Soud k Bečvě pokračoval výpověďmi svědků. Rybáři drtili verzi obžaloby
Jakub PatočkaSoud k otravě Bečvy pokračoval svědeckými výpověďmi. Kromě rybářů, jejichž svědectví bez výjimky zpochybňovala či přímo vyvracela verzi obžaloby, vypovídali i pracovníci institucí, které se podílely na řešení havárie.
Ve středu 15. února pokračoval soud k otravě Bečvy čtvrtým líčením, při němž byly poprvé na programu výpovědi svědků. Úvodní blok patřil sérii výpovědí rybářů, kteří v kritickém úseku řeky lovili, případně zasahovali v prvních fázích projevů otravy řeky 20. září 2020, anebo se pak podíleli na odstraňování následků v dalších dnech. Jejich výpovědi byly výrazně nepříznivé pro verzi Policie a obžalobu podanou státním zástupcem, podle nichž měl zdroj otravy pocházet z areálu rožnovské firmy Energoaqua. A některá svědectví ji dokonce fakticky vylučovala.
Jako první vypovídal svědek Jiří Kašpar, zástupce hospodáře v rybářském svazu Hustopeče nad Bečvou, který otravu života v řece Bečvě zaznamenal mezi prvními a ohlásil ji úřadům. Popisoval, jak se ryby snažily uniknout: „Skákaly z vody jako střely.“
Řekl, že zasahující rybáři v řece cítili intenzivní zápach jako „savo, chlor, dezinfekci“. Jiří Kašpar také uvedl, že on i všichni kolegové, kteří po následující dny vybírali z řeky mrtvé ryby, cítili pálení na rukou a jeden z nich smrkal krev. Následující výpovědi se nesly v podobném duchu.
Jako rozházené dětské puzzle
Jako druhý vypovídal Lukáš Gerla, další z rybářů, který byl na místě mezi prvními. Popisoval, jak procházel břeh a hledal zdroj otravy, přičemž se soustředil na hledání výpustí do řeky nad místem, kde s kolegy zpozorovali první uhynulé ryby.
Řekl, že úsek řeky dokonale zná, protože „na něj chodí od dětství prakticky každodenně a často na něm rybaří“, a prošel břeh mnohokrát tam i zpět. Vyslovil rezolutní stanovisko, že zdrojem otravy mohl být pouze jediný kanál — výpusť pod Lhotkou nad Bečvou, k níž se pozornost upíná dlouhodobě. O tom, že je zřejmě nějakým způsobem napojena na areál Dezy, jsme v DR již dříve psali — mimo jiné na základě rozborů vody, které jsme nechali provést v akreditované laboratoři. A podobné výsledky přinesly i další zde odebrané vzorky.
Rybář Lukáš Gerla — podobně jako i mnozí další z vypovídajících rybářů — kritizoval práci policie i dalších orgánů státní správy v celé řadě ohledů. Postupovaly podle něj laxně, neodebíraly řádně vzorky, policie mu volala pozdě a vyslechla ho jen po telefonu. A dalšího rybáře, který v kritickém čase lovil a procházel v úseku mezi výpustí Energoaquy a Dezy, aniž by tam pozoroval jakékoli příznaky otravy, nevyslechla dodnes. Dotyčný muž je svědkem navrhovaným obhajobou a bude vyslechnut na jednom z příštích líčení.
Soudkyně se všech vyslýchaných metodicky ptala na to, jak se zasažené ryby při otravě chovaly. Rybář Gerla to popsal ze všech svědků asi nejsugestivnějším obrazem — vyprávěl, jak se ryby zoufale snažily uniknout, jak se velké a malé plácaly a pletly mezi sebou. Nakonec řekl: „Vypadalo to jako přes sebe rozházené dětské puzzle.“
„Tam prostě žádná otrava nebyla“
Jako třetí ze svědků-rybářů v soudní síni vystupoval jednatel rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Jaromír Pospíšil. Ten v místě v kritický den nebyl a ve svém vystoupení popisoval zejména následnou organizaci sběru mrtvých ryb.