0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

O duši Západu se hraje v parlamentech evropských zemí, které dodávají zbraně Turecku. Zvítězí proklamované sdílené zásady či choroba zvaná ekonomická diplomacie.

S Trumpem toto souvisí jen nepřímo. Ani on ani Biden to dilema za nás nevyřeší.

Na mapách nového velkého Turecka je Kypr celý "rudý". Cíl je podobný jako v Sýrii, Libyi, Iráku či Azerbajdžánu, dostat tento strategický ostrov do sféry tureckého vlivu. Jen proti Řekům si nemůže dovolit to, co proti Kurdům, Arménům či Arabům. To už by se někteří západní politici ozývat o něco více nahlas.

I když, dokud Západ prodává Turecku zbraně, nějaké protesty či formální sankce jsou Erdoganovi tak nějak pro srandu. Včetně jejich autorů.

Takže německou verzí lockdownu už máme? Jinak ale souhlasím s těmi, kteří říkají, že jsme reagovali pozdě. Pokud by ta opatření přišla na počátku září a naráz, nějaké vlně bychom se stejně nevyhnuli, ale dnes bychom měli nejspíše o jeden řád menší čísla.

No fajn. A nedávné zabití čtyř příslušníků jezídské milice YBS v iráckém Sengalu tureckým letectvem bylo v souladu s mezinárodním právem, nebo ne? A ostřelování severosyrských vesnic Turky či vlastně celá ta invaze? Domnívám se, že porušování mezinárodního práva je v této oblasti denním chlebem.

Problémem zabití Sulejmáního je však nevypočitatelnost důsledků, a nejen těch bezprostředních.
Jedna věc je vlažná reakce české diplomacie, popisující pouze realitu, nebo spíše reaguje alibisticky tak, aby sice dala najevo nesouhlas, ale tak, aby se diktátor nezamračil. Tomu se pak evropští politici zdají jako pokrytci, žvanilové a slaboši, ze kterých si nemusí nic dělat. Nebo alespoň takto to prezentuje na mítinzích AKP. Pokud nechce reagovat vláda, měly by se naprosto jasně vyjádřit politické strany, koho v Sýrii považují za teroristy. Těžko smysluplně reagovat, pokud se naši politici odmítají přestat dívat se na dění tureckýma očima.