Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

Jestli je heslo podporou terorismu nebo není nezáleží jen na složení slov, ale hlavně na tom, kdo a za jakých okolností je skanduje. Před nějakým časem mne v komentáři na DR kdosi přesvědčoval, že heslo "Jin, jiyan, azadi" skandované v Iránu je míněno jinak než je-li skandováno příslušnicemi apoistické gerily. No, zkuste si skandovat ho třeba v Istanbulu na některém náměstí, a pak o tom přesvědčovat turecké soudy.

Zajímavá analýza situace v Gaze vyšla v analytické rubrice kurdských stránek ANF. V některých bodech se shoduje s článkem výše, hlavně v nutnosti odlišovat Palestince a Hamás. Můj osobní názor je velmi podobný tomuto.

https://anfrussian.com/%D0%90%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/Vojna-eto-to-cego-hotat-Hamas-i-Iran-52716

Co si myslím o členství Turecka v NATO jsem uvedl v komentáři k jinému článku před měsícem. K pochopení jeho role nelze už jednotlivé konflikty oddělovat. Stejně jako v Sýrii či Libyi není jeho cílem konflikt vyřešit, ale zachovat země roztříštěné pro možnost posilování vlastního vlivu. Silná Ukrajina v NATO je ohrožením jeho zájmů. Ideální stav by byl slabá Ukrajina ekonomicky závislá na astronomických částkách peněžní podpory ze Západu.

Drony jistě sehrály svoji roli na počátku konfliktu, ale co Turecko dělá dále. Obilná dohoda dávala Rusům faktickou kontrolu nad ukrajinským obilím. Podstatná je i role při obcházení sankcí, byť tady hraje roli i naivita a nejednota Západu. Turecko by mohlo spoustu věcí, pokud by chtělo, ale koneckonců se tím ani netají, že nechce.

Je ale tohle, co jako NATO chceme my?

Západ by se měl zbavit fóbie z toho, že by Ukrajina mohla vyhrát. To jenom motivuje protivníka. Dokud ale Bospor a Dardanely ovládá Putinův spojenec Erdogan, vytlačit ho z Ukrajiny bude obtížné. Že se ale fronty příliš nehýbají nemusí být to rozhodující. Situace Ukrajiny se za poslední rok i tak dost zlepšila.

Duran Kalkan, jeden z lídrů apoistické gerily, nedávno prohlásil, že Palestinci mají svaté právo na boj za svobodu a demokracii. Souhlasím, jen se domnívám, že Hamás nemá s tímto vším cokoliv společného. Navíc nově se formujíci osa Rusko - Turecko - Írán ho používá jako zbraň proti Západu. Takže je otázka, pokud Palestinci budou vyjadřovat podporu Hamásu, proč by měl Západ tohle ještě financovat.

Ještě v jednom s představiteli apoistů souhlasím. Pokud si na internetu najdete mapu Izraele a Palestiny, jak měly na počátku vzniknout, připomíná to fantasmagorickou malůvku. Apoisté jsou jedni z mála, kteří říkají, že samostatný palestinský stát na tak malém území není životaschopný a Palestinci by měli usilovat o rovnoprávné postavení ve společném státě.

Tzv. daň z mimořádných zisků má platit trvale. Jen je třeba racionálně definovat, co mimořádné zisky jsou. Většinu let se třeba i nic nevybere, ale pokud by došlo k situaci jako s elektřinou, musí automaticky zafungovat.