Covid-19
Hospitalizace:
6 125
(+92)
Úmrtí celkem:
32 643
Denní úmrtí:
102
průměr za 5 dni
Pozitivní testy:
18 819
průměr za 7 dni
Počet očkovaných:
6 592 012
(+17 351)
Proočkovanost:
62%
+

Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

Už od počátku platnosti této smlouvy, činící z Hongkongu čínskou provincii, byť s odkladem na 50 let, se šrouby zvolna utahují a Čína dává halasně najevo, že sice dočasně ponechala své provincii demokratické formy, ale obsah by měl být plně pod její kontrolou. Že to takto dopadne, bylo jasné již od počátku, otázka byla jen časové rozložení jednotlivých otoček šroubů.

Otázkou pro Západ při tom pochopitelně je, zda se lze hlásit k určitým idejím, ale v praktické politice se jich držet, jen když se to hodí či přímo ekonomicky vyplatí. Ale to už není o Hongkongu, ale o nás.

O duši Západu se hraje v parlamentech evropských zemí, které dodávají zbraně Turecku. Zvítězí proklamované sdílené zásady či choroba zvaná ekonomická diplomacie.

S Trumpem toto souvisí jen nepřímo. Ani on ani Biden to dilema za nás nevyřeší.

Na mapách nového velkého Turecka je Kypr celý "rudý". Cíl je podobný jako v Sýrii, Libyi, Iráku či Azerbajdžánu, dostat tento strategický ostrov do sféry tureckého vlivu. Jen proti Řekům si nemůže dovolit to, co proti Kurdům, Arménům či Arabům. To už by se někteří západní politici ozývat o něco více nahlas.

I když, dokud Západ prodává Turecku zbraně, nějaké protesty či formální sankce jsou Erdoganovi tak nějak pro srandu. Včetně jejich autorů.

Takže německou verzí lockdownu už máme? Jinak ale souhlasím s těmi, kteří říkají, že jsme reagovali pozdě. Pokud by ta opatření přišla na počátku září a naráz, nějaké vlně bychom se stejně nevyhnuli, ale dnes bychom měli nejspíše o jeden řád menší čísla.

No fajn. A nedávné zabití čtyř příslušníků jezídské milice YBS v iráckém Sengalu tureckým letectvem bylo v souladu s mezinárodním právem, nebo ne? A ostřelování severosyrských vesnic Turky či vlastně celá ta invaze? Domnívám se, že porušování mezinárodního práva je v této oblasti denním chlebem.

Problémem zabití Sulejmáního je však nevypočitatelnost důsledků, a nejen těch bezprostředních.