Liberálové, socialisté i Jobbik. Maďarská opozice se sjednotila za jedním lídrem
Petr JedličkaStoupenci spojených protiorbánovských sil zvolili do čela Pétera Márkiho-Zaye — devětačtyřicetiletého starostu známého protikorupčními kampaněmi. Napříč opozicí panuje shoda, že standardně se Fidesz už v dnešním Maďarsku porazit nedá.
Liberálové ze strany Je možná i jiná politika, z Demokratické koalice i z hnutí Momentum, postkomunističtí socialisté, maďarští zelení i druhdy fašizující Jobbik — ti všichni půjdou do blížících se parlamentních voleb na jedné kandidátce. Dohodli se na tom již minulý rok s tím, že vládnoucí Fidesz Viktora Orbána mohou při stávajícím režimu porazit už jen společně.
Vzniklý opoziční blok se jemnuje prostě Sjednocená opozice a od minulého týdne má už i jednoznačného lídra — devětačtyřicetiletého starostu města Hódmezővásárhely Pétera Márkiho-Zaye známého protikorupčními kampaněmi.
„Nechceme pouze nahradit Orbána a jeho stranu. Chceme nové, čistější a poctivější Maďarsko (...) Chceme se zbavit všech těch svalovců, co šikanují celou třídu,” uvedl Márki-Zay 17. října, v prvním projevu po zvolení.
Lídra opozičního bloku vybralo společně přes 800 tisíc Maďarů v otevřených dvoukolových primárkách. Favority byli dlouho liberální primátor Budapešti Gergely Karácsony a socialistická europoslankyně Klára Dobrevová. Karácsony ale před druhým kolem primárek odstoupil právě ve prospěch „třetího opodál“, Márkiho-Zaye.
Oba politikové spolu již dříve vyjednávali o vzájemné podpoře s argumentem, že lídrem musí být ten, kdo má nějvětší potenciál sjednocovat a Orbána porazit. Karácsony je přitom typický městský liberál a Klára Dobrevová manželka socialistického expremiéra Ference Gyurcsánye, který je větší částí maďarské společnosti dodnes nenáviděn.
Péter Márki-Zay je naproti tomu politik nesvázaný s žádnou tradiční stranou, který dokázal v roce 2018 porazit Fidesz ve svém městě, a to čistě protikorupční kampaní. Ideově se profiluje jako prounijní konzervativec a křesťanský demokrat. V počátcích politické kariéry otevřeně mluvil o tom, že je zklamaný exvolič Fideszu.
Podle agenturních zpravodajů si opoziční příznivci i proto od Márkiho-Zaye slibují, že může k opozici přetáhnout část vládních příznivců. V průzkumech má opoziční blok dlouhodobě podobnou podporu jako právě vládní Fidesz.
Viktor Orbán a jeho nejbližší spolupracovníci vykládají sjednocení opozice jako „další pokus levice o návrat k moci“ a hrozbu „zvyšování daní a prodeje státní suverenity.“ Přímo Márkiho-Zaye označil maďarský premiér po zvolení za „levičáckého kariéristu“.
Během minulého víkendu se v zemi konalo několik provládních i opozičních demonstrací při příležitosti výročí maďarského povstání z roku 1956. Na provládních se hromovalo proti levici, Sorosovi a Bruselu, na protivládních proti Orbánovi a jeho nenávistným kampaním. Pozorovatelé předpovídají, že tyto tóny budou znít i po velkou část zbytku předvolební kampaně.
Konkrétní datum voleb nebylo doposud určeno. Obecně by však měly proběhnout v březenu či dubnu 2022.
Další informace:
- AFP Hungary’s Orban, opposition rival hold rallies as election race heats up
- Hungary Today An Unexpected Win: Who is Orbán Challenger, Péter Márki-Zay?
- Hungary Today Dangers and Possibilities- Political Analysts’ Take on Péter Márki-Zay’s Chances
- BBC News Hungary: Mayor Marki-Zay wins run-off to challenge Orban