Křetínského jednání v Moskvě domlouval sankcionovaný ruský politik Babakov
Gaby Khazalová, Jakub PatočkaMiliardář Daniel Křetínský, vlastník EPH, se v roce 2016 účastnil v Moskvě schůzky s vedením Gazpromu, kterou domlouvala kancelář předního politika Putinova režimu Alexandra Babakova. Ten byl přitom již tehdy na sankčním seznamu EU.
Dne 29. června 2016 po poledni vzlétlo z Londýna soukromé letadlo pod rejstříkovou značkou OK-SLN. Do Moskvy dorazilo před sedmou večerní tamějšího času. Tedy právě na čas před jednáním naplánovaným na osmou hodinu v sídle Gazpromu.
Naše analýza pohybů letounu (více viz infobox níže) nasvědčuje tomu, že jej pravidelně užívá k soukromým i pracovním účelům Daniel Křetínský, vlastník korporace EPH, která je největším samostatným přepravcem ruského plynu do Evropy. Na oné schůzce v Moskvě se měl dle uniklých emailů, o nichž informovalo Investigativní centrum Jána Kuciaka, Daniel Křetínský setkat s šéfem ruského Gazpromu Alexejem Millerem.
Uniklá komunikace naznačuje, že setkání zorganizovala kancelář Alexandra Babakova, vysoce postaveného představitele Putinova režimu, který je již od ruské invaze na Krym v roce 2014 na unijním sankčním seznamu. Na seznamu účastníků schůzky je kromě Křetínského manažerů také Peter Fellegi, český podnikatel s dlouhodobými vazbami na Rusko, který patrně sehrál v její přípravě důležitou roli.
Z mailů totiž dále vyplývá, že právě on byl s Babakovem v kontaktu přinejmenším již od roku 2008, a jejich vzájemná komunikace neustala dokonce ani před dvěma lety po ruském vpádu na Ukrajinu. Podle expertů by dokonce některé společné aktivity Fellegiho s Babakovem mohly být porušením mezinárodních sankcí.
Moskevská schůzka
Peter Fellegi při setkání s reportéry Deníku Referendum potvrdil, že se jednání Eustreamu s Gazpromem v Moskvě v červnu 2016 uskutečnilo, stejně tak jako svou roli poradce na něm. „Jistou krátkou dobu jsem byl požádán o služby ve vztahu ke Gazpromu, protože tam mám dlouhodobé vazby ještě z 90. let,“ řekl reportérům DR Fellegi, který od 90. let obchodoval v Rusku pro Kellnerovo PPF. Dle svých slov už ale dlouho ani jako poradce Eustreamu, ani pro PPF nepracuje.
Dílčí podrobnosti o plánované schůzce, včetně seznamu jejích účastníků, jsou známy z emailů, které si vyměňoval poslanec a přední politik Putinova režimu Alexandr Babakov se svými asistenty. Babakov, který v minulosti byl i místopředsedou ruské Státní dumy, má v ruském parlamentu na starosti vztahy s ruskými komunitami v zahraničí a bývá označován za jednoho ze stěžejních lidí pro zahraniční zájmy Putinova režimu.
Jaká byla konkrétně role Babakova a jak schůzku s šéfem Gazpromu zprostředkoval, z uniklých emailů nevyplývá. Podle Fellegiho schůzku nikdo zprostředkovávat nemusel, neboť šlo o „běžné pracovní ekonomické vztahy“.
Holding EPH Daniela Křetínského má totiž ve slovenské polostátní společnosti Eustream přepravující ruský plyn manažerskou kontrolu, ačkoli vlastní pouze 49 procent společnosti — zbytek drží Slovenská republika. Gazprom je pro Eustream tudíž hlavním obchodním partnerem.
Křetínského letadlo z Londýna ovšem vzlétlo až poté, co Gazprom potvrdil konání schůzky Babakovovu sekretariátu. Tato časová souslednost nasvědčuje tomu, že kancelář ruského politika schůzku skutečně domluvila.
Sám Fellegi na účasti Babakova na celé věci nevidí nic problematického. „Samozřejmě v Rusku jsou důležité obchodní vztahy mezi podnikatelem a vládními strukturami. Není to nic, co bylo mělo vzbuzovat mimořádné otázky, jde o normální ekonomické kontakty, které tenkrát vypadaly jinak než z dnešního pohledu,“ řekl při setkání s reportéry DR.
Právě účast Fellegiho ovšem také svědčí o tom, že bez Babakova by se žádná schůzka nejspíše nekonala. Český podnikatel je na seznamu uveden jakožto „poradce Eustreamu“. Z žádné z veřejně dostupných informací však nevyplývá, že by měl kdy s Eustreamem cokoliv společného, a tedy že by kdy vystupoval v roli poradce veřejně. Zdroje Investigativního centra Jána Kuciaka zevnitř Eustreamu navíc tvrdí, že s Fellegim v té době společnost neměla žádný kontakt.
Fellegi byl přitom s Babakovem léta v úzkém kontaktu, jak je evidentní z dalších mailů. To nahrává závěru, že jeho úlohou bylo, aby s využitím svých ruských kontaktů schůzku pomohl uskutečnit.
Pokud by totiž mělo jít o standardní schůzku mezi dvěma obchodními partnery, jak dnes Fellegi tvrdí, zůstává nejasné, proč bylo zapotřebí, aby ji zprotředkoval vysoce postavený ruský politik, do jehož odpovědnosti patřilo střežit ruské zájmy v Evropě. V době, kdy se v organizaci schůzky angažoval, jej navíc Evropská unie již považovala za personu non grata — jak již bylo řečeno, hned po ruské invazi na Krym na něj uvalila sankce.
Kromě Fellegiho jsou na seznamu následující účastníci: Miroslav Bodnár, Tomáš Mareček, Jan Stříteský. Jména to nejsou překvapivá — jedná se o zástupce Eustreamu. O to víc účast Petera Fellegiho vyvolává otázky, jaká byla jeho a Babakovova role.
Deník Referendum se pokoušel získat vyjádření k moskevské schůzce přímo od Daniela Křetínského. Ten s reportéry DR ovšem mluvit odmítl a na otázky, které jsme mu textovou zprávou zaslali, přišla pouze písemná odpověď od ředitele komunikace a mluvčího korporace EPH Daniela Častvaje.
„Gazprom je po mnoho desetiletí největší přepravcem zemního plynu přes Eustream. Je naprosto logické, že s Gazpromem musí probíhat komunikace. Ta vždy probíhala striktně v souladu se všemi aplikovatelnými právními předpisy. Naprosto kategoricky vylučujeme, že by se Eustream nebo EPH jakkoliv zapojovali do jednání o politických otázkách nebo zájmech a nikdy jsme ani nebyli s takovým návrhem konfrontováni,“ napsal Častvaj.
Ani Peter Fellegi o obsahu schůzky hovořit nechtěl s odůvodněním, že „nemůže komentovat své pracovní aktivity s klienty“. Už v té době ale dle něj z Ruska „nebyla cítit žádná velká snaha rozvíjet export do střední a západní Evropy“. Na otázky Investigativnímu centru Jána Kuciaka neodpověděl ani Alexandr Babakov.
Jednání vedená v obavách z propadu příjmů kvůli novému plynovodu
Oba vlastníci Eustreamu, Slovensko i EPH, tehdy měli vážné obavy ze spuštění plynovodu Nordstream II, který by umožnil přímý tranzit ruského plynu do Německa po dně Severního moře. Pokud by se plyn začal takto přepravovat přímo do Německa, Slovensko by přišlo o svou výhodnou pozici tranzitní země. A pro Křetínského EPH by to znamenalo velké, celý jeho tehdejší podnikatelský model ohrožující ztráty.
Analýza●Čejková, Khazalová, Kotecký
Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít
Slovenská společnost Eustream přepravující ruský plyn byla zásadním elementem při vzniku Křetínského impéria, jak jsme popsali již dříve. Tranzit ruského plynu mu totiž léta zajišťoval stabilní ohromné zisky.
Právě možné spuštění plynovodu Nord Stream II bylo i předmětem oficiální cesty tehdejšího slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy v srpnu téhož léta, kam s sebou vzal i Daniela Křetínského. A podle slovenských médií bylo také tématem tajné schůzky Fica s představiteli Gazpromu, která se uskutečnila pouhých několik dní před červnovou cestou Křetínského do Moskvy.
Na otázku, jak spolupráce EPH a jeho vlastníka Daniela Křetínsého s vládou Roberta Fica ve společnosti Eustream vypadá, se nám odpovědi nedostalo. Namísto toho Daniel Častvaj napsal: „Připomínáme, že Eustream po vstupu EPH ve spolupráci s Evropskou komisí zprovoznil přepravní kapacitu pro reverzní tok zemního plynu na Ukrajinu, což sehrálo klíčovou roli pro energetickou nezávislost Ukrajiny. Eustream dodnes na Ukrajinu přepravil více než 60 miliard metrů krychlových zemního plynu od západních traderů, což je významně nejvíce v porovnání s ostatními cestami.“
EPH toto tvrzení ve své komunikaci opakuje často jako doklad „prozápadního“ profilu svého vlastníka. Deník Referendum ovšem v jedné ze svých dřívějších investigativních analýz ukázal, že zprovoznění reverzního toku nebylo statečným činem v zájmu Ukrajiny, za nějž jej nyní mluvčí firmy EPH vydává, nýbrž prostě pragmatickým obchodním rozhodnutím.
Aktivity českého podnikatele s ruským politikem na sankčním seznamu
Jak již bylo řečeno, Křetínského schůzka v Moskvě není jedinou aktivitou, která spojuje Petera Fellegiho s Alexandrem Babakovem. Mezi emaily najdeme celou řadu skutečností nastiňujících blízkou povahu vztahu mezi Fellegim a Babakovem, který se datuje nejméně od roku 2008, kdy spolu vystoupili na obchodním fóru v Praze.
Fellegi kupříkladu dostal pozvánku na oslavu Babakovových padesátin v roce 2013 a ještě v roce 2021 zařizovala Babakovova kancelář Fellegimu ruská víza. I po ruské invazi na Ukrajinu měla Babakovova kancelář Petera Fellegiho uvedeného v seznamu dat narozenin významných představitelů firem spolu s šéfem Gazpromu Millerem nebo šéfem Rosatomu Lichačovem.
„Babakova jsem samozřejmě znal, to nepopírám, ale žádné společné obchodní aktivity jsme nikdy neměli,“ odpověděl Fellegi na otázku po jejich vzájemném vztahu. Opaku ovšem nasvědčuje více okolností, z nichž nejméně jedna je zcela zásadní.
Kontakty Petra Fellegiho se sankcionovaným Babakovem totiž neustaly ani po ruské invazi na Ukrajinu. Měsíc po přepadení Ukrajiny Ruskem, tedy v březnu 2022, Peter Fellegi přeposlal asistentovi Alexandra Babakova nabídku produktů firmy Apple od bulharského dealera elektroniky Alexandera Kanazirskiho. Podstatné přitom je, že nedlouho předtím, téměř ihned po začátku války, firma Apple oznámila zastavení prodeje svých produktů na ruském trhu.
Familiérní tón zprávy naznačuje, že se Kanazirski s Fellegim dobře zná. Z dalších emailů dokonce vyplývá, že společně organizovali návštěvu Babakova v Bulharsku již v roce 2013.
Kanazirski navíc na svém LinkedIn profilu uvádí, že pracuje pro bulharskou firmu Proteus Management — tedy firmu, jež je z poloviny vlastněná lichtenštejnskou společností Proteus Properties Establishment, která vlastní českou společnost Progredior, jejímž jednatelem je Peter Fellegi. Podle údajů z katastru firmě Progredior až do roku 2020 patřila velkolepá vila v pražských Hodkovičkách, kterou dnes vlastní a také v ní žije Peter Fellegi. Právě zde se s ním reportéři DR ostatně setkali.
Z toho také vyplývá, že Peter Fellegi a Alexander Kanazirski jsou, či přinejmenším byli, obchodními partnery. Sám Fellegi k tomu přitom s údivem tvrdil: „S žádnými výrobky firmy Apple jsem neobchodoval. Nikdy jsem nikomu nic nedodával, nemám žádnou firmu, která by se takovými věcmi zabývala.“ Vysvětlení, jak se tedy stalo, že Alexandru Babakovi jejich dodání od Kanazirskiho nabízel, žádné nemá.
Podle oslovených mezinárodních expertů by se mohlo jednat o porušení sankcí Evropské unie. Takový důkaz by ovšem mohlo přinést jen vyšetřování odpovědných institucí. V případě objednávky Apple produktů totiž není možné potvrdit, zda se nakonec uskutečnila.
Peter Fellegi: znalec Ruska podezřelý z porušení sankčního režimu
Petr Fellegi je člověk, o němž nenajdete mnoho veřejných informací. Dosud s ním hovořila pouze hrstka českých novinářů. Má přitom o Rusku mimořádný přehled a s reportéry DR se o své poznatky ochotně dělil.
Svůj zájem o Rusko získal už za minulého režimu, kdy — jako dítě československého diplomata — navštěvoval v Indii ruskou školu. Po roce 1989 se svou znalost ruštiny a prostředí záhy pokoušel zhodnotit podnikatelsky.
Od 90. let dělal pro PPF Petra Kellnera nákupy v Rusku. O jeho podnikatelských dobrodružstvích v Rusku vyjde v nakladatelství Bourdon kniha, jejímž autorem je jeho tehdejší americký spolupracovník.
Navzdory svým silným vazbám k Rusku vidí tamější režim dnes silně kriticky. S pobaveným odporem líčí velikáškou mentalitu ruských oligarchů, kteří — rozmařilému životnímu stylu „s vilami v Nice a Courchevelu, maybachy a exotickými dovolenými na Maledivách“ navzdory — teskní po ztracené velikosti éry Svovětského svazu.
Fellegi je přesvědčen, že krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu v roce 2022 vážně hrozil ze strany Ruska taktický jaderný útok i „na východě území NATO včetně České republiky“. Zdroj informace charakterizuje jako „lidi, kterým mělo smysl naslouchat“.
Pozoruhodně hovoří také o současných vnitřních poměrech v Rusku: podle Fellegiho válka paradoxně pozici Putinova režimu v něčem i upevňuje. Moskva totiž našla způsob jak sankce obcházet a ruská elita se poprvé o bohatství z přírodních zdrojů musí ve větší míře dělit — například s rodinami odvedených vojáků, jejichž měsíční příjem je o řád vyšší, než je v ruských provinciích běžné.
Fellegi je přesvědčen, že válka nejspíše dospěje k nějakému příměří, neboť ani jedna strana nebude mít dost sil dovést ji k úplnému vítězství. „Všechny války, pokud jedna strana totálně nezkolabuje, skončí tím, že se uzavře příměří na nějaké linii,“ řekl.
Fellegiho postřehy k Rusku je patrně namístě brát se zrnkem soli, ale nepochybně se jedná o hluboce zasvěceného člověka. Je s podivem, že jeho sdělnost a ochota odpovídat podrobně a k věci nezaujaly žádné české novináře dříve.
Veškerá otevřenost ovšem mizí v okamžiku, kdy přijde řeč na jeho obchodní styky s Danielem Křetínským a Alexandrem Babakovem — a na jeho účast v možném obcházení sankčního režimu Evropské unie. Experti na sankce Evropské unie vůči Rusku oslovení Investigativním centrem Jána Kuciaka i Deníkem Referendum se shodují: podezření jsou vážná a měly by je prošetřit orgány činné v trestním řízení.
Musím říct, že poslední odstavec mě pobavil. Vy jste za Fellegim přišli s jednoznačným záměrem poslat na něj prokurátora, a on vám nic nechce říct...
Ale to do jakých výšin v ruské hierarchii sahají jeho známosti svědčí o jediném - je to mimořádně schopný člověk. Bez někoho takového jste si ani s velkým byznysem v Rusku neškrtli. A byznys v Rusku má svá specifika, jak se říká. Osobně mám pouze zlomek jeho zkušeností a jsou to neuvěřitelné příběhy (z Volgogradu). Věřím, že někdy s ním posedět u vína, když by měl náladu mluvit, tak se člověk dozví věci...
P.S. A snažit se udělat kriminální případ z toho, že v roce 2016 Křetínský jednal v Gazpromu, je úplná marnost. K jeho kritice je dost a dost příležitostí, bazírovat na téhle podružnosti ničemu nepomůže.