Humanitární katastrofa v Gaze neskončí, když o ní nebudeme mluvit
Naďa JohanisováCelá řada mezinárodně respektovaných organizací přináší důkazy o humanitární katastrofě v Gaze i o tom, že izraelské síly soustavně brání práci humanitárních pracovníků a zahraničních novinářů. Česká média a politici o tom však stále mlčí.
Ve svém komentáři Svět se dívá jinam jsem upozornila na kritickou situaci v Gaze, která mi nedá spát. Izrael se už víc než sedm měsíců mstí na civilním obyvatelstvu Palestiny za mimořádně brutální a nečekaný teroristický útok Hamásu 7. října, při němž bylo zabito 1200 lidí a dalších 250 bylo odvlečeno jako rukojmí.
Ačkoliv je izraelská ofenzíva prezentována jako útok na Hamás, Izraelci příliš nerozlišují mezi civilisty a bojovníky Hamásu. Počet mrtvých a raněných civilních obětí izraelské ofenzívy proto čítá více než sto tisíc. Mainstreamová média u nás i v jiných zemích však o této stránce konfliktu reportují více než zdrženlivě. Americká novinářka, laureátka Pulitzerovy ceny Mona Chalabiová hovoří o informační asymetrii, která zesiluje izraelské hlasy na úkor těch z Palestiny.
Zahraniční novináři nemají do Gazy přístup. Více nežli sto většinou palestinských novinářů bylo v Gaze v posledních sedmi měsících zabito. Zprávy o tom, co se tam děje, tak svět často získává od místních lidí přes sociální sítě či od lékařů a humanitárních pracovníků, kteří jsou v Gaze na krátkodobých misích, i když i ti jsou ohroženi.
Reportáž●Mohammed Zaanoun
Stany, kam se podíváš. Jak vypadá život ve stanovém velkoměstě na jihu Gazy
Kromě toho se k situaci v Gaze ve svých reportech a analýzách vyjadřují humanitární organizace, organizace na obranu lidských práv, profesní lékařské organizace a instituce OSN. Objektivní a věrohodné zprávy z Gazy tedy existují, jen u nás nejsou příliš dostupné. Možná i proto v českých médiích zaznívají i takové mýty, jako že to je Hamás, kdo nevpouští do Gazy novináře či konvoje s humanitární pomocí.
Zatykač
Hitlerovský režim zaútočil na Velkou Británii. Británie je proto ve válce s nacisty a rozhodla se Německo bombardovat.
Po zprávách a šokujících fotografiích, které anonymně dodal pan Josef Goebbels, se v tisku začaly objevovat články poukazující na skutečnost, že více než 90% obětí britských náletů jsou civilisté. Před letišti RAF se shromažďují demonstranti a pokroková londýnská mládež plive na piloty stíhaček, kteří britská města hají před útoky Luftwaffe. Britští aktivisté, bojující za práva Němců, požadují okamžité zastavení barbarských náletů na německá města a uzavření míru s Německem. „Německo musí být svobodné od Atlantiku už po Ural!“ skandují studenti v Oxfordu. Celý civilizovaný svět organizuje pro válkou postižené Německo humanitární pomoc, jejíž značná část končí u vojáků Wehrmachtu. Británie samozřejmě organizuje pomoc pro Německo také. Britští vojáci jsou však natolik nenáviděni, že pro ně rozdělování britské pomoci pro těžce zkoušené Němce není vůbec jednoduché a hrozí jim při tom značné nebezpečí. To všechno je ovšem jenom důsledek zcela neadekvátní britské reakce na sympatickou a zcela pochopitelnou touhu těžce zkoušených Němců po svobodě od britského útlaku a po normálním životě v míru.
Británie svými nálety způsobuje lidem v Německu nevýslovné utrpení. Je třeba viníky tohoto utrpení potrestat. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu proto konečně požádal o vydání zatykačů na Churchilla a na Hitlera.
----------------------
Pardon, Hamás zaútočil na Izrael a veřejně potom deklaroval svůj genocidní záměr opakovat operaci „Bouře Al Aksa“ až do úplného zničení Izraele. Izrael je proto ve válce s Hamásem a způsobuje tak lidem v Gaze, kde Hamás vládne, nevýslovné utrpení. Je třeba viníky tohoto utrpení potrestat. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu proto požádal o vydání zatykačů na Benjamina Netanjahua a Jahjá Sinvára.
--------------------------
Ne, ten první případ s tím Německem se takhle nestal. Existovali sice tak jako dnes blázniví lidé, ale ti normální zase tenkrát ještě věděli, že válka je vždycky hrozná, nedá se s tím nic moc dělat a že když proti vám někdo horkou válku rozpoutá a nechce přestat dokud vás nezničí, je to jeho volba a ne vaše.
--------------------------
20. 5. 2026
Lidé na Ukrajině i v ruském pohraničí vlekoucí se válkou nesmírně trpí.
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu proto požádal o vydání zatykačů na Volodymyra Zelenského a Vladimíra Putina.
Pane Nusharte, Vy srovnáváte prostředky vedení války protihitlerovské koalice s postupem Izraele proti Hamásovské Gaze a nevidíte podstatné rozdíly, které počínání Izraele staví do dost jinačího světla.
Což to nebyly USA, kdo předtím než započal válku utrpěl vpádem německých teroristů přes společnou hranici, vražděním a unášením civilistů?
Což to nebyly USA, kdo nemohl nedobývat Německo až do jeho kapitulace, neboť přece nemohl nechat přežít zločinný režim v samém své sousedství?
Ale vážně. Není vedení války přímo zemí, jež byla napadena, hodno ve srovnání s tímtéž počínáním spojenců té nejvíce bezvýhradné podpory?
Nerozumím vám, pane Horáku. Nejsem si jistý, jestli jste můj předchozí příspěvek pochopil tak, jak jsem ho zamýšlel. To rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu požádat o vydání zatykačů na představitele obou stran konfliktu mi (na rozdíl od Jakuba Patočky) přijde naprosto absurdní a zcela šílené. Můj předchozí diskusní příspěvek byl pokusem tuto absurditu – toto šílenství osvětlit na dostatečně zřetelném příkladě.
Byl to, pane Nusharte, pokus o vtip, možná ne docela vhodný a málo povedený, každopádně však na podporu Vašeho stanoviska, ba náznak argumentace je posilující.
Děkuji, pane Horáku.