Dalajlamova, Ujgurská… Budapešť přejmenovává ulice u chystané čínské univerzity
Petr JedličkaBudapešťská radnice se postavila proti sbližování Orbánovy vlády s čínskými režimem. Způsob fungování dojednaného kampusu podle ní odporuje zásadám otevřené společnosti. Stavba je navíc drahá a vydělají na ní zejména Číňané.
Dalajlámova, Ujgurských mučedníků, Svobodného Hongkongu. Taková jména mají nést budapešťské ulice kolem pozemku, na němž má vyrůst pobočka šanghajské Univerzity Fu-tan. Její výstavbu dojednal na jaře maďarský premiér Viktor Orbán v Pekingu. Budapešťská radnice v čele se zeleným primátorem Gergelym Karácsonyem proti výstavbě bojuje, avšak dosud marně. Nyní se proto rozhodla alespoň k přejmenování přilehlých ulic po obětech čínského režimu.
„Projekt (výstavby kampusu čínské univerzity) zpochybňuje mnohé hodnoty, k nimž se Maďarsko přihlásilo před třiceti lety. Navíc bude stát maďarské daňové poplatníky dvě miliardy eur (…) My stále doufáme, že se neuskuteční. Pokud však ano, bude se muset vyrovnat s těmito pojmenováními,“ uvedl primátor Karácsony na středeční tiskové konferenci.
„Pár maďarských politiků se prostě snaží zviditelnit na tématech souvisejících s Čínou a obstruovat čínsko-maďarskou spolupráci. Takové jednání je zavrženíhodné,“ cituje agentura Reuters z vyjádření Wang Wen-pina, mluvčího čínského ministerstva zahraničí.
Komentář●Kovátsová, Zacharenková
Jak Fidesz a PiS zneužívají kulturních válek k prosazování asociální politiky
Pobočka Univerzity Fu-tan má dle oficiálního plánu pojmout až šest tisíc studentů. Otevřena má být v roce 2024. Ve stejné lokalitě má být vystavěn i nový komplex studentských kolejí pro osm tisíc lidí.
Orbánova vláda na projekt uvolnila již 2,3 miliardy eur. Dalších 1,25 miliardy si půjčila od Číny. Podle zjištění investigativců z Direkt36 se přitom počítá, že komplex postaví zejména čínské firmy.
Ujednání o výstavbě kampusu je jedním z výsledků Orbánova otevírání se Číně, které v Maďarsku v posledních letech prosazuje. Dalším je například projekt výstavby vysokorychlostního železničního koridoru Budapešť — Bělehrad kombinovaný s čínským úvěrem dvě miliardy dolarů, kterým se Maďarsko zapojilo do Nové hedvábné stezky. Orbánova vláda též nechala separátně schválit čínské koronavirové vakcíny.
Výstavba kampusu Univerzity Fu-tan, známé svým sepětím s pekingským režimem, budí kritiku také v kontextu Obránova vyobcování liberální Středoevropské univerzity (CEU) založené Georgem Sorosem. Ta sídlí od roku 2019 nově ve Vídni.
Pozorovatelé rovněž připomínají, že vše politické v Maďarsku dnes souvisí také s blížícími se volbami. Ty jsou v zemi plánovány na příští rok.
Po zkušenostech z několika předešělých nezdarů v rámci systému, který zásadně zvýhodňuje nejsilnějí stranu, se všechny parlamentní opoziční strany rozhodly tentokrát sjednotit. Koalice zahrnující jak stranu Jobbik, tak liberály a levici má v průzkumech aktuálně vyšší podporu než Obránův blok Fidesz—KDNP.
Teprve v září však bude v primárkách volit svého lídra. Budapešťský primátor Gergely Karácsony ze zelené strany Dialog za Maďarsko (PM) je přitom aktuálně největší favorit.
Další informace:
- EurActiv Free Hong Kong: Budapest district renames streets in protest against Chinese university
- Reuters Budapest names streets at planned Chinese university after Uyghurs, Hong Kong
- EuroNews Hungary agrees to open Chinese university campus in Budapest by 2024
že by inspirace náměstím Borise Němcova?