Vyšetřovatel kauzy Bečva napadl Deník Referendum, že je placen obžalovaným
Redakce DRPo Andreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a bývalém policejním prezidentovi Janu Švejdarovi reportéry DR veřejně napadl i policejní vyšetřovatel. Jedná se o další z nemístných útoků od veřejných činitelů či osob zapojených do vyšetřování kauzy.
Po zjištění, že obžaloba v případu otravy řeky Bečvy stojí na podvodu — které publikoval Deník Referendum minulý týden, zaútočil hlavní policejní vyšetřovatel Jiří Hovorka na reportéry Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku a obvinil je, že je platí obžalovaná rožnovská firma Energoaqua.
Stalo se to na soukromém facebookovém profilu šéfredaktora Jakuba Patočky, kde sdílel fotografii, která zachycuje soudního znalce Jiřího Klicperu při provádění pokusu s barvivem fluorescein, jímž se pokoušel simulovat, jak se v řece v den otravy mísila jedovatá látka. Na jeden z komentářů pod fotografií reagovala Zuzana Vlasatá ve smyslu, že bude zajímavé sledovat celý soud. Pro připomínku: soud začal koncem ledna a až do prosince letošního roku je naplánováno celkem devětatřicet jednacích dnů.
Na komentář Zuzany Vlasaté už pak reagoval přímo policista Jiří Hovorka. Napsal: „Tak o něm [o soudu, pozn. red.] začněte informovat objektivně jako novináři… Nikde jsem si u vás nevšiml, že byste zveřejnili to, co je v neprospěch EA, to vás tak dobře platí…“ Zkratkou EA je myšlena právě rožnovská firma Energoaqua. Věta není zakončena otazníkem, nelze ji tedy brát jako řečnickou otázku či nadsázku.
Mluvčí Policie ČR David Schön na dotaz, zda je takový způsob komunikace ze strany policisty v pořádku, uvedl, že policie nijak neupravuje to, jak se její pracovníci vyjadřují na sociálních sítích a internetu jako soukromé osoby, nicméně dodal, že pokud se Deník Referendum cítí křivým obviněním Jiřího Hovorky poškozen, má se obrátit na vnitřní kontrolní orgány policie. „Již jsem mluvil s kolegy ze Zlínského kraje a informoval je, že od vás takový podnět přijde. Budou se tím zabývat,“ konstatoval mluvčí.
Právní zástupce obžalované firmy Jiří Obluk k tomu řekl: „Byl jsem upozorněn na konverzaci na sociálních sítích, kde vyšetřující komisař obvinil Deník Referendum, že je placený mým klientem. Energoaqua prohlašuje, že nikdy neposkytla žádnou částku ani jinou materiální či nemateriální výhodu, kterou by odměňovala novináře výměnou za pro ni příznivé články.“
„Sama idea, že bychom psali na zakázku, je naprosto absurdní. Jsme nezávislé noviny placené drobnými dárci či granty obecně respektovaných nadací. Vnitřní etický kodex redakce nám nedovoluje od subjektů, kterým se novinářsky věnujeme, přijmout více než nápoj nabídnutý při pořizování rozhovoru. Nařčení, jehož se dopustil policista Jiří Hovorka, považujeme za útok na naši novinářskou integritu, a budeme se domáhat satisfakce. Nejde jen o nás. Takovýto útok ze strany policisty na novináře je nebezpečný precedent a je důležité, aby se tomu jasně a hned stanovily hranice,“ řekl šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.
Výrok kapitána Hovorky není prvním atakem na novináře v kauze Bečva
Policista Hovorka není zdaleka první, kdo v případu Bečva na Deník Referendum zaútočil. Poté, co reportéři DR na podzim roku 2021 na základě informací whistleblowerů doložili, že se před otravou řeky odehrála havárie v přilehlé chemičce Deza, kterou její vedení utajilo, prohlásil její majitel a tehdejší premiér Andrej Babiš na půdě Sněmovny: „Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala.“
Přestože jej k tomu vyzvalo několik desítek předních českých novinářů, odmítl se omluvit. Deník Referendum Andreje Babiše žaloval, ale soud na ochranu dobrého jména organizace k žádnému definitivnímu výsledku zatím nevedl a vzhledem k vývoji judikatury pravděpodobně ani nepovede.
Tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v téže době obvinil na Twitteru novináře z DR, že píší na zakázku. Proti psaní Deníku Referendum kritizujícímu práci Policie se nevhodně osobním způsobem vyjádřil i tehdejší policejní prezident Jan Švejdar.
Soudní znalec Jiří Klicpera pak v souvislosti s Deníkem Referendum do znaleckého posudku, který je součástí trestního spisu, napsal: „Šetření ve firmě [v Deze, pozn. red.] bylo provedeno dvakrát z důvodů prosakující dezinformace tzv. investigativních novinářů o údajné havárii ve firmě v den havárie na řece a spojitosti mezi oběma haváriemi.“