Fosilní lobby je hlavním a záměrným viníkem energetické krize
Josef PatočkaPlynové, ropné a uhelné firmy vykázaly v energetické krizi bezprecedentní zisky. Na náš úkor. A tak jako v otázce klimatu zas předstírají, že jsou součástí řešení problému, jejž způsobily. K řešení krize je potřeba moc fosilní lobby zlomit.
Uražený výstup Mirka Topolánka v Otázkách Václava Moravce se minulý týden intepretoval především v národním kontextu. Poukazovalo se na to, jak absurdní je, že se Topolánek ohradil vůči označení za „lobbistu fosilního průmyslu“. Toto sousloví přitom pojmenovává jeho kariéru po odchodu z politiky velmi přesně. Strávil ji totiž v různých manažerských pozicích v žoldu tuzemského uhlobarona Daniela Křetínského a jeho EPH.
Rozebírala se také očividná licoměrnost Topolánkova tvrzení, že jeho cílem je pomoci „zbavit nás závislosti na Rusku“, když právě na této závislosti jeho zaměstnavatel poslední desetiletí vydělával jmění a vytrvale lobboval za její pokračování. A ještě vloni po Putinově invazi na Ukrajinu strašil, že bez ruského plynu nás čeká „středověk“.
Analýza●Čejková, Khazalová, Kotecký
Ruský plyn je slepicí snášející Křetínskému zlatá vejce. Válka mu ji může vzít
Uniknout naší pozornosti by proto nemělo, že cynická strategie otevřeného a bezostyšného manipulování veřejnosti a vytváření dojmu, že dělám přesný opak toho, co ve skutečnosti dělám (v kontextu mezilidských vztahů se této formě nejhrubější manipulace říká gaslighting), není Topolánkovou specialitou. Zapadá do celoevropského a celosvětového kontextu.
Že chce pomoci vyřešit energetickou krizi a chudobu, ačkoli ji do značné míry sám zavinil a teď na ní vydělává historicky bezprecedentní zisky, se totiž nyní tváří i světový fosilní byznys. Stejně tak jako se fosilní firmy snaží usilovně předstírat snahu přispět k řešení klimatické krize — vykládají na konferencích o udržitelnosti o svých dobrých úmyslech nebo symbolicky vysazují stromy, zatímco ve skutečnosti plánují investice do fosilních paliv, jejichž realizace by se prakticky rovnala zločinům proti lidskosti.
Pro fosilní barony paláce, pro nás energetická chudoba
Česká veřejná debata o aktuální energetické krizi zapadla do vyhrocených znesvářených příkopů, z nichž z jedné strany zaznívá nespravedlivé obviňování klimatické politiky Evropské unie a její Zelené dohody, kdežto na druhé straně se vina za zdražování až příliš často klade výhradně na Putinovo Rusko a jeho dobyvačnou válku. Radost musí mít fosilní oligarchové jako Topolánkův zaměstnavatel Křetínský, jejichž rozhodnutí krizi zneužít a vyždímat z rostoucích cen maximální zisky tak zůstává stranou pozornosti.