Co ještě může udělat český stát, aby se došetřila havárie na Bečvě
Jakub Patočka8. prosince 2022 se pod záštitou poslance Petra Gazdíka konal ve Sněmovně seminář Dva roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě. Následující text je upravenou verzí vystoupení šéfredaktora DR, které program semináře uzavíralo.
Máme-li hovořit o tom, co ještě český stát může udělat, aby se došetřila havárie na řece Bečvě, musíme vyjít ze skutečnosti, že zatím pro to udělal velmi málo. A pokud se do děje zásadně nevloží úřadující vláda Petra Fialy, havárii se zřejmě nikdy došetřit nepodaří.
K takovému závěru nás nutně vedou dosavadní poznatky, které se podařilo shromáždit nezávislým odborníkům, místní občanské společnosti, zejména rybářům, nezávislým médiím, sněmovní vyšetřovací komisi a okresnímu soudu ve Vsetíně. Je bohatě doloženo, že tu zřejmě nemáme co do činění jen s jedním, ale potenciálně se dvěma zločiny.
Kromě prvního zločinu, jímž samozřejmě byla sama otrava řeky Bečvy, jedna z největších ekologických katastrof v českých zemích za posledních několik desetiletí, při níž zahynulo několik desítek tisíc ryb, je tu velmi silné podezření, že po něm mohl následovat ještě zločin druhý. Spočíval by v konspiraci státních institucí s cílem ovlivnit vyšetřování tak, aby se z podezření zcela vyloučila chemička DEZA z holdingu Agrofert tehdejšího premiéra Andreje Babiše a aby se jako náhradní viník označila a usvědčila společnost Energoaqua v Rožnově pod Radhoštěm.
První z obou zločinů se vyšetřoval jen naoko. S vyšetřováním druhého se ještě ani nezačalo.
V danou chvíli přitom můžeme říci, že je zcela vyloučeno, že by řeku mohla otrávit společnost Energoaqua. Dokládají to závěry odborníků, jako je profesor Ivan Holoubek a jeho kolegové, dokládají to závěry expertů, které měla k dispozici sněmovní vyšetřovací komise, a dokládá to nakonec i usnesení okresní soudkyně Ludmily Gerlové, jež především obsahuje i ten závěr, že se celá kauza vlastně nikdy ani řádně vyšetřovat nezačala.
Popravdě řečeno by přitom každému mělo stačit, aby se prošel tři kilometry po břehu příslušného úseku řeky, se dvěma masivními splavy. Na místě je zcela zjevné, že celá hypotéza s rožnovským provozem jako viníkem otravy je absurdní a od počátku bylo neuvěřitelnou drzostí, že se odpovědné instituce pokoušely tuhle báchorku nacpat české veřejnosti do chřtánu jako huse knedlík.