Výzva ke Dni lidských práv: Mají je také Palestinci
Otevřený dopisTři představitelé českých lidskoprávních organizací se obracejí na vládu Petra Fialy otevřených dopisem: „Nelidskost, kterou i česká vláda vůči Palestincům šíří, může mít vliv na celkovou úroveň lidských práv v naší zemi.“
Vážený pane premiére, vážené členky a vážení členové vlády ČR,
obracíme se na Vás při příležitosti letošního Dne lidských práv, a to s naléhavým připomenutím, že lidská práva mají také Palestinci.
Každý z nás se dlouhodobě agendě ochrany lidských práv věnuje a v té či oné formě na tomto poli spolupracuje i s vládou ČR a jejími poradními orgány. U příležitosti Dne lidských práv proto nemůžeme mlčet k tomu, jakou politiku vláda ČR zaujímá vůči aktuálně eskalující válečné operaci izraelské armády v Pásmu Gazy, jakožto i vůči celému palestinsko-izraelskému konfliktu.
Nemůžeme mlčet k tomu, jak v této politice zcela chybí ohled na lidská práva Palestinců.
Zcela souhlasíme s vládou ČR v jejím odsouzení teroristických útoků organizace Hamás, jimž padlo za oběť přibližně čtrnáct set lidí a během nichž bylo dalších několik set osob uneseno. Postrádáme ovšem u vlády ČR jakoukoli kritiku následné izraelské odvety, nebo alespoň apely na izraelské síly, aby během ní dodržovaly mezinárodní válečné právo.
Přitom dle dostupných aktuálních informací o stále se zvyšujícím počtu obětí bylo v Gaze za poslední dva měsíce zabito přibližně patnáct tisíc Palestinců — mezi nimi zhruba šest tisíc dětí. Dále nejméně šestatřicet tisíc osob bylo zraněno a sedm tisíc je pohřešováno pod sutinami. Zabity byly rovněž desítky novinářů (drtivá většina palestinských, ale i několik izraelských), přes sto pracovníků OSN a přes dvě stě lékařů a jiných zdravotnických pracovníků.
Většina obyvatel Gazy již byla ze svých domovů vyhnána a musela se přesunout na jiná místa v Gaze. Zmínit je třeba i již cca 250 zabitých Palestinců na území Západního břehu, to jest na území, kde organizace Hamás nevládne.
Současně se z mediálních zpráv nezdá, že by se deklarovaný vojenský cíl operace, totiž porážka Hamásu, nějak významněji přiblížil. Naopak se zdá, že Izrael i nadále pracuje s variantou, že se mu podaří všech 2,3 milionu obyvatel Gazy vyhnat do egyptské pouště na Sinaji. V tomto kontextu se pak zabíjení velkého množství lidí, vnitřní vysídlení obyvatel Gazy a praktická neobyvatelnost Gazy mohou jevit jako příprava — dalšího — zločinu podle mezinárodního práva.
Domníváme se, že izraelská vojenská operace v Gaze nemůže v této podobě pokračovat a že další konfrontace mezi Izraelem a hnutím Hamás nemůže probíhat pouze v rovině vojenské, nýbrž musí zahrnout i rovinu politickou.
U vlády ČR — i u jejích jednotlivých členů — však namísto snahy o ukončení konfliktu nebo alespoň o jeho zmírňování vidíme bohužel takové protipalestinské postoje a kroky, které se dle našeho názoru mohou dostávat až za hranu mezinárodního či vnitrostátního práva. Média například v poslední době referovala o tom, že
a) vláda ČR se na přelomu října a listopadu pokusila na jednání EU prosadit diplomatickou podporu EU pro výše uvedený plán na vyhnání obyvatel Gazy; vláda toto nedementovala, a
b) ministryně obrany Jana Černochová lajkovala twitterový status svého stranického kolegy Pavla Novotného tvrdící, že Palestinci jsou opice; ani toto nebylo v médiích dementováno, ODS se prý od statutu distancovala. Jakožto ti, kteří se ve své práci — například pro uprchlíky z Ukrajiny — setkáváme s obětmi trestných činů z nenávisti, musíme trvat na tom, že používání dehumanizujícího jazyka je zcela nepřijatelné, a to za jakýchkoli okolností.
Obáváme se, že nelidskost, kterou i česká vláda vůči Palestincům šíří, může mít vliv na celkovou úroveň lidských práv v naší zemi. Lidskost totiž z povahy věci nemůže být selektivní, lidská práva jsou buď pro všechny, nebo to nejsou lidská práva. Velmi oceňujeme péči o izraelské oběti, tuto péči je však třeba doplnit o obdobnou starost o oběti palestinské.
Vážený pane premiére, vážené členky a členové vlády ČR, vyzýváme Vás proto tímto ke změně politiky ČR vůči izraelsko-palestinskému konfliktu v tom smyslu, že ČR již nebude stát slepě na straně Izraele proti Palestincům, nýbrž bude stát na straně lidských práv.
S pozdravem
Pavel Čižinský - advokát a člen vládního Výboru pro práva cizinců
Martin Rozumek - ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům
Zuzana Schreiberová - ředitelka Multikulturní centrum Praha z.s.
Text byl zveřejněn také jako petice na webu, kde k ní občané mohou připojit svůj podpis.
Pokrytectví a nestydatost na pokračování.
"Postrádáme ovšem u vlády ČR jakoukoli kritiku následné izraelské odvety"
Já nic takového nepostrádám. Principiální postoj české vlády oceňuji.
Máte pravdu. Očekávat něco podobného od současné vlády ČR, to už bychom na ní mohli rovnou chtít příčetnou fiskální a antiinflační politiku.
Lidé, kteří mlčky přehlížejí, jak palestinská samospráva motivuje „rozvoj“ terorismu vyplácením renty za zabíjení Židů (financované z rozvojové pomoci)...
... by o nelidskosti a o lidských právech měli mlčet.
Evropská komise letos v únoru přislíbila palestinské samosprávě na rok 2023 asi 300 milionů eur, pokud by však těch masakrů, jako byl ten ze 7. října, mělo přibývat, rentu brzy nebude z čeho vyplácet a finanční pomoc Palestinské samosprávě bude tedy potřeba navýšit.
Chceme přece příčetnou fiskální politiku.
Mučednická sleva na letenku...
...taky nejni úplně špatnej nápad, ale přece jenom – renta je renta! (Člověk pořád někam nelítá, do vzduchu vyletí jenom jednou, třeba i v letadle, že. Například turecké aerolinky proto společně se slevou pro mučedníky umožnily pilotům od začátku letošního roku modlit se i v kokpitu.)
Duran Kalkan, jeden z lídrů apoistické gerily, nedávno prohlásil, že Palestinci mají svaté právo na boj za svobodu a demokracii. Souhlasím, jen se domnívám, že Hamás nemá s tímto vším cokoliv společného. Navíc nově se formujíci osa Rusko - Turecko - Írán ho používá jako zbraň proti Západu. Takže je otázka, pokud Palestinci budou vyjadřovat podporu Hamásu, proč by měl Západ tohle ještě financovat.
Ještě v jednom s představiteli apoistů souhlasím. Pokud si na internetu najdete mapu Izraele a Palestiny, jak měly na počátku vzniknout, připomíná to fantasmagorickou malůvku. Apoisté jsou jedni z mála, kteří říkají, že samostatný palestinský stát na tak malém území není životaschopný a Palestinci by měli usilovat o rovnoprávné postavení ve společném státě.
Ano, ze současného pohledu je to fantasmagorická malůvka.
Dva státy z toho britského mandátního území ale nakonec vznikly a už dávno existují: Izrael a Jordánsko.
Při pohledu na mapu se ani to území Izraele nejeví moc životaschopně...
Jenom dodám, že arabští (potažmo muslimští) občané Izraele jsou samozřejmě zcela rovnoprávní. Veškeré řeči o jakémsi "apartheidu", které se tady stále objevují, jsou prachsprosté lži.
Jestli arabští občané Izraele zažívají nějakou "diskriminaci", tak jedině pozitivní. A zkuste se jich zeptat, jestli by raději bydleli "mezi svými", pod vládou Hamásu.