0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Jiří Nushart

JN
Profese: maloměšťácký usmiřovač

A pak že k výpočtům potřebujete mozek! Něco na těch kódovaných Trumpových vzkazech asi bude...

"Různé špatné zprávy"

Pak je tady samozřejmě taky ten koronáč, kterej nám zničil naše lesy.

Ale můžeme ho brát taky jako "optimalizační proces". Koronáč je prej vlastně sekvence bitů (1+1, ale dneska už má každej nejmíň 1+3), takže vlastně nějaký číslo, teda výpočet, kterej hledá sekvence, který v tý evoluci dopadnou nejlíp (v malým bytě se pochopitelně strašně blbě množí).

Ten koronáč (kromě toho, že nám zničil naše lesy) nás chce taky nakazit a pořád si teda propočítává, jak by to nakažení nejlíp provedl. Hardware, na kterým ten koronáčovo výpočet běží, jsou ty nakažený lidi - na nich si koronáč počítá, jak by co nejlíp nakazil i ty ostatní...

Více Jan Kulveit zde:

https://boundedlyrational.substack.com/p/rzn-patn-zprvy

Nakonec Marx si taky myslel, že všichni sme řízený tou dějinnou nutností, která nám nedává na výběr. Ať chceme nebo ne, dotlačí nás nakonec tadleta "poznaná nutnost" - mrcha jedna - ke komunismu.

Pak tu máme třeba tu sektu věřících. Příslušníci týdletý sekty si myslej, že všechno je řízený nějakým Bohem. I když úplně všechno ne, protože tenhle Bůh jim dává docela dost velkou svobodu dělat i špatný věci, kterejm pak říkají "hříchy".

Jiný si zase myslej, že sme řízený evolucí, a ta evoluce že furt chce, abysme se přizpůsobovali tomu vokolnímu prostředí a tim abysme se jako zdokonalovali (liberálové si zase myslej, že prostředí by se mělo přizpůsobovat jim).

Pak sou tu lidi, který si myslej, že všechno třeba řídí jenom náhoda a že na začátku byl nějakej velkej výbuch a náhoda pak zařídila, že se z toho výbuchu pak náhodou poskládal vesmír, svět, člověk, auta, domy, letadla, WTC a td.

Nikdo si teda asi nemyslí, že bysme (kromě těch takzvanejch "neřízenejch střel") byli neřízený. Pořád sme řízený, podléháme nějaký týdletý "intencionalitě" a vidíme to často dost teleologicky (jako ne logicky a ne teologicky), takže vlastně pořád podléháme nějakejm zpropadenejm konspiracím!

Taky si myslím, že všichni jsme vodněkud řízený, asi z nějakýho centra, možná z nějakýho mozku - třeba. Jedině Trump je schopnej se proti tomuhle postavit, jedině von může dokázat, abysme nebyli řízený mozkem. Když ale teďka nemůže rozesílat kódovaný vzkazy, protože mu to Twitter zatrhnul, bude to mít těžký. Všechny důležitý informační kanály totiž ovládá úzký kruh mocných nadnárodních firem a globálních finančníků. Naštěstí je tu ještě Soros - ten se proti tomu postaví.

V této naší úvaze o svobodě (o tom, co je to svoboda - o vlastních "definicích" svobody)

jsme, pane Profante, vyšli z Vaší myšlenky, že autentickému marxismu jde o svobodu a ono pověstné zrušení soukromého vlastnictví je jen pouhým prostředkem k této svobodě. (Teze o zrušení soukromého vlastnictví jako prostředku ke svobodě je sporná - její platnost závisí právě na tom, jak chápeme pojem svoboda, tedy opět na té "definici" svobody.)

Říkáte, že "lze odbourávat represivní podmínky, které lidi v nepotřebě svobody udržují", a jako příklad uvádíte odbourávání negramotnosti. Jak ale souvisí negramotnost (nebo vzdělání obecně) se svobodou? Dosahuje negramotný (nevzdělaný) člověk té svobody hůře a s většími obtížemi, než člověk gramotný (vzdělaný)? To opět závisí na tom, jak pojem "svoboda" chápeme, opět to závisí na naší definici svobody. Pokud tedy svobodu vidíme třeba spíše jako možnost dobrého pracovního uplatnění s přiměřeným finančním ohodnocením, pak to odbourávání nevzdělanosti (respektive určitá konformní socializace směrem k vládnoucímu schématu) je paradoxně i odbouráváním represivních podmínek, které udržují lidi v nepotřebě svobody - tedy v nepotřebě svobody podle tohoto nastoleného schématu takto definované.