Nebyly žádné „čtyři otravy Bečvy“. Byla jedna katastrofa a teď jedna smrt
Jakub PatočkaSnaha ministra Brabce stavět ekocidu řeky Bečvy z 20. září na roveň s úniky „mýdlové pěny“ z rožnovského kanálu má být obnažena jako to, čím je: stvrzení jeho nepoctivosti a nekompetence, které přestávají být nebezpečné jenom rybám.
Shrňme si fakta: 20. září 2020 únik dosud nestanovených toxických látek otrávil čtyřicet kilometrů řeky Bečvy. Mluví se často o čtyřiceti tunách ryb, ale to bezděčně ukazuje, jak povrchně mechanické je stále ještě naše přemýšlení o živých tvorech. Kolik ryb zahynulo? Šedesát tisíc, osmdesát tisíc, sto? Byla to ekocida.
Ústředním podezřelým je od první chvíle chemička Deza z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše. Odpovědné úřady přitom od počátku dělají vše pro to, aby od ní odvedly pozornost.
Odpovědnými úřady tu jsou na první místě ministerstvo životního prostředí, jež vede Richard Brabec, v politickém hnutí ANO majitel stranické průkazky číslo 002, který je také bývalým šéfem Lovochemie, jiné chemičky z holdingu Agrofert. A na druhém místě Česká inspekce životního prostředí, kterou nechal Richard Brabec zdecimovat, a o jejíž veřejný obraz pečuje bývalá tisková mluvčí ANO Radka Nastoupilová (dříve Burketová).
Oba úřady hned v pondělí, den po havárii, věděly, že „DEZA je mimo podezření“. O čtyři dny později ve čtvrtek určily jako látku odpovědnou za katastrofu kyanid. A o další dva dny později prohlásily za zdroj znečištění kanál v Juřince, který vede z rožnovského průmyslového areálu společnosti EnergoAqua.
Dnes pětasedmdesát dní po katastrofě ještě nezveřejnily jediný údaj o tom, kdy, kde a jaké vzorky odebíraly. Tutlají i to, jaké látky ve vzorcích zjišťovaly. A zatloukají i to, jaké se naměřily hodnoty. Ani v Sovětském svazu v roce 1986 netrvalo mlčení tak dlouho.
Deník Referendum měl na základě svých dřívějších zkušeností s výkony obou institucí o oficiální verzi od první chvíle pochybnosti. Díky svědectví rybářů a důkladné analýze postupu odpovědných institucí jsme byli schopni v první velké investigaci k tématu Bečva zveřejněné 30. října prokázat, že verze s takzvaným rožnovským kanálem je od počátku smyšlená.
Ministr Brabec tedy, pokud jde o ekocidu řeky Bečvy, zatlouká, mlží a vyhýbá se konfrontaci — podobně jako ředitel Inspekce Erik Geuss odmítl přijít se Zuzanou Vlasatou do pořadu Marie Bastlové na CNN Prima News. Jedno téma, o němž od první chvíle v souvislosti s Bečvou hovoří opravdu rád, si ale Richard Brabec přece jenom našel: a to je právě rožnovský kanál.