Přestaneme-li záviset na ropě, nebudeme o ni muset válčit

Bill McKibben

Klimatická krize není jediným důvodem, proč se zbavit fosilních paliv. Hrozba války kvůli ochraně saúdských ropných polí je toho připomínkou.

Dnes už nás bohužel nijak nepřekvapí představa, že závislost na ropě a plynu způsobuje náhodné, přesto předvídatelné, epidemie záplav, požárů a sucha. Spoléhání se na ropu však nevyhnutelně vede i k válkám. Události minulého víkendu v Perském zálivu jsou toho chmurnou připomínkou.

Chceme-li určit, z čeho pramení hrozba války s Íránem, záleží, jak daleko do minulosti půjdeme: buďto k úmyslnému rozhodnutí Teheránu či jeho spřízněných jemenských povstalců Hútíů vyslat drony a raketové střely na saúdské objekty, anebo k dětinskému vzteku prezidenta Trumpa, který rozcupoval pečlivě vypracovanou a zbytkem světa posvěcenou dohodu s Íránem a v podstatě tak zruinoval tamější ekonomiku. Tak či tak, skutečný obraz obou událostí rámuje lesklá černá barva: nebýt ropy, nikdy by se nestaly.

Nebýt ropy, Blízký východ by nezaplavily drahé zbraně a tamější politické vášně by nebudily o nic větší pozornost než jakýkoli jiný kousek světa. Nebýt ropy, nebyli bychom zavázáni saúdskoarabskému království — a možná bychom se pak také konečně odhodlali otevřeně odsoudit jeho krutost. Nebýt ropy, nikdy bychom se nezapletli do zničující války s Irákem, která destabilizovala celý region. (Což mi připomnělo jizlivé heslo z transparentu na jednom z prvních protestů proti válce se Saddámem Husajnem: „Jak se jenom mohla naše ropa dostat pod jejich písek?“)

Jak se jenom mohla naše ropa dostat pod jejich písek? Foto US Army

Začali jsme brát za samozřejmé, že svět zkrátka takhle funguje. Hodiny vysílání záběrů zničených ropných polí provázené komentáři „expertů“ nejrůznějších zpravodajských stanic nám ovšem připomněly nepříjemnou realitu situace, v níž se nacházíme: podobně rozsáhlý výpadek společnosti Aramco stačí na to, aby svět zbavil takřka všech záložních zdrojů.

×
Diskuse
JK
September 21, 2019 v 8.08
Děkuji redakci za tento článek. Jeho autor je u nás (na rozdíl např. od George Monbiota nebo Naomi Kleinové) nezaslouženě opomíjený a myslím, že by nebylo od věci publikovat víc překladů jeho publicistiky.
JN
September 21, 2019 v 10.00
"Svět, který poběží na slunce a vítr, bude i světem míru."
Svět před začátkem komerční těžby ropy (zhruba sto padesát let) také nebyl "světem míru". Jde bohužel o velmi naivní představu.
JK
September 21, 2019 v 11.50
Jiřímu Nushartovi
To sice nebyl, ale skoro všechny současné globální průšvihy v čele s klimatickou krizí mají svůj prapůvod v uměle vytvořené potřebě spalování fosilních paliv.

Už jsem tu jednou odkazoval na Vonnegutovu esej Absťák. Český překlad viz Literární noviny 23/2004.
JN
Ve všech dobách byly nějaké "současné průšvihy" a ve všech dobách měly ty průšvihy nějaké příčiny - většinou současné.
JK
September 21, 2019 v 16.47
Jiřímu Nushartovi
Vůbec nic jste nepochopil.

http://denikreferendum.cz/clanek/30164-na-ceste-do-pekla-jak-nas-ekonomicky-system-privedl-svet-do-klimaticke-krize

Nebo ze sebe imrvére děláte blbce, ale v tom případě nechápu proč. Koneckonců role Švejka je už v dějinách české kultury jednou provždy obsazena a na originál nikdo nemá a nejspíš už nikdy nebude mít... Nicméně nepochybně máte na víc než být jeho nedokonalým imitátorem.
JN
September 21, 2019 v 18.57
Panu Kalousovi
Na faktu, že války existovaly i předtím, než se ve velkém množství začala těžit ropa, není, pane Kalousi, vůbec nic švejkovského.

Jestliže tedy samotná existence válek s těžbou ropy nesouvisí (těžba ropy není jejich jedinou příčinou v lidských dějinách), pak bohužel můžeme předpokládat, že války budou existovat i po ukončení těžby ropy (pokud bude existovat lidská civilizace).

------------------------

Prosím o zachovávání slušnosti v diskusi. Děkuji.
JK
September 21, 2019 v 19.31
Jiřímu Nushartovi
Špatně mě čtete. Já jsem neřekl, co jste, já jsem řekl, co se ze sebe nepříliš zdařile pokoušíte dělat. To by koneckonců nemuselo být až tak od věci, nejeden mystifikátor tímto způsobem získal světovou proslulost a zapsal se tak do dějin. Ale řekl bych, že pro tuto diskusi je přínosnější, když se o to nepokoušíte.

Jestliže ovšem tuto větu

"Ve všech dobách byly nějaké "současné průšvihy" a ve všech dobách měly ty průšvihy nějaké příčiny - většinou současné."

míníte zcela vážně, přečtěte si prosím znovu a pořádně tu Patočkovu esej, na kterou jsem odkázal, a zkuste cokoli z jeho argumentů věcně vyvrátit. Věcně, tzn. jinak než tou větou z Vašeho předposledního postu.
JN
September 21, 2019 v 19.59
Panu Kalousovi
Proč bych měl číst Patočkovu esej a něco z ní vyvracet? Není pro to žádný důvod.

Vy jste nesouhlasil s mojí námitkou, že války existovaly i před začátkem komerční těžby ropy. Já jsem reagoval pouze na Váš nesouhlas s touto mojí první námitkou. Patočkova esej je pro náš spor o existenci válek před začátkem komerční těžby ropy zcela irelevantní.