V Maďarsku povládne znovu Fidesz, zvítězil opět drtivě
Petr JedličkaStrana Viktora Orbána zopakovala v nedělních volbách triumf z roku 2010. Mírně posílil Jobbik i levicová opozice. Do sněmovny se dostali také oslabení zelení.
V Maďarsku povládne v následujících letech opět Svaz mladých demokratů — Maďarská občanská unie známý pod zkratkou Fidesz. Rozhodli o tom v neděli maďarští voliči. Fidesz kandidující opět v koalici s maličkou Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KNDP) obdržel 44,54 procenta hlasů. Podobně jako poslední čtyři roky tak bude mít v parlamentu absolutní — ne-li ústavní — většinu.
„Dosáhli jsme na evropský rekord,“ řekl k výsledkům předseda Fideszu a stávající premiér Viktor Orbán. „Maďarsko stojí před bránou nové a skvělé éry. Maďaři jsou dnes nejjednotnějším národem v Evropě,“ uvedl v neděli večer před stoupenci.
Opoziční levice se proti Fideszu před volbami sjednotila do pětistranného bloku a získala více hlasů než v roce 2010: 25,99 procenta. Na Fidesz to ale nestačilo.
Posílilo rovněž fašizující Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), jež ovšem získaných 20,54 procenta vnímá jako porážku. Naopak oslabená, ale oslavující se do maďarského parlamentu dostala znovu i liberálně-zelená strana Politika může být jiná (LMP) s 5,26 procenta hlasů.
Maďaři volili letos poprvé po zásadní změně systému, která snížila počet poslaneckých míst z 386 na 199. 93 míst se přitom obsazovalo na základě stranických kandidátek a 106 většinově, vždy jen vítězem v příslušném jednomandátovém obvodě.
Pokud se potvrdí dosavadní čísla (což může trvat i několik dní), bude mít Fidesz celkem 133 křesel, levicový blok 38, Jobbik 23 a LMP pět.
Kampaň a témata
V rámci kampaně žádal Fidesz především o možnost pokračovat v nastoleném kurzu vládnutí a dokončit rozdělané refory. Levice přitom varovala před jeho mocenskou dominancí, ohrožením občanských svobod a posunem Maďarska na Východ.
Jobbik sliboval výrazně zlepšit bezpečnostní situaci, zatočit s „cikánskou kriminalitou“, zavést další sociálními programy pro Maďary a zvýšit zaměstnanost vyhnáním námezdních pracovníků. LMP se pak vymezovala vůči všem uvedeným, slibovala energetickou reformu a celkovou kultivaci politiky.
Všechna opoziční uskupení si stěžovala na nadbíhání hlavních médií Fideszu, na to, že Obránova strana propojuje agitaci s činností vlády, na znevýhodnění novým volebním systémem a na překážky, které jim při kampani kladly lokální autority — většinou opět nominanti Fideszu.
Pozorovatelé zaznamenali, že před volbami byla v Maďarsku dokončena řada rekonstrukcí či veřejných staveb a že mnozí starostové Fideszu skutečně komplikovali opozičním stranám kampaň. Z reportáží, v nichž zaznívají výroky oslovených Maďarů, ale vyplývá, že jsou levicové strany stále spojovány s úpadkem, který postihl Maďarsko před posledními volbami, resp. po začátku hospodářské krize, a tak je většinou stále upřednostňována vláda Fideszu.
Ani liberálům, ani levici se letos nepodařilo výrazněji uspět nikde mimo větší města a Budapešť (v níž ale žije třetina obyvatel země). V rámci hlasování v jednomandátových obvodech zvítězil Fidesz v poměru 9:1.
Další informace:
Politics.hu 2014 Hungarian national election liveblog: April 6
The Budapest Times Pollsters predict Fidesz landslide
The Budapest Times To be continued!
Hungary Around the Clock Mesterházy slams Orbán, Fidesz
Hungary Around the Clock Orbán campaigns against Jobbik
Politics.hu Vona: Fidesz and Socialists preparing for grand coalition
MTI Only Unity fit to replace Fidesz, say leaders
MTI “We’ll be slaves of voters”, Gyurcsány tells party faithful
MTI Bajnai calls on party faithful not to fear
MTI Vona promises noticeable improvement in public safety within a year
MTI LMP only credible party of renewal, says party co-leader
MTI LMP to act as opposition to both sides, says Schiffer