Skryté impérium manželů Tykačových
Gaby KhazalováDeník Referendum získal data o vlastnické struktuře majitelů nemovitostí v Praze. Mezi ty největší patří manželé Tykačovi. Řadou příkladů lze ilustrovat, v čem je to pro situaci na trhu s nájemním bydlením potíž.
Jméno Ivany Tykač, manželky uhlobarona Pavla Tykače, se kromě charitativních projektů poslední čtyři roky spojuje s byznysem krátkodobých pronájmů. Její pražské byty v historickém centru, pronajímané přes Airbnb, většinou vznikaly přestavbou půdních prostor, jež její firmy nakoupily od Prahy 1 před více než deseti lety.
Úzké vazby s radnicí ovšem měla zejména za starostování Oldřicha Lomeckého. V roce 2012 získala firma Ivany Tykač byt v domě na ulici Opletalova za okolností, které vyústily v trestní oznámení a dosud běžící soudní řízení.
Z katastrálních dat, které Deník Referendum analyzoval, vyplývá, že firmy napojené na Ivanu Tykač vlastní v centru Prahy na 150 bytů — zejména na Malé Straně, v Novém a Starém Městě pražském. Bytové portfolio manželů Tykačových však ve skutečnosti může být násobně větší. Vlastnická struktura až 350 dalších pražských bytů totiž končí ve firmách, v nichž historicky figuroval sám Pavel Tykač.
Síť českých firem, která byty vlastní, vede až do kyperských společností. Napojení Pavla Tykače na tyto firmy se již čeští novináři pokoušeli zmapovat, neboť se s nimi pojí další významný byznys: vlastnictví jednoho z největších českých fondů zemědělské půdy Forestlaan, který se na trhu zjevil v létě loňského roku.
Podle našich zjištění ovšem kyperské společnosti vedou až na Bahamy do sdružení vlastníků akcií, které se objevilo v takzvaných Bahamas Leaks — uniklých dokumentech z bahamského korporátního registru. Deník Referendum nyní přináší soubor nových poznatků, které nasvědčují tomu, že nitky z uvedených firem — v jejichž vlastnictví jsou jak pražské činžovní domy, tak polnosti a lesy po celé republice — nadále směřují k Pavlu Tykačovi.
Stopy k Pavlu Tykačovi vedou až na Bahamy
V srpnu roku 2021 se v českých médiích objevila zpráva o fúzi tří firem, které daly za vznik jednomu z největších zemědělských kolosů v republice. Vzniklá firma Forestlaan podle médií údajně vlastní dvanáct tisíc hektarů půdy. Pro představu: Agrofert Andreje Babiše hospodaří jen na takřka dvojnásobku.
Jak již uvedl server Seznam Zprávy, evidence skutečných majitelů uvádí jako konečného vlastníka firmy Petra Nešetřila. To je blízký spolupracovník Pavla Tykače ještě z dob Motoinvestu.
Vlastníkem Forestlaanu je kyperská společnost Charlhold Yellow Limited. Podle tehdejšího vyjádření Tykačova mluvčího pro server Aktuálně nemá podnikatel ke kyperským firmám žádný vztah. „Vztah mezi těmi společnostmi a Pavlem Tykačem není žádný,“ řekl doslova.
Petr Nešetřil ovšem nefiguruje pouze ve Forestlaanu. Podle evidence je také koncovým vlastníkem firem Forte, s.r.o. and Charlton, a.s. — a právě tyto firmy vlastní v Praze oněch 350 bytů. A opět jako v případě Forestlaanu jejich majetková struktura končí na Kypru: v prvním případě ve firmě Charlhold Yellow Limited, ve druhém ve Charlhold Orange Limited.
Obě společnosti sídlí na stejné adrese a mají stejného jednatele — Radka Ječného. To je taktéž bývalý makléř Motoinvestu, a tedy taktéž tehdejší Tykačův spolupracovník.
Jak pražské činžovní domy, tak zemědělská půda tedy končí v neprůhledné majetkové kyperské struktuře, která znemožňuje určit skutečné akcionáře. Propojení s Pavlem Tykačem ovšem nasvědčuje několik okolností.
Z českého rejstříku lze zjistit, že Pavel Tykač osobně figuroval jako vlastník již zaniklé společnosti Atlantic Investic Group, spol. s.r.o, jejíž jmění přešlo v roce 2014 na již zmíněnou Forte, s.r.o. Jako jednatel v již zaniklé firmě působil až do roku 2010. Právě tehdy jeho jméno navenek mizí i ze struktur v daňových rájích.
Ještě v roce 2009 půjčila Tykačova společnost Czech Coal půl miliardy korun firmě, jejíž vlastnická struktura končí v další společnosti z kyperské sítě — Bohemia Real Estate Limited, dnes figurující pod názvem Charlhold Blue Limited a se stejným sídlem jako další společnosti ze skupiny Charlhold.
Zmíněné firmy ovšem ve skutečnosti nekončí na Kypru, ale dle našich zjištění právě na Bahamách. Konečným vlastníkem kyperských společností Charlhold je totiž Charlbase Portfolio Limited, sdružení vlastníků akcií registrované na Bahamách. Firma figuruje v uniklých dokumentech z bahamského rejstříku.
Z nich vyplývá, že ji mezi lety 2012 a 2016 — tedy do doby, než dokumenty unikly na veřejnost — zastupovala bahamská pobočka právní kanceláře Mossack Fonseca, která „se proslavila“ v takzvaných Panama Papers. Z dokumentů lze dále vyčíst, že ve firmě v té době figurovali zmínění Radek Ječný a Petr Nešetřil. Zajdeme-li však ještě více do minulosti, objeví se tu i jméno samého Pavla Tykače.