Deník Referendum dostal jako první české médium Evropskou novinářskou cenu
Redakce DRNa slavnostním ceremoniálu v Madridu byl dnes oceněn Deník Referendum jako součást evropského konsorcia médií, které uskutečnilo projekt Města v pronájmu — Investigace korporátních pronajímatelů v Evropě.
Evropská novinářská cena poprvé putuje do České republiky. Získal ji Deník Referendum v rámci konsorcia evropských novinářských organizací, které společně uskutečnily projekt Cities For Rent — Města v pronájmu, s podtitulem Investigace korporátních pronajímatelů v Evropě. Za účast Deníku Referendum v oceněném týmu odpovídala reportérka a zástupkyně šéfredaktora Gaby Khazalová. Cenu si oceněný tým převzal na slavnostním ceremoniálu dnes večer v Madridu.
Evropská novinářská cena se uděluje každoročně od roku 2013 v několika kategoriích. V letošním jubilejním desátém ročníku pořadatelé obdrželi takřka devět set přihlášek, což je jedno z největších čísel za celou dobu existence ceny. Evropská novinářská cena se uděluje ve čtyřech kategoriích — reportáže, investigace, inovace a názory. Mezi porotci jsou mimo jiné bývalý šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger, bývalá šéfredaktorka Le Monde Sylvie Kaufmannová či Can Dündar, bývalý šéfredaktor, tehdy jedněch z posledních svobodných tureckých novin Cumhuriyet, pronásledovaný Erdoganovým režimem.
Deník Referendum ocenění získává v kategorii inovace. Partnery Deníku Referendum v rámci projektu byly mimo jiné německý Tagesspiegel, rakouská veřejnoprávní televize ÖRF, španělský deník El Diario, irský Dublin Inquirer či francouzské Mediapart. Na projektu se podílelo celkem dvaatřicet novinářů a datových analytiků — vedle reportérky Gaby Khazalové je mezi nimi i spolupracovník redakce DR na datové analýze, architekt a odborník na bydlení, Jakub Nakládal, který ocenění taktéž získal. Projekt koordinovala nizozemská organizace Arena for Journalism in Europe.
Nominace užšího výběru byly ohlášeny v dubnu na novinářském festivalu v Perugii. Vyhlášení výsledků 2. června večer v Madridu se jako zvláštní host účastnila Olga Rudenková, šéfredaktorka ukrajinského deníku Kyiv Independent.
Deník Referendum v rámci své účasti v projektu získal unikátní soubor dat o vlastnících nemovitostí v Praze. A v češtině v DR prozatím vyšly čtyři texty, jejichž autorkou je ve všech případech právě Gaby Khazalová.
Dalšími oceněnými médii či novináři v letošním ročníku jsou reportéři Bastian Berbner a John Goetz německého časopisu Die Zeit za reportáž o obětech americké věznice Guantanámo, reportér Paavo Teittinen a fotograf Klaus Welp finského Helsingin Sanomat za reportáž o policií nedořešených případech obětí obchodu s lidmi a Peter Pomerantsev, britský novinář pocházející ze Sovětského svazu za úvahu Paměť v čase beztrestnosti publikovanou americkým magazínem Coda Story. Všechny texty postupně v Deníku Referendum vyjdou v českých překladech.
První česká držitelka ceny Gaby Khazalová se novinářkou stala v redakci Deníku Referendum, do níž nastoupila v roce 2014 ještě jako studentka. Od roku 2016 je členkou reportážního oddělení Deníku Referendum, v němž se zaměřuje na investigace, k jejím tématům patří oligarchie a vývoj měst. Krizí bydlení se systematicky zabývá od roku 2017, k tématu publikovala řadu průkopnických textů. V roce 2021 v Deníku Referendum založila svým pojetím v českém mediálním prostředí jedinečnou rubriku Město, kterou editorsky řídí.
Projekt Města v pronájmu si kladl za cíl zmapovat vlastnickou strukturu ve velkých evropských městech, jež postihla krize bydlení. V každé zemi sbíral data o korporátních pronajímatelích. Projekt se zabýval otázkami jako:
- kdo jsou korporace skupující bytové fondy po celé Evropě?
- kde platí daně?
- jak ovlivňují životy svých nájemníků?
Sesbíraná data jsou částečně přístupná na stránkách webových stránkách projektu. Deníku Referendum se v rámci organizací podílejících se na oceněném projektu podařilo získat jeden z největších datových souborů.
Ředitel Evropské novinářské ceny Thomas van Neerbos k udílení cen uvedl: „Jsem součástí Evropské novinářské ceny od jejího počátku a je to věc, která do mého života vnáší zvláštní radost. Za deset let soutěží prošlo šest tisíc článků, v průměru měl každý čtyři tisíce slov. To je 24 milionů slov kvalitního novinářství. Umíte si představit, jaký dopad ta práce na tvář Evropy měla?“
Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, který se ceremoniálu v Madridu rovněž účastnil, k historickému úspěchu uvedl: „Pro nás v Deníku Referendum je to samozřejmě veliká satisfakce. Od počátku se snažíme naše noviny vztahovat spíše ke kontextu evropského nežli jen českého novinářství. A dnešní večer beru jako stvrzení, že jdeme správnou cestou. Zvláštní radost mám z toho, že členkou oceněného týmu je právě Gaby Khazalová, která profesně v naší redakci vyrostla. Je to nejen skvělá novinářka, ale i ta nejobětavější kolegyně, jakou si jen lze představit.“
Gaby Khazalová k ocenění řekla: „Pamatuju si, že první e-mail jsme si s koordinátorem projektu vyměnili už v létě 2020. Celý půl rok trvalo, než se podařilo sehnat alespoň nějaké financování a než jsme si ujasnili, jaká data jsou vůbec v našich silách sesbírat. Všichni novináři v týmu se krizí bydlení zabývali už delší dobu a všem nám bylo jasné, že má-li se debata vůbec někam pohnout, je třeba zkrátka dát veřejnosti přehled o vlastnické struktuře nájemního bydlení. Jsou tu informace, které tu zásadně chybí a které přitom lidé mají právo znát.“
Součástí ceny je odměna deset tisíc euro. Novináři spolupracující na oceněném projektu se dohodli, že částku investují do další společné práce.