Sněmovna se k Bečvě vrátí ve čtvrtek. Starostové vyzvali Brabce k rezignaci
Jan GruberPoslanci se v reakci na investigativní práci Deníku Referendum, která odhalila, že v den otravy Bečvy unikly z chemičky DEZA toxické látky, vrátí k debatě o této ekologické katastrofě. Z opozice se ozývají hlasy žádající Brabcovu demisi.
Poslanecká sněmovna se ve čtvrtek vrátí k neuzavřené debatě o otravě řeky Bečvy. Důvodem znovuzařazení bodu je mimo jiné i rozsáhlá investigativní práce Deníku Referendum, která odhalila, že v den ekologické katastrofy v blízké chemičce DEZA v důsledku havárie unikly látky obsahující jedovaté fenoly. Starostové avizovali, že budou požadovat důkladné prošetření možných pochybení příslušných orgánů při vyšetřování případu, a vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k rezignaci.
„Otrava Bečvy přerostla hranice ekologické katastrofy na střední Moravě a stala se politickou kauzou, jež poukazuje na selhání institucí demokratického státu. Na základě odhalení Deníku Referendum, který došel dál, než zatím došly všechny vyšetřující orgány, bychom proto jako Starostové chtěli vyzvat ministra Brabce k rezignaci,“ uvedl na dopolední tiskové konferenci Petr Gazdík (STAN) s tím, že ministerstvo buď v daném případu selhalo, nebo krylo soukromou firmu, která Bečvu znečistila.
Reportáž●Patočka, Vlasatá
Odhaleno: V den otravy Bečvy se v Deze stala havárie. Proč zůstala utajena?
Bývalý stranický předseda dále avizoval, že se Starostové chtějí zabývat postupem orgánů činných v trestním řízení a státního zastupitelství. „Proto jsem požádal o schůzku ministra Hamáčka, jemuž chci položit otázku, kdo se tohoto šetření ujme,“ vysvětlil. Podle Gazdíka Starostové mají současně v plánu usilovat o vytvoření sněmovní vyšetřovací komise. „Když to byli schopni vyšetřit dva reportéři Deníku Referendum, tak by i komise mohla posunout celou kauzu o něco dál,“ podotkl.
„Naším hlavním cílem je, aby Poslanecká sněmovna splnila svou kontrolní roli a prověřila fungování institucí demokratického právního státu, které zřejmě selhávají. Vznáší se tu totiž velké podezření, že ministr Brabec je coby bývalý zaměstnanec holdingu Agrofert ve střetu zájmů, přitom má však pod sebou Českou inspekci životního prostředí,“ pokračoval Gazdík s tím, že inspekce podle jeho mínění prozatím v celém případu postupuje tragicky. „Navíc zůstává otázkou, zda je vůbec funkční,“ uzavřel.
Brabec je prý nešťastný, že se vyšetřování vleče
V průběhu tiskové konference poslaneckého klubu politického hnutí ANO nicméně Brabec prohlásil, že pro rezignaci nevidí žádný důvod. „Považuji za zvláštní, že mě k odstupení z funkce vyzývá ten samý Gazdík, který měl napřed úplně jasno, že otravu způsobila DEZA, aby se vzápětí omlouval, že to DEZA nebyla. A teď má zřejmě zase jiný názor,“ zaútočil na opozičního poslance. A zopakoval to, co již říkal při mnohých mediálních výstupech: „Já jsem nejvíc nešťastný z toho, že se vyšetřování vlče tak dlouho.“
Tématem ekologické katastrofy se zabývali i zástupci dalších opozičních stran. Marian Jurečka (KDU-ČSL) avizoval, že během čtvrteční debaty bude Brabcovi klást otázky, které vyplývají z investigace Deníku Referendum. Piráti hovořili o nezbytnosti prevence podobných havárií s tím, že věc chtějí dále diskutovat na sněmovním semináři. A Stanislav Blaha (ODS) vyjádřil přesvědčení, že bez zájmu veřejnosti a médií by celá kauza zřejmě již byla dávno zametena pod koberec.
Sněmovna se otravou Bečvy zabývala poprvé v polovině listopadu, tedy bezmála dva měsíce poté, co do řeky unikly doposud neznámé látky, jež způsobily úhyn zhruba čtyřiceti tun ryb. Ačkoli byl tehdy Brabec sdílnější než na dřívějším jednání Výboru pro životní prostředí, který přirovnal k vyšetřovací komisi, diskuse žádní nové informace nepřinesla. Dolní komora Parlamentu se navíc — kvůli absencím mnoha poslanců z řad politického hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD — nedostala ani k hlasování o navržených usneseních.