Rekordní zisky firmy BP jsou zastíněny výbuchem ropné plošiny
Roman BurešNejvětší evropská ropná společnost BP vykázala za první čtvrtletí tohoto roku rekordní zisk způsobený růstem cen ropy na světových trzích. Úspěchy v podnikání firmy ale zastínilo potopení ropné plošiny, ze které nyní do moře uniká až sto šedesát tisíc litrů ropy denně.
Britská ropná společnost BP v úterní zprávě oznámila, že její zisky za první čtvrtletí tohoto roku vzrostly o více než sto třicet procent oproti roku 2009. Za první tři měsíce přesáhl její zisk hodnotu šesti miliard dolarů (cca sto čtrnáct miliard korun). Produkce dle informací společnosti BP zůstala na stejné úrovni jako minulý rok a rekordní zisk tak byl zapříčiněn hlavně růstem světových cen ropy.
Hospodářské úspěchy společnosti BP jsou dle slov generálního ředitele Tonyho Haywarda zastíněny nehodou plošiny Deepwater Horizon, kterou společnost provozovala v Mexickém zálivu a která se minulý týden po požáru potopila u pobřeží amerického státu Louisiana.
Po nehodě, při které 20. dubna přišlo o život jedenáct zaměstnanců, začalo do vod Mexického zálivu unikat až sto šedesát tisíc litrů ropy denně a dle zástupců americké Pobřežní stráže to může být jedna z největších ekologických katastrof v dějinách Spojených států.
Nejnovějším plánem na zastavení úniku ropy do moře je vybudování obří ocelové kopule, kterou se záchranáři chystají potopenou plošinu zakrýt. Z ní budou uniklou ropu odsávat dříve, než se dostane do okolních vod, řekl v úterý agentuře AFP mluvčí americké Pobřežní stráže Prentice Danner.
Americké úřady a společnost BP ve středu také uskutečnily první pokus s kontrolovaným zapálením ropné skvrny, přestože zplodiny z hořící ropy mohou způsobit další ekologické problémy. Pokud bude výsledek testu příznivý, bude společnost BP v této metodě pokračovat. Experti na ekologii citovaní BBC prohlásili, že zplodiny z hoření mohou zvířatům ublížit, ale nejspíše ne tolik, jako kdyby se sama ocitla v ropě.
Předchozí snahy společnosti BP únik ropy z prasklých potrubí zastavit pomocí podmořských robotů, kteří měli zapnout ochranné prvky potopené plošiny, nebyly úspěšné a zvětšující se skvrna se už blíží k pobřeží.
„Řeknu to na rovinu: snahy společnosti BP zapnout ochranný systém prozatím nebyly úspěšné,“ sdělila vedoucí záchranných operací kontraadmirálka Mary Landryová na úterní tiskové konferenci. Na otázku novinářů o srovnání této nehody se známou ekologickou katastrofou po ztroskotání tankeru Exxon Valdez Landryová odpověděla: „Pokud vrt neuzavřeme, tak ano, bude to jedna z nejvážnějších ropných katastrof v dějinách Spojených států.“
Ropa z potopené plošiny již vytvořila na hladině Mexického zálivu skvrnu dlouhou 77 a širokou 62 kilometrů. Ropná skvrna ohrožuje velmi křehký ekosystém louisianského pobřeží, od kterého je nyní vzdálena asi padesát kilometrů. Americký meteorologický úřad NOAA varoval, že měnící se povětrnostní podmínky by mohly skvrnu nahnat na pobřeží již v pátek v noci.
Další informace:
BBC News BP profits double on oil price rises
BBC News US increases estimates for oil leaking into Gulf
AFP BP's soaring profits overshadowed by oil rig tragedy
AFP Engineers build giant dome to contain US oil spill
AFP USCG May Ignite Oil Slick to Prevent Unparalleled Destruction