Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

Vladimír Putin spoléhá na aktivity podobných skupin, že rozloží jednotu Západu. Co je podle Putina spravedlivý mír snad už vyjádřil dostatečně jasně. Západ svým schizofrenním přístupem takřka vyzývá různé diktátory zkusit, co projde, a je tedy přípustné a možné. Jakákoliv dohoda tohoto typu fakticky legalizuje postup agresora, a říká si o zopakování postupu, až přijde ten správný čas.

Pro průběh několika konfliktů jsou podle mne nejpodstatnější volby v Turecku, kde se otevírá několik možných scénářů. Osobně bych si přál vítězství opozice, následované zastavením podpory džihádu a zahájením rozhovorů s apoisty. Mohlo by to následně přiblížit řešení situace v Sýrii, Iráku a možná i Libyi, kde jen turecký zásah zabránil Haftarovi dokončit úkol, se kterým ho tam západ původně poslal. Turecko hraje nakonec důležitou roli i v konfliktu na Ukrajině.

Otázkou pochopitelně je, jak by se k takovému výsledku voleb postavil Erdogan, případně turecká armáda.

Ano, výhra opozice by pro Evropu mohl být důvod k opatrnému optimismu. Tedy pokud ty nadcházející volby budou ještě demokratické alespoň v tom smyslu, že o jejich výsledku ještě rozhoduje, jak kdo volí, a ne jak kdo sčítá. Nebo pokud po "vyhraných" volbách nepůjdou někteří vítězové rovnou do vězení. Jak pro prezidentské, tak pro parlamentní volby je pro vítězství nutná podpora HDP či jejich voličů, a cena té podpory je podle mne jasná ... zastaveni turecké agrese v Sýrii a Iráku. A tak, ať už to těch šest chce nebo nechce, u stolu s nimi sedí ještě sedmý aktér. A vyhrát mohou jen tak, že najdou způsob, jak vyhrát spolu.

Co se týká prezidentských voleb, protikandidáta si Erdoğan vybral sám. Jediný, kdo má podle mne šanci, je İmamoğlu.

Ta paní nemá ve volbě podle mne co dělat. Tvůrci zákona podle mne vůbec nepočítali s variantou, že by někdo podával přihlášku do voleb před tím, než jsou vyhlášeny, a už vůbec s ptákovinou, že by nějaký úředník takovou přihlášku přijal.

Už jsem nad několika rozhodnutími soudu kroutil hlavou, ale tohle byl snad největší nesmysl.

Má milovaná Lejlo,

činíme tak, protože je to naší povinností.

Chránit budoucnost a pracovat pro ni;

Tvoji budoucnost a budoucnost dětí, jako jsi ty.Po celou dobu, kdy tak činíme, doufáme, že až

naše děti vyrostou, nebudou nás obviňovat slovy „naši otcové a naši dědové nás opustili“.

Oh, má sladká Lejlo, buď hrdá na svého otce, ať už je živý nebo mučedníkem.

Chybíš mi tak moc!

Předchozích několik vět je podle mne asi nejemotivnějším vyjádřením programu aliance, která se postavila jak Asadovi tak Islámskému státu. Nejen proto, že se jedná o slova otce dceři, ale i proto, že jejich autorem je velitel jedné ze skupin Svobodné syrské armády a jeden ze zakladatelů Sil Demokratické Sýrie. Fajsal Sejdun, známý jako Abu Lajla, Kurd z města Mambidž a první velitel Vojenské rady Mambidže, padl rukou džihádistického snajpra na počátku operace vedoucí k osvobození jeho rodného města.