitom v přímém rozporu se smyslem řady aktivit, které DofE rozvíjí.
Daniel Křetínský se dlouhá léta stranil veřejného dění. Mezi novináři byl natolik proslulý svou nesdílností, že jej britská média označila za „českou sfingu“. V poslední době ale, jak se zdá, mění svou image a do veřejného prostoru vstupuje častěji. Kromě ambiciózních prohlášení o tom, kam by měla směřovat Evropa, publikovaných v Die Welt, se Křetínský začal prezentovat také jako mecenáš a filantrop.
Plánovanou masivní výstavbu v pražských Bubnech šéf realitní divize holdingu EP Real Estate Petr Palička přirovnal k takovým mecenášským projektům devatenáctého století, jako byly Hlávkovy koleje, Hlávkův most a Petschkův palác. Snaží se tím sugerovat, že lukrativní výstavba de facto soukromé čtvrti v širším centru Prahy je podobně nezištná jako výstavba mostu. Nejde přitom o nic víc než jen směšnou hru na mecenášství.
Jako filantrop se Křetínský prezentuje také partnerstvím s The Duke of Edinburgh’s International Award (DofE), organizací pořádající dobrovolnické programy především pro středoškolské studenty.
Mezinárodní vzdělávací program finančně podporovala v posledních letech nejen firma EPH, ale i Křetínský osobně. Daniel Křetínský se totiž objevil na seznamu Globálních individuální dárců takzvaných world fellows ve výroční zprávě DofE z roku 2023.
Mezinárodní vzdělávací program DoFE se zaměřuje hlavně na studenty ve věku mezi čtrnácti a čtyřiadvaceti lety, kteří chtějí rozvíjet své dovednosti. Důraz je přitom kladen na individuální rozvoj v takových oblastech, jako je třeba „odolnost, vytrvalost a adaptabilita“, ale také „zvýšení zájmu o životní prostředí“ nebo „zapojení do dobrovolnictví a komunitního života“. DofE je postavené hlavně na participaci mezi studenty nebo vyučujícími, kteří mohou DofE programy svým studentům nabízet.
Celý vzdělávací program je pro studenty středních škol velmi přínosný. DofE umožňuje studentům věnovat se mimoškolním aktivitám, což v českém školním prostředí není samozřejmostí. Program podporuje pestré spektrum činností od hry na hudební nástroje přes pohyb a sport až po pomoc v občanských organizacích nebo ochranu lesů. Spolupráce s firmou EPH je v tomto kontextu přinejmenším paradoxní.
Činnost Křetínského holdingu je totiž v přímém rozporu se smyslem řady aktivit, které DofE rozvíjí. Zatímco studenti v rámci DofE připravují mentoringové programy pro ukrajinské uprchlíky, organizace uzavírá partnerství s oligarchou, který vybudoval své byznysové impérium na dovozu ruského plynu a jednal se sankcionovanými ruskými politiky. Středoškolské programy DofE vedou různými cestami k ochraně přírody a krajiny, a přitom jsou financovány penězi od skládkaře. Jak může vedení organizace nevidět problém v tom, že jejich world fellow je největší těžař uhlí v Evropě?
Bývalí účastníci DofE, studenti, kteří se o organizaci zajímají, i zaměstnanci a organizátoři, kteří jsou přímou součástí DofE, proto nedávno napsali otevřený dopis vedení DofE, ve kterém spolupráci s Danielem Křetínským kritizují. Volají po etickém kodexu a ukončení spolupráce.
Analýza●Daniel Kotecký
Křetínský se stal největším těžařem uhlí v Evropě. Těží ale i miliardové dotace
Ve svém otevřeném dopise píší: „Žádáme po manažerském týmu DofE Česká republika, aby vytvořil a zveřejnil etický kodex financování, který vymezí, od kterých donorů je DofE ochotné přijímat sponzorské dary a navazovat partnerství a od kterých nikoliv. Vyzýváme také k diskusi zahrnující účastníky, dobrovolníky i zaměstnance o tom, co by mělo být součástí tohoto etického kodexu.“
Působení EPH je spjaté s vyděláváním na energetické chudobě, vysáváním veřejných peněz a prohlubováním nerovností. Křetínského aktivity na poli médií znamenají hrozbu pro demokracii, a to nejen kvůli šíření klimatických dezinformací. Pokračující expanze fosilní infrastruktury EPH a zdržování dekarbonizace představuje přímou existenční hrozbu v podobě prohlubování klimatického kolapsu.
Chápeme, že na vzdělávání a práci s mládeží není vždy snadné sehnat zdroje. Etický kodex financování je ale v dnešní době standardní praxe a dobře zavedená, úspěšná mezinárodní organizace si jistě může dovolit jít příkladem.
Otevřený dopis se šíří v online prostředí hlavně prostřednictvím sociálních sítí. Lze jej podepsat zde.