Politické hnutí ANO zablokovalo zřízení vyšetřovací komise k otravě Bečvy
Jan GruberSněmovna nerozhodla o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na Bečvě. Předseda poslaneckého klubu politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek si vyžádal přestávku na poradu, po které již nebylo možné pokračovat v jednání.
Politické hnutí ANO, konkrétně předseda jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek (ANO) ve středu zablokoval hlasování o zřízení sněmovní vyšetřovací komise, jež se měla na návrh opozičních stran sdružených v koalici SPOLU zabývat ekologickou katastrofou, která před sto dvaasedmdesáti dny na řece Bečvě způsobila úhyn desítek tisíc ryb a poškodila tamější ekosystém na zhruba čtyřiceti kilometrech toku. Podle zástupců opozice nemá nejsilnější sněmovní strana zájem na objasnění havárie.
„Byli jsme ujišťováni, že vyšetřování havárie na Bečvě proběhne rychle. Že se podaří najít viníky. A že budou bezprecedentně potrestáni. Od té doby uplynulo v Bečvě mnoho vody. Stále čekáme na klíčový znalecký posudek, který měl být nejprve na konci prosince, poté na sklonku února a dodnes stále není vypracován. Jsem proto přesvědčen, že kromě standardního vyšetřování, musíme zřídit sněmovní vyšetřovací komisi,“ řekl v úvodu rozpravy Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Lidovecký předseda zdůraznil, že cílem návrhu ovšem není jen nalezení původce otravy, respektive vypátrání jejích příčin, ale zejména příprava — a následné přijetí — takových změn právních předpisů, které riziko podobné katastrofy do budoucna výrazně sníží. „Svým hlasováním můžete dát jasně najevo, zda vám záleží na kvalitě našeho životního prostředí, práci rybářů i vlastních programových východiscích,“ apeloval v závěru svého vystoupení na kolegy v sále.
„Sto jedenasedmdesát dnů, bezmála půl roku, tak dlouho trvá nevyšetřování otravy Bečvy,“ navázal Stanislav Blaha (ODS), „nevyšetřování, které je charakterizováno mlčením, lhaním, prodlužováním lhůt, ukazováním na ty, již katastrofu jistě nezpůsobili, a zejména absencí viníka. Ten dále zpochybnil kvalifikaci Richarda Brabce (ANO) — coby bývalého ředitele chemičky Lovochemie — pro post ministra životního prostředí. A zkritizoval i znalce Jiřího Klicperu, jenž prohlašoval, že viníka zná, ale nemá dostatečné důkazy.
Na podporu ustavení komise vystoupila i Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která zákonodárcům přečetla otevřený dopis valašskomeziříčských občanů, nebo Radim Fiala (SPD). „Celá slavná Evropská unie mluví o Green New Dealu. O snižování emisí. O čistém ovzduší. Krávy se již nebudou chovat na maso, protože prdí a mají uhlíkovou stopu. Ale tady prostě nejsem schopni vyšetřit takovou totální havárii, která zničila kus naší země,“ uvedl s tím, že SPD udělá všechno pro to, aby se podobná katastrofa nikdy neopakovala.
Brabec: Netrhám mouchám křídla
Do debaty se zástupci opozice se pustil pouze Zdeněk Ondráček (KSČM), jenž zpochybňoval schopnosti poslanců vést vyšetřování a obstarávat si pro práci v komisi důkazy a podklady. „Myslíte si, že když jste viděli americkou kriminálku, tak chytíte pachatele? Jde pouze o politickou hrátku. Závěry komisí vedou leda k podání nějakých trestních oznámení, jež nikdo dál neřeší. Sám jsme ve dvou zasedal, proto se nechci na této šaškárně podílet,“ prohlásil. „Nic neumíte. Chci, aby viníka vypátrali policisté,“ zvolal závěrem.
Bývalý příslušník policejního sboru navrhovatelům rovněž vyčítal, že budou svou prací zasahovat do živé kauzy, a přesvědčoval je, že pro přípravu legislativních úprav není zřízení vyšetřovací komise nezbytné, neboť takový úkol spíše přísluší gesčním sněmovním výboru, případně jejich pracovním skupinám. „Je to jenom alibismus. Taháte sem do toho politiku. A zviditelňujete se na něčem, co má šetřit naše police,“ podpořila Ondráčka Eva Fialová (ANO) a dodala, že má v postup orgánů činných v trestím řízení plnou důvěru.
V závěru se slova ujal i ministr životního prostředí, který zopakoval výhradu komunistického poslance o zasahování do živé kauzy a deklaroval, že jím vedený rezort již nachystal poptávané úpravy právních předpisů. „Mrzí mě ty osobní výpady. Jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se omluvte,“ vyzval Blahu s tím, že nikdo nemá takový zájem na vyšetření havárie jako on. „Nic se nezakopává pod koberec. To mohu odpřisáhnout na zdraví svých blízkých,“ ujistil.
Na hlasování o návrhu se ovšem nedostalo a téměř tříhodinová debata o zřízení vyšetřovací komise vyzněla do ztracena. Předseda poslaneckého klubu politického hnutí ANO totiž požádal o přestávku na poradu v délce třiceti minut, která postačila na to, aby se Sněmovna začala zabývat jiným pevně zaraženým bodem, a to informací ministra zdravotnictví Jana Blatného (nestr. za ANO) ke strategii očkování a dostupných vakcínách. Opozice proto bude nucena usilovat o již čtvrté přednostní projednání tohoto bodu.
Bečva ve Sněmovně a v rukou státních úřadů
Sněmovna se otravou Bečvy v minulém roce zabývala celkově třikrát. Zkraje listopadu věc nejprve diskutovali poslanci ve Výboru pro životní prostředí. Opozice tenkrát avizovala, že bude po Brabcovi požadovat detailní informace, ten je ovšem odmítl poskytnout s tím, že by mohl ohrozit průběh vyšetřování.
A obdobně reagoval i přizvaný ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Ministr nebyl sdílnější ani během pozdější debaty na plénu. Sněmovna navíc kvůli absencím řadu poslanců z řad politického hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD neschválila navržená usnesení.
K neukončené rozpravě se členové dolní komory Parlamentu vrátili na začátku prosince. Navržená usnesení sice byla přijata, ale Brabec znemožnil pokračování debaty, neboť se svým projevem vystoupil až po závěrečném hlasování a ke slovu se tak dostali jen ti, kteří disponují přednostním právem. „Přišlo mi to nefér, ostatně jako celé jednání kolem Bečvy,“ zhodnotil ministrův manévr Jan Farský (STAN).
Reportáž●Patočka, Vlasatá
Odhaleno: V den otravy Bečvy se v Deze stala havárie. Proč zůstala utajena?
Pro usnesení z dílny KDU-ČSL, Pirátů a ODS tehdy hlasovalo čtyřiačtyřicet z jedenaosmdesáti přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Zdržela se drtivá většina zákonodárců politického hnutí ANO a také komunisté.
Sněmovna v přijatém dokumentu žádala vládu, aby zajistila důkladné vyšetření úniků chemikálií ze dnů 20. a 27. září a aby předložila konkrétní návrh opatření, kterým se zamezí podobným únikům na všech tocích. Dále požadovala, aby do třiceti dnů vystoupil ministr životního prostředí na plénu a informoval zákonodárce a veřejnost o průběhu vyšetřování a zveřejnil metodiky, podle kterých jsou v případě takových havárií odebírány vzorky a důkazy.
Případ od počátku provázejí stupňující se pochybnosti, že úřady neřeší věc řádně, ba dokonce že ji nemají zájem důkladně prošetřit. Stěžejním podezřelým je totiž valašskomeziříčská chemička DEZA z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše. To ututlala nehodu, která se v areálu chemičky stala pár hodin před otravu řeky Bečvy. A z rozhovorů, které poskytli Deníku Referendum, je zřejmé, že jak policejní vyšetřovatel, tak soudní znalec od premiérovy chemičky vehementně odvádějí pozornost.