Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

Komentáře k výsledkům prvního kola voleb ve Francii se mi zdály svým očekáváním drtivého vítězství lepenovců nesmyslné, protože levice a makronovci měli dohromady podstatně víc hlasů. Otázkou bylo pouze, zda se dohodnou politici těchto bloků, a zda vzájemnou podporu budou podporovat i jejich voliči. Čekal jsem, že lepenovci sice vyhrají, ale jen těsně, a levice i makronovci budou mít jen o trochu míň. Podle odhadů lepenovci snad ani nevyhrají. Chápu, že výsledek byl nepředvídatelný, ale říkat tomu nečekané překvapení.

Jiná věc pochopitelně je, co z takového rozložení parlamentu vzejde.

Co se změnilo tím, že přibyly tři státy uznávající nezávislost palestinského státu? No nic. Žádný fakticky neexistuje a Hamás a jeho íránští patroni nic takového nedovolí, protože současná situace jim plně vyhovuje. V podstatě se jedná o stav, kterého se snažili akcí Hamásu dosáhnout. Někteří aktéři možná uleví svému svědomí, ale pomůže to nějak reálně Palestincům?

Izrael mohl problém Hamásu v Gaze vyřešit za pár dní. Nepochybně na to má prostředky. To by se ale mrtví nepočítali jen v desetitisících. Mohl také reagovat symbolicky, ale to by se záhy Hamás, Hizballáh a dalších několik tamních teroristických organizací začaly předhánět, kdo je větší podporovatel Palestinců. Dobře to iránští ajatolláhové vymysleli, použít naše humanitární cítění jako zbraň proti nám samým.

Pokud už Mezinárodní trestní soud chtěl obžalovat představitele Izraele, měl podobně obžalovat i představitele Íránu, ne jejich teroristické vykonavatele.

Doporučuji si přečíst knihu Říše a pět králů, kterou napsal před pár lety Bernard-Henri Lévy. Nastává už naplnění jeho obav? Někdy je nutno přestat myslet srdcem, pokud chceme hledat řešení, která mohou fungovat, místo snů.

Gazu do značné míry živí Izrael. Pokud by chtěl skutečně uskutečnit genocidu, stačilo by jediné. Zastavit přísun potravin do Gazy. čekat a maximálně odpovídat ostřelováním míst, odkud na něho létají z Gazy rakety.

Palestinců je mi líto, ale nejdříve potřebují pochopit, že pokud má být Palestina free, musí přestat chtít zničit Izrael, ale naopak využít toho, že existuje. Nakonec 20 procent obyvatel Izraele jsou Arabové. Pod vládou Hamásu či dalších teroristů však nebudou svobodní nikdy, i kdyby se podařilo zahnat všechny Židy do moře.

Těm, které zajímá skutečný stav věcí, doporučuji článek Jana Fingerlanda ve včerejší příloze Lidových novin. Název shodný s názvem příspěvku.

Jeden odstavec jako ukázka:

John Spencer z West Pointu, přední americký odborník na městskou válku dokonce tvrdí, že izraelská armáda v Gaze stanovila zcela nový standard ochrany civilistů na bojišti, mimo jiné masovým varováním pomocí milionů SMS, letáků i telefonátů. Zmiňuje i přesun nekombatantů mimo bojovou zónu (v názvosloví kritiků "etnické čistky"), a to i za cenu ztráty momentu překvapení, a tedy potenciálních ztrát ve vlastních řadách.

Tolik citát. A na závěr jedna informace - mezi uváděnými obětmi je kolem 13 tisíc bojovníků, a že 17 letý bojovník Hamásu či jiných teroristů je nejspíše počítán jako dítě. Informace je součást války.