Maďarsko se chystá na jarní volby, levice musí spolupracovat
Petr JedličkaNejvětší parlamentní zastoupení získá dle znalců nejspíše opět Fidesz. Úzce spolupracující levice jej ale může připravit o ústavní nebo i prostou většinu.
Všechny relevantní strany maďarské politiky se dnes začínají připravovat na jarní parlamentní volby. Vyplývá to ze zpráv z posledních týdnů. Vládnoucí Fidesz Viktora Orbána se podle komentátorů snaží především bojovat s názorem, že jeho další vítězství zemi neprospěje. Strany levicové opozice se zase pokoušejí hledat optimální formu spolupráce. Fašizující Jobbik zažívá menší krizi — část radikálů se totiž rozhodla nové, ještě nacionalističtější uskupení. A zelení ze strany Politika může být jiná (LMP) přemýšlejí, jak se po rozkolu ve vlastním poslaneckém klubu udržet v parlamentu.
„Průzkumy hovoří prozatím jasně: Fidesz, jenž kandiduje tradičně v bloku s křesťanskými demokraty (KDNP), je opět na cestě k vítězství (...) Jedinou šancí pro opoziční strany se zdá být oslovení nerozhodnutých voličů, k čemuž však potřebují nějakou koalici nebo alespoň společnou frontu,“ píše jeden z redaktorů serveru Hungary Around the Clock.
Fidesz je podle měření agentur Median a Tarki z konce října připraveno podpořit 49 — 52 procent rozhodnutých voličů. Jasno má přitom z celé populace 55 procent dotázaných.
Maďarské socialistické straně (MSZP) vyjadřuje podporu 20 procent rozhodnutých voličů a Jobbiku 13 procent. Zbytek se dělí mezi volební alianci Společně 2014 expremiéra Gordona Bajnaie (E14, 6 — 9 procent rozhodnutých), Demokratickou koalici dalšího expremiéra Ference Gyurcsánye (DK, 4 — 5 procent), LMP (okolo tří procent) a různá mimopralmentní uskupení.
Bajnaiův pokus
Nezbytnost čelit Fideszu užší spoluprací si již minulý rok uvědomil zmíněný Gordon Bajnai — ministr ve vládách MSZP v letech 2007-2009 a později technokratický premiér (2009-2010). Jeho volební aliance Společně 2014 vznikla v říjnu 2012 z Bajnaiova expertního trastu HHE, facebookové protestní iniciativy Milion za svobodu tisku a odborářského Hnutí maďarská solidarita.
V březnu se potom k E15 přidala i strana Dialog pro Maďarsko (PM), kterou vytvořilo osm z šestnácti poslanců zelené LMP. LMP jako celek totiž předvolební spolupráci s levicí odmítla.
Bajnai dnes tedy vede těleso se zkráceným názvem E14-PM a se slušnou podporou voličů v zádech jedná se socialisty. Již 22. října podepsaly strany dohodu o vzájemné podpoře v některých volebních obvodech, rozhovory však stále pokračují.
Potíže s Gyurcsányem
Souběžně, ač o dost obtížněji probíhá také jednání s Demokratickou koalicí Ference Gyurcsánye. Gyurcsány se odtrhl od socialistů v říjnu 2011, přičemž na svoji stranu přetáhl deset z původně 59 poslanců MSZP. Současné vedení socialistů v čele s Attilou Mesterházym mu příslušný postup velice zazlívá a otevřeně s Gyurcsánym spolupracovat nechce.
„Gyurcsány není levičák, ale liberál, a jeho strana je jeho osobní sektou (...) S kým jsme chtěli, s tím jsme se už spojili,“ řekl v minulém týnu volební líbr MSZP pro příští eurovolby Tibor Szanyi.
Dle znalců však socialistům nic než co nejširší spolupráce nakonec nezbude. Po třech a půl roce vládnutí Viktora Orbána se pouze 55 procent Maďarů domnívá, že vývoj v zemi nepostupuje správným směrem. Fidesz s velkou pravděpodobností volby znovu vyhraje; jak ovšem uvádějí znalci z budapešťských Timesů, stále jde o to, zda bude Orbán opět vládnout sám či jestli dokonce získá znovu ústavní většinu.
Další informace:
MTI Media poll: Fidesz has over half of decided voters
Budapost.eu Rift deepens on the left
MTI Poll: support for Fidesz, Jobbik slightly down, for E14-PM, DK slightly up
Hungary Around the Clock Gyurcsány favours mystery candidate
MTI Gyurcsány says has “no hard feelings” against leftist opposition leaders