„Brabec advokátem Agrofertu“: opozice chce otravu Bečvy dostat opět do Sněmovny
Jan Kašpárek, Jakub PatočkaV návaznosti na investigativní reportáž DR odhalující, že v chemičce Deza unikly toxické látky, které mohly způsobit otravu Bečvy, chce opozice kauzu znovu otevřít v Poslanecké sněmovně. Vláda mlčí.
Opozice se pokusí v Poslanecké sněmovně prosadit další jednání o ekologické havárii na řece Bečvě. Politici reagují na vzrůstající pochybnosti o průběhu vyšetřování v kontextu nových odhalení Deníku Referendum. Investigace DR prokázala, že před otravou řeky v přilehlé chemičce Deza unikly látky obsahující jedovaté fenoly. Zjištění, jež vyvrací dřívější tvrzení Agrofertu vlastnícího Dezu, vyvolalo další kritiku vůči vládě i ministru životního prostředí, Richardu Brabcovi (ANO).
Investigativní reportáž popisující samotnou nehodu i snahu o její zamlčení v pondělí sdílela na sociálních sítích řada politiků. „Kauza Bečva opět ukazuje, že je zde stále více otazníků! Proto budeme chtít tento týden opět [problém] projednat ve Sněmovně, aby ministr životního prostředí přestal mlžit! Police jasně řekla, že na kauzu není informační embargo, ale vláda mlčí!“ okomentoval text na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Vládní nechuť k debatě vzbudila výtky vůči rezortu životního prostředí i jinde. „Pan Brabec by měl vyvodit politickou odpovědnost. Na postu ministra je advokátem firmy Agrofert, kde ostatně dříve pracoval. Nejedná k ochraně životního prostředí, ale ochraně zájmů jedné velké firmy. Budeme usilovat o znovuzařazení Bečvy na pořad [sněmovní] schůze,“ sdělila Deníku Referendum předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a přislíbila, že strana bude koordinovat postup s lidovci.
Připomenula, že když poslanci o kauze jednali v polovině listopadu, přijetí jakéhokoli závěru zablokovaly absence v řadách vládní koalice. Sněmovně chyběly více než dvě třetiny poslanců — přičemž v rámci protipandemických opatření je účast běžně omezena na polovinu —, a schůze tedy nebyla usnášeníschopná.
Bez ohledu na to, zda se podaří Bečvu prosadit do sněmovního jednání, čekají Brabce další interpelace. Otázky setrvale vznáší pirátský člen výboru pro životní prostředí a zastupitel Uherského Hradiště František Elfmark.
Předseda poslaneckého klubu STAN Petr Gazdík dnes ve Sněmovně s odkazem na zjištění Deníku Referendum vyzval ministra Brabce k rezignaci. „Na základě včerejšího odhalení DR, který došel dál než veškeré orgány, které to šetřily, bychom jako STAN chtěli vyzvat ministra Brabce k rezignaci. Jsou dvě možnosti: buď on a jeho ministerstvo selhali, nebo kryje soukromou firmu, která Bečvu znečistila. Obě možnosti jsou tragické,“ řekl Gazdík.
Poslanec ze Zlínského kraje rovněž uvedl, že požádal o schůzku ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby prošetřil postup policie. Podle jeho slov mu ji ministr vnitra přislíbil. Podle informací DR po zveřejnění naší investigace přímo v podniku včera opět kriminální police zasahovala.
Havárie ukazuje na mezery v pravidlech
Kauza se řeší i mimo dolní komoru parlamentu. Delší dobu se jí zabývá místopředsedkyně Senátu zvolená za přerovský obvod Jitka Seitlová. „Pokud kontaminovaný louh vytekl do dešťové kanalizace, určitě měly být okamžitě informovány vodoprávní úřady a Povodí Moravy. K zjištění viníka otravy ryb je to silný přitěžující argument proti Deze. (…) Žádám, aby byla provedena důsledná kontrola provozu celé firmy,“ napsala na Facebooku.
Z pozice statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Bečvu sleduje Hana Ančincová (Piráti). „Díky za investigativní práci Deníku Referendum, budu se novými zjištěními zabývat,“ tweetovala v pondělí. Spolu s poslancem a krajským zastupitelem Petrem Gazdíkem (STAN) nabízí za informace vedoucí k odhalení viníka sto tisíc korun ze svých odměn.
Někteří politici upozorňují, že legislativa i konkrétní metodiky na ochranu řek jsou nedostatečné či příliš obecné. Podobně se vyjádřil také poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS). „Snažím [se] získat od ministerstva životního prostředí dokument, který by jasně říkal, jak se v případě takové katastrofy chovat… Zatím je ticho po pěšině. Současné zákony totiž tyto situace upravují dost vágně,“ psal na Facebooku koncem listopadu.
Takto se paradoxně vyjadřuje i kritizovaný ministr životního prostředí. „Již jsem zadal přípravu rychlé novely vodního zákona, kde zaprvé zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce,“ avizoval před necelým týdnem.
Ministr Brabec mlží a mlčí
Richard Brabec, který byl v minulosti sám ředitelem chemičky Lovochemie v holdingu Agrofert, zdůrazňuje, že chce mít tragédii na Bečvě vyšetřenou co nejdříve. Sám však odmítá poskytovat podrobnější informace a odvolává se na probíhající policejní šetření.
Nezodpověděl většinu otázek opozičních poslanců ze sněmovního výboru pro životní prostředí, bez jasnějších výstupů skončilo i jeho vystoupení na plénu. Ministr odmítá „politizaci kauzy“, stejně jako výtky, podle kterých se věc snaží zamést pod koberec. Současně nezvedá telefon.
Probíhající šetření nekomentují ani vsetínští kriminalisté, kteří čekají na výsledky znaleckých posudků. To zřejmě potrvá až do dvacátého prosince.
Česká inspekce životního prostředí Deníku Referendum řekla, že o události na kaustifikační jednotce v DEZA nevěděla. „To, co napsal Deník Referendum, považujeme za velmi závažné informace a je na nás, abychom se společností DEZA prověřili, jestli jsou pravdivé. Zákon jasně říká, co má firma udělat, stane-li se jí mimořádná událost nebo havárie. A to se nestalo,“ řekla Deníku Referendum tisková mluvčí Inspekce Radka Nastoupilová. Zcela tak vyvrácí prohlášení tiskového mluvčího Agrofertu, jak je citovala některá média, podle nějž šlo o „provozní událost“.
Deník Referendum se pokoušel včera získat vyjádření také od výrobního ředitele DEZA Radomíra Masaříka, předsedy představenstva Agrofertu Zbyňka Průši, ministra životního prostředí Richarda Brabce a premiéra a majitele Agrofertu Andreje Babiše. Ani jeden nám nezvedl telefon.
Ekologická katastrofa na řece Bečvě se stala 20. září na zhruba čtyřicetikilometrovém úseku od Valašského Meziříčí směrem k Přerovu. Toxická látka vyhubila většinu života v řece. Rybáři a dobrovolníci odvezli na čtyřicet tun mrtvých či umírajících ryb. Odhaduje se, že jednou tolik jich odnesl proud.