Ropnou skvrnu v Kalifornii se podařilo odstranit. Každý rok ale vznikají další
Adam Rektor-PolánekPo třech měsících dospělo čištění ropné skvrny u státu Kalifornie do zdárného konce. Hlavním viníkem říjnové havárie je fosilní korporace Amplify Energy, které hrozí pokuta v řádu milionů dolarů. Spor o to, zda vůbec těžit, však pokračuje.
Pětadevadesát tisíc litrů. Tolik ropy v říjnu uniklo z ropovodu poblíž kalifornského města Huntington Beach. Fosilní palivo během pár hodin zamořilo přilehlé pobřeží a zabilo nespočet ptactva a mořských živočichů.
Záhy po havárii vznikl tým až dvou tisíc expertů, kteří měli za úkol ropnou skvrnu vyčistit. Minulý týden svou práci dokončili. „Po úklidových pracích v souvislosti s únikem ropy v jižní Kalifornii byly postižené úseky pobřeží uvedeny do původního stavu,“ uvedli představitelé státu Kalifornie v tiskové zprávě.
Ve srovnání s jinými ropnými skvrnami byla ta u Huntington Beach jedna z menších — proto se jejímu šíření podařilo poměrně rychle zamezit. Stihla však napáchat nedozírné škody. Ropa je pro většinu živočichů vysoce toxická, a pokud je neotráví ihned, naruší jejich přirozené životní cykly na desítky let dopředu.
Únik ropy měl navíc ničivý dopad i na místní ekonomiku. Ze dne na den přišli o hlavní zdroj příjmů například provozovatelé plážových rezortů, rybáři či instruktoři surfingu. „Ropná skvrna představuje jednu z nejničivějších událostí, s nimiž se naše komunita v posledních dekádách potýkala,“ uvedla pro média starostka města Huntington Beach Kim Carrová.
Havárie v jižní Kalifornii měla vícero příčin, za většinu z nich však zodpovídá provozovatel poškozeného ropovodu: texaská ropná korporace Amplify Energy a její dvě dceřiné společnosti. Když ropovod praskl — pravděpodobně o něj zavadila kotva nákladní lodě, ropná infrastruktura je navíc často zastaralá — spustila se série alarmů, která měla provozovatele na únik upozornit. Zaměstnanci Amplify Energy však každý alarm vypnuli a pokračovali v práci. Mysleli si, že se jedná o falešný poplach.
Na havárii je detekční systém upozornil o šestnáct hodin dříve, než se skutečně začala řešit. Za tu dobu do vod Pacifiku unikly další tisíce litrů ropy.
Viníkům hrozí milionové pokuty. Příčina úniků ropy však přetrvává
Korporace Amplify Energy nyní čelí obvinění z nedbalosti. Žaloba státu Kalifornie necílí na konkrétní osoby, nýbrž na systémová selhání. Ropná korporace prý dostatečně nezaškolila zaměstnance, kteří navíc byli ustavičně přepracovaní a vyčerpaní.
Amplify Energy nyní hrozí až pětiletá podmínka a pokuty v řádech milionů dolarů. Podle environmentálního právníka Williama W. Cartera má žaloba velkou šanci na úspěch.
Občanské organizace soudní proces vítají, zároveň však připomínají, že podobným ropným haváriím lze zcela předejít jen jedním způsobem: ukončit mořskou těžbu ropy. Nové ropné skvrny se totiž objevují prakticky každý rok.
Častými příčinami jsou lidské pochybení, technologické defekty, zastaralá infrastruktura či přírodní katastrofy. Mnohá ekologická hnutí proto bojují za úplný zákaz těžby ropy mimo pevninu. Z těch amerických se jedná třeba o klimatické hnutí Sunrise Movement či organizaci za ochranu oceánů Azul.
V kontextu historických ropných skvrn byla havárie u Huntington Beach jednou z menších. Největší skvrna v historii Kalifornie vznikla v roce 1969 poblíž města Santa Barbara, a to vinou americké korporace Unocal. Vůbec největší ropnou katastrofou v dějinách byl výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010 — fosilní projekt britské korporace BP dodnes platí za jednu z největších ekocid v moderních dějinách.
Další informace:
- The Los Angeles Times Officials declare O.C. oil spill cleanup complete
- The Los Angeles Times How the Orange County oil spill compares to those of Santa Barbara, Exxon Valdez and others
- The Guardian Texas oil company charged in massive spill off southern California coast